Νέα

Χορτοκοπτικά - θαμνοκοπτικά: Γνώμες - εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα prokopis_proikismenos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 34
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Manos 91

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
558
Κριτικές
2
Like
174
Πόντοι
6
Ασχολουμαι με το αντικειμενο αυτο για πολλα χρονια,φυσικα οχι αποκλειστικα με αυτο..Εχω χορτοκοπτικο kawasaki..Εκτος του οτι καθαριζεις την περιοχη ,το σπιτι σου,το χωραφι σου,βγαζεις και κανα μεροκαματο απο γνωστους-γειτονες.
 

soylakostas72

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2023
Μηνύματα
204
Like
168
Πόντοι
1
Στις ελευθερες ωρες βγάζεις μεροκάματα κι σχετικά ευκολο.
 

soylakostas72

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2023
Μηνύματα
204
Like
168
Πόντοι
1
Ρε παιδια έχει κάποιος αυτό το εξάρτημα με τα μαχαίρια που βιώνει μπροστά και αν αξίζει?
Η κάτι άλλο για γερά χορτάρια?
 

soylakostas72

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2023
Μηνύματα
204
Like
168
Πόντοι
1
Ρε παιδια έχει κάποιος αυτό το εξάρτημα με τα μαχαίρια που βιδωνει μπροστά και αν αξίζει?
Η κάτι άλλο για γερά χορτάρια?
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.903
Κριτικές
38
Like
4.933
Πόντοι
2.696
Ανάλογα τι χρειάζεται να κόβεις και πόση έκταση παίρνεις αντίστοιχο μηχάνημα.Εγώ έχω ένα της Stihl και ένα της Echo.Το Stihl είναι κατασκευασμένο στην Κίνα,το Echo είναι made in Japan.Και τα δύο όμως είναι άψογα,απλώς το Echo είναι πιο ελαφρύ,κι επίσης έχει μεγαλύτερη δύναμη ιδανικό για δενδρώδη ζιζάνια.Εν ολίγοις ψάχνεις για μοντέλα από τις εξής εταιρείες και μόνο
  • Stihl
  • Husqwarna
  • Honda
  • Kawasaki
  • Echo
  • EFCO
Αν θέλεις να κόβεις τριφύλλια,παπαρούνες και τέτοιου είδους χορτάρια,με 200€ παίρνεις ένα Stihl και κάνεις τη δουλειά σου.Αν θέλεις όμως για πιο "ζόρικα" ζιζάνια και μεγάλη έκταση αναγκαστικά θα πας σε μοντέλα > 300€ αν θέλεις να κάνεις πιο ξεκούραστα δουλειά.Σημαντικό είναι να βρεις και τη μεσινέζα που σου κάνει διότι δεν είναι όλες ίδιες.Επίσης οι κεφαλές είναι πολύ σημαντικές.Στο stihl έχω μια κεφαλή AutoCut 56-2.Τη γεμίζεις με 10μ μεσινέζα και κάνεις άνετα δουλειά διότι όταν κόβεται απλώς χτυπάς την κεφαλή στο έδαφος και επεκτείνεται.Κάποιες φορές βέβαια δεν ξετυλίγεται όλη και σταματάς αλλά σπάνια μου συμβαίνει.

Τώρα αν θέλεις για κανά χωράφι να καθαρίσεις τα χορτάρια,βρες κάποιον που έχει τρακτέρ με καταστροφέα,δώστου ένα μεροκάματο να ξεμπερδέψεις!
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.903
Κριτικές
38
Like
4.933
Πόντοι
2.696
Ρε παιδια έχει κάποιος αυτό το εξάρτημα με τα μαχαίρια που βιδωνει μπροστά και αν αξίζει?
Η κάτι άλλο για γερά χορτάρια?
Κάτι σαν αυτό εννοείς;
2f64c68f025d4dd985a687608c5a388c.jpg


Ή σαν αυτό;
17ecf74db3ef4521b0cf64f7198ca80d.jpg
 

lalabros

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
8
Like
0
Πόντοι
0
Ενα θέμα άκρως ανδρικο. Οσοι ασχολούμαστε με αυτά απλά κολλάμε. Η ευχαρίστηση να καταστρέφεις χορτάρια και πουρνάρια είναι απερίγραπτη. Είχα κάτι κινέζικα αλλά τώρα θέλω να αλλάξω κατηγορία. Τι μου προτείνετε να πάρω...? Πάντα μιλάμε για επαγγελματικό που κάνει καλή δουλειά.
μονο husqwarna 555. κοστιζει γυρω στα 1000 αλλα αξιζει..
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.284
Like
4.453
Πόντοι
1.706
Ρε παιδια έχει κάποιος αυτό το εξάρτημα με τα μαχαίρια που βιδωνει μπροστά και αν αξίζει?
Η κάτι άλλο για γερά χορτάρια?
Αν εννοείς κατι σαν το παρακάτω, μάπα το καρπούζι. 280 έσκασα, ειχαν πρωτοβγει τοτε και δεν αξίζει για σοβαρή δουλειά.

1681998107267.png
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Κριτικές
34
Like
4.325
Πόντοι
7.195
Καβασάκι δίχρονο και καθάρισες για οτιδήποτε
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
εχουμε ενα καβασακι 13 χρόνια για να κόβουμε τα χόρτα στο κοινόχρηστο της οικοδομής με κορδονι. θηρίο μιλάμε . και φυσικά καλό χαρτζηλίκι όποτε τύχει.
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
Ενα θέμα άκρως ανδρικο. Οσοι ασχολούμαστε με αυτά απλά κολλάμε. Η ευχαρίστηση να καταστρέφεις χορτάρια και πουρνάρια είναι απερίγραπτη. Είχα κάτι κινέζικα αλλά τώρα θέλω να αλλάξω κατηγορία. Τι μου προτείνετε να πάρω...? Πάντα μιλάμε για επαγγελματικό που κάνει καλή δουλειά.

Stihl FS 260 / FS 260 C - Δυνατό, πολύ καλός κηδεμόνας άνετος ώστε να πέφτει όλο το βάρος στο κέντρο του σώματος (λιγότερη κοπωση)
πολλά παρελκόμενα, βέβαια τσούζει λίγο η τιμή τους (ειδικά ο δίσκος με όλα τα σύνεργα βάση κλπ πάει στα 90€) αλλά κάνει πολύ δουλειά ...
Δέχεται 4πλή μισινέζα 4mm άρα σηκώνει και τις πέτρες....

Το αντίστοιχο Husqvarna είναι πιο βαρύ για αυτό και δεν το προτίμησα επίσης έχει περισσότερη κατανάλωση καυσίμου ως προς το stihl!

εχουμε ενα καβασακι 13 χρόνια για να κόβουμε τα χόρτα στο κοινόχρηστο της οικοδομής με κορδονι. θηρίο μιλάμε . και φυσικά καλό χαρτζηλίκι όποτε τύχει.

Αν θες έλα να σου χαρίσω ένα kawasaki ακόμα γιατί πιάνει το ράφι .... 4 φορές έσπασε η μετάδοση κίνησης και αντικατέστησα 2 πιστόνια επίσης μέσα σε 1 χρόνο , με χρήση μισινέζας 4Χ2mm, εντέλει κάθεται στο ράφι ... έχω να το χρησιμοποιήσω 3 χρόνια γιατί πολύ απλά από την ΑΓΡΟΜΕΞ (ο εισαγωγέας) είπαν ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει των απαιτήσεων μου !!!

κατά την γνώμη μου ΔΕΝ αξίζει αυτός ο δίσκος αν υπάρχουν χοντρά κλαδιά από πουρνάρια κλπ ειδικά αν υπάρχει και πέτρα .... σπάνε τα μαχαίρια



για πουρνάρια σκίνο κλπ άγρια δέντρα π.χ. συκιά κλπ όπως ζητήθηκε από την αρχή είναι αυτός ο δίσκος και μόνο ! Μασάει σε καλάμια και βάτα (συνήθως πάνε πακέτο αυτά)
Για καλάμια αποδίδει ο δίσκος :

Κάτι σαν αυτό εννοείς;
2f64c68f025d4dd985a687608c5a388c.jpg


Ένα μικρό μυστικό σχετικά με την μισινέζα κοπής
την κόβουμε κομμάτια (στο μήκος που θέλουμε) από την προηγούμενη μέρα, την βάζουμε σε χλιαρό νερό (περίπου 40 C και την αφήνουμε όλη νύχτα μέσα στο νερό ...
Με δοκιμή, λειτουργεί και γίνεται πιο εύκαμπτη και αποδοτική...

Εχει βγάλει η stihl ένα δονητικο μηχάνημα που κουνάει τα κλαδιά από τις ελιές. Με κατάλληλη τροποποίηση γίνονται θαύματα.

το Brumi σε συνεργασία την Husqvarna είναι πιο δυνατό .... το Stihl βέβαια (11kgr βάρος) έχει πιο πολλές στροφές αλλά το Brumi (18kgr βάρος) έχει πιο ισχυρές δονήσεις ...
βέβαια δεν ξέρω πόσο κοστίζουν οι "τροποποιήσεις" που θέλει ο καθένας ) ;)
Συνεπώς όπως αρέσει να το ζει ο καθένας !!!! Βέβαια δεν κάνει σε όλες τις ποικιλίες ελιάς αλλά Μόνο στις κορωνέικες ελιές κάνει ... Βέβαια το brumi για τις ελιές κάνει περίπου 2k++€ αλλά μπορείς να μαζέψεις με 2 τέτοια 1,5 τόνο ελιές την ημέρα 4 άτομα !

Αν πάμε σε πιο επαγγελματική κατηγορία χορτοκοπτικών :

sddefault.jpg


για όποιον έχει τρακτέρ και τον ξύνει η τσέπη γερά ...
καταβροχθίζει και κλαδιά σπάει πέτρες κλπ ....
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.903
Κριτικές
38
Like
4.933
Πόντοι
2.696
Αν έχεις μεγάλο χωράφι ο καταστροφέας είναι μονόδρομος.Με την προϋπόθεση ότι μπορεί να μπει τρακτέρ βέβαια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom