Νέα

Ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lexritis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 125
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.245
Κριτικές
49
Like
22.248
Πόντοι
24.596
Ακριβώς το αντίθετο. Προσδοκώ να ενταχθώ στην ομάδα των σκληρών χυστών, αλλά μου λείπει το ταλέντο. Ως εκ τούτου, εκφράζω τον φθόνο μου.
οχι ρε τυπε,ολοι οι καλοι χυστες χωρανε,μπορεις να αρχισεις απο ευκολακια, σκουπιδιαζοντας την αβυζη dyke πχ η την ανακουφιστρια τραβελων, Αλεκος2.μετα θα ερθει μονο του :hi: :S :S :S
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.664
Πόντοι
2.606
OP
OP
lexritis

lexritis

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2015
Μηνύματα
985
Κριτικές
2
Like
482
Πόντοι
26

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.245
Κριτικές
49
Like
22.248
Πόντοι
24.596

mr.madman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.182
Κριτικές
9
Like
735
Πόντοι
316
εχεις κανεις κανα ψιλο; :S :S :S

στα αρχιδια σας,ετσι; :S :S :S

Τύπε επειδή είμαι ψυχοπονιάρης και επειδή δεν βλέπω να σε βοηθάνε (μόνο για συμβουλές είναι όλοι τους) εγώ είμαι για σένα, διάλεξε καρότσι ή παλέτα;  :S :S :S
 

Συνημμένα

  • zim1.jpg
    zim1.jpg
    49,1 KB · Εμφανίσεις: 11
  • zim2.jpg
    zim2.jpg
    35 KB · Εμφανίσεις: 17

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.955
Like
29.965
Πόντοι
6.056
Παντως ειναι να τρελαίνεσαι και να θες να σπάσεις σπίτια, κάψεις αυτοκίνητα το να έχεις δανείσει χρηματα σε ανθρώπους που ξέρεις οτι μπορούν να δώσουν πίσω τα δανεικά που έχουν πάρει εστω και σε δόσεις σε βάθος χρόνου και αυτοί να κάνουν την πάπια.
 

xxxa1a2b3c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
255
Κριτικές
6
Like
274
Πόντοι
281
Αν δεν τον εμπιστεύεσαι 100% δεν τα δίνεις.

Και 100% δεν θα τα παρεις στην ώρα τους.
Λένε 2 μηνες, υπολόγισε 2 χρόνια....

 
OP
OP
lexritis

lexritis

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2015
Μηνύματα
985
Κριτικές
2
Like
482
Πόντοι
26
Παντως ειναι να τρελαίνεσαι και να θες να σπάσεις σπίτια, κάψεις αυτοκίνητα το να έχεις δανείσει χρηματα σε ανθρώπους που ξέρεις οτι μπορούν να δώσουν πίσω τα δανεικά που έχουν πάρει εστω και σε δόσεις σε βάθος χρόνου και αυτοί να κάνουν την πάπια.

δεν συμφωνω ,  ο μαλακας ειναι ο δανειστης οχι ο δανειοληπτης!!
 

Επισκέπτης
Ακριβώς το αντίθετο. Προσδοκώ να ενταχθώ στην ομάδα των σκληρών χυστών, αλλά μου λείπει το ταλέντο. Ως εκ τούτου, εκφράζω τον φθόνο μου.

Τυπε μπορεις να ενταχθεις στη θεση μου...μετα το σημερινο πισωπλατο μαχαιρωμα αποχωρω απο την ομαδα των μπαχαλοσκυλων. :S :S :S
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
το θεμα δεν ειναι μονο αν θα επιστραφουν αλλα και ποτε θ γινει αυτο,
εκει εχει ξεφυγει το θεμα στη δικη μου περιπτωση

2700 που θα επαιρνα σε 6 μηνες τα πηρα σε 3 χρονια
τουλαχιστον μ επαιρνε κ μου λεγε "ξερω στα χρωσταω και δεν κρυβομαι , ειμαι φαουλ αλλα δεν εχω φραγκο---τυπε ΣΤΑ ΑΡΓΗΣΕ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΕΠΑΦΗ ΔΕΝ ΣΕ ΕΓΡΑΨΕ ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΟΚ--

3500 που θα επαιρνα σε 1 μηνα  τα πηρα σε 4 χρονια
η εμπνευση για το θρεντ τουτο--ΜΑΛΑΚΙΑ-

350  που θα επαιρνα σε μια εβδομαδα ακομα τα περιμενω απ το Μαιο του 2015
ο τελευταιος ηταν κ ο πιο σιχαμερος μιας που εβαλε μπροστα κ την αρρωστια του συγχωρεμενου του πατερα του--ΠΟΥΣΤΙΑ ΜΕΓΑΛΗ....ΕΧΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΚΙΟ..
 
OP
OP
lexritis

lexritis

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2015
Μηνύματα
985
Κριτικές
2
Like
482
Πόντοι
26

η σιωπη σου προς απαντηση μας κ ετσι ?
αχιλλεα ....  :s&m_1:
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
δεν εχω χασει λεφτα απο δανεικα...αντε κανα 50ρικο μια φορα.
Το περιεργο ειναι ενω σε ατομα που εχω δωσει αν χρειαζονταν ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ...ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ..ΟΥΤΕ 1% ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ..
-----------
εχει τυχει να δωσω πχ για ΦΠΑ φιλου τοτε 200,000 χιλιαρικα που ηταν καΛΑ ΛΕΦΤΑ(ΒΑΣΙΚΟς 90,000ΔΡΧ)--
ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ να δωσω σε συναδελφο τοτε(του ανοιξαν το σπιτι) μια 300αρα χηνες δραχμες..
τα υπολοιπα μικροποσα..100-200-300...σε ευρω..
παντα τα επαιρνα πισω..μερικες φορες με καθυστερηση..
--------
ΣΗΜΕΡΑ αν μου ζητησει για σοβαρο λογο καποιος πολυ καλος φιλος ενα ποσο που μπορω να δωσω ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΧΙ.
οχι ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ "αγιος"-
απλα μπορω το κανω τιποτα παραπανω...
---------------
εχει τυχει να δωσω οχι ποσο μεγαλο, χωρις επιστροφη σε γνωστο..(ειχε φαει κατασχεση λογαριασμου) ξαφνικα για 1 μηνα...
αντι να το εκτιμησει γιατι πιο κολλητοι φιλοι του, αν και ειχαν πηρε τα αρχιδια μου,
ΤΟ ΜΟΥΝΙ ελεγε πραγματα πισω απο την πλατη μου..." κ κοινο γνωστο που μου τα ειπε--
-τα ειχα παρει που ημουν ετοιμος για ντου στο σπιτι του(αλλα θα φαινονταν ο φιλος ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ  κ με παρακαλεσε να μην παω.)
ΚΑΙ ενα ατομο που ποτε δεν ειμασταν κολητοι κ οποτε χρειαστηκε τον βοηθησα κ σε αλλα θεματα,
αυτο εβγαλε ΟΡΓΗ...δεν ΑΙΣΘΑΝΘηΚΑ ΜΑΛΑΚΑΣ γιατι με βαση τον δικο μου κωδικα, εκανα αυτο που επρεπε-οταν επρεπε...
αλλα στραβωσα πολυ με την φαση....
τεσπα γλυτωσα απο ενα παρασιτο, και μετα κ ο φιλος(πιο κολητος του) τον εκοψε και αυτος...
ολα πληρωνονται εδω...
-----------------------------------------------
τελος μην νομιζετε οτι τιποτα δεν βγαινει προς τα εξω...καπου καπου καποτε θα σας ρωτησει καποιος για καποιον και ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Η ΦΗΜΗ παιζει ρολο,....
πχ στο μινι μαρκετ οταν εχω ξεμεινει βραδυ αργα.. απο τσιγαρα η οτι αλλο θα παω να ψωνισω..
σε 24 ωρες εχει τα λεφτα πισω κ αυτο εχει γινει 100 φορες..
------------------------------------------------------
οταν χρειατηκα καποτε λεφτα δανειστικα απο τραπεζα --τα επεστρεψα-
νομιζουν ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΟΛΙΑΣΑΝ ΔΑΝΕΙΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΝ....
να ξερουν οτι τιποτα δεν διαγραφεται εστω κ αν διαγραφει(με δικαστηριο).
και οποια μελλοντικη αγορα,ιδιοκτησια η τραπεζα μπορει να φερει αξιωση...
----------------------------------------------------
τελος δεν εχω προβλημα ποτε να δανεισω, να κερασω..κτλ...
εχω γραψει εχω 2 φοβους στην ζωη...
-να χρειαστει να ζητησω λεφτα(απο ατομο) εκτος οικογενειας...
-αρρωστεια(οχι μπαμ κ κατω μια βδομαδα πχ) αλλα μακροχρονοια...
ολα τα αλλα τα εχω γραμμενα στα @@@@@@@@----
-------------
συνοψη...
μην αισθανεστε μαλακες απο την μ@@@@ αλλων,απο πραξεις ΑΛΛΩΝ....
δεν εχετε ευθηνη για την μ@@@ που δερνει τον καθενα...


 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
η σιωπη σου προς απαντηση μας κ ετσι ?
αχιλλεα ....  :s&m_1:
------
σου γραψα...
για την 1 περιπτωση δεν φταις....
και το οτι ο τυπος ειχε τα α@@@ να σου πει οτι θα στα αργησει να στα επιστρεψει....
θα μου πεις δικο του προβλημα...τουλαχιστον ΔΕΝ ΣΕ ΕΓΡΑΨΕ-
---------
ΣΤΗΝ Γ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ το κριμα, η μαλακια στον τυπο ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ...
ΠΟΥ ΜΕ ΨΕΜΜΑΤΑ προσπαθησε να καλυφτει...
-----------
τυπε οκ οικονομικα ποναει+ αισθανεσαι κοροιδο...
ομως δεν ειναι παντα ετσι..
 

Egeanboy

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2011
Μηνύματα
4.921
Like
258
Πόντοι
36
Απο προσωπική εμπειρία έχω να πω πως όταν επιχείρησα να αλλάξω level στη ζωή μου βοηθήθηκα απο τρίτα άτομα και λιγότερο γνωστά σε σχέση με άλλα οικειοθελώς και με ρίσκο να χάσουν τα λεφτά τους! Επένδυσαν κατα κάποιο τρόπο και κέρδισαν στη πορεία και πήραν και πολλά παραπάνω!!! Αντιθέτως κοντινότερα άτομα και συγγενικά  που αρνήθηκαν να βοηθήσουν είναι στη Black list μου αν και πλαγίως έχουν παραδεχτεί την μλκια τους! Ελπίζω κι εγώ να φτάσω κάποια στιγμή σε επίπεδο να βοηθάω κόσμο να προκόβει! Πιστευω πως για αυτούς που το έκαναν είναι το καλύτερο συναίσθημα που υπάρχει και πολύ ανώτερο απο τα λεφτά που παίρνουν πίσω, να βλέπεις πως με τα δανεικά σου ο άλλος έφτασε ψηλά και το εκτιμάει!!!

Υπάρχουν όμως κατηγορίες ανθρώπων που κάνουν μπαμ πως αν δανείσεις απο 10-10.000 Ευρώ δεν πρόκειται να πάρεις τίποτα πίσω ή για να πάρεις πρέπει να σου βγει το λάδι και αυτές είναι-->
-Τζογαδόροι
-Φιγουρατζίδες
-Μετανάστες (κι όμως συγγενής μου δάνειζε σε αλβανούς και κάθε φορά που ρώταγα αν τα πήρε πίσω δεν απάνταγε ευθέως... :headbang:)  
-ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ  :rockon: :rockon: :rockon: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig:



Και μια αστεία ιστοριούλα για το πως λειτουργεί το σύστημα σε πρωταρχική βάση---> :2funny: :2funny: :2funny:

Συμπληρώνει ένας φίλος (όχι κολλητός αλλά της παρέας και του χαβαλε)  για εμένα 3Ε σε ένα εστιατόριο σε έναν λογαριασμό πολλών ατόμων για να μην πληρώνει ο καθένας ξεχωριστά..
Μετά απο κάποιες μέρες τον ρωτάω ακριβώς "έχεις ένα δίευρω πάνω σου?"
"ΟΧΙ" λέει...
"Α γιατί σου χρωστάω 3Ε και έχω τάληρο" απαντάω
Τότε βγήκαν αμέσως τα ψιλά :2funny: :2funny: :2funny:
Αυτό το λέω για το πως λειτουργεί ψυχολογικά το θέμα δανεικά!!!
 
OP
OP
lexritis

lexritis

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2015
Μηνύματα
985
Κριτικές
2
Like
482
Πόντοι
26
Νομιζω οτι ο mindreader εδωσε τη πιο σωστη απαντηση οτι δλδ ειναι θεμα ψυχολογιας κ ξενερωνουν καποιοι που πεφτουν στην αναγκη καποιων αλλων και αντι να ειναι συνεπεις κανουν μουνοπανιες απο κομπλεξ κατωτεροτητας :hi:
 

Sailock

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
451
Κριτικές
9
Like
309
Πόντοι
281
το 2009 δούλευα εποχιακός κάνοντας transfers στο αεροδρόμιο για ξενοδοχείο, ο μεικτός μου μισθός ήταν 950€, υποτίθεται πενθήμερο οκτάωρο αλλά όλοι ξέρουμε πως πάει .... το καιρό εκείνο οι (τότε) παρέες μου με δούλευαν για τα λίγα λεφτά που έπαιρνα και για τις πολλές ώρες εργασίας που δούλευα . 8 χρόνια αργότερα οι ίδιοι τύποι με θυμούνται όταν χρειάζονται δανεικά ... τα οποία δε παίρνουν . Όλοι τους τότε κρατικοδίαιτοι ( ψευτικεσ συντάξεις αναπηρίας, εποχιακοί με άλλο κόμμα από το σημερινό, ...) τιγκαρισμένο σήμερα στα κόκκινα δάνεια από καρτεσ, στεγαστικά και καταναλωτικά .ΠΟΤΕ ΔΑΝΕΙΚΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ , ότι σημαίνει για τον καθένα μας ξεχωριστά. Ειδικά σε μαλακες που ξέρουμε ότι δε τα έχουν πραγματική ανάγκη και δε ξέρουν τι θα πει τίμια εργασία
 
OP
OP
lexritis

lexritis

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2015
Μηνύματα
985
Κριτικές
2
Like
482
Πόντοι
26
το 2009 δούλευα εποχιακός κάνοντας transfers στο αεροδρόμιο για ξενοδοχείο, ο μεικτός μου μισθός ήταν 950€, υποτίθεται πενθήμερο οκτάωρο αλλά όλοι ξέρουμε πως πάει .... το καιρό εκείνο οι (τότε) παρέες μου με δούλευαν για τα λίγα λεφτά που έπαιρνα και για τις πολλές ώρες εργασίας που δούλευα . 8 χρόνια αργότερα οι ίδιοι τύποι με θυμούνται όταν χρειάζονται δανεικά ... τα οποία δε παίρνουν . Όλοι τους τότε κρατικοδίαιτοι ( ψευτικεσ συντάξεις αναπηρίας, εποχιακοί με άλλο κόμμα από το σημερινό, ...) τιγκαρισμένο σήμερα στα κόκκινα δάνεια από καρτεσ, στεγαστικά και καταναλωτικά .ΠΟΤΕ ΔΑΝΕΙΚΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ , ότι σημαίνει για τον καθένα μας ξεχωριστά. Ειδικά σε μαλακες που ξέρουμε ότι δε τα έχουν πραγματική ανάγκη και δε ξέρουν τι θα πει τίμια εργασία

τελικα ειναι θεμα ανθρωπου δεν νομιζω οτι ειναι θεμα αν εχουν η' αν δεν εχουν λεφτα

εγω αν χρωσταω δεν μπορω ουτε να κοιμηθω
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
τελικα ειναι θεμα ανθρωπου δεν νομιζω οτι ειναι θεμα αν εχουν η' αν δεν εχουν λεφτα

εγω αν χρωσταω δεν μπορω ουτε να κοιμηθω


Μπορείς να το δεις το θέμα από την άλλη πλευρά:

Δανείζεις, αν θέλεις να ξεφορτωθείς οριστικά, και χωρίς υπαιτιότητά σου, κάποιον/α.


Τίποτα δεν είναι απόλυτα μαύρο ή άσπρο. Το ίδιο και το να δανείζεις, αρκεί να το χειριστείς έξυπνα.

Ακόμα καλύτερα, δεν δανείζεις καθόλου, και πάλι είσαι στον σωστό δρόμο να ξεκόψεις...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom