Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
διαφέρει ο καλός σερβιτόρος από ένα παιδάκι που πιάνει δίσκο πρώτη φορά.

αλλά οι μπαστουνόβλαχοι που έχουν τα μαγαζιά δεν το καταλαβαίνουν, σου λέει ο άλλος είναι πιο φθηνός, ασχέτως αν θέλεις πχ παραπάνω άτομα μετά για να βγει η δουλειά...

Δε μπορουν να καταλαβουν το ποσο σημαντικος ειναι ενας καλος υπαλληλος.

Καποιοι βεβαια το καταλαβαινουν, αλλα καπως αργα

244306976_398869671646602_7566245230400107373_n.jpg
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.089
Κριτικές
13
Like
1.650
Πόντοι
506

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.089
Κριτικές
13
Like
1.650
Πόντοι
506
Το να πας σερβιτόρος δεν ειναι δουλειά..όλοι μπορούν να το κάνουμε..για αυτό και σου λέει χίλια ευρώ.και αν θες..υπάρχουν. Δουλειές με πολλά λεφτά..αλλά ποιος ελληναρας θα πάει να γίνει...οδηγός εκσκαφέα?ο μον Ντιέ!!θα πει η μαμά..σε σπουδάσαμε τόσα χρόνια στα..Γρεβενά

Για να γίνεις μπολυντοζιερης?και μετά οι ελλεινιδες..άμα ακούσει η Σούλα από το Μπραχάμι ότι είσαι μπολυντοζιερης..θα σου ρίξει χιλοπιτα..πριν καν ανοίξεις το στόμα σου!ενώ αν πεις..μπάρμαν..και μπιτσομπαρο..θα σου κάτσει εύκολα!!Ελλάδα..νοοτροπία τρίτος κόσμος!!
ακριβως. ξερω ατομο που εδινε 15 ευρω μεροκαματο τις καλες εποχες κιολας!!!
δε τον ενοιαζε καθολου...
ελεγε αυτολεξει: οποιος δεν εχει στον ηλιο μοιρα θα ερθει για αυτα... και μια χαρα ειτε κατι πρεζονια που δε μπορουσα να βρουν αλλου δουλεια και συμβιβαζοταν με αυτα...

ουτε που τον ενοιαζε τον τυπα
 
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
244
Κριτικές
4
Like
477
Πόντοι
301
η και μπορει να σε πηδηξουν!
Ολα παιζουν σε αυτη τη ζωη.Τιποτα δε μπορεις να αποκλεισεις...Το κοινωνικο περιβαλλλον με το οποιο συναναστρεφεσαι παιζει οντως τεραστιο ρολο στη διαμορφωση του χαρακτηρα σου.Αν πεσεις σε πλεμπες,θα χασεις τον εαυτο σου...ΝΟΜΟΣ!
 
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
244
Κριτικές
4
Like
477
Πόντοι
301
Δε ξερω,ακομα ψαχνομαι γενικα στη ζωη μου...Ειμαι αρκετα μπερδεμενος αυτη τη στιγμη ωστε να σκεφτω πιο καθαρα...Θα εχω αυτη τη δουλεια που εχω τελως παντως μεχρι τα τελη του τρεχοντος ετους,και μετα βλεπουμε...Σκεφτομαι κατι σχετικα με logistics για την ωρα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.816
Κριτικές
1
Like
31.618
Πόντοι
8.006
Η ουσία είναι, ότι η σκληρή δουλειά δεν αμοίβεται επαρκώς αυτήν την εποχή.

Αν είναι να βγάλει κάποιος κέρδος, αυτός θα είναι εκείνος που έχει ιδέες και παίρνει ρίσκα.

Πολλοί είναι πρόθυμοι να δουλέψουν, άμα είναι να αμοίβονται ικανοποιητικά, λιγότεροι εκείνοι που θα παλέψουν με ρίσκα και δάνεια για να καταφέρουν να πετύχουν το κάτι παραπάνω.

Συνολικά δεν αρκεί ποτέ το να είσαι εργατικός ή έξυπνος για να πετύχεις. Θέλει και την απαιτούμενη τύχη. Το κοκαλάκι της νυχτερίδας, που λένε.
Eννοείται ότι η σκληρη δουλειά δεν αμειβεται.
Αμειβεται η δουλεια που αποφερει κερδος.
Καποια στιγμή να τα αποδεχθούμε αυτα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Που την ειδες την μια χαρα περιθαλψη; Για να κλεισεις ραντεβου για μια απλη εξεταση περιμενεις για βδομαδες, για χειρουργεια ακομα χειροτερα ενω σου γινονται ενα καρο κρατησεις. Την ιδια στιγμη που ανασφαλιστοι αλλοδαποι και γυφτοι ειναι οι συχνοτεροι θαμωνες των νοσοκομειων. Εχει τυχει να ακουσω συζητηση Αλβανων που εφερναν την μανα τους απο Αλβανια για χειρουργιο.
Χωρις να εχουν πληρωσει σεντ στο μπουρδελοσυστηνα υγειας
Αλλος απο δω. Χαμπαρι δεν πηρες τι λεμε. Για ιδιωτικη ασφαλιση μιλαμε προφανως
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.816
Κριτικές
1
Like
31.618
Πόντοι
8.006
Εγω μια χαρα παω,για εσας δε ξερω...!Τσολια στα αρχιδια μας τον βαλαμε στη τελικη αναλυση???Με ποιο δικαιωμα με κατακρινει με αυτο τον τροπο???Δεν ηθελα να δωσω πανελληνιες...Ηταν δικη μου αποφαση και κανενος αλλου!Κολλεγιο απο την αλλη ηθελαν πιο πολυ οι δικοι μου να παω.Εγω δεν ηξερα τι ηθελα και απλως ντρεπομουν να το πω τοτε...Αλλα τεμπελης μια φορα δεν υπηρξα ποτε!Τις μαγκιες σας αλλου λοιπον,και οχι σε εμενα...Αυτες τις πιπες να τις λεει σε αυτους που παει και κοροιδευει.Τελειωνει εδω η κουβεντα...Ο καθενας το δρομο του!
Πανελληνιες δεν ηθελες να δωσεις, κολεγιο δεν ηθελες να πας, αλλά τεμπελης δεν υπηρξες ποτέ. Μαλιστα....
Καλα φιλε μου. Αστο να παει.
 
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
244
Κριτικές
4
Like
477
Πόντοι
301
Τι δουλειά έχεις αυτή την στιγμή που δεν πληρεί τις προϋποθέσεις;

Το σωστό θα είναι να σιγουρεψεις την νέα δουλειά βέβαια πριν εγκαταλείψεις την τρέχουσα.
Αυτο παλευω στην ουσια...Ποιο θα ειναι το επομενο κεφαλαιο στην επαγγελματικη μου πορεια?Μακαρι να ηξερα...Προς το παρον μαζευω λεφτα για να παω στρατο του χρονου.Μονο που θα πρεπει να σταματησω να πηγαινω τοσο συχνα σε πουτανες...Εκει υπαρχει ενα θεμα.Πρεπει φετος να ειμαι πιο συγκρατημενος και να μην επαναλαβω τα περσινα λαθη.Αμα τα θαλασσωσω και τωρα,τη γαμησα κανονικοτατα...
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.565
Like
6.531
Πόντοι
1.056
Αν δεν ειχα δουλεια θα γινομουν οδηγος νταλικας, νομιζω ψαχνουν στην Β Ευρωπη. Ουτε να σου σπαν τα αρχιδια, ουτε ιδιαιτερες ευθυνες, ουτε γλωσσα
Εχει τις δυσκολίες και αυτό...μέρες στο δρόμο , απλησια, κακός ύπνος ....αν είναι να γίνεις οδηγός καλύτερα αστικό λεωφορείο ή τουριστικό βαν ....νταξ εκεί έχει κόσμο και θα σου σπαν τα αρχιδια αλλά το βράδυ θα πηγαίνεις σπίτι σου
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.666
Like
3.559
Πόντοι
456
Αν δεν ειχα δουλεια θα γινομουν οδηγος νταλικας, νομιζω ψαχνουν στην Β Ευρωπη. Ουτε να σου σπαν τα αρχιδια, ουτε ιδιαιτερες ευθυνες, ουτε γλωσσα

Νταλικέρης ακούγεται κουλ, αλλά είναι κι αυτό πια μεγάλο μανίκι. Σε παρακολουθεί το σύστημα με το GPS , που, πότε, πως, που και έχει πια και τούτο επάγγελμα μεγάλη πίεση έχω ακούσει.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.666
Like
3.559
Πόντοι
456
Εχει τις δυσκολίες και αυτό...μέρες στο δρόμο , απλησια, κακός ύπνος ....αν είναι να γίνεις οδηγός καλύτερα αστικό λεωφορείο ή τουριστικό βαν ....νταξ εκεί έχει κόσμο και θα σου σπαν τα αρχιδια αλλά το βράδυ θα πηγαίνεις σπίτι σου

Ναι ακριβώς, κάτι τέτοια λένε κι άλλοι, που το ξέρουν το θέμα από πρώτο χέρι.
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.565
Like
6.531
Πόντοι
1.056
Ναι ακριβώς, κάτι τέτοια λένε κι άλλοι, που το ξέρουν το θέμα από πρώτο χέρι.
Πάρα πολύ Έλληνες έχουν πάει οδηγοί λεωφορείων στη Γερμανία....μιλούσα με έναν δάσκαλο οδήγησης εδώ Ελλάδα που τους βγαζει τα διπλώματα και μου λέγε πόσο υποτιμητικό το θεωρούν οι Γερμανοί ως επαγγελμα με αποτέλεσμα να πηγαίνουν οι Έλληνες και οι Τούρκοι
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.732
Πόντοι
3.656
Τόσα χρόνια περάσαν ίδιος και απαράλλακτος :jerking:
Και τα κομπλεξικά καθίκια που υποστηρίζετε την καταστροφή της ελλάδος που έγινε από το 2009
ίδια και απαράλλακτα σκατόψυχοι και μαλάκες είστε.
Υποστηρίζετε τον αφανισμό της χώρας, γιατί χαίρεστε που κι άλλοι , έπεσαν στο δικό σας το χάλι .

Πες μας τώρα ότι έχεις ακίνητα 112 μύρια ... και χαριεντιστείτε με το No2 Mr Malaka ...
Μπας και ξεχαστεί ο πόνος του, ότι η μαλακία από το πανηγύρι που πήρε
δεν έχει ... κάρτες όπως τα γνήσια .....
Εσύ ακίνητα 112 μύρια, αυτός τουαρέγκ των 500€ και πανεράϊ 5500€ .........

Πιό γελοίοι από τη γελοιότητα....
 
  • Like
Αντιδράσεις: Νίο

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.366
Κριτικές
18
Like
16.647
Πόντοι
4.546
Είμαι σε ομάδα επαγγελματιών οδηγών στο φου μπου, κάποιος με έβαλε και βλέπω τι λένε και σχολιάζουν.
Τα τουριστικά λεωφορεία είναι κακό πληρωμένα λένε, συνθήκες ωραριων και ξεκούρασης, άθλιες.
Για οδηγούς έξω, έχει χρήματα, αλλά έχει και τα ζόρια του, δεν χαρίζονται σε όσα εδώ δεν γράφουν οι δικοί μας αστυνόμοι.
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.549
Κριτικές
21
Like
10.115
Πόντοι
3.346
Στην σεζόν στην Ελλάδα δεν ισχύει το αν δουλέψεις παραπάνω θα πληρωθείς αναλόγως αλλά το σου δίνω παραπάνω από τον κατώτατο άρα θα είσαι ο σκλάβος μου
Εξαρτάται το πόσο παραπάνω
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.565
Like
6.531
Πόντοι
1.056
Είμαι σε ομάδα επαγγελματιών οδηγών στο φου μπου, κάποιος με έβαλε και βλέπω τι λένε και σχολιάζουν.
Τα τουριστικά λεωφορεία είναι κακό πληρωμένα λένε, συνθήκες ωραριων και ξεκούρασης, άθλιες.
Για οδηγούς έξω, έχει χρήματα, αλλά έχει και τα ζόρια του, δεν χαρίζονται σε όσα εδώ δεν γράφουν οι δικοί μας αστυνόμοι.
Πες τους να μην κλαίγονται γιατί υπάρχουν και πολύ χειρότερα όπως λάντζα σε ελληνικά εστιατόρια ή σφουγγάρισμα ατελείωτων ορόφων σε συνεργεία καθαρισμού ...μια χαρά είναι εκεί στο τιμόνι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom