Νέα

Φίλτρα νερού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα easy777
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 137
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

crossxania

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2021
Μηνύματα
14
Like
24
Πόντοι
0
κανένα καλό φίλτρο και αποτελεσματικό?
 

polymprizos

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
240
Like
189
Πόντοι
1
μαγκες μια ερωτηση αν βαλω στη κεντρικη παροχη φιλτρο νερου αξιζει γενικα.ακουσα οτι αν γινει μια εργασια εκιει κοντα βουλωνει απο τα χωματα που θα μπουν απο τον ανοιγμενο σωληνα και θελει συχνη αλλαγη.εχω βαλει στη βρυση νερου αλλα και στη ντουζιερα .σκεφτομουν μια και καλη στη κεντρικη παροχη και να τελειωνω.και μια ερωτησ ακομη αυτοι που διαφημιζουν τα φιλτρα νερου και ισχυριζονται οτι το σωμα αποροφα πολυ ευκολα σα σφουγγαρι το χλωριο ισχυει ??η ειναι τελειως αβασιμο??ας απαντησουν καλυτερα οι χημικοι μηχανικοι , οι μηαχανολογοι,και οι γιατροι
 

mixanikos85

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2019
Μηνύματα
230
Like
298
Πόντοι
21
μαγκες μια ερωτηση αν βαλω στη κεντρικη παροχη φιλτρο νερου αξιζει γενικα.ακουσα οτι αν γινει μια εργασια εκιει κοντα βουλωνει απο τα χωματα που θα μπουν απο τον ανοιγμενο σωληνα και θελει συχνη αλλαγη.εχω βαλει στη βρυση νερου αλλα και στη ντουζιερα .σκεφτομουν μια και καλη στη κεντρικη παροχη και να τελειωνω.και μια ερωτησ ακομη αυτοι που διαφημιζουν τα φιλτρα νερου και ισχυριζονται οτι το σωμα αποροφα πολυ ευκολα σα σφουγγαρι το χλωριο ισχυει ??η ειναι τελειως αβασιμο??ας απαντησουν καλυτερα οι χημικοι μηχανικοι , οι μηαχανολογοι,και οι γιατροι
Χωρις να διαβασω σχολαστικά την ερωτηση σου … το πιο σωστο ειναι να βαλεις ενα φιλτρο στη κεντρική παροχη σε σημειο να μν το βλεπει ο ηλιος το οποια πρεπει καθε 3 μηνες να αλλάζεις , και να αποτελείτε η απο νήμα η νήμα άνθρακα .. θα ελεγα νήμα εγω λογω οικονομίας .. με αυτο το φιλτρο πιανεις τα χοντρα σκουπίδια και προστατεύεις την εγκατασταση … απο εκει και περα θα εβαζα και ενα δευτερο φιλτρο στη κουζινα για το νερο που πίνουμε , και ετσι εισαι καλημενος σε ολα , εχω καποια στο μυαλο μου αν ψαχνεις μαρκα θα τις στηλω αυριο..
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Τύποι, αυτό εδώ τι λέει;

 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.360
Κριτικές
16
Like
13.473
Πόντοι
5.577
Αυτός με τα ολυμπικ που μας τα πρηζει όλη μέρα, στα κανάλια τι λεει?
 

REGGAS

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.408
Like
13.645
Πόντοι
3.506
Τελικά θελουμε φίλτρο νερού ;

Είχα ακούσει πως το νερό της Αθήνας είναι καλής ποιότητας. Από τα καλύτερα σε μεγαλουπόλεις.

Κρινοντας απο το αβαταρ χρειαζεται φιλτρο νερου επειγοντως. Χαχαχα!
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.739
Πόντοι
2.306
μαγκες μια ερωτηση αν βαλω στη κεντρικη παροχη φιλτρο νερου αξιζει γενικα.ακουσα οτι αν γινει μια εργασια εκιει κοντα βουλωνει απο τα χωματα που θα μπουν απο τον ανοιγμενο σωληνα και θελει συχνη αλλαγη.εχω βαλει στη βρυση νερου αλλα και στη ντουζιερα .σκεφτομουν μια και καλη στη κεντρικη παροχη και να τελειωνω.και μια ερωτησ ακομη αυτοι που διαφημιζουν τα φιλτρα νερου και ισχυριζονται οτι το σωμα αποροφα πολυ ευκολα σα σφουγγαρι το χλωριο ισχυει ??η ειναι τελειως αβασιμο??ας απαντησουν καλυτερα οι χημικοι μηχανικοι , οι μηαχανολογοι,και οι γιατροι
Εγώ που είμαι χημικος μηχανικος - γυναικολογος, θα σου πω να βαλεις φιλτρο σε αυτα που διαβαζεις και ακους.
Πρώτο και κύριο είναι η περιοχή σου.
Αν το νερό υδρευσης είναι μολυσμένο δεν υπαρχει φίλτρο που να το κανει ποσιμο. Ούτε ο ιδιος ο Θεος δεν μπορει να βγάλει την γλυφοσάτη και ολα τα χημικα που ειναι διαλυμενα μέσα του. Αγορασε πόσιμο νερό απο κάποια εταιρια.
 

ypotaktikos97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Απρ 2023
Μηνύματα
1.198
Κριτικές
21
Like
5.901
Πόντοι
2.846
Πηρα πρόσφατα αυτο εδω . Αρκετά ευχαριστημένος . Πολύ καλό νερό και τα ανταλλακτικά του σχετικα φτηνα , 28 ευρώ αν δεν κανω λαθος. Το αλλάζεις καθε 6 μήνες και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Η εγκατάσταση μονο θέλει λίγο προσπάθεια, αλλά δεν προβληματίζει ιδιαίτερα. Εχει καλές κριτικές, ήταν και το σημαντικοτερο κριτηριο για μενα στην επιλογή του . Παλια ειχα camelot , αλλά νομίζω ειναι υπερεκτιμημένο και ακριβό βέβαια.
https://www.skroutz.gr/s/21826086/Eiger-Countertop-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Άνω-Πάγκου-Μονή-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Eiger-Carbon-Block-Soft-Antimicrobial-0-5-μm.html#reviews
 

givrgaras95

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2023
Μηνύματα
1.022
Like
1.031
Πόντοι
96
Δηλαδή άμα έχεις φίλτρο νερού αλλά καπνίζεις,τρως σαν αρκουδακαι πίνεις αλκοολ σαν φίδι, είσαι οκ
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
σκοτώνεις έναν έναν τους εχθρούς...αφου έκοψες το τσιγάρο....άυξησες την άθληση ....(αλκοολ πολύ ελάχιστοι νορμαλ άνθρωποι πίνουν πια...εύκολος αντίπαλος)...εεε βάζεις κι ένα φίλτρο και πάς για μεγάλη νίκη!!! Ένας που και καπνιζει και τρώει πολυ και πίνει πολύ...προφανώς χρειάζεται ψυχίατρο όχι διαιτολόγο!!! Στο 2023 είμαστε... Σήμερα όταν λέμε αυτοκτόνησε αυτός...δεν λέμε αυτόν που πηδηξε απ το μπαλκόνι!!! Λέμε αυτόν που δεν προσέχει τον ευατό του !!!!
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
μαγκες μια ερωτηση αν βαλω στη κεντρικη παροχη φιλτρο νερου αξιζει γενικα.ακουσα οτι αν γινει μια εργασια εκιει κοντα βουλωνει απο τα χωματα που θα μπουν απο τον ανοιγμενο σωληνα και θελει συχνη αλλαγη.εχω βαλει στη βρυση νερου αλλα και στη ντουζιερα .σκεφτομουν μια και καλη στη κεντρικη παροχη και να τελειωνω.και μια ερωτησ ακομη αυτοι που διαφημιζουν τα φιλτρα νερου και ισχυριζονται οτι το σωμα αποροφα πολυ ευκολα σα σφουγγαρι το χλωριο ισχυει ??η ειναι τελειως αβασιμο??ας απαντησουν καλυτερα οι χημικοι μηχανικοι , οι μηαχανολογοι,και οι γιατροι


Το καλύτερο φίλτρο είναι αυτό που μπορείς να αγοράσεις !
Πρόταση δική μου :

Προσπάθησε να είναι 3 σταδίων !
Τι εννοώ :
Να δέχεται και φίλτρο άμμου, Φίλτρο χωμάτων (νήμα) και φίλτρο ενεργού άνθρακα !

Σχετικά με τα χαλίκια : Συνδέεις χαλικόφιλτρο στην κεντρική παροχή.
Καλό είναι να έχεις 2 βάνες by-pass
α) -> πρέπει να έχεις ρυθμιστή πίεσης - συνήθως λειτουργούν μέχρι 6bar πίεσης δικτύου. Σε μεγαλύτερη πίεση υπάρχει ο κίνδυνος να μην προλάβουν τα φίλτρα να καθαρίσουν όπως επίσης και να σπάσουν.
β) -> πρέπει να εγκαταστήσεις ανεπίστροφή βαρέως τύπου στον ηλιακό και στη παροχή σου (2 στο σύνολο) γιατί αν κάνει επιστροφή το ζεστό νερό τότε θα "φουσκώσουν" τα φίλτρα.
γ) Σου προτείνω να έχεις διαχωρισμό στην χρήση του νερού σου. Δηλαδή να μην χρησιμοποιείς το νερό από τα φίλτρα σε πότισμα κήπου και στην βεράντα για "λάστιχο". Σε αυτή την περίπτωση απλά "καταναλώνεις" τα φίλτρα σου.
δ) μια μικρή λεπτομέρεια χωρίς φυσικά να είναι επιβολή της άποψης μου :
Επέλεξε φίλτρα πλαστικά, όχι με PP (διάφανα)
Να ενημερώσω για τους έξυπνους της παρέας
Εάν θέλει κάποιος να χρησιμοποιεί νερό από φίλτρα, όμως καπνίζει κλπ - ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ (γονείς, παιδιά κλπ)

Το νερό της Αθήνας είναι σε πολύ καλή ποιότητα. Δεν αντιλέγω. Η ΕΥΔΑΠ (αναφέρομαι στην Αθήνα που γνωρίζω) έχει πολύ καλές υποδομές για την παροχή πολύ καλής ποιότητας νερού.
Από την άλλη πλευρά θα πρέπει να σκεφτούμε κάτι :
α) πόσο είναι το μήκος των σωλήνων ? Όλο τον χειμώνα που η κατανάλωση είναι μικρή πόσο καιρό έχει μέσα στάσιμο το νερό
Μααα είναι καλοκαίρι και το νερό έχει καταναλωθεί, θα αναρωτηθεί κάποιος ... Η μούχλα δεν μένει μέσα στις σωλήνες ? Η απάντηση μου.

β) Όλο το μήκος των σωληνώσεων της ΕΥΔΑΠ είναι πλαστικό ?
Δεν υπάρχουν τμήματα με παλαιού τύπου σωλήνες ? (αναφέρομαι σε μεταλλικούς σωλήνες που διαβρώνονται - Για τους έξυπνους η εσωτερική διάβρωση των σωλήνων αποτελεί πρώτης τάξης οξειδίων των μετάλλων). Πολύ απλά αναρωτηθείτε γιατί "σπάνε" οι σωλήνες της ΕΥΔΑΠ και γίνονται έργα σε τακτά (για να μην πω σε καθημερινή βάση) διαστήματα. Αν βρεθείτε εκεί, ρίξτε μια ματιά στην σωλήνα και θα καταλάβετε !

γ) Την χλωρίωση του νερού που υποχρεωτικά κάνει η ΕΥΔΑΠ ? Ναι τα φίλτρα ενεργού άνθρακα κάνουν κατακράτηση του χλωρίου.

Χωρίς να θέλω να κάνω promotion αλλά με απλό "ψάξιμο" στον "θείο γουγλή" κάτι τέτοιο σου προτείνω όπως στις φωτογραφίες
 

Συνημμένα

  • 500000-750x750.jpg
    500000-750x750.jpg
    54,3 KB · Εμφανίσεις: 31
  • NW-3stage.jpg
    NW-3stage.jpg
    61,7 KB · Εμφανίσεις: 31

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
αγόρασε κανένας ή έψαξε κανα καινούργιο φίλτρο νερού ? έχουμε χάσει την εμπιστοσύνη μας στα φίλτρα....
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
5
Like
11.781
Πόντοι
3.786
αγόρασε κανένας ή έψαξε κανα καινούργιο φίλτρο νερού ? έχουμε χάσει την εμπιστοσύνη μας στα φίλτρα....

Πριν λίγους μήνες αγόρασα αυτό και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος.Οικονομικό όπως και τα ανταλλακτικά του,εύκολο στην τοποθέτηση και έχω καθαρό και εύγευστο νερό,χωρίς τη γεύση του χλωρίου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom