Νέα

Οι Χλιδάνεργοι..Ζουν ανάμεσά μας..Η κατάντια των νέων...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα POLYATAKTOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 471
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

FUCK THEM ALL

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2007
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
clouseau...αν νομίζεις πως είμαι το φλωράκι π δεν ξέρει τι γίνεται γύρω του κάνεις λάθος...επειδή τα καλοκαίρια ,αν και δεν το χω ανάγκη,δουλεύω 15ωρα σε bars όταν εσέις κάνετε διακοπές ξλερω τι γίνεται και στην αγορά εργασίας....και όσο για τα βιβλία τα λένε όλα φίλε,,,αρκεί να ξέρει ο καθένας που να ψάξει!
 

FUCK THEM ALL

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2007
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Όσο για την προσγείωση στη πραγματικότητα π αναφέρθηκε πριν....έχω φίλο που τελειωσε το φυσικό με 10!!! και τον τσίμπησαν 2 εταιρείες στις οποίες δουλεύει τώρα στα 26 του με μισθό 2.700ε το μηνα....μη μ λέει κανείς λοιπόν για πραγματικότητες γιατί υπάρχουν πολλών ειδών!
 

Zac Clouseau

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
985
Like
8
Πόντοι
6
συγχαρητήρια που δουλέβεις 15ωρα, αυτό δε σε σώζει από ότι σου έγραψα όμως. Πάλι πωλητής θα γίνεις, σκέψου το.
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
7
Πόντοι
5.765
Τα πολλά λεφτά δε χαρίζονται, ούτε βγαίνουν έυκολα. Μόνο τρώγονται εύκολα. Άν ο φίλος είναι 19, δικαιούται να λέει ό,τι θέλει και καλά κάνει. Αλλοίμονο, αν στα 19 του δε θέλει να στίψει την πέτρα και δε μας θεωρεί όλους μαλάκες.

Τώρα άν έχει δίκιο, θα το δει μόνος του αργότερα, όπως το δαμε όλοι μας.
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
.....Η μήπως δεν θα μου αξίζει η δουλειά των 3000ε και πλέον ευρώ που θα αναζητήσω όταν βγώ στην αγορά εργασίας?
.....Και κάτι τελευταίο..ο καθένας βρίσκει τη δουλειά που απαιτεί και του αξίζει...τα υπόλοιπα ειναι μαλακίες των ανίκανων!(πλην ελαχίστων και πολυ ειδικών εξαιρέσεων)!!!
 


Δύο παρατηρήσεις :

  α) Αν δεν έχεις τις κατάλληλες "γνωριμίες" σε κοινωνικο-πολιτικό επίπεδο, πρόσεξε μην προσγειωθείς απότομα όταν ζητήσεις αυτά τα 1,2 ή 3 χιλιάρικα όταν με το καλό βγείς προς άγρα εργασίας.

  β) Μια και σε χώρες τύπου "Ελλάδας" είναι συνηθισμένο φαινόμενο αντι να επιπλέουν οι "καλοί", να επιπλέουν οι "φελοί" & τα "σκατά", για σκέψου λίγο αν θα ήθελες να βρίσκεσαι στο ίδιο επίπεδο στο οποίο θα έχεις "απαιτήσει" & θα σου "αξίζει" (κατά τα λεγόμενα σου) να ανέλθεις, με όλους τους προαναφερόμενους οι οποίοι ανέβηκαν  με το μέσον ή με τον κώλο τους. 

Μην παρεξηγήσεις τα γραφόμενά μου, σου εύχομαι πραγματικά να δουλέψεις για να πετύχεις στην ζωή σου αλλά αυτό στην όμορφη χώρα μας έχει καταντήσει αντί  να είναι ευχή να αποτελεί κατάρα.

Και ένα τελευταίο, όταν φθάσεις να παίρνεις αυτά τα 3,4 ή 14 χιλιάρικα το μήνα σου ζητώ να μην αναγκάζεις υφιστάμενους σου να δουλέυουν 56 ώρες την εβδομάδα υπογράφοντας ότι δούλεψαν μόνο 40 ώρες ώστε να  καταφέρουν να πάρουν αυτά έστω τα 600Ε για να ζήσουν την οικογένειά τους.
 

Zac Clouseau

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
985
Like
8
Πόντοι
6
Δύο παρατηρήσεις :

  α) Αν δεν έχεις τις κατάλληλες "γνωριμίες" σε κοινωνικο-πολιτικό επίπεδο, πρόσεξε μην προσγειωθείς απότομα όταν ζητήσεις αυτά τα 1,2 ή 3 χιλιάρικα όταν με το καλό βγείς προς άγρα εργασίας.

  β) Μια και σε χώρες τύπου "Ελλάδας" είναι συνηθισμένο φαινόμενο αντι να επιπλέουν οι "καλοί", να επιπλέουν οι "φελοί" & τα "σκατά", για σκέψου λίγο αν θα ήθελες να βρίσκεσαι στο ίδιο επίπεδο στο οποίο θα έχεις "απαιτήσει" & θα σου "αξίζει" (κατά τα λεγόμενα σου) να ανέλθεις, με όλους τους προαναφερόμενους οι οποίοι ανέβηκαν  με το μέσον ή με τον κώλο τους. 

Μην παρεξηγήσεις τα γραφόμενά μου, σου εύχομαι πραγματικά να δουλέψεις για να πετύχεις στην ζωή σου αλλά αυτό στην όμορφη χώρα μας έχει καταντήσει αντί  να είναι ευχή να αποτελεί κατάρα.

Και ένα τελευταίο, όταν φθάσεις να παίρνεις αυτά τα 3,4 ή 14 χιλιάρικα το μήνα σου ζητώ να μην αναγκάζεις υφιστάμενους σου να δουλέυουν 56 ώρες την εβδομάδα υπογράφοντας ότι δούλεψαν μόνο 40 ώρες ώστε να  καταφέρουν να πάρουν αυτά έστω τα 600Ε για να ζήσουν την οικογένειά τους.

Πόσο δίκιο έχεις φίλε.
Μέσα στα σκατά υπάρχουν και διαμάντια αλλά πάνε στον πάτο τα κακόμοιρα.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.331
Κριτικές
1
Like
805
Πόντοι
96
  Αφου πω σε μερικους απο εδω να ποσταρουν καλυτερα στο thread "το φαινομενο του γαμίκουλα" και πω επίσης οτι και μένα αν με βολευαν οι γονεις μου σε ενα μήνα μέσα σε μια δουλεια και καθαριζα ανετα κανα 2000€ θα ελεγα αχρηστους και ακαματηδες αυτους που δεν βρισκουν  θα το γυρίσω στο χαβαλε!!!

  Ημουν στην Πατησιων για χαμαλοδουλεια και μπαινοντας στο ασανσσερ ηταν μια γκομενα με ενα τυπο λεει η γκομενα
-Αχχχ και γω ψαχνω δουλεια και δεν βρισκω. Λεω να αφησω αυτη την δουλεια και δεν με αφηνει!

Μπαινουμε μεσα η γκομενα πολυλογου και κατα τα φαινόμενα δεν πλενει με Essex (οι "δύσκολες" πλενουν με essex) και μου φανηκε οτι ειχε κάνει και πλαστικη στη μύτη. Συνεχιζει η γκόμενα αφου της λεει ο τυπος οτι ειναι δικτυας

-ΑΑΑΑ και γω εχω σπουδασει "συσυτηματα ασφαλειας πληροφορικης"  και 4 χρονια τωρα στελνω βιογραφικα και τιποτα

  Επειδη το ασανσερ πηγαινε σαν κότα τι κοβω την κοπέλα οτι "ϊσως" να ειναι του επαγγέλματος. Λεω "λεςς?". Τελικα κατεβαινουν σε μια ανοιχτη πόρτα που μεσα ειχε μια κουρτινα εντελως μπουρδελου!!!!
Κατεβαινω μετα και ελεγε κάτι Relaxtherapy ή κατι τετοιο!!!
Η γκομενα ηταν επι της Πατησιων και εψαχνε κοσμο!!!!!!
Το 1960 ο Κωνσταντινου έκενε τον κραχτη στην Τρουμπα αλλα ως 2η δουλεια, αυτη την εχει ως μόνιμη!!!

Αληθεια παπαγιωργη ΚΕφαλληνιας 46 υπαρχει κανα μαγαζι αξιο επίσκεψης????
 

Επισκέπτης
ρε συναγωνιστές τι ψάχνετε γωνία στο δεκάρικο?
ζούμε στην ποιο σάπια χώρα στην χώρα που δεν μετράνε οι γνώσεις τα πτυχία τα μεταπτυχιακά και τα ντοκτορά.
για θυμηθείτε τον καθηγητή τον Νανόπουλο αν όχι κορυφαίο στον κόσμο φυσικό αλλά από τους κορυφαίους τι πόλεμο έχει φάει από τα εδώ κυκλώματα.
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
114
Πόντοι
16
πες τα ρε χρυσοστομε αριωνα για το μπουρδελο :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Επισκέπτης
πες τα ρε χρυσοστομε αριωνα για το μπουρδελο :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
εδώ πέρσι έναν αναπληρωτή καθηγητή σε όλες της δευτεροβάθμιες εκπαίδευσης τον είχαν τελευταίο σε μία στην ανακοίνωση της σειράς προτεραιότητας τον είχαν απορρίψει τελείως αλλά δυο ημέρες πριν της προσλήψεις σε αυτήν που τον είχαν απορρίψει τον εμφάνισαν πρώτο και μετά από δυο μέρες τον προσέλαβαν εις βάρος άλλον σαν αναπληρωτή σε σχολεία ειδικής αγωγής στης ενστάσεις που έκαναν αυτοί που έγινε εις βάρος τους η πρόσληψη απορρίφτηκαν αφού την ένσταση την εκδίκασε αυτός που είχε πάρει την απόφαση πρόσληψης του τύπου.
εφέτος αυτόν τον τύπο τον είχαν τελευταίο ακόμα και στην δευτεροβάθμια που τον προσλάμβανε την προηγούμενη χρονιά αλλά το πουλί είχε πετάξει το άτομο με την προϋπηρεσία την κάλπικη της προηγούμενης χρονιά μονιμοποιήθηκε εις βάρος άλλον τώρα.
και ρωτάω δεν είναι να παίρνεις ένα πολυβόλο και να μην αφήσεις τίποτε όρθιο?   
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αν και βαριέμαι να γράφω σε fora είπα να πω και γω τη γνώμη μου για όποιον ενδιαφέρεται.Λέω ν'αρχίσω με μια παροιμία "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".!Είμαι φοιτητής στο Πάντειο στο 2ο έτος και μόλις τελειώσω θα δώσω κατατακτήριες για τη νομική.Είμαι ένας νέος 19 χρόνων που είναι όλη μέρα στο δρόμο,πηγαίνω στη σχολή με συνέπεια,τρέχω για 3 ξένες γλώσσες καθημερινά,γυμναστήριο,και μαζί με όλα αυτά πρέπει να προλαβαίνω τους αρκετούς φίλους μου το κυνήγι  και την ικανοποίηση του ποδόγυρου(γκόμενας).Κοιμάμαι 5ώρες τη μέρα...διαβάζω πολύ,και έχω παράλληλα οργώσει όλη την αθήνα...Θα μου πείτε τώρα και με το δίκιο σας"ΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΜΑΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ?","ΚΑΙ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ?"....Εγώ λοιπόν σας λέω πως τη δουλειά και το τρέξιμο που ρίχνω εγώ πάνω απο ένα βιβλίο όλη μέρα
οι περισσότεροι από σας που "δουλεύετε" δεν την έχετε δει ούτε στον ύπνο σας.Φυσικά και με συντηρούν οι γονείς μου και ευτυχώς για μένα με κάποια σχετική άνεση.Ποια ακριβώς είναι η κατάντια που αναφέρεται στο θέμα πάνω-πάνω?Η μήπως δεν θα μου αξίζει η δουλειά των 3000ε και πλέον ευρώ που θα αναζητήσω όταν βγώ στην αγορά εργασίας?Δεν είμαι σε θέση να κατηγορήσω τις επιλογές του καθενός...αλλά δεν μπορεί ο καθένας που βαριόταν να διαβάσει στο γυμνάσιο και το λύκειο επειδή ανήκει στην γενιά των 700ε να στρέφεται εναντίων εκείνων που ΔΟΥΛΕΥΑΝ όταν αυτός κωλοχτυπιόταν σε χοροεσπερίδες του γυμνασίου.Λίγη αυτογνωσία δε βλάπτει.Και κάτι τελευταίο..ο καθένας βρίσκει τη δουλειά που απαιτεί και του αξίζει...τα υπόλοιπα ειναι μαλακίες των ανίκανων!(πλην ελαχίστων και πολυ ειδικών εξαιρέσεων)!!!
   

Διακρίνω ένα απωθημένο από το σχολείο...
Το κλασσικό μοτίβο του φύτουλα που πιστεύει ότι επειδή αυτός έκανε θυσίες θα ανταμειφθεί από την κοινωνία/ αγορά εργασίας/ γκόμενες κάποια στιγμή και τα κωλόπαιδα του σχολείου του θα γίνουν οι φτωχοί και καταφρονεμένοι άνεργοι που θα παρακαλάνε για το έλεός του...
Σου έχω νέα φοιτητάκο...
Τα όσα λες είναι ωραία για σενάρια ταινιών τύπου "Εκδίκηση των Nerds" αλλά ουδεμία σχέση έχουν με την ελληνική πραγματικότητα...
Ειδικά το τελευταίο "ο καθένας βρίσκει τη δουλειά που του αξίζει" είναι τουλάχιστον ξεκαρδιστικό...Και δείχνει πλήρη έως εξοργιστική άγνοια για την αγορά εργασίας στην ελλάδα - αναμενόμενη άλλωστε διότι είσαι φοιτητής και μάλιστα σε σχολή άσχετη με το επάγγελμα που θέλεις να κάνεις...

Είμαι σίγουρος ότι μέσα σου θα λες "ο str8 πρέπει να είναι γαμώ τους αποτυχημένους, τεμπέληδες, ακαμάτηδες, θα έχει τελειώσει καμια σχολή της πλάκας και αντί να ψάχνει για δουλειά θα τρώει τα λεφτά των γονιών του στις καφετέριες΄.."...

Και εσύ θα είσαι πεπεισμένος ότι με σκληρή δουλειά και προσωπικές θυσίες θα γίνεις στα ... 30 σου (4-5 χρόνια η πάντειος, 4 η νομική - είναι κομμάτι πιο δύσκολη από την πάντειο όποτε μην περιμένεις να την τελειώσεις στα 2-3 χρόνια έχοντας μπει στο 2ο έτος- 18μηνη άσκηση και στα 27 σου θα είσαι δικηγόρος χωρίς καν μεταπτυχιακό...) ο καπετάν γαμάω που η κοινωνία θα ανταμείψει επιτέλους...
Και φυσικά τα € 700 (και πολλά λέω) τα παίρνουν μόνο οι χαμένοι και οι αποτυχημένοι...

Που πας ρε καραμήτροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο;

Εκτός αν έχεις μπαμπα δικηγόρο και το παίζεις μάγκας έκ του ασφαλούς...

Κόψε λίγο το τουπέ, θα σε βλάψει άσχημα μελλοντικά, κυρίως όταν με τρόμο διαπιστώσεις ότι έχεις γίνει όλα όσα φοβόσουν και απεχθανόσουν...

Και όχι, δεν είμαι αποτυχημένος...Απλά βλέπω λίγο μακρύτερα από τη φορολογική μου δήλωση και το Ε9 μου...
Και ξέρω καλά ότι όσα και να βγάζω, αν δίπλα μου πεινάνε, στην καλύτερη κάποτε θα πεινάσω και εγώ, στη χειρότερη θα με φάνε...
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.331
Κριτικές
1
Like
805
Πόντοι
96
Και ξέρω καλά ότι όσα και να βγάζω, αν δίπλα μου πεινάνε, στην καλύτερη κάποτε θα πεινάσω και εγώ, στη χειρότερη θα με φάνε...

  Πολυ σοφη κουβεντα!!!

  Διαφωνω στο "φύτουλας". Απο πότε το να εισαι υπευθυνος μαθητης/φοιτητης/τηλεφωνητης/υπαλληλος/αφεντικο σε κάνει και φύτουλα???

  Αρα με την λογικη αυτη αν ερθει ενας υδραυλικος σπίτι να πει
"μωρε και καλή δουλεια και κακή να κανω 50€ θα πάρω κατσε να γαμησω τα πρεκια της αποχετευσης να τελειωνω  τσακα τσακα να παω να δω το γαυρο με τα παιδια"!!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
  Πολυ σοφη κουβεντα!!!

  Διαφωνω στο "φύτουλας". Απο πότε το να εισαι υπευθυνος μαθητης/φοιτητης/τηλεφωνητης/υπαλληλος/αφεντικο σε κάνει και φύτουλα???

  Αρα με την λογικη αυτη αν ερθει ενας υδραυλικος σπίτι να πει
"μωρε και καλή δουλεια και κακή να κανω 50€ θα πάρω κατσε να γαμησω τα πρεκια της αποχετευσης να τελειωνω  τσακα τσακα να παω να δω το γαυρο με τα παιδια"!!!

Άλλο φύτουλας άλλο επιμελής μαθητής, φοιτητής ή εργαζόμενος φίλε Τρουένο...
Ως φύτουλα εννοώ το άτομο εκείνο με την αντικοινωνική συμπεριφορά και τα απύθμενα κόμπλεξ που επειδή διαβάζει όλη την ώρα και μοιραία χτυπαέι άριστα νομίζει ότι όλος ο κόσμος του χρωστά και δεν μπορεί να καταλάβει ότι μπορείς να είσαι και καλός στη δουλειά σου και να έχεις και μια υποτυπώδη έστω κοινωνική ζωή...
Και για να μην ξεχνιόμαστε, το ίδιο αντιπαθής με το φύτουλα είναι ο κουραδόμαγκας στόκος ξερόλας που περνά τις τάξεις με τα παρακάλια της μάνας του στους δασκάλους, θεωρεί φυτό οποιον βγάζει μ.ο. πάνω από αυτόν (το 80% της τάξης δηλαδή),το παίζει βγαλμένος επειδή έχει πιει 2-3 μπάφους, τον ξέρουν τα γκαρσόνια στο συνοικιακό καφέ και έχει ξάδελφο συνδεσμίτη στο γαύρο και φυσικά πάντα του φταίνε οι άλλοι για ό,τι πάει στραβά στη ζωή του...

Το είδος αυτό ευδοκίμησε ιδιαίτερα με τις καταλήψεις και χάρη στη δομή της ελληνικής κοινωνίας επιβιώνει και αναπτύσσεται και μετά στο σχολείο τη στιγμή που στα ανεπτυγμένα κράτη καταλήγει στην καλύτερη μακροχρόνια άνεργος αλκοολικός και στη χειρότερη στη φυλακή...
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
52
Πόντοι
2.945
Αν και βαριέμαι να γράφω σε fora είπα να πω και γω τη γνώμη μου για όποιον ενδιαφέρεται.Λέω ν'αρχίσω με μια παροιμία "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".!Είμαι φοιτητής στο Πάντειο στο 2ο έτος και μόλις τελειώσω θα δώσω κατατακτήριες για τη νομική.Είμαι ένας νέος 19 χρόνων που είναι όλη μέρα στο δρόμο,πηγαίνω στη σχολή με συνέπεια,τρέχω για 3 ξένες γλώσσες καθημερινά,γυμναστήριο,και μαζί με όλα αυτά πρέπει να προλαβαίνω τους αρκετούς φίλους μου το κυνήγι  και την ικανοποίηση του ποδόγυρου(γκόμενας).Κοιμάμαι 5ώρες τη μέρα...διαβάζω πολύ,και έχω παράλληλα οργώσει όλη την αθήνα...Θα μου πείτε τώρα και με το δίκιο σας"ΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΜΑΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ?","ΚΑΙ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ?"....Εγώ λοιπόν σας λέω πως τη δουλειά και το τρέξιμο που ρίχνω εγώ πάνω απο ένα βιβλίο όλη μέρα
οι περισσότεροι από σας που "δουλεύετε" δεν την έχετε δει ούτε στον ύπνο σας.Φυσικά και με συντηρούν οι γονείς μου και ευτυχώς για μένα με κάποια σχετική άνεση.Ποια ακριβώς είναι η κατάντια που αναφέρεται στο θέμα πάνω-πάνω?Η μήπως δεν θα μου αξίζει η δουλειά των 3000ε και πλέον ευρώ που θα αναζητήσω όταν βγώ στην αγορά εργασίας?Δεν είμαι σε θέση να κατηγορήσω τις επιλογές του καθενός...αλλά δεν μπορεί ο καθένας που βαριόταν να διαβάσει στο γυμνάσιο και το λύκειο επειδή ανήκει στην γενιά των 700ε να στρέφεται εναντίων εκείνων που ΔΟΥΛΕΥΑΝ όταν αυτός κωλοχτυπιόταν σε χοροεσπερίδες του γυμνασίου.Λίγη αυτογνωσία δε βλάπτει.Και κάτι τελευταίο..ο καθένας βρίσκει τη δουλειά που απαιτεί και του αξίζει...τα υπόλοιπα ειναι μαλακίες των ανίκανων!(πλην ελαχίστων και πολυ ειδικών εξαιρέσεων)!!!
   

Mε ΠΑντειο και Νομικη να εισαι ευχαριστημενος αν βρεις δουλεια με 1000 ευρω.
Πλακα μας κανεις? Στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη μονο η τεχνολογια πληρωνει και μονο τους πολυ αστερατους (μιλαω για νεους στην αγορα εργασιας).
Δευτερον. Οι ξενες λεξεις δεν κλινονται. Το forum - τα forum.
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
52
Πόντοι
2.945
egw eipa apla th gnwmh mou....to an exw dikio h adiko tha fanei sto xeirokrothma!kai oso gia tis ksenes lekseis file pisoxosth diavaze olh th thewria kai oxi th mish....den klinontai oles EKTOS apo tis latinikes....an diavaseis apo efhmerides mexri akadhmaika keimena ths neas ellhnikhs h ths kathareuousas oles oi latinikes lekseis klinontai kai eidika to "forum" p o plhthyntikos tou "fora" exei pagiwthei pleon diethnws san aneksarthth leksh!

Θα εισαι μισθωτος, πρωτη σου δουλεια και θα παιρνεις 3000 ευρω στην Ελλαδα. Αυτο που λες να το θυμασαι σε 10 χρονια.
 

Xartinos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2006
Μηνύματα
456
Like
1
Πόντοι
1
Απλή ερώτηση:
Πώς κάποιος μπορεί να παραμένει χλιδάνεργος,με την άμεση διακοπή χαρτζιλικώματός του.
Απάντηση:
Δύσκολο εως αδύνατο!
Συμπέρασμα:
Βασικοί υπεύθυνοι, υπερπροστατευτικοί γονείς.
Δε χρειάζονται εκθέσεις ολόκληρες.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
18
Πόντοι
16
εγω πάντως ανδρα χλιδάνεργο δεν εχω πετύχει..
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.119
Κριτικές
148
Like
2.734
Πόντοι
6.925
Πρόσφατα συζητούσα με έναν Γάλλο 30άρη, ο οποίος ζει μόνος του - οπως και οι περισσότεροι - από τα 22.
Θέτουν σαν πρώτη προτεραιότητα την απομάκρυνση από την οικογένεια - πάση θυσία - βρίσκοντας απίθανα "μίζερα" για τα δικά μας δεδομένα σπίτια πληρώνοντας τα ακριβά (Παρίσι) και μετά όλα τα άλλα (ντυσιμο, έξοδοι, ταξίδια).
Εμείς βολεμένοι στην επιθυμία γονιών να έχουν τα παιδιά τους μαζί όσο περισσοτερο έχουμε καλομάθει.

Βέβαια ο εν λόγω Γάλλος 1 βδομάδα εδώ Αθήνα (βόλτες, ποτάκια, ξενύχτια καφέδες κλπ. )έχει πάθει ένα μικρό πολιτισμικό σοκ λίγο σκεπτικό τον βλέπω.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
Δευτερον. Οι ξενες λεξεις δεν κλινονται. Το forum - τα forum.

Ω ναι;

Δηλαδή η λέξη media δεν είναι πληθυντικός;

Ομοίως η λέξη data.

(Δεν πιστεύω να αμφισβητείς ότι είναι πληθυντικός;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom