Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 13 άτομα (0 μέλη και 13 επισκέπτες)

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
27
Like
3.921
Πόντοι
4.895
Χου ρε μαλάκα.Τραβα να φας την κρεμουλα σου.
ρε dude τι ασχολείσαι, και οι υπόλοιποι leclerc Alex κλπ. κάθεστε να αντικρούσετε με αρθολογισμό την τρέλλα των ψεκασμένων. Ότι σοβαρό ήταν να ειπωθεί γράφτηκε εδώ και πολλές σελίδες, άσε τους "φωστήρες" να ξεσαλώσουν στο νήμα, μυαλά δεν πρόκειται να αλλάξουν
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Χου ρε μαλάκα.Τραβα να φας την κρεμουλα σου.

Μια απλή απάντηση.
Ναι,και ο ένας πέθανε.65 ετών σε άριστη φυσική κατάσταση γιατί λογω αθλησης έκανε συνέχεια εξετάσεις.
Κόψε τις μαλακίες και σοβαρέψου οσο μπορείς.Ηρεμα απαντάω,μαλάκα

Καλά ρε,περιμένεις σοβαρή απάντηση από αυτόν τον μίζερο?

 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.707
Πόντοι
606
Τα λεωφορεία του οασθ πίτα όλη μέρα,ο ένας πάνω στον άλλο,κρούσματα μηδέν.Πείτε μας πού κολλάει αυτός ο ιος αν όχι εκεί μέσα που μπαίνει η σάρα και η μάρα και κάποιοι δεν φοράνε ούτε μάσκες
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
69
Πόντοι
16
ρε κοιτα κατι τραχαναδες εχουμε με το ζορι 200 νεκρους στην ελλαδα απο κορωνα και εδω μεσα εχουμε δυο ατομα που εχουν απο εναν νεκρο απο κορωνα
καταφεραμε να εχουμε το 1% των νεκρων στο μπουρδελα
και μαλιστα και οι δυο νεκροι ηταν χωρις υποκειμενα νοσηματα οποτε μιλαμε για την απιθανη περιπτωση να ειναι αυτα τα δυο θυματα μεσα στα 5-8 που πεθαναν χωρις να εχουν υποκειμενα νοσηματα
ρε κατι πραγματα που γινονται στον κοσμο
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.602
Like
2.942
Πόντοι
1.706
ρε dude τι ασχολείσαι, και οι υπόλοιποι leclerc Alex κλπ. [size=12pt]κάθεστε να αντικρούσετε με ορθολογισμό[/size] την τρέλλα των ψεκασμένων. Ότι σοβαρό ήταν να ειπωθεί γράφτηκε εδώ και πολλές σελίδες, άσε τους "φωστήρες" να ξεσαλώσουν στο νήμα, μυαλά δεν πρόκειται να αλλάξουν
[size=12pt]ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ[/size] :2funny: :2funny:

-Γιατί με 3 κρούσματα τα έκλεισαν όλα και σε έβαζαν να στείλεις μήνυμα για να βγεις από το σπίτι σου, ενώ με 30 όλα τα μαγαζία και τα μμμ είναι πίτα και απλά ΣΥΖΗΤΑΝΕ για υποχρεωτική χρήση μάσκας αποκλείοντας παράλληλα νέο λοκνταουν;
-Επειδή κάθε πράγμα γίνεται στον καιρό του.
-Και δηλαδή τι άλλαξε και είναι τώρα ο καιρός του;
-Ξέρεις τώρα ότι ήξερες πριν 3 μήνες ;
-Τι παραπάνω ξέρω τώρα δηλαδή;
-Εσύ τίποτα και είναι προφανές.
-Οι υπόλοιποι έστω, τι παραπάνω ξέρουν;
-Πολλά.
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.345
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Σύμφωνοι. Τώρα πάμε να μου εξηγήσεις τι άλλαξε σε σχέση με 2-3 μήνες πριν ώστε πλέον να είναι ο καιρός του.



Τα έχουμε πει αλλά ή δεν τα καταλαβαίνεις ή κάνεις πως δεν τα καταλαβαίνεις.
Τον Μάρτιο αντιμετωπίζαμε κάτι άγνωστο. Είχαμε ήδη το παράδειγμα της Ιταλίας που την είχε πατήσει βασιζόμενη στους κινέζους και στον Π.Ο.Υ.
Το Ro αν περάσει το 1 ξεφεύγει ανεξέλεγκτα. Υπήρξαν πολλές συνεδριάσεις της επιτροπής και τελικά αποφασίστηκε να προταθεί το lockdown κι όπως έδειξε η συνέχεια η εισήγηση  ήταν σωστή και μπράβο στον Μητσοτάκη που την δέχτηκε. Αργά ή γρήγορα όλες οι χώρες το εφάρμοσαν.
Αυτό που άλλαξε είναι αφενός ο κόσμος, που στην πλειοψηφία του έγινε πιο υπεύθυνος, το βλέπω καθημερινά στα πολλά και διαφορετικά άτομα με τα οποία έχω επαφή. Υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά δεν μας ενδιαφέρουν, με ανισόρροπους πάντα ήταν και θα είναι γεμάτος ο κόσμος.
Είχα γράψει τότε χαρακτηριστικά για τις κοπέλες που απασχολώ στο γραφείο. Στην ανακοίνωση για ματαίωση των καρναβαλιών είχαν σηκώσει την σημαία της επανάστασης, χούντα Κούλη κ.λπ.
Πριν τελειώσει η καραντίνα, οι ίδιες μου τηλεφώνησαν να τοποθετήσουμε plexiglass στην υποδοχή. Την πρώτη μέρα που ανοίξαμε χωρίς να τα έχω πει, είχαν πάει πιο νωρίς είχαν τοποθετήσει πινακίδες για την χρήσης μάσκας που είναι υποχρεωτική σε εμάς, είχαν βάλει μπουκαλάκια με αντισηπτικό σε πολλά σημεία που μπορούν να τα χρησιμοποιούν οι πελάτισσες κ.λπ.
Κατά δεύτερον οργανώθηκε ο ΕΟΔΥ, εκπαιδεύτηκαν συνεργεία που σε συνεργασία με συνεργεία της πολιτικής προστασίας που επίσης εκπαιδεύτηκαν και οργανωθήκαν μπορούν να αντιμετωπίσουν τοπικά περιοχές που θα παρουσιάσουν έντονο επιδημιολογικό φορτίο.
Όπως έδειξε και η περίπτωση της Ξάνθης, της Κοζάνης κ.λπ το σύστημα έχει οργανωθεί σωστά και είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε αλλιώς την κατάσταση.
Είχαμε πάρα πολύ λίγα εργαστήρια με ειδικά μηχανήματα που να ελέγχουν την  παρουσία του ιού μέσω RNA. Η Ξάνθη π.χ. έστελνε τα δείγματα στο Πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Αλεξανδρούπολης. Παραγγέλθηκαν μηχανήματα για όλα τα νοσοκομεία στις πρωτεύουσες των νομών, σε μερικά έχουν μπει ήδη σε μερικά αναμένονται.  Κι αυτό είναι ένα από τα «καλά» της πανδημίας, αν μπορούμε να το πούμε έτσι, είναι εξοπλισμός που έπρεπε να υπάρχει και θα μείνει.
Γράφετε συνέχεια για την Σουηδία.
Ο πρωθυπουργός της Σουηδίας στην αρχή της πανδημίας στην χώρα του και σχετικά με την απόφαση του να μην υπάρξει lockdown στην χώρα, είχε πει επί λέξη:
«Θα έχουμε σημαντικά περισσότερους θανάτους. Θα μετρήσουμε χιλιάδες νεκρούς. Είμαστε προετοιμασμένοι για αυτό. Άλλες χώρες είχαν ταχύτατη εξάπλωση του ιού, εμείς προσπαθήσαμε με άλλον τρόπο να τον περιορίσουμε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχουμε λιγότερους σοβαρά ασθενείς ή λιγότερους νεκρούς. Δίνουμε έτσι τη δυνατότητα στο υγειονομικό σύστημα να προετοιμαστεί κατάλληλα. Είναι σημαντικό να είμαστε ειλικρινείς». Ζήτησε δε από τους πολίτες να τηρούν τους κανόνες κοινωνικής αποστασιοποίησης για να περιοριστεί η εξάπλωση του νέου κορονοϊού.
Έχουμε γράψει πολλάκις για την διαφορετική κουλτούρα των Σουηδών.
Όποιος πιστεύει πως μπορούσε ο Μητσοτάκης αντί για lockdown να βγει και να πει:
(Θα έχουμε πολλούς θανάτους, αλλά θα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε, είναι πλέον και δική σας ευθύνη να τηρείται τα μέτρα υγιεινής του υπουργείου για να περιορίσουμε την νόσο κ.λπ…)
απλά είναι χαζός και δεν έχει καταλάβει σε ποια χώρα ζει.
Και δεν μιλώ μόνο για «Τζόνυδες», «Μήτσους», «Σάββες», και λοιπούς που τώρα είναι από την άλλη όχθη…
Σε τέτοια τοποθέτηση Μητσοτάκη όλοι αυτοί θα είχαν έρθει από την εδώ μεριά.
Ντροπή στην κυβέρνηση δεν μπορεί να μας προστατέψει, ανίκανοι, παραιτηθείτε, εκλογές τώρα, όλος ο κόσμος έκανε lockdown κι εμείς ακολουθούμε το παράδειγμα των άσχετων των Σουηδών, δολοφόνε Τενγκελ, δολοφόνε Τσιόρδα, δολοφόνε Κικίλια….
Κοντά στον νου κι η γνώση δηλαδή, θα είχε γκρεμιστεί το σύμπαν….

Ξυπνήστε τέλος πάντων ορισμένοι.
Και καλά μερικοί τύπου ESESI φαίνονται πως είναι βλαμμένοι, αυτό δεν μπορεί να αλλάξει, αλλά εσύ ειλικρινά δεν έχω καταλάβει, δίνεις την εντύπωση πως κάνεις τον χαζό για να την πεις στην κυβέρνηση….
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.707
Πόντοι
606
Άμα δεν ήταν τα πρόστιμα,θα σου'λεγα εγώ πόσοι θα μένανε μέσα μετά την πρώτη βδομάδα καραντίνας.Όταν καταλάβαμε πια το δούλεμα που άρχισε να πέφτει.Αλλά η τσέπη είναι αυτή που τσούζει
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.428
Like
10.981
Πόντοι
3.556
Τα λεωφορεία του οασθ πίτα όλη μέρα,ο ένας πάνω στον άλλο,κρούσματα μηδέν.Πείτε μας πού κολλάει αυτός ο ιος αν όχι εκεί μέσα που μπαίνει η σάρα και η μάρα και κάποιοι δεν φοράνε ούτε μάσκες

Μα δεν εχει ιο η Ελλαδα (ακομα και μακαρι ποτε)

Εγω παλι απορω πως ειναι δυνατο καποιος να εχει μυθοποιησει τοσο ενα τοσο απλο πραγμα οπως ενας ιος γριπης.

Πρεπει δηλαδη να ανεβασει πυρετο 39, να τον πιασει συναχι, βηχας, κομμαρες, εφιδρωση, πονος σε λαιμο, καρπους, στηθος, κλπ για να πειστει οτι υπαρχει ενας ακομη ιος γριπης απο τοσους αλλους που υπαρχουν;
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
Άμα δεν ήταν τα πρόστιμα,θα σου'λεγα εγώ πόσοι θα μένανε μέσα μετά την πρώτη βδομάδα καραντίνας.Όταν καταλάβαμε πια το δούλεμα που άρχισε να πέφτει.Αλλά η τσέπη είναι αυτή που τσούζει
Είναι πόσο του κόβει του καθενός.Εσένα σε νοιάζει η τσέπη σου.Αλλος βάζει το μυαλό του.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.763
Κριτικές
6
Like
3.434
Πόντοι
736
Μα δεν εχει ιο η Ελλαδα (ακομα και μακαρι ποτε)

Εγω παλι απορω πως ειναι δυνατο καποιος να εχει μυθοποιησει τοσο ενα τοσο απλο πραγμα οπως ενας ιος γριπης.

Πρεπει δηλαδη να ανεβασει πυρετο 39, να τον πιασει συναχι, βηχας, κομμαρες, εφιδρωση, πονος σε λαιμο, καρπους, στηθος, κλπ για να πειστει οτι υπαρχει ενας ακομη ιος γριπης απο τοσους αλλους που υπαρχουν;
Ναι αλλά απο το να υπάρχει η να μην υπάρχει ένας ακόμα ιός , μέχρι το να μαντρώσουν όλον τον πλανήτη υπάρχει και μια διαφορά. Θα μπορούσαν να πουν όποιος φοβάται μένει σπίτι του.

Και σε οτι αφορά το οτι δεν έχει ακόμα ιό η Ελλάδα , ναι αλλα για να μην έχει ποτέ θα πρέπει να είμαστε πιθανόν για χρόνια με μάσκες με αποστάσεις και δεν ξερω και εγω με τι άλλο ; Δηλαδή κάποτε δεν πρέπει να ερωτηθεί και ο κόσμος αν θέλει να είναι ελεύθερος η όχι σε ένα κατα τα άλλα δημοκρατικό καθεστώς ; Οχι τίποτα άλλο να δουμε πόσοι είμαστε τέλος πάντων οι μη ορθολογιστές. Θα μου πεις δεν γίνεται να πας σε δημοψίφισμα για να μην μεταδώσεις τον ιό .. ενω πρίν τον ιό δεν προλάβαινε ο κόσμος να τρέχει απο δημοψήφισμα σε δημοψήφισμα. Όχι μόνο στην Ελλάδα παγκόσμια.

Α επίσης αν μπορεί να μου εξηγήσει καποιος γιατί το παρακάτω βίντεο σχετικό με την υποχρεωτική χρήση μάσκας στα σουπερ έχει τα διπλά dislikes απο οτι likes.

 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.428
Like
10.981
Πόντοι
3.556
1. Οι χώρες με το μεγαλύτερο ποσοστό αύξησης κρουσμάτων εχθές:

Χώρα Αύξηση Κρούσματα

Israel 3.3% 63985
Colombia 3.3% 257101
India 3.2% 1482503
Argentina 3.0% 167416
Romania 2.5% 45902
Iraq 2.3% 112585
Honduras 2.2% 39276

2. Ποσοστό αύξησης εχθές για τις χώρες με τα περισσότερα κρούσματα:

Χώρα Κρούσματα Αύξηση

USA 4433410 1.4%
Brazil 2443480 1.0%
India 1482503 3.2%
Russia 818120 0.7%
South Africa 452529 1.6%
Mexico 390516 1.4%
Peru 389717 1.3%

3. Τα κρούσματα ανήλθαν σε 16.635.927, αυξημένα κατά 218.307, και ποσοστό 1,33% (έναντι 1,36% προχθές και 1,62% την προηγουμένη)

Τα θύματα ανήλθαν σε 656.083, με 4.200 νέα και ποσοστό 0,64% (έναντι 0,66% και 0,88%)

Αναλυτικά οι λίστες:
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.739
Like
2.081
Πόντοι
456
Ναι αλλά απο το να υπάρχει η να μην υπάρχει ένας ακόμα ιός , μέχρι το να μαντρώσουν όλον τον πλανήτη υπάρχει και μια διαφορά. Θα μπορούσαν να πουν όποιος φοβάται μένει σπίτι του.
Έτσι είναι. Υπάρχει διαφορά μεταξύ του απαγορεύω τις συγκεντρώσεις ή κλείνω τα σχολεία και του κλείνω μαγαζιά και όλο τον πληθυσμό για 3 μήνες μέσα στο σπίτι. Να κυκλοφορούν μόνο με φύλλο πορείας! Ούτε ο Ιωαννίδης δεν θα τολμούσε να κάνει κάτι τέτοιο.

 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Τελικά ούτε για το οικονομικό θέμα ενδιαφέρονται παρά μόνο για το επικοινωνιακό και την επιβίωσή τους! Προτιμούν να μην έχουν 500 νεκρούς την ημέρα και ας πεθάνουν αργά και μαζί τους πολλοί νεώτερων ηλικιών από αυτοκτονίες και έκρηξη εγκληματικότητας μετά! Αυτά είναι πιο διαχειρίσιμα!
Το σίγουρο είναι πως παρέλυσε η οικονομική ζωή της Ευρώπης για μερικά παππούδια( όχι όλα διότι υγιές γεροντάκι στα 80 δεν χρειάζεται να ανησυχεί τόσο)που αν δεν πέθαιναν φέτος θα πέθαινεναν του χρόνου από καμιά κοινή γρίππη!
Όταν έγραφα τα παραπάνω το lockdown είχε 95% κοινωνική αποδοχή! Ήδη έχουν αρχίσει το όργανα και δεν συμμαζεύεται με τίποτα...Η εγκληματικότητα έχει ξεφύγει και έρχεται και πείνα!

 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.763
Κριτικές
6
Like
3.434
Πόντοι
736
Για τον Σκαρλάτο που είχαμε πει σε προηγούμενες σελίδες αν είναι φοιτητης η όχι κτλ , κυκλοφόρησε βίντεο που δείχνει την απάντησή του προς τα ελληνικά hoaxes , αν θέλει να το δει κανεις , όσον αφορά αυτά που λέει περι ιών κτλ εγω δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω αν τα λέει καλά η όχι. Ασε που δεν πρόλαβα να το δω και όλο ακόμα , είδα το πρώτο μισό περίπου αλλα νομίζω παρακάτω λέει για τον ιό.

 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
Για τον Σκαρλάτο που είχαμε πει σε προηγούμενες σελίδες αν είναι φοιτητης η όχι κτλ , κυκλοφόρησε βίντεο που δείχνει την απάντησή του προς τα ελληνικά hoaxes , αν θέλει να το δει κανεις , όσον αφορά αυτά που λέει περι ιών κτλ εγω δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω αν τα λέει καλά η όχι. Ασε που δεν πρόλαβα να το δω και όλο ακόμα , είδα το πρώτο μισό περίπου αλλα νομίζω παρακάτω λέει για τον ιό.

Του παίρνει συνέντευξη η γνωστή βλαμμένη ;Και μόνο απο αυτό καταλαβαίνεις πολλά.
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.659
Πόντοι
216

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom