Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 86K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 20 άτομα (2 μέλη και 18 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.687
Like
11.424
Πόντοι
3.656
Το ότι ακομα και τα σχολεια στην αθηνα τα έχει κάνει εταιρεία ο Μπακογιάννης το ξερετε?
είχε κάνει πολύ δουλίτσα σε αυτό το κομμάτι τύπε


από εκεί που είχες 30 άτομα να χειρίζονται τις προμήθειες τώρα έχεις 2-3

μιλάμε για τον μεγάλο περίδρομο :rockon:
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.117
Like
2.940
Πόντοι
506
είχε κάνει πολύ δουλίτσα σε αυτό το κομμάτι τύπε


από εκεί που είχες 30 άτομα να χειρίζονται τις προμήθειες τώρα έχεις 2-3

μιλάμε για τον μεγάλο περίδρομο :rockon:
E ναι αφου με τον Ν.4782/21 η ΝΔ κατελυσε καθε προυποθεση που όριζε το αρ.118 του Ν.4412/16 για τις απευθειας αναθέσεις "για μειωση γραφειοκρατίας". Πρακτικα σημαινει οτι το 70% των αναθεσεων που αναρτωνται δεν ελέγχονται. Για τις μικροτερες δαπανες που δεν αναρτωνται είναι αλλη ιστορια
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.687
Like
11.424
Πόντοι
3.656
E ναι αφου με τον Ν.4782/21 η ΝΔ κατελυσε καθε προυποθεση που όριζε το αρ.118 του Ν.4412/16 για τις απευθειας αναθέσεις "για μειωση γραφειοκρατίας". Πρακτικα σημαινει οτι το 70% των αναθεσεων που αναρτωνται δεν ελέγχονται. Για τις μικροτερες δαπανες που δεν αναρτωνται είναι αλλη ιστορια
Παλαιότερα από ένα ποσό και πάνω δεν μπορούσε να γίνει απευθείας ανάθεση.

Επίσης για να γίνει απευθείας ανάθεση θα έπρεπε να αναρτηθεί στην διαύγεια και σε ένα ακόμα μέσο όπως πχ στο σάιτ του δήμου...και να γίνει συλλογή τριών τουλάχιστον προσφορών.

Με την τροποποίηση της νδ μπορεί ο δήμος να κάνει απευθείας ανάθεση σε όποιον θέλει χωρίς να πάρει άλλες προσφορές και μάλιστα αν στείλεις προσφορά την ΑΠΟΡΙΠΤΟΥΝ επειδή τους δίνει ο νόμος το δικαίωμα.

Δηλαδή σου λένε στα μούτρα δεν με απασχολεί η καλύτερη ποιότητα ή/και καλύτερη τιμή....τι και αν πληρώνω με τα λεφτά των πολιτών και όχι με τα δικά μου εγώ το δίνω όπου γουστάρω.

Μιλάμε για καταστάσεις ουγκάντας......
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.327
Like
2.414
Πόντοι
456
31125650_185.jpg



shutterstock_339454319.jpg
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.117
Like
2.940
Πόντοι
506
Παλαιότερα από ένα ποσό και πάνω δεν μπορούσε να γίνει απευθείας ανάθεση.

Επίσης για να γίνει απευθείας ανάθεση θα έπρεπε να αναρτηθεί στην διαύγεια και σε ένα ακόμα μέσο όπως πχ στο σάιτ του δήμου...και να γίνει συλλογή τριών τουλάχιστον προσφορών.

Με την τροποποίηση της νδ μπορεί ο δήμος να κάνει απευθείας ανάθεση σε όποιον θέλει χωρίς να πάρει άλλες προσφορές και μάλιστα αν στείλεις προσφορά την ΑΠΟΡΙΠΤΟΥΝ επειδή τους δίνει ο νόμος το δικαίωμα.

Δηλαδή σου λένε στα μούτρα δεν με απασχολεί η καλύτερη ποιότητα ή/και καλύτερη τιμή....τι και αν πληρώνω με τα λεφτά των πολιτών και όχι με τα δικά μου εγώ το δίνω όπου γουστάρω.

Μιλάμε για καταστάσεις ουγκάντας......
To οριο των απ ευθείας αναθέσεων ηταν 20.000+φπα, επι συριζα εγινε 25 και τωρα ειναι 30+φπα. Αναρτωνται στο ΚΗΜΔΗΣ. Διαύγεια και ΚΗΜΔΗΣ έγιναν υποχρεωτικά και με χρηματοδότηση απο ΕΕ. Νομίζω οτι και τα ορια καθορίζονται απο ΕΕ.
Με τον γαλάζιο νομο 4782/21 να στο εξηγησω απλα
Αναρτας προσωπικη πρόσκληση υποβολης προσφοράς απευθυνομενη στον κολλητό σου εργολάβο για 5.000€.
Αν πεταχτει σφήνα αλλος με πχ 3.000 δεν την λαμβάνεις καν υπ όψη και πας παρακάτω. Ετσι απλα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.687
Like
11.424
Πόντοι
3.656
To οριο των απ ευθείας αναθέσεων ηταν 20.000+φπα, επι συριζα εγινε 25 και τωρα ειναι 30+φπα. Αναρτωνται στο ΚΗΜΔΗΣ. Διαύγεια και ΚΗΜΔΗΣ έγιναν υποχρεωτικά και με χρηματοδότηση απο ΕΕ. Νομίζω οτι και τα ορια καθορίζονται απο ΕΕ.
Με τον γαλάζιο νομο 4782/21 να στο εξηγησω απλα
Αναρτας προσωπικη πρόσκληση υποβολης προσφοράς απευθυνομενη στον κολλητό σου εργολάβο για 5.000€.
Αν πεταχτει σφήνα αλλος με πχ 3.000 δεν την λαμβάνεις καν υπ όψη και πας παρακάτω. Ετσι απλα
Ε και εγώ το ίδιο σου είπα....δεν την δέχονται καν...έχω κάνει προσωπικά φασαρία σε πολλούς δήμους με τέτοια τακτική ευτυχώς δεν το τηρούν όλοι φυσικά...και δεν αφορά μόνο δήμους αλλά και ΝΠΔΔ γενικότερα....

νομίζω ότι λες πολύ λίγα για 30Κ+φπα.....νομίζω ότι το όριο για να γίνει διαγωνισμός ήταν παραπάνω....

επίσης μπορούν ένα μεγάλο έργο να το σπάσουν σε 2,3,4 κομμάτια των 30Κ και να γίνουν με απευθείας ανάθεση.....

στο ΚΗΜΔΗΣ ναι αυτό που διέφυγε.

βέβαια για πολύ μεγάλα ποσά υπάρχει πιο ανοιχτή διαδικασία μέσω του ΕΣΗΔΗΣ....αλλά είμαι σίγουρος ότι και αυτό ήταν καμιά ευρωπαική υποχρέωση όχι πρωτοβουλία των ακρίδων....
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.117
Like
2.940
Πόντοι
506
Ε και εγώ το ίδιο σου είπα....δεν την δέχονται καν...έχω κάνει προσωπικά φασαρία σε πολλούς δήμους με τέτοια τακτική ευτυχώς δεν το τηρούν όλοι φυσικά...και δεν αφορά μόνο δήμους αλλά και ΝΠΔΔ γενικότερα....

νομίζω ότι λες πολύ λίγα για 30Κ+φπα.....νομίζω ότι το όριο για να γίνει διαγωνισμός ήταν παραπάνω....

επίσης μπορούν ένα μεγάλο έργο να το σπάσουν σε 2,3,4 κομμάτια των 30Κ και να γίνουν με απευθείας ανάθεση.....

στο ΚΗΜΔΗΣ ναι αυτό που διέφυγε.

βέβαια για πολύ μεγάλα ποσά υπάρχει πιο ανοιχτή διαδικασία μέσω του ΕΣΗΔΗΣ....αλλά είμαι σίγουρος ότι και αυτό ήταν καμιά ευρωπαική υποχρέωση όχι πρωτοβουλία των ακρίδων....
Μετα τα 30 νομιζω παει προχειρος διαγωνισμός στο ΕΣΗΔΗΣ.
Η μεδοθος της κατατμησης- σπάσιματος γίνεται πολυ και σε μικρες δαπάνες γιατί κατω απο 2.500+φπα δεν αναρτωνται υποχρεωτικά.
Ξερω εργολάβο που πήρε 100Κ απο δυο ΝΠΔΔ σε 4ετία ετσι. Με τιμολόγια που έκοβε στα καφενεία. Και μετα κατέβηκε με τους αλλους. Και βγηκαν και αυτός έγινε σύμβουλος
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.687
Like
11.424
Πόντοι
3.656
Μετα τα 30 νομιζω παει προχειρος διαγωνισμός στο ΕΣΗΔΗΣ.
Η μεδοθος της κατατμησης- σπάσιματος γίνεται πολυ και σε μικρες δαπάνες γιατί κατω απο 2.500+φπα δεν αναρτωνται υποχρεωτικά.
Ξερω εργολάβο που πήρε 100Κ απο δυο ΝΠΔΔ σε 4ετία ετσι. Με τιμολόγια που έκοβε στα καφενεία. Και μετα κατέβηκε με τους αλλους. Και βγηκαν και αυτός έγινε σύμβουλος
ε ναι....και δεν είναι τυχαίο το 2.5Κ διότι αυτό είναι το όριο που δεν ζητάνε ασφαλιστική για την πληρωμή

για φορολογική νομίζω 1.5Κ :rockon:
 

STELIOS77

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Δεκ 2005
Μηνύματα
6.723
Κριτικές
28
Like
2.504
Πόντοι
6.265
Αστυνομικος ξυλοκοπειται μπροστα στις καμερες απο "αναρχικο" στην θεσσαλονικη και στο τελος μονο που δεν του ζηταει συγνωμη που τις εφαγε

Η woke αστυνομια του κουλη ειναι πλεον κανονικός θιασος
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.374
Like
4.561
Πόντοι
1.706
Αυτόν τον καραγκιόζη πως και δεν τον μάζεψε ο Κυριάκος;
Και τώρα ετοιμάζεται να πάει σπίτι του.
Κρίμα να χάσουμε τετοιον τιτάνα της πολιτικής.

Α. Λοβέρδος: Αν δεν πιάσουμε 3%, θα είναι η τελική πράξη της πολιτικής μου πορείας​

 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.108
Κριτικές
1
Like
33.118
Πόντοι
6.256
Πρωτο θεμα οι κουλοΛΟΑΤΚΙ,
φωτοβολιδες στα ΜΑΤ δεν πειράζει,
Συγκλονισμένη η ελλάδα.
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.502
Like
22.884
Πόντοι
6.256
Αυτόν τον καραγκιόζη πως και δεν τον μάζεψε ο Κυριάκος;
Και τώρα ετοιμάζεται να πάει σπίτι του.
Κρίμα να χάσουμε τετοιον τιτάνα της πολιτικής.

Α. Λοβέρδος: Αν δεν πιάσουμε 3%, θα είναι η τελική πράξη της πολιτικής μου πορείας​

Αυτο το ανθρωπινο μουνοπανο ειναι βαλτος για να μειωσει τα ποσοστα του ΜΠΑΤΣΟΚ και μετα να χωθει σε καποια θεσουλα απο τον Μητσοτακη....ξερει πολυ καλα οτι θα πιασει 3 απλα οχι τοις εκατο.
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.502
Like
22.884
Πόντοι
6.256
Ευτυχως που με αυτιστκο ποζερα και 1εκ προσληψεις μπατσων μπορουμε πλεον να κοιμηθουμε με ανοιχτες τις πορτες!!!

 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.687
Like
11.424
Πόντοι
3.656
όλους τους χωράει η Νέα Κουμουνιστοκρατία :wanker:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom