Νέα

Ουφφφ...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 56
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Δεν έβρισκα το νήμα "Απορίες-προβλήματα".Να συγχωνευθεί.

Έχω VISTA HOME PRE.Σήμερα το πρωί κατά την εκκινηση, αμέσως μετά το "Καλώς Ορίσατε" έβγαλε μήνυμα στο περίπου:

Το αρχείο οθόνης c:windowssystemwin32... δεν υπάρχει η είναι εσφαλμένο.Μετά έπεφτε μαύρο στην οθόνη.
Γιατί χάλασε το αρχείο οθόνης;

Μετά από ανεπιτυχείς προσπάθειες έκανα πάλι εγκατάσταση των VISTA από το CD.Όλα καλά.
Εγκαθιστώ πάλι τα προγράμματα.
Έχω οθόνη SAMSUNG 19" LCD ρυθμισμένη σε ανάλυση  16 : 9.
Η σύνδεση οθόνης-Η/Υ είναι HDMI.
Θέλω να ρυθμίσω την ανάλυση οθόνης της εικόνας Η/Υ στην υψηλότερη όπως την είχα πριν.Δηλαδή να σύρω τον δείκτη από την χαμηλή στην υψηλή ανάλυση.Ο δείκτης δεν μετακινείται
Επειδή δεν υπάρχει το πρόγραμμα οδήγησης της SAMSUNG;
Η θα έπρεπε να μετακινείται και να αλλάζει η ανάλυση;


Πρέπει να μπω:εξατομίκευση - ρυθμίσεις οθόνης - ρυθμίσεις για προχωρημένους - οθόνη - και να πατήσω κλικ στις "ιδιότητες"

Οι "ιδιότητες" είναι απενεργοποιημένες.Εκεί πρέπει να μπω για να κάνω ενημέρωση του προγράμματος οδήγησης από το CD της SAMSUNG.

Επίσης πρόβλημα με τον ήχο.Ορίζω προεπιλεγμένη πηγή το "συσκευή HDMI" και κάνω δοκιμή στα ηχεία.
Οι μόνες πηγές ήχου που έχω είναι τα ηχεία της οθόνης.Υπάρχει οπτικός κυματισμός στα σύμβολα των ηχείων αλλά δεν ακούγονται.Η ένταση είναι ανοιχτή.

Καλούνται οι ειδήμονες να λύσουν τον γρίφο...

Και σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, στην οθόνη "Νέο Θέμα" σβήστηκαν όλα όσα είχα γράψει, προφανώς γιατί παρήλθε η προθεσμία δημοσίευσης του νέου θέματος!!!
Αντισθένηηη... :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Δεν έβρισκα το νήμα "Απορίες-προβλήματα".Να συγχωνευθεί.

Έχω VISTA HOME PRE.Σήμερα το πρωί κατά την εκκινηση, αμέσως μετά το "Καλώς Ορίσατε" έβγαλε μήνυμα στο περίπου:

Το αρχείο οθόνης c:windowssystemwin32... δεν υπάρχει η είναι εσφαλμένο.Μετά έπεφτε μαύρο στην οθόνη.
Γιατί χάλασε το αρχείο οθόνης;

Μετά από ανεπιτυχείς προσπάθειες έκανα πάλι εγκατάσταση των VISTA από το CD.Όλα καλά.
Εγκαθιστώ πάλι τα προγράμματα.
Έχω οθόνη SAMSUNG 19" LCD ρυθμισμένη σε ανάλυση  16 : 9.
Η σύνδεση οθόνης-Η/Υ είναι HDMI.
Θέλω να ρυθμίσω την ανάλυση οθόνης της εικόνας Η/Υ στην υψηλότερη όπως την είχα πριν.Δηλαδή να σύρω τον δείκτη από την χαμηλή στην υψηλή ανάλυση.Ο δείκτης δεν μετακινείται
Επειδή δεν υπάρχει το πρόγραμμα οδήγησης της SAMSUNG;
Η θα έπρεπε να μετακινείται και να αλλάζει η ανάλυση;


Πρέπει να μπω:εξατομίκευση - ρυθμίσεις οθόνης - ρυθμίσεις για προχωρημένους - οθόνη - και να πατήσω κλικ στις "ιδιότητες"

Οι "ιδιότητες" είναι απενεργοποιημένες.Εκεί πρέπει να μπω για να κάνω ενημέρωση του προγράμματος οδήγησης από το CD της SAMSUNG.

Επίσης πρόβλημα με τον ήχο.Ορίζω προεπιλεγμένη πηγή το "συσκευή HDMI" και κάνω δοκιμή στα ηχεία.
Οι μόνες πηγές ήχου που έχω είναι τα ηχεία της οθόνης.Υπάρχει οπτικός κυματισμός στα σύμβολα των ηχείων αλλά δεν ακούγονται.Η ένταση είναι ανοιχτή.

Καλούνται οι ειδήμονες να λύσουν τον γρίφο...

Και σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, στην οθόνη "Νέο Θέμα" σβήστηκαν όλα όσα είχα γράψει, προφανώς γιατί παρήλθε η προθεσμία δημοσίευσης του νέου θέματος!!!
Αντισθένηηη... :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:
τυπε τον μπουρδελομορτη τον ρωτησες?
nerd_computer_repair.jpg
:grin:
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Νομιζω οτι ο υπολογιστης σου [μαλλον λαπτοπ?] εκλεισε αποτομα με συνεπεια να χαθουν λειτουργικα αρχεια των windows, αφου εχεις το cd των windows επρεπε να δοκιμασεις επιδιορθωση  :cheesy:
Οσο τωρα για τον ηχο κτλ εκτος απο την συσκευη που εχεις χρειαζεσαι και το καταλληλο προγραμμα για να παιξει.
Συμπερασμα..... να κανεις αντιγραφα ασφαλειας με ολα τα αρχεια και τα προγραμματα που εχεις!
Δεν ειμαι ειδικος αλλα το εχω παθει τουλαχιστον 9 φορες  :-
 

Επισκέπτης
Δοκίμασα επιδιορθώσεις πριν την έσχατη λύση της επανεγκατάστασης.Τίποτα.
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
140
Πόντοι
7.985
Δεν έβρισκα το νήμα "Απορίες-προβλήματα".Να συγχωνευθεί.

Έχω VISTA HOME PRE.Σήμερα το πρωί κατά την εκκινηση, αμέσως μετά το "Καλώς Ορίσατε" έβγαλε μήνυμα στο περίπου:

Το αρχείο οθόνης c:windowssystemwin32... δεν υπάρχει η είναι εσφαλμένο.Μετά έπεφτε μαύρο στην οθόνη.
Γιατί χάλασε το αρχείο οθόνης;

Μετά από ανεπιτυχείς προσπάθειες έκανα πάλι εγκατάσταση των VISTA από το CD.Όλα καλά.
Εγκαθιστώ πάλι τα προγράμματα.
Έχω οθόνη SAMSUNG 19" LCD ρυθμισμένη σε ανάλυση  16 : 9.
Η σύνδεση οθόνης-Η/Υ είναι HDMI.
Θέλω να ρυθμίσω την ανάλυση οθόνης της εικόνας Η/Υ στην υψηλότερη όπως την είχα πριν.Δηλαδή να σύρω τον δείκτη από την χαμηλή στην υψηλή ανάλυση.Ο δείκτης δεν μετακινείται
Επειδή δεν υπάρχει το πρόγραμμα οδήγησης της SAMSUNG;
Η θα έπρεπε να μετακινείται και να αλλάζει η ανάλυση;


Πρέπει να μπω:εξατομίκευση - ρυθμίσεις οθόνης - ρυθμίσεις για προχωρημένους - οθόνη - και να πατήσω κλικ στις "ιδιότητες"

Οι "ιδιότητες" είναι απενεργοποιημένες.Εκεί πρέπει να μπω για να κάνω ενημέρωση του προγράμματος οδήγησης από το CD της SAMSUNG.

Επίσης πρόβλημα με τον ήχο.Ορίζω προεπιλεγμένη πηγή το "συσκευή HDMI" και κάνω δοκιμή στα ηχεία.
Οι μόνες πηγές ήχου που έχω είναι τα ηχεία της οθόνης.Υπάρχει οπτικός κυματισμός στα σύμβολα των ηχείων αλλά δεν ακούγονται.Η ένταση είναι ανοιχτή.

Καλούνται οι ειδήμονες να λύσουν τον γρίφο...

Και σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, στην οθόνη "Νέο Θέμα" σβήστηκαν όλα όσα είχα γράψει, προφανώς γιατί παρήλθε η προθεσμία δημοσίευσης του νέου θέματος!!!
Αντισθένηηη... :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:

Εχεις VISTA?
Περαστικα σου!  :grin:

Λοιπον μαλλον ηρθε η ωρα να κανεις κατι για το καλο σου.
Βαλε αυτα και μην ρωτας πολλα:

 

KATERINA69

Ιερόδουλη
Εγγρ.
13 Ιουλ 2006
Μηνύματα
7.741
Like
16
Δε το παίρνεις μαζί κι αυτό σε καμμιά τσάρκα
να δει λίγο μπούτι , λίγο βυζί μπας και ισιώσει? :think:
 

Επισκέπτης
Βάλε να σωθείς, όπως αρκετοί εδώ μέσα. Δωρεάν είναι.
το πρόγραμμα εγκατάστασης σε USB.
Μετά αρχίζουμε την εγκατάσταση από το USB η κάνοντας επανεκκίνηση του Η/Υ με το USB στην θύρα;
Δοκίμασα το δεύτερο.Μπήκα και στο BIOS, στο ΒΟΟΤ και έβαλα πρώτη προτεραιότητα το USB.Τίποτα.
CD δεν γίνεται να φτιάξω, είναι χαλασμένο το driver RW.

Κατόπιν τούτου εγκατέστησα πλήρως το ubuntu, ξεκινώντας από το USB μέσα από τα VISTA.Κλικάροντας το αρχείο wubi.Στο αρχικό πίνακα για το password, έβγαλε
μέγεθος εγκατάστασης 17GB.Μπορούσες να το αλλάξεις από 3GB έως πάνω από 17GB.
Το άφησα 17GB.Σωστόν;

Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης έβγαλε μήνυμα και ρώτησε για διατήρηση η άρση του αποκλεισμού από το τοίχος προστασίας των WINDOWS για ένα αρχείο.
Επέλεξα  διατήρηση αποκλεισμού.Θα επιρεάσει την λειτουργία του ubuntu;
 

Επισκέπτης
Στο ubuntu δεν εμφανίζει "τερματσμό λειτουργίας".Ίσως φταίει η ανάλυση οθόνης.
Από που στο διάολο αλλάζουμε την ανάλυση οθόνης στο  ubuntu;;; :headbang: :headbang: :headbang:

Επίσης δεν εγκαθιστά το λογισμικό-CD του USB INTERNET.
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
Στο ubuntu δεν εμφανίζει "τερματσμό λειτουργίας".Ίσως φταίει η ανάλυση οθόνης.
Από που στο διάολο αλλάζουμε την ανάλυση οθόνης στο  ubuntu;;; :headbang: :headbang: :headbang:

Επίσης δεν εγκαθιστά το λογισμικό-CD του USB INTERNET.

Βγάλε μια εικόνα του τι βλέπεις με printscreen.
Πρέπει να στο έχει πάνω δεξιά το εικονίδιο σβησίματος/επανεκκίνησης, δίπλα στο όνομα χρήστη.
Τι τσιπάκι γραφικών έχεις;

Για το USB του Internet λογικά δε θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις κάτι, πιθανόν δουλεύει ήδη
και απλά πρέπει να του περάσεις τις ρυθμίσεις που σου έδωσε η εταιρία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom