Νέα

Ρουμανία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα romouniaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 265K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

romouniaris

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Παίδες τι ξέρετε για Ρουμανία ?
Πρόκειται να την επισκεφθώ και ως... Ρωμουνιάρης πρέπει να οργανωθώ καταλλήλως.

Οπότε καταθέστε τυχόν εμπειρίες ή γνώση για την γειτονική Ρουμανία..

Αν είναι πιο φτηνή η ζωή εκεί, τι παίζει απο διάδοση του αγοραίου έρωτα κλπ.
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Επειδη ετυχε να μιλησω με ρουμανο προσφατα.Οι μισθοι εκει ειναι της πεινας και η ακριβεια καλπαζει πλεον μετα το ευρω.Σε ειδη διατροφης σχετικα στα ιδια υψη με το χωριο μας,την ελλαδιτσα.
Ξυπνησαν και οι ρουμανοι σα τα δικα μας λαμογια βλεπεις.
Το γελιο ειναι οτι οταν μπηκαν στην ευρωπη χαιροντουσαν οπως κατι ηλιθιοι δικοι μας τοτε,οτι και καλα θα γινουν τα πραγματα καλυτερα για τη χωρα κτλ.
Σαφως βεβαια θα φανε το ακυρο σε λιγα χρονια.Εχει να πεσει πολυ πεινα.
Απο τιμες-γαμησια κανε ενα σερτς και ολο και κατι θα βρεις.
 

arkas

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2005
Μηνύματα
130
Like
22
Πόντοι
1
η ρουμανια δεν εχει μπει ακομα στο ευρω...μονο στην ενωση..
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
λοιπον 1ευρω=3,33 RON (33000 lei)
romouniaris η Ρουμανια πραγματικα αν την επισκεφτεις και εχεις γνωστους ελληνες φοιτοιτες οι οποιοι ξερουνε την γλωσα και που να σε γυρισουνε θα περασεις τελεια...!!τωρα για καλοκαιρακι αξιζει να πας διακοπες Constanta Mamaia ...!!το Βουκουρεστι καλο χρυσο αλλα ειναι σαν να λεμε να πας διακοπες καλοκαιρι αθηνα..!!
αν πραγματικα σκεφτεσαι να πας καντο αξιζει αλλα να σε προειδοποιησω για να μην ζουνε μερικοι με την ψευδευσθηση οτι ειναι φθηνα θα φας πολλυ χρημα..!!!(σου γραφω απο Ρουμανια)
προσεξε γιατι εχει πολλα χαζα η ρουμανια να την πατησεις..!!!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
παιζει πολλυ μαφια...!!!βεβεα δεν προκειται να σε ενοχλησει κανενας απο αυτους μονο τσιγγανακοι...!!!επισης θελει προσοχη σε club που θα γινει πεσιμο σε τι γκομενες κλπ..!!και φυσικα ποτε σε ξενο μερος και ειδεικα εξωτερικο  τσαμπουκαδες γιατι εμεις οι ελληναρες την εχουμε αυτην την ταση...!!!αν δεν μενεις εκει και ξερεις οτι σε παιρνει (αστο)...!!
οι τιμες σε εστιατορια καλα ειναι φωτια....!!σε καφετερειες ενα καφεδακι και ενα νερακι και τα τσιγαρα σου 5-6 ευρωπουλα...!!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ  στους ταριφες...!!!!!γδυνουν..!!!σε ειδαν ξενο και οτι δεν μιλας την γλωσα σε γδυσαν..!!επισης προσοχη στους ιδιωτικους..!!!πανω στις πορτες λεει τις τιμες..!!!να προτειματε ταχι που να λεει εταιρια πανω...!!
 
OP
OP
R

romouniaris

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
λοιπον 1ευρω=3,33 RON (33000 lei)
romouniaris η Ρουμανια πραγματικα αν την επισκεφτεις και εχεις γνωστους ελληνες φοιτοιτες οι οποιοι ξερουνε την γλωσα και που να σε γυρισουνε θα περασεις τελεια...!!τωρα για καλοκαιρακι αξιζει να πας διακοπες Constanta Mamaia ...!!το Βουκουρεστι καλο χρυσο αλλα ειναι σαν να λεμε να πας διακοπες καλοκαιρι αθηνα..!!
αν πραγματικα σκεφτεσαι να πας καντο αξιζει αλλα να σε προειδοποιησω για να μην ζουνε μερικοι με την ψευδευσθηση οτι ειναι φθηνα θα φας πολλυ χρημα..!!!(σου γραφω απο Ρουμανια)
προσεξε γιατι εχει πολλα χαζα η ρουμανια να την πατησεις..!!!

Γνωστούς δεν έχω, για λόγους δουλειάς θα κατέβω και παίζει να μείνω ένα διάστημα. (δεν ξέρω πόσο ακόμα)
Εσύ μένεις μόνιμα εκεί ή είσαι επισκέπτης ?
 
OP
OP
R

romouniaris

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0

Αχα, οπότε είσαι ο πλέον κατάλληλος για να μας πεί για την ζωή εκεί.
Τα Ρωμουνάκια τι λένε ? (δεν λέω για τις εκπορνευόμενες μόνο)

Και πέρα απο το παραπάνω γενικό ερώτημα, μερικά πιο πρακτικά.
Για να πει κανείς ότι ζεί αξιοπρεπώς στην Ρουμανία τι μισθό πρέπει να παίρνει (σε euro) ?
Δεν λέω να κάνει ακρότητες, του στυλ κάθε μέρα έξοδα με γυναίκες κλπ. Μια νορμαλ ζωή με μέτρο.
Υπολογίζοντας ενοίκιο, έξοδα διατροφής/διαβίωσης κλπ.
Επειδή το σκέφτομαι σοβαρά αν είναι καλά, να επιλέξω να μείνω λίγο καιρό, γι'αυτό σε ρωτάω.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
Αχα, οπότε είσαι ο πλέον κατάλληλος για να μας πεί για την ζωή εκεί.
Τα Ρωμουνάκια τι λένε ? (δεν λέω για τις εκπορνευόμενες μόνο)

Και πέρα απο το παραπάνω γενικό ερώτημα, μερικά πιο πρακτικά.
Για να πει κανείς ότι ζεί αξιοπρεπώς στην Ρουμανία τι μισθό πρέπει να παίρνει (σε euro) ?
Δεν λέω να κάνει ακρότητες, του στυλ κάθε μέρα έξοδα με γυναίκες κλπ. Μια νορμαλ ζωή με μέτρο.
Υπολογίζοντας ενοίκιο, έξοδα διατροφής/διαβίωσης κλπ.
Επειδή το σκέφτομαι σοβαρά αν είναι καλά, να επιλέξω να μείνω λίγο καιρό, γι'αυτό σε ρωτάω.
λοιπον φιλε μου να πουμε 300 ευρω ενοικιο ενα σπιτι μετριο προς το καλο....!!
+κοινοχρηστα
+τηλεοραση (πληρωνεις ειναι καλοδιακη)
+τηλεφωνο (αναλογα ποσο το χρεωνεις)
+ρευμα
+σουπερμαρκετ (ανλογα τι και ποσα θα ψωνισεις)
+τσιγαρα,καφεδες,ποτα,παραγγελειες(ειμαστε και εργενηδες) και +οτι εξτρα μπορει να σου βγαλει ενα σπιτι αν χαλασει κατι
εγω υπολογιζω γυρω στο χιλιαρικο
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
α και κατι αλλο...!!πως την πατανε ολοι οι ξενοι τον 1ο καιρο..!!ποτε δεν κανουμε συγκριση του στυλ ελα μωρε και τι εγινε αν ημουνα στην ελλαδα θα χαλαγα περισσοτερα...!!ΕΓΚΛΗΜΑ..!!! προσπαθεισ παντα να προσαρμοστεις με τα δεδομενα της καθε χωρας...και ΠΑΝΤΑ τον 1ο καιρο χαλας παρα πολλα μεχρι να προσαρμοστεις...!! τωρα οτι εχει να κανει με τις γυναικες φιλε μου οι περισοτερες ειναι πορνοφατσες..!!εδω η πολλυ ομορφες θα ναι η δεν θα βλεπονατι...!!!
αυτο που ισχυε καποτε πριν πολλα χρονια οταν υπηρχε πτραγματικη φτωχεια και καταντια οι ρουμανες να ακουνε Ελληνα και να τρεχουνε απο πισω του πλεον πεθανε..!!στην τελικη αν πεις οτι εισαι Ελληνας  (οχι οτι δεν υπαρχει εντυποσιασμος) μπορει να την ακουσεις και απο πανω με τα οργια που εχουνε κανει οι Ελληνες στην Ρουμανια..!!τωρα δεν ξερω τι αλλο να πω οι γυναικες εδω ειναι γυναικες οπως ολου του κοσμου παντου υπαρχουνε οι καλες οι καες οι πουτανες οι καριολες κλπ κλπ...!!τουλαχιστον εδω σε κανουν να νιωθεις αντρας οτι αξιζεις..!!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
ΠΟΤΕ δεν συνγκρινουμε τους ρουμανους πως ειναι μαθημενοι και ποσα παιρνουν και πως την βγαζουν..!!!
romouniaris αν μεσα στα εξοδα ενοεις και αυτοκινητο τοτε πραγματικα δεν ξερω ποσα θες και τι ανθρωπος εισαι ποσα χαλας και πως εισαι μαθημενος..!!!
 
OP
OP
R

romouniaris

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
λοιπον φιλε μου να πουμε 300 ευρω ενοικιο ενα σπιτι μετριο προς το καλο....!!
+κοινοχρηστα
+τηλεοραση (πληρωνεις ειναι καλοδιακη)
+τηλεφωνο (αναλογα ποσο το χρεωνεις)
+ρευμα
+σουπερμαρκετ (ανλογα τι και ποσα θα ψωνισεις)
+τσιγαρα,καφεδες,ποτα,παραγγελειες(ειμαστε και εργενηδες) και +οτι εξτρα μπορει να σου βγαλει ενα σπιτι αν χαλασει κατι
εγω υπολογιζω γυρω στο χιλιαρικο

Χμ.. τόσα θες και εδώ Ελλάδα. Τώρα βέβαια εδώ ο μέσος μισθωτός παίρνει 1100-1200 καθαρά και του μένει ένα 100ρικο το μήνα που είναι γάμησέτα κατάσταση θα μου πείτε. Αλλά τι να κάνεις.. όταν είσαι έτσι ψάχνεις εναλλακτικές οδούς για μια καλύτερη ζωή. Αλλά απο όσο μας τα λες η Ρουμανία δεν προσφέρεται για κάτι τέτοιο...δηλ. την "εναλλακτική".
 

geopon

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.639
Κριτικές
18
Like
0
Πόντοι
2.007
λοιπων φιλε και συναγωνηστη ειναι ο τοποσ τησ επαγγελιασ!!!!!
1  φαγητο πολη καλλεσ τιμε  4 ατομα σε εστιατοριο θα σου φυγει κανενα 30 ευρο με μπουκαλι κρασι
2 κλαμπακια  το ουισκι ακριβο τα αλλα ποτα καλητερεσ τιμεσ και το κρασι του που ειναι γαματο τσαμπα
3 αποφυγε κλαπ για ξενουσ  οπωσ πλαντερσ και  ντουντουν  μπαμπου μπονσαιγιατι μεσα δεν θε βρεισ μουνια θα βρεισ μονο βιζιτεσ οι οπιεσ στιν ρουμανια δεν χρειαζετε γαμασ για πλακα αν τα χωσεισ κερασεισ ποτα και φαγητο ενοω πηγενε στο μαξ και στο τουισ
4 ταξι ακριβα και φτηνα οι ακριβοι σκιζουν κολουσ βρεσ ενα γραφειο με φτηνα και ολλα καλα
5πουτανοπιατσεσ στο βουκουρεστι κοντα στο χιλτον  και στα εβερεστ  στα εβερεστ πεζει ενασ νταβασ αλεξ ο οποιοσ εχει τρελα μωρακια με 100 ευρο 3-4 ωρεσ οι ανεξαρτητεσ τισ γαμασ με 1000 ρομ  που αντιστιχι περιπου στα 30 ευρο αν σε δουν ξενο θα ζητανε αλλα αν ομοσ επημηησ οτι ξερεισ τησ τιμεσ ολα οκ αν θεσ παραπανω πληροφοριεσ για τηλ απο βηζητεσ στηλε πμ την προιγουμενη εβδομαδα ημουν βουκουρεστι και ανεβενω μια φορα τον μηνα να περασεισ καλα
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Μετά τα greeklish κάποτε πρέπει να γίνει κάτι και για τα κορακίστικα.
 

UltraStaminatic

Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2007
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Φιλοι μου, Δεν συνιστω καθολου την Ρουμανια... Σε ολες τισ υπολοιπες χωρες, με τις οποιες συνορευει, Βρισκεις πολυ πιο ΗΟΤ Κοπελες και πολυ πιο οικονομικες ! ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΣΕΡΒΙΑ - ΟΥΚΡΑΝΙΑ - ΜΟΛΔΑΒΙΑ - ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ειναι πιο καλα να "επενδυσετε" παρα στην Ρουμανια...
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.819
Πόντοι
9.295
Φιλοι μου, Δεν συνιστω καθολου την Ρουμανια... Σε ολες τισ υπολοιπες χωρες, με τις οποιες συνορευει, Βρισκεις πολυ πιο ΗΟΤ Κοπελες και πολυ πιο οικονομικες ! ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΣΕΡΒΙΑ - ΟΥΚΡΑΝΙΑ - ΜΟΛΔΑΒΙΑ - ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ειναι πιο καλα να "επενδυσετε" παρα στην Ρουμανια...
Sωστος αλλα παρελειψες και Σλοβενια
 

UltraStaminatic

Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2007
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Μα η Σλοβενια ΔΕΝ συνορευει με την Ρουμανια... Ομως μια που την ανεφερες αγαπητε φιλε, Πρεπει ολοι οσοι εχουν παει να παραδεχτουν οτι στη Σλοβενια υπαρχουν Φοβερες Γυναικες οι οποιες ξεφευγουν αρκετα απο το Γιουγκοσλαβικο look, μιας και η Σλοβενια ηταν καποτε η "παλια" Αυστρο-Ουγγαρια !
 

kykladesgr

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2007
Μηνύματα
738
Like
0
Πόντοι
6
δίστιχο η δουλειά μου με έφτασε ως εκεί και έχω να πω ότι ήταν ότι χειρότερο έχω συνάντηση στην ζωή μου :'(....από όλες τις άποψης :tickedoff:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom