Νέα

Κλασικός Μαραθώνιος - συμμετέχει κανείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα giorgos.k
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 191
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Αν ζεις Αθήνα ναι.
Που δεν έχεις επιλογές για χόρτο και καλό χώμα.
Κάποτε(μέχρι πρόσφατα)μόνο στον Άγιο Κοσμά είχε 2.350μ που άξιζε.
Το τρέξιμο είναι εθιστικό.
Εγώ τα καταφέρνω και κάνω καθημερινά 10χλμ σε διάφορες μορφές.
Είτε σε στάδιο διαλειμματικές,είτε μισό στάδιο,μισό έξω,είτε χώμα όταν είμαι επαρχία.
Μια μέρα να μην τρέξω αισθάνομαι χάλια....
Και υπάρχουν στάδια που το οφθαλμόλουτρο είναι παραπάνω απο άφθονο και το παιχνίδι στο χέρι σου(στάδια Γλυφάδας,Σπάρτης,Τρίπολης,Καλαμάτας,Πάτρας το καλύτερο,Κομοτηνής,Δράμας,Κατερίνης,Ξάνθης,όλα μέτριοι τάπητος πάντως πλην της Κομοτηνής)...
Χωριά ότι με αυτά που τρώω θα γίνω από 82 182 κιλά....
:tooth:
Πολύ καλός παντως. Καλά κάνεις! Εγώ αν έτρεχα 10 χλμ ημερησίως θα είχα λίπος 4% χαχα. Όχι ότι κ τώρα έχω πάνω από 12%
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
19.057
Κριτικές
8
Like
24.837
Πόντοι
6.336
Πολύ καλός παντως. Καλά κάνεις! Εγώ αν έτρεχα 10 χλμ ημερησίως θα είχα λίπος 4% χαχα. Όχι ότι κ τώρα έχω πάνω από 12%
Αποφεύγω όσο μπορώ την άσφαλτο,η οποία είναι καταστροφική για γόνατα-μέση,όσο καλό παπούτσι και να έχεις.
Ο Άγιος Κοσμάς καλά μας είχε βολέψει....
Τώρα τρεχάτε Καισαριανή Άγιο Ιωάννη Κυνηγό κτλ...
:confused:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
19.057
Κριτικές
8
Like
24.837
Πόντοι
6.336
Μια χαρα παραλύει μια πολη για οποιοδηποτε λογο, το σκ ο μαραθωνιος αυριο οι παλαιστινιοι μετα οι 17ν μετα ο γρηγοροπουλος οι εκπαιδευτικοι κλπ κλπ και καθε μερα διαλυουν μια πόλη .
Ο κλασικός ο Έλληνας ο μαλάκας.

:jerking:
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
1
Like
6.063
Πόντοι
2.306
Είναι ρατσισμός οι μαραθώνιοι να γίνονται στο κέντρο της Αθήνας!
Και οι άλλοι συμπολίτες μας και γειτονιές στην Αθήνα έχουν δικαίωμα στον αθλητισμό, στον πολιτισμό, στις δράσεις, κτλ.
Γιατί να μην γίνονται οι διαδρομές στον ρομαντικό Ζεφύρι, τη μαγευτική Ζοφριά, στον σαγηνευτικό Ασπρόπυργο, στα ιερά χώματα της Αγίας Βαρβάρας, ή στον πολυπολιτισμικό Σχιστό;
Κι αν αυτά τα μέρη πέφτουν μακριά, ας πάνε στον Άγριο Παντελεήμονα, με αφετηρία Αχαρνών & Χέυδεν, στο εστιατόριο "Καμπούλ".
Οι συγκεκριμενες περιοχες που αναφερεις δεν προσφερονται για μαραθωνιο αλλα για sprint και στιπλ ( μονη διφορα οτι η λιμνουλα εχει ραδιενεργα λυματα)
Μεγαλη ευκαιρια για να κανεις εξαιρετικους χρονους, ιδιαιτέρως αν σε κυνηγουν αλλοι αλλοδαποι συναθλητες που επιθυμουν να σε ρωτησουν κατι…:confused::confused:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
19.057
Κριτικές
8
Like
24.837
Πόντοι
6.336
Οι συγκεκριμενες περιοχες που αναφερεις δεν προσφερονται για μαραθωνιο αλλα για sprint και στιπλ ( μονη διφορα οτι η λιμνουλα εχει ραδιενεργα λυματα)
Μεγαλη ευκαιρια για να κανεις εξαιρετικους χρονους, ιδιαιτέρως αν σε κυνηγουν αλλοι αλλοδαποι συναθλητες που επιθυμουν να σε ρωτησουν κατι…:confused::confused:
Στίπλ λέει.....

:2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
19.057
Κριτικές
8
Like
24.837
Πόντοι
6.336
Τι προβλημα εχεις με τους ελληνες ρε πακιστανέ
Από τα παραπάνω γραφόμενα μάλλον εσύ είσαι ο Πάκης....
Που δεν έχεις γνώση της ιστορίας...
Κανονικά ο Μαραθώνιος έπρεπε να είναι Εθνική αργία.
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
19.896
Κριτικές
166
Like
82.825
Πόντοι
46.223

«Θύμα» της επίθεσης, ήταν ο Βραζιλιάνος Βαντερλέι Κορδέιρο ντε Λίμα, ο οποίος πήγαινε ολοταχώς για το χρυσό μετάλλιο. Στο ύψος του Χολαργού, μεταξύ του 35ου και του 36ου χλμ, στην Λ. Μεσογείων 259, με την άκρη του ματιού του διακρίνει έναν άνδρα με κιλτ, να τρέχει προς το μέρος του. Πριν καλά καλά προλάβει να αντιδράσει, ο άνδρας αυτός, τον αγκαλιάζει και τον σπρώχνει εκτός πορείας σοκάροντας τους πάντες. Ηταν ο Κορνίλιους Χόραν, ένας πρώην Ιρλανδός ιεροκήρυκας, που λίγους μήνες πρίν είχε «εισβάλει» σε πίστα, εν ώρα αγώνα της Formula 1.

Το σοκ για τον Λίμα ήταν ισχυρό, καθώς το χρυσό άρχισε να γλιστράει από τα χέρια του. Παρά την πίκρα και την ψυχρολουσία όμως, έφτασε στο Καλλιμάρμαρο και πανηγύρισε με την καρδιά του το χάλκινο μετάλλιο που κατακτούσε, σαν να μην είχε γίνει τίποτε απολύτως, 7 χιλιόμετρα πιο πίσω.
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.740
Κριτικές
10
Like
2.099
Πόντοι
3.187
Τα 42χλμ όποιος τα κάνει είναι μεγάλος κρετίνος. Είναι φοβερή η οξείδωση που δέχεται ο οργανισμός. Τα 10 και αυτά πολλά είναι αλλά οκ. Οχι δεν θα συμμετείχα ακόμη και αν ήμουν σε θέση να τα βγάλω. Αν έχετε παρατηρήσει όσοι συμμετέχουν σε αυτή την ηλιθιότητα είναι γερασμένοι και φαίνονται σαν κολόγεροι αν και πολύ πιο νέοι. Νομίζουν οτι κάτι κάνουν. μην ξεχνάτε οτι ο Φειδιππίδης τότε στην αρχαιότητα στο τέλος της διαδρομής πέθανε.
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
19.896
Κριτικές
166
Like
82.825
Πόντοι
46.223
Τα 42χλμ όποιος τα κάνει είναι μεγάλος κρετίνος. Είναι φοβερή η οξείδωση που δέχεται ο οργανισμός. Τα 10 και αυτά πολλά είναι αλλά οκ. Οχι δεν θα συμμετείχα ακόμη και αν ήμουν σε θέση να τα βγάλω. Αν έχετε παρατηρήσει όσοι συμμετέχουν σε αυτή την ηλιθιότητα είναι γερασμένοι και φαίνονται σαν κολόγεροι αν και πολύ πιο νέοι. Νομίζουν οτι κάτι κάνουν. μην ξεχνάτε οτι ο Φειδιππίδης τότε στην αρχαιότητα στο τέλος της διαδρομής πέθανε.

Τα 42 χλμ δεν είναι τίποτα.

Συνήθως για να φτάσεις να κάνεις τα 42 χλμ του Μαραθωνίου έχεις γράψει περισσότερα από 1,200 χλμ προετοιμασίας το τελευταίο εξάμηνο πριν τον Μαραθώνιο.
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
19.896
Κριτικές
166
Like
82.825
Πόντοι
46.223
Στατιστικά ενός χρόνου καθαρού τρεξίματος από το ημερολόγιό μου.

Τότε είχα τρέλα με το τρέξιμο.

G20.jpg
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.040
Κριτικές
62
Like
40.561
Πόντοι
8.530
Τρέχει κανεις μαραθώνιο;

:stretcher:
Σε τέτοιους αγώνες κατεβαίνουν όσοι χρησιμοποιούν το αμάξι ακόμα και για να πετάξουν τα σκουπίδια.
Αν δεν το κάνουν αυτό θα σαπίσουν εκεί που κάθονται.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.040
Κριτικές
62
Like
40.561
Πόντοι
8.530
Μια χαρα παραλύει μια πολη για οποιοδηποτε λογο, το σκ ο μαραθωνιος αυριο οι παλαιστινιοι μετα οι 17ν μετα ο γρηγοροπουλος οι εκπαιδευτικοι κλπ κλπ και καθε μερα διαλυουν μια πόλη .
Μια καλή μπουρδελοτσαρκα από Φυλής και Λιοσίων η στα ιδρύματα Θεσσαλονίκης βοηθάει να χαθουν αρκετές θερμίδες.
 

Ioannismetaxas

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2023
Μηνύματα
34
Like
86
Πόντοι
0
Μια καλή μπουρδελοτσαρκα από Φυλής και Λιοσίων η στα ιδρύματα Θεσσαλονίκης βοηθάει να χαθουν αρκετές θερμίδες.
Καλές η μπουρδέλο τσάρκες αλλά καλύτερο είναι το τρέξιμο και μετά μια προβατίνα για να αναπληρωθεί η χαμένη δύναμη
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.040
Κριτικές
62
Like
40.561
Πόντοι
8.530
Καλές η μπουρδέλο τσάρκες αλλά καλύτερο είναι το τρέξιμο και μετά μια προβατίνα για να αναπληρωθεί η χαμένη δύναμη
To τρέξιμο είναι φθορά...
Συμφωνώ για την προβατίνα όμως ακόμα και ένα καντινοπρεπες σάντουιτς με παντσετα βοηθάει πολύ .
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.040
Κριτικές
62
Like
40.561
Πόντοι
8.530
Καλές η μπουρδέλο τσάρκες αλλά καλύτερο είναι το τρέξιμο και μετά μια προβατίνα για να αναπληρωθεί η χαμένη δύναμη
Έχω κάνει διαδρομή Αρχές Εγνατιας-Ιδρυματα επί Φρίξου και Ν.Ουρανου δύο φορές για να εντοπίσω και τελικά και ξεπατωσω ένα μοντελοειδες τεμάχιο ρουμανο-ουκρανικης προελεύσεως ...και επιστροφή πίσω στην Εγνατία,ΟΛΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ..κοντά στα δέκα χιλιόμετρα θα έγραψα διότι όλα αυτά έγιναν τις μικρές ώρες εκτός ωραρίου λειτουργίας του Ο.Α.Σ.Θ.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

...δεν ξεχνάμε το μπούκοβο με τα σάντουιτς από καντίνα,ωραία;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom