Νέα

Αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου και ιδέες για φτηνή φόρτιση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα savvass
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 456
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
859
Like
1.315
Πόντοι
206
Και κάτι άλλο ΠΟΛΥ σημαντικό είναι η πολυιδιοκτησία. Πχ εμείς με το γείτονα έχουμε ΕΦΤΑ αυτοκίνητα και ΔΥΟ μηχανάκια. Εννοείται πως ΠΟΤΕ δεν κινούνται όλα μαζί. Εγώ και ο γαμπρός μου είμαστε οι μόνοι οδηγοί στην οικογένεια και από εκεί το ζευγάρι. Εγώ έχω 2 οχήματα και ο γαμπρός μου 3. Οι απέναντι τα υπόλοιπα. Ποτέ μα ποτέ δεν τα οδηγάμε όλα. ΑΔΥΝΑΤΟΝ. Οπότε ο υπολογισμός της φόρτισης δεν είναι σωστός. Το χειμώνα κινώ περισσότερο το αγροτικό που πάω στα κτήματα. Το ΙΧ μόνο ΣΚ για κάποια βόλτα ή αν θέλω να πάω κάπου με άλλον και να μη τον έχω στις λάσπες. Το καλοκαίρι το αντίθετο. Το αγροτικό κάθεται και κινείται μία στο τόσο. Το ίδιο και οι υπόλοιποι. Πχ η γειτόνισσα χρησιμοποιεί το μηχανάκι της εκτός και αν πάει για ψώνια ή έχει άσχημο καιρό.

Το ίδιο ισχύει και στο 90% των υπολοίπων. Ειδικά σε περιόδους αιχμής όπως τώρα το Πάσχα η οικογένεια θα φύγει με ένα όχημα. Άντε στο πολύ τσακίρ κέφι ο πιτσιρίκος να πάρει και το δικό του για να πάει βόλτες με τα ξαδέρφια από το χωριό. Το δεύτερο όχημα της οικογένειας θα μείνει σπίτι όπου θα κάθεται χωρίς φόρτιση.
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.357
Κριτικές
5
Like
5.424
Πόντοι
1.056
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.412
Πόντοι
736
Για φθηνή φόρτιση τύποι να πηγαίνετε στα Lidl.
Άλλη λύση δεν υπάρχει.
Υπάρχει και η λύση με φωτοβολταικά , αλλά αν λείπεις στην δουλειά δύσκολα. Εκτός αν βάλεις και 30 - 40 kwh σε μπαταρίες οπότε μετά φορτίζεις και το βράδυ.
Αν πάλι ηταν φτηνά τα ηλεκτρικά θα έπαιρνες δύο , το ένα θα φόρτιζε σπίτι και με το άλλο θα πήγαινες στην δουλειά :P
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.382
Κριτικές
8
Like
11.113
Πόντοι
3.786
Εγώ που δεν έχω θέση parking στην πολυκατοικία, τι θα κάνω θα περιμένω πάνω από το αυτοκίνητο να φορτίσει; Και το φορτιστή ,θα τον βάζω σπίτι και θα κατεβάζω μπαλαντέζα;
Άρα για ανθρώπους σαν εμένα, υβριδικό (βασικά υβριδικό θέλω να αγοράσω).

Οι σταθμοί φόρτισης σε super market και βενζινάδικα πάλι έχουν νόημα όταν δεν βιάζεσαι, όταν υπάρχει κάτι τέτοιο στην περιοχή σου (πόλεις δηλαδή). Με λίγα λόγια, καλή η προστασία του περιβάλλοντος και η απεξάρτηση από τα ορυκτά καύσιμα αλλά στην τελική ο καθένας θα εφαρμόσει πρακτικές λύσεις.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Δείτε αυτό το βιντεάκι, από τον der8auer (μορφή στο overclocking).


Έχει ενδιαφέρον, ιδιαίτερα στο charging section.
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.412
Πόντοι
736
Δείτε αυτό το βιντεάκι, από τον der8auer (μορφή στο overclocking).


Έχει ενδιαφέρον, ιδιαίτερα στο charging section.
Ωραίος , στην μέση του βίντεο φόρτιζε με 66 kw που αυτός το θεωρούσε αργό , αν και για τα ελληνικά δεδομένα μάλλον οι γρήγοροι πιάνουν τόσο. Και μετά που βρήκε ταχυφορτιστή έπιασε 250 kw. 0 - 80 % σε 15 λεπτά είπε. Και αν φτάσεις με 30% μπαταρία θα θέλει περίπου 10 λεπτά για το 80%.

Αρκεί να υποστηρίζει το αμάξι την γρήγορη φόρτιση και να υπάρχουν οι φορτιστές. Επίσης με τις ταχυφορτίσεις νομίζω έχουν θέμα υπερθέρμανσης οι μπαταρίες , και δεν ξέρω αν κάποια μοντέλα έχουν σύστημα ψύξης για τις μπαταρίες. Λογικά πρέπει να έχουν όσα υποστηρίζουν ταχυφόρτιση.

Στο τέλος λέει οτι σκέφτεται να βάλει φωτοβολταικά στο σπίτι και να φορτίζει τζάμπα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.303
Like
2.084
Πόντοι
216
Θέλει τουλάχιστον άλλα έντεκα-δώδεκα χρόνια, για να αρχίσει κανείς καν να το σκέφτεται να πάρει ηλεκτρικό. Με το που θα πάρουν όλοι, θα γίνει και πανάκριβο το ρεύμα.

Οι μπαταρίες θα φθείρονται γρήγορα, και θα γίνουν τόσο ακριβές, που θα σε υποχρεώνουν να αλλάζεις καλύτερα αυτοκίνητο κάθε λίγο και λιγάκι, παρά μπαταρία. Τα άλλα έξοδα χρήσης δεν θα είναι επίσης καθόλου αμελητέα.

Όσο πιο αργά θα πάρεις ηλεκτρικό, τόσο λιγότερα λεφτά θα χάσεις.

Όσο πιο γρήγορα πάρεις, τόσο πιο πολύ θα είναι η ζωή σου, που και πότε να φορτίσω το αυτοκίνητο, που και πότε το κινητό.

;-)
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.303
Like
2.084
Πόντοι
216
Ωραίος , στην μέση του βίντεο φόρτιζε με 66 kw που αυτός το θεωρούσε αργό , αν και για τα ελληνικά δεδομένα μάλλον οι γρήγοροι πιάνουν τόσο. Και μετά που βρήκε ταχυφορτιστή έπιασε 250 kw. 0 - 80 % σε 15 λεπτά είπε. Και αν φτάσεις με 30% μπαταρία θα θέλει περίπου 10 λεπτά για το 80%.

Αρκεί να υποστηρίζει το αμάξι την γρήγορη φόρτιση και να υπάρχουν οι φορτιστές. Επίσης με τις ταχυφορτίσεις νομίζω έχουν θέμα υπερθέρμανσης οι μπαταρίες , και δεν ξέρω αν κάποια μοντέλα έχουν σύστημα ψύξης για τις μπαταρίες. Λογικά πρέπει να έχουν όσα υποστηρίζουν ταχυφόρτιση.

Στο τέλος λέει οτι σκέφτεται να βάλει φωτοβολταικά στο σπίτι και να φορτίζει τζάμπα.

Με κάθε μορφής ταχυφόρτιση γίνονται οι μπαταρίες όλο και αφερέγγυες ως προς το σύνολο της φόρτισης που αντέχουν, και επιπλέον καταστρέφονται συχνά εντελώς απροσδόκητα.
 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.412
Πόντοι
736
Θέλει τουλάχιστον άλλα έντεκα-δώδεκα χρόνια, για να αρχίσει κανείς καν να το σκέφτεται να πάρει ηλεκτρικό. Με το που θα πάρουν όλοι, θα γίνει και πανάκριβο το ρεύμα.

Οι μπαταρίες θα φθείρονται γρήγορα, και θα γίνουν τόσο ακριβές, που θα σε υποχρεώνουν να αλλάζεις καλύτερα αυτοκίνητο κάθε λίγο και λιγάκι, παρά μπαταρία. Τα άλλα έξοδα χρήσης δεν θα είναι επίσης καθόλου αμελητέα.

Όσο πιο αργά θα πάρεις ηλεκτρικό, τόσο λιγότερα λεφτά θα χάσεις.

Όσο πιο γρήγορα πάρεις, τόσο πιο πολύ θα είναι η ζωή σου, που και πότε να φορτίσω το αυτοκίνητο, που και πότε το κινητό.

;-)
Μπορεί , αλλά μπορεί να κάνεις και οικονομία. Ο τύπος στο βίντεο για παράδειγμα πήρε αμάξι για 180 χιλιάδες αλλά παρολαυτά σκέφτεται για φωτοβολταικά ώστε να του βγαίνει τζάμπα η φόρτιση.

Με την ίδια λογική κάποιος που σκεφτόταν πχ να πάρει αμάξι για 80 χιλιάρικα , καλύτερα να πάρει ένα των 50 χιλιάδων και τα υπόλοιπα να τα ρίξει σε ένα καλό σύστημα φωτοβολταικών για το σπίτι του , που εκτός των άλλων θα φορτίζει και τζάμπα.

Αρκεί να μιλάμε για μονοκατοικία , γιατί σε οικοδομή δύσκολα.

Αλλά όντως σε αυτό το τελευταίο έχεις δίκιο , όσα περισσότερα πράγματα έχεις για φόρτιση στο τέλος θα είσαι όλη μέρα πάνω απο έναν φορτιστή !!
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.564
Κριτικές
15
Like
6.260
Πόντοι
8.345
Θέλει τουλάχιστον άλλα έντεκα-δώδεκα χρόνια, για να αρχίσει κανείς καν να το σκέφτεται να πάρει ηλεκτρικό. Με το που θα πάρουν όλοι, θα γίνει και πανάκριβο το ρεύμα.

Οι μπαταρίες θα φθείρονται γρήγορα, και θα γίνουν τόσο ακριβές, που θα σε υποχρεώνουν να αλλάζεις καλύτερα αυτοκίνητο κάθε λίγο και λιγάκι, παρά μπαταρία. Τα άλλα έξοδα χρήσης δεν θα είναι επίσης καθόλου αμελητέα.

Όσο πιο αργά θα πάρεις ηλεκτρικό, τόσο λιγότερα λεφτά θα χάσεις.

Όσο πιο γρήγορα πάρεις, τόσο πιο πολύ θα είναι η ζωή σου, που και πότε να φορτίσω το αυτοκίνητο, που και πότε το κινητό.

;-)

μια χαρα παιρνεις ηλεκτρικο αμαξι και τωρα, ολοι οσοι παιρνουν δεν ειναι βλακες.

τα θα φθειρονται και θα γινουν και θα σε υποχρεωνουν δεν ειναι επιχειρηματα.

με 300-400 χιλιομετρα αυτονομια δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι που και ποτε θα φορτισεις, εκτος αν στην βενζινη δεν σκεφτεσαι που και ποτε θα βαλω βενζινη και πας χωρις να το γεμιζεις
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.564
Κριτικές
15
Like
6.260
Πόντοι
8.345

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
433
Like
656
Πόντοι
81
μια χαρα παιρνεις ηλεκτρικο αμαξι και τωρα, ολοι οσοι παιρνουν δεν ειναι βλακες.

τα θα φθειρονται και θα γινουν και θα σε υποχρεωνουν δεν ειναι επιχειρηματα.

με 300-400 χιλιομετρα αυτονομια δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι που και ποτε θα φορτισεις, εκτος αν στην βενζινη δεν σκεφτεσαι που και ποτε θα βαλω βενζινη και πας χωρις να το γεμιζεις
Συγγνώμη αλλά ζεις στην Ελλάδα ή σε κάποια εύπορη χώρα;

Γιατί γελάω όταν λες ότι μια χαρά παίρνεις ηλεκτρικό και τώρα.

Δηλαδή τα ηλεκτρικά δεν τα θεωρείς ακριβα;

Προσωπικά θα πάρω ηλεκτρικό μόνο όταν πάει μια λογική τιμή στα 15 χιλιάρικα.
Αυτό μεταφράζεται στο ποτέ φυσικά.

Πιστεύω ότι δεν πρόκειται να γίνουν φτηνά στο επίπεδο που αναφέρω όμως.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Ωραίος , στην μέση του βίντεο φόρτιζε με 66 kw που αυτός το θεωρούσε αργό , αν και για τα ελληνικά δεδομένα μάλλον οι γρήγοροι πιάνουν τόσο. Και μετά που βρήκε ταχυφορτιστή έπιασε 250 kw. 0 - 80 % σε 15 λεπτά είπε. Και αν φτάσεις με 30% μπαταρία θα θέλει περίπου 10 λεπτά για το 80%.

Αρκεί να υποστηρίζει το αμάξι την γρήγορη φόρτιση και να υπάρχουν οι φορτιστές. Επίσης με τις ταχυφορτίσεις νομίζω έχουν θέμα υπερθέρμανσης οι μπαταρίες , και δεν ξέρω αν κάποια μοντέλα έχουν σύστημα ψύξης για τις μπαταρίες. Λογικά πρέπει να έχουν όσα υποστηρίζουν ταχυφόρτιση.

Στο τέλος λέει οτι σκέφτεται να βάλει φωτοβολταικά στο σπίτι και να φορτίζει τζάμπα.
Επίσης, μάλλον σημαντικό είναι και το σημείο που μιλάει για προετοιμασία της μπαταρίας (δηλ την θερμαίνεις σιγά-σιγά ή κάτι τέτοιο).

Μειώνεται περαιτέρω ο χρόνος φόρτισης και μάλλον είναι καλό και για την υγεία της μπαταρίας.
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.564
Κριτικές
15
Like
6.260
Πόντοι
8.345
Συγγνώμη αλλά ζεις στην Ελλάδα ή σε κάποια εύπορη χώρα;

Γιατί γελάω όταν λες ότι μια χαρά παίρνεις ηλεκτρικό και τώρα.

Δηλαδή τα ηλεκτρικά δεν τα θεωρείς ακριβα;

Προσωπικά θα πάρω ηλεκτρικό μόνο όταν πάει μια λογική τιμή στα 15 χιλιάρικα.
Αυτό μεταφράζεται στο ποτέ φυσικά.

Πιστεύω ότι δεν πρόκειται να γίνουν φτηνά στο επίπεδο που αναφέρω όμως.

το μνμ που απαντησα αναφεροταν στην ωριμοτητα της τεχνολογιας και οχι σε απολυτες τιμες. μια χαρα παιρνεις ηλεκτρικο χωρις να ανησυχεις για την τεχνολογια λοιπον

προφανω αν δεν εχεις τα λεφτα δεν παιρνεις, χαιρω πολυ. αν ομως εχεις πχ 40-50 χιλιαρικα για αμαξι μπορεις ανετα να παρεις ηλεκτρικο, αντι για ενα ισαξιο με βενζινη.

κατι αντιστοιχο συμβαινει με ολες τις νεες τεχνολογιες στους υπολογιστες, σε αρκετα μικροτερη οικονομικη κλιμακα προφανως. καποιοι παιρνουν νεους επεξεργαστες, μνημες κλπ με το που βγουν με ηψηλο κοστος γιατι πολυ απλα δεν τους νοιαζχει το χρηματικο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom