Νέα

Planetsuzy.org. WTF?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 40DDD
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 37
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Τι έγινε ρε πούστη; Δε μπορώ να μπω από το πρωΐ. :huh:

Μπαγλαρώσανε κανέναν; :o
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
μαλλόν για εσένα έρχονται, εγώ μπαίνω κανονικά
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.829
Κριτικές
14
Like
3.524
Πόντοι
2.777
μια χαρά λειτουργεί.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Εγώ μπαίνω τ' αρχίδια μου.

Firefox can't find the server at .
μάλλον υπάρχει θέμα με το ίντερνετ. εδώ και κάτι ώρες έχω μεγάλη απώλεια πακέτων και μερικές σελίδες κάνουν αρκετά δευτερόλεπτα να φορτώσουν.
φαντάσου έχω 31% χαμένα πακέτα όταν κάνω ping στο και 86 ms latency.
ή η forthnet γαμιέται ή όλες οι εταιρίες γαμιούνται.
 
OP
OP
40DDD

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Κουφό τελείως. Δε μπορώ να πω με τίποτα. :huh:
 

Επισκέπτης
Δεν λειτουργεί φίλε, μπορείς να το τσεκάρεις κι από 'δω

Ελπίζω να είναι προσωρινό γιατί είχα βάλει μια ολόκληρη σειρά από ντοκυμανταίρ να κατεβαίνουν και με έχει κόψει στη μέση!
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
μάλλον υπάρχει θέμα με το ίντερνετ. εδώ και κάτι ώρες έχω μεγάλη απώλεια πακέτων και μερικές σελίδες κάνουν αρκετά δευτερόλεπτα να φορτώσουν.
φαντάσου έχω 31% χαμένα πακέτα όταν κάνω ping στο και 86 ms latency.
ή η forthnet γαμιέται ή όλες οι εταιρίες γαμιούνται.



η forthnet γαμιέται. πηγα να ανεβασω κατι βιντεο στο σερβερ και φρικαρα. ping μηδενικο και μολις το τσεκαρα απο αλλο location πηγαινε γαμιοντας. ..αφου εχεσα τον host πρωτα..  :rolleyes: 
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
ρε παιδιά μια χαρά δουλεύει το σάιτ, με τις συνδέσεις κάτι παίζει.


Υ.Γ. γαμημένη φορθνετ :/
 

Επισκέπτης
μάλλον υπάρχει θέμα με το ίντερνετ. εδώ και κάτι ώρες έχω μεγάλη απώλεια πακέτων και μερικές σελίδες κάνουν αρκετά δευτερόλεπτα να φορτώσουν.
φαντάσου έχω 31% χαμένα πακέτα όταν κάνω ping στο και 86 ms latency.
ή η forthnet γαμιέται ή όλες οι εταιρίες γαμιούνται.
--- google.gr ping statistics ---
25 packets transmitted, 25 received, 0% packet loss, time 28191ms
rtt min/avg/max/mdev = 59.575/84.074/164.684/31.508 ms

Με Otenet.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
36
Πόντοι
1.220
τσεκάρετε και το TTL πεδίο όσοι κάνετε ping.

 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
φαντάσου, είμαι στο ηράκλειο και νομίζω σε δίκτυο που είναι ιδιοκτησία της forthnet.
στη cyta που ήμουν 1 χρόνο... συνδέθηκα την πρώτη μέρα και μετά ξε-συνδέθηκα την μέρα που έληξε η συμφωνία.
 

chessboxer

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2011
Μηνύματα
15
Like
0
Πόντοι
0
Μάλλον έχει αλλάξει το ip του server. Θα μπορέσεις να μπεις αργότερα όταν ενημερωθεί ο dns που χρησιμοποιείς, αν βιάζεσαι να μπεις αμέσως ψάξε να δεις πως να κάνεις edit το host file και βάλε το νέο ip: 89.238.153.59. (worked for me) ;)
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Τι σημασία έχει αυτό;
το TTL=time to live είναι ο μέγιστος αριθμός απο τους δρομολογητές που μπορεί να περάσει ένα πακέτο.
όταν ένας δρομολογητής είναι απασχολημένος/υπερφορτωμένος, δηλαδή εκείνη η γραμμή έχει πολύ κίνηση.
συνεννοούνται λοιπόν οι δρομολογητές μεταξύ τους ότι εκείνη η γραμμή είναι υπερφορτωμένη και έτσι το στέλνουν από άλλη διαδρομή η οποία είναι μεγαλύτερη από την κανονική που έπρεπε να ακολουθήσει το πακέτο.
το βράδυ όμως που ο κόσμος κοιμάται, το δίκτυο δεν έχει κίνηση οπότε όλες οι διαδρομές έχουν μικρό φόρτο, έτσι το TTL ή αλλιώς hop limit δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
36
Πόντοι
1.220
52
Τι σημασία έχει αυτό;

Έχεις διαβάσει καθολου για το TTL?
ή να μην μπω καθολου στον κοπο να το αναφέρω? αν το εχεις διαβασει.

Η εντολή traceroute στο Unix και η παρόμοια εντολή tracert στα Windows χρησιμοποιεί το πεδίο TTL για να παρουσιάσει στον χρήστη τον αριθμό και την ταυτότητα των κόμβων από τους οποίους περνάει το πακέτο του μέχρι να φτάσει στον τελικό προορισμό.
 

Επισκέπτης
Έχεις διαβάσει καθολου για το TTL?
ή να μην μπω καθολου στον κοπο να το αναφέρω? αν το εχεις διαβασει.

Η εντολή traceroute στο Unix και η παρόμοια εντολή tracert στα Windows χρησιμοποιεί το πεδίο TTL για να παρουσιάσει στον χρήστη τον αριθμό και την ταυτότητα των κόμβων από τους οποίους περνάει το πακέτο του μέχρι να φτάσει στον τελικό προορισμό.
Ναι γνωρίζω τι είναι.
Από το laptop μου στο router μου το TTL είναι 254 επειδή μεσολαβεί μόνο ένας κόμβος (το ίδιο το router), ενώ μέχρι το google.gr μεσολαβούν 255-52=203.
Τι σχέση έχει λοιπόν ο φόρτος του δικτύου;
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
36
Πόντοι
1.220
το TTL=time to live είναι ο μέγιστος αριθμός απο τους δρομολογητές που μπορεί να περάσει ένα πακέτο.
όταν ένας δρομολογητής είναι απασχολημένος/υπερφορτωμένος, δηλαδή εκείνη η γραμμή έχει πολύ κίνηση.
συνεννοούνται λοιπόν οι δρομολογητές μεταξύ τους ότι εκείνη η γραμμή είναι υπερφορτωμένη και έτσι το στέλνουν από άλλη διαδρομή η οποία είναι μεγαλύτερη από την κανονική που έπρεπε να ακολουθήσει το πακέτο.
το βράδυ όμως που ο κόσμος κοιμάται, το δίκτυο δεν έχει κίνηση οπότε όλες οι διαδρομές έχουν μικρό φόρτο, έτσι το TTL ή αλλιώς hop limit δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο.

hop limit το έχουν κανει στο IPv6
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom