Νέα

Επιστράτευση 2018

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα KavlomenosPoutanos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 638
  • Εμφανίσεις 44K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.039
Κριτικές
33
Like
7.109
Πόντοι
3.496
:sunglasses:
 

Συνημμένα

  • images (4).jpg
    images (4).jpg
    8,6 KB · Εμφανίσεις: 20
  • αρχείο λήψης (1).jpg
    αρχείο λήψης (1).jpg
    5,9 KB · Εμφανίσεις: 21

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.820
Like
4.012
Πόντοι
506
Δηλαδη εχετε την εντυπωση πως ο Ελληνας εχει αλλαξει??? Ο Ελληνας μια ζωη τα ιδια εκανε και ιδιος εμεινε εις τους αιωνες των αιωνων... Μια ζωη γλετζες και πηδηχταρας και οι ταβερνες και τα μπου της αρχαιας Αθηνας καθε βραδυ γεματα... Λαδωματα σε δικαστες (1/10)απο τον καιρο που εφευρεθηκε το δικαστηριο,μεχρι που το σταματησε ο Λυκουργος και απο εκει βγηκε οι φραση "οι αδεκαστοι δικαστες" δηλαδη οι δικαστες που δεν επαιρναν το 1/10.... Κατασκευαστικες μιζες και εργα που ξεφευγαν του προυπολογισμου...ακομα και στην κατασκευη των Προπυλαιων και του Παρθενωνα!οπως ακριβως κ σημερα.... Τι νομιζετε ηταν αυτοι οι Ελληνες?? Τιποτα μαχιμα κομαντο που ολη μερα στον στιβο μαχης την εβγαζαν?? (πλην Λακεδαιμονιων)... Μηπως υπερανθρωποι?? Μηπως ειχαν φωτοσπαθα και εκοβαν βουτυρο τα εχθρικα??? Αυτοι που πολεμησαν το 40 και σταματησαν τους Ιταλους που ηταν εξοπλισμενοι μεχρι τα δοντια τι ηταν??? ΟΥΚαδες??? Delta Force??? Τσομπαναραιοι ηταν και αγροτες που δεν ειχαν ξαναπιασει τουφεκι στην ζωη τους.....
Ο Ελληνας κυριοι δεν εχει αλλαξει τομαρι 3.000 χρονια τωρα,παντα ο ιδιος καιροσκοπος,λουφαδορος,μιζαδορος και απατεωνας ηταν....  
Το παραδοξο ειναι, οτι ειναι ο ιδιος που εχει στα γαλονια του Μαραθωνες,Θερμοπυλες,Πλαταιες,Γραμμο,Βιτσι.....
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.820
Like
4.012
Πόντοι
506
θα εξαφανιστεί το εθνος τυπε.
για μενα επρεπε μεχρι και τα 60 να ηταν εμπόλεμοι και οι γυναικες επισης.
Σε περιπτωση γενικου πολεμου,πολεμαει οποιος μπορει να κρατησει οπλο....
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.955
Πόντοι
2.696
οι 3/4 Ι4 στην Ελλαδα ειναι Ι1 οποτε καλα κανουν και τους γαμανε φιλε. ομως αυτο εχει να κανει με την μοναδα και τους αξιοματικους της δεν ειναι παντου τα ιδια εγω στην μοναδα που ημουνα οι Ι4 αραζαν και εμεις γαμιομασταν

Αν εννοείς ότι είναι Ι3/Ι4 μαϊμού,και σε αυτό φταίνε οι Στρατιωτικοί Γιατροί που τους δίνουν τους χαρακτηρισμούς ικανότητας.
Κι εγώ μεγάλε γαμήθηκα στη δουλειά,αλλά δε με πείραζε ότι κάθονταν κάποιοι που πράγματι δεν μπορούσαν,όσο κάποιοι που είχαν άκρες παντού και ενώ μπορούσαν δεν έκαναν τίποτα.Είχα συναδέλφους Ι4 που δούλευαν περισσότερο από αυτούς.Και τους είχαν ως παρίες.Ενώ ήταν πιο σοβαρά άτομα.
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.199
Κριτικές
3
Like
10.492
Πόντοι
3.506
Ο «Βάλλων Βάλλεται» …H απάντηση των Ακριτών στον Τούρκο Πασά!

fylakio.jpg


Σταλθηκε από ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ
"Για την αποκατάσταση και μόνο της ιστορικής αλήθειας παραθέτω σύντομα το ιστορικό του περιστατικού που συνέβη το 1976 στη Σάμο (79ΑΔΤΕ) με Διοικητή τον τότε Ταξίαρχο Κ. Γ..

Εγώ ,υπολοχαγός(ΠΖ) τότε , ήμουν Διοικητής του 2ου Λόχου του 212 ΤΕ (έδρα Βαθύ Σάμου ) και στο τομέα ευθύνης μου υπάγονταν το Φυλάκιο της ΨΙΛΗΣ ΑΜΜΟΥ- (κοντά στον ομώνυμο ορμίσκο) 10 χιλιόμ. περίπου ΝΑ από το Βαθύ –στα γνωστά ιστορικά στενά της Μυκάλης 1500 μέτρων πλάτους – , επανδρωμένο με ενισχυμένη ομάδα (13 άτομα)
Ήταν απόγευμα Παρασκευής και βρισκόμουν για επιθεώρηση μέσα στο Φυλάκιο όταν ο σκοπός με ειδοποίησε ότι τουρκικό σκάφος έχει μπει στα χωρικά μας ύδατα. Πετάχτηκα αμέσως έξω με τον Αρχιφύλακα και πράγματι διαπίστωσα ότι μεγάλο Τουρκικό περιπολικό σκάφος έπλεε με ικανή ταχύτητα εντεύθεν της βραχονησίδας του Αγίου Νικολάου-Φάρος ( όπου διέρχονταν η γραμμή των χωρικών υδάτων) με κατεύθυνση προς το Φυλάκιο .

Αμέσως διέταξα συναγερμό και πιάσαμε τη γραμμή ορυγμάτων- που ήταν μπροστά από το Φυλάκιο , παράλληλα με την ακτογραμμή- με πλήρη οπλισμό και πυρομαχικά ασφαλείας ( η ομάδα ήταν ενισχυμένη με ένα πολυβόλο και ένα Α/Τ εκτοξευτή τύπου Μπαζούκας) . Κατέβηκα στο κεντρικό όρυγμα μαζί με το οπλοπολυβολητή στρτη Μ.Σ.(από την Ψέριμμο Καλύμνου) και όταν είδα το περιπολικό με υψωμένη τη σημαία να πλησιάζει επιδεικτικά και απειλητικά στα 200-150 μέτρα περίπου με ΄΄ φουλ ταχύτητα΄΄ προς το Φυλάκιο τότε διέταξα τον οπλοπολυβολητή πυρ και έριξε κατευθείαν στο στόχο αδειάζοντας ολόκληρη τη γεμιστήρα (τύπου ΜΠΑΡ) . Είδαμε και ακούστηκαν τα πυρά να κτυπούν και να διαπερνούν μέταλλα και τζάμια του περιπολικού σκάφους ,ακούστηκαν επίσης φωνές και αμέσως ανέκοψε απότομα ταχύτητα έκανε επιτόπου στροφή και απομακρύνθηκε γρήγορα. .
Ανέφερα μετά από λίγο το συμβάν τηλεφωνικά (με δυσκολία έπιασα γραμμή αφού το Φυλάκιο είχε σύνδεση με ΤΤ καλώδιο) στον τότε Διοικητή μου Ανχη(ΠΖ) Κ. Π. Μετά παρέλευση μισής περίπου ώρας με κάλεσε στο τηλέφωνο ο Δντης του 2ου ΕΓ της ΑΔΤΕ που προφανώς ο Διοικητής μου είχε ενημερώσει τον κ.Ταξίαρχο , με ρώτησε για το συμβάν και με διέταξε να παρουσιαστώ πάραυτα στο Στρατηγείο στον Κ.Ταξίαρχο. Πράγματι μετέβηκα στο Στρατηγείο που βρίσκονταν στο Βαθύ και παρουσιάστηκα στο γραφείο του
Με ρώτησε εμφανώς ταραγμένος και σε αυστηρό τόνο ο τότε Ταξίαρχος Κ. πως συνέβηκε το περιστατικό και αν ζήτησα έγκριση να διατάξω πυρ .Του απάντησα ότι όλα συνέβηκαν σε λίγα λεπτά και δεν είχα χρόνο για να ζητήσω έγκριση. Μετά αφού έμεινε για λίγο σιωπηλός υπομειδίασε και μου είπε: Μπραβο σου …. Να δουμε τώρα τι θα γίνει . Πήγαινε τώρα .
Χαιρέτησα και ενώ έβγαινα από το γραφείο του άμέσως μου είπε να τον ακολουθήσω ,επιβιβάσθηκε στο υπηρεσιακό αυτοκίνητο και εγώ τον ακολούθησα με το τζιπ και μέταβήκαμε στο Φυλάκιο όπου του περιέγραψα επιτόπου το συμβάν.
Ούτε ΕΔΕ ,ούτε πρόχειρη Εξέταση διατάχθηκε ούτε τίποτε και το θέμα αποσιωπήθηκε. Μέχρι που έφυγε ο Ταξίαρχος Κ. από το νησί (επιβεβαιώνω ότι ήταν ιδιαίτερα δημοφιλής στους κατοίκους του νησιού της Σάμου) δεν μου ανέφερε τίποτε για το συμβάν παρά μόνο όταν με συναντούσε και τον χαιρετούσα μού έλεγε ΄΄ γειά σου κομάντο΄΄(έφερα πάντα στη στολή μου τα σήματα του ΟΥΚ και Αλεξιπτωτιστού)
Πέρασαν τα χρόνια και ξανασυνάντησα τον απόστρατο πλέον Στρατηγό Κ. τον Μάιο του 2004, ως Ταξίαρχος τότε εγώ στο ετήσιο τελούμενο μνημόσυνο των πεσόντων Καταδρομέων στο Καβούρι και παρόντος και του Διοικητού της ΔΕΔ Υποστρατήγου Γ.Π., αφού παρουσιάστηκα και τον χαιρέτησα , με αναγνώρισε αμέσως και μεταξύ άλλων μου είπε : ΄΄Ξέρεις παιδί μου μερικές φορές οι Τούρκοι δεν καταλαβαίνουν παρά μόνο τη γλώσσα της Σάμου , της ΨΙΛΗΣ ΑΜΜΟΥ ΄΄

Eίμαι στη διάθεσή σας για περισσότερες πληροφορίες και τυχόν λεπτομέρειες"

Με τιμή

Ε. Κ.
Αντιστράτηγος εα

Πηγη:
 

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36
Ποτε ξεκινάει ο πόλεμος ; Δε κρατιέμαι , με 380 ευρω καθαρό μιςθο δεν την παλεύω .. Στην μικρα Ασία θα κάνουμε πλιάτσικο στα μεμετια
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.955
Πόντοι
2.696
Ποτε ξεκινάει ο πόλεμος ; Δε κρατιέμαι , με 380 ευρω καθαρό μιςθο δεν την παλεύω .. Στην μικρα Ασία θα κάνουμε πλιάτσικο στα μεμετια

Πήγαινε να αγοράσεις τα εξής να είσαι έτοιμος:
1)Αρβύλες.Αν πας για πόλεμο με αυτές που δίνει ο στρατός,ούτε 10χλμ δε θα μπορέσεις να περπατήσεις.
2)Αδιάβροχο
3)Να έχεις έτοιμα τα σώβρακα και τις στρατιωτικές κάλτσες.Δε θα σου δώσουν
4)Πάρε μια φόρμα παραλλαγής,παίζει να σου δώσουν κάποια στενή ή κάποια να χωράνε 3 μέσα
5)Υπνόσακο.Δε δίνουν
6)Μερικές κονσέρβες.Ακόμα και γκοτζίλα να ζητήσεις πιθανόν να τον έχουν κλέψει για τα σκυλιά τους
7)Φούμο.
8)Μια πυξίδα,ή κανά gps αν μπορείς.Το πιο πιθανό να βοηθήσει τον επικεφαλής αξιωματικό να προσανατολιστεί.
9)Κυάλια.Όπως το 8
10)Και μερικά χάπια για τη διάρροια.
 

klasobanieras

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2017
Μηνύματα
205
Like
1
Πόντοι
1
Ποτε ξεκινάει ο πόλεμος ; Δε κρατιέμαι , με 380 ευρω καθαρό μιςθο δεν την παλεύω .. Στην μικρα Ασία θα κάνουμε πλιάτσικο στα μεμετια

τραβα να τους βρεις εσυ στην ασια οταν τα μεμετια ειναι ηδη στο μοναστηριακι και καμακωνουν τη γκομενα σου η την αδερφη σου η η ηη η.. ποτε θα το καταλαβετε οτι μεμετια = οθωμανοι ειναι ολοι αυτοι που ερχονται τοσα χρονια ως "προσφυγες" η "παρατυποι μεταναστες"..

αν ειναι να πολεμησουμε τους τουρκους πρωτα απο αυτους πρεπει να ξεκινησουμε... 
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.590
Πόντοι
4.765
Ο Τουρκος λέει μας βαζουν οι Αμερικανοι να επιτεθούμε,εμεις δε κανουμε αμυνα, θα κανουμε επιθεση ρε μπουνταλα  :boobies:
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.205
Κριτικές
35
Like
5.853
Πόντοι
6.796
Αφού ώς γνωστόν στο τέλος θα μας ελευθερώσει το ξανθό γένος και θα μας δώσει και τη Πόλη... αρα γιατι να μη προκαλέσουμε το πόλεμο εμείς και να περιμένουμε τους φίλους μας τους Ρώσους για τα υπόλοιπα.. μυαλό θέλει γαμώ τη πουτάνα μου?  :idiot:
 

bekatsas13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
144
Κριτικές
3
Like
198
Πόντοι
281
θα μας ελευθερώσει το ξανθό γένος



Που το είδες αυτό γραμμένο? Άλλο διαβάζετε άλλο καταλαβαίνετε μερικοί.



Οσο για την ηττοπάθεια μερικών... Μάλλον ξεχνάτε οτι απέναντι μας έχουμε μπουνταλαδες που κάναν 4 μήνες να πάρουν την Αλ Μπαμπ που είναι 40 χλμ απο τα σύνορα τους απο κατσαπλιαδες με ΑΚ47 για βαρύ οπλισμό.

Δεν επηρεάζει κανένα η ηττοπάθεια σας.


Ξέρουμε πολύ καλά πως τα κατάφεραν οι πρόγονοι μας με ελάχιστα μέσα, σίγουρα πολυ πολύ λιγότερα απο τα τωρινά μας.
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
Που το είδες αυτό γραμμένο? Άλλο διαβάζετε άλλο καταλαβαίνετε μερικοί.



Οσο για την ηττοπάθεια μερικών... Μάλλον ξεχνάτε οτι απέναντι μας έχουμε μπουνταλαδες που κάναν 4 μήνες να πάρουν την Αλ Μπαμπ που είναι 40 χλμ απο τα σύνορα τους απο κατσαπλιαδες με ΑΚ47 για βαρύ οπλισμό.

Δεν επηρεάζει κανένα η ηττοπάθεια σας.


Ξέρουμε πολύ καλά πως τα κατάφεραν οι πρόγονοι μας με ελάχιστα μέσα, σίγουρα πολυ πολύ λιγότερα απο τα τωρινά μας.

εσυ δεν θα αντεχες ουτε μιση μερα εκει
εκει οι αντρες παλευουν καθε μερα και τα αγορια κρατανε οπλα απο τα 10 δεν παιζουν με το σμαρτοφον φλωρακια βουτυρομπεμπεδες
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.955
Πόντοι
2.696
Οσο για την ηττοπάθεια μερικών... Μάλλον ξεχνάτε οτι απέναντι μας έχουμε μπουνταλαδες που κάναν 4 μήνες να πάρουν την Αλ Μπαμπ που είναι 40 χλμ απο τα σύνορα τους απο κατσαπλιαδες με ΑΚ47 για βαρύ οπλισμό.

Δεν επηρεάζει κανένα η ηττοπάθεια σας.
Ξέρουμε πολύ καλά πως τα κατάφεραν οι πρόγονοι μας με ελάχιστα μέσα, σίγουρα πολυ πολύ λιγότερα απο τα τωρινά μας.

Οι Κούρδοι αγαπητέ είναι πολύ σκληροί μαχητές και με τεράστια εμπειρία.Οποιαδήποτε σύγκριση με τον Ελληνικό Στρατό είναι ατυχής.Επιπλέον ο ανταρτοπόλεμος είναι πιο δύσκολος από τον τακτικό πόλεμο.
 

bekatsas13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
144
Κριτικές
3
Like
198
Πόντοι
281
Με ξέρεις ρε γιωτα?
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.402
Πόντοι
34.612
τραβα να τους βρεις εσυ στην ασια οταν τα μεμετια ειναι ηδη στο μοναστηριακι και καμακωνουν τη γκομενα σου η την αδερφη σου η η ηη η.. ποτε θα το καταλαβετε οτι μεμετια = οθωμανοι ειναι ολοι αυτοι που ερχονται τοσα χρονια ως "προσφυγες" η "παρατυποι μεταναστες"..

αν ειναι να πολεμησουμε τους τουρκους πρωτα απο αυτους πρεπει να ξεκινησουμε... 

Σωστος
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
Οι Κούρδοι αγαπητέ είναι πολύ σκληροί μαχητές και με τεράστια εμπειρία.Οποιαδήποτε σύγκριση με τον Ελληνικό Στρατό είναι ατυχής.Επιπλέον ο ανταρτοπόλεμος είναι πιο δύσκολος από τον τακτικό πόλεμο.

ο τυπος μας λεει παπαριες καμαρωτες
 

bekatsas13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
144
Κριτικές
3
Like
198
Πόντοι
281
Οι Κούρδοι αγαπητέ είναι πολύ σκληροί μαχητές και με τεράστια εμπειρία.Οποιαδήποτε σύγκριση με τον Ελληνικό Στρατό είναι ατυχής.Επιπλέον ο ανταρτοπόλεμος είναι πιο δύσκολος από τον τακτικό πόλεμο.


Η Αλ Μπαμπ ηταν στο ΙΚ. Γιατι μιλάς για ανταρτοπόλεμο? Πολεμική επιχείρηση έκαναν με αεροπορία, πυροβολικό, ειδικές δυνάμεις. Δεν εχεις πληροφορίες μιλάς με στερεότυπα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom