Νέα

66 χρόνια από τη μάχη του Μελιγαλά...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα skaska
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
Αύγουστος 1944... στην Πελοπόννησο κατεβαίνει ο Άρης. Στις 7 Αυγούστου βρίσκεται στο 8ο σύνταγμα του ΕΛΑΣ. Νύχτα της 9ης Αυγούστου το 8ο σύνταγμα χτυπά μονάδα Γερμανών στα Βουρλιά (Σελασία).

Δεκαπενταύγουστο οι λόχοι των Κονταλώνη – Πρεκεζέ καταλαμβάνουν το Καστρί Κυνουρίας, με σκοπό τη σύλληψη των ταγματασφαλιτών της περιοχής. Το Καστρί καταλαμβάνεται σε λίγα λεπτά τα χαράματα. Οι ταγματασφαλίτες όμως έχουν φύγει προς την Τρίπολη...

25 Αυγούστου, οι ίδιοι λόχοι χτυπούν στα υψώματα της Λογγάστρας προωθημένη ομάδα Γερμανών – Ταγματασφαλιτών. Οι τελευταίοι υποχωρούν και η επόμενη συνάντηση είναι στα Κούρταγα, κοντά στο Χωρέμι Μεγαλόπολης... Στις 3 του Σεπτέμβρη γίνεται η έφοδος των ανταρτών και οι Γερμανοί μπαίνουν στη Μεγαλόπολη εγκαταλείποντας τις θέσεις τους.

Οι σύνδεσμοι αναφέρουν ότι στην Καλαμάτα οι Γερμανοί έχουν αποχωρήσει και παραμένουν μόνο τα τάγματα ασφαλείας. Το 8ο σύνταγμα ξεκινά για την πόλη και επιτίθεται το πρωί της 9ης Αυγούστου. Η μάχη κρατά δύο μέρες και στο τέλος όσοι ταγματασφαλίτες γλυτώνουν, υποχωρούν προς το Μελιγαλά. Στην Καλαμάτα, κάμποσοι από τους αρχηγούς τους έχουν πιαστεί αιχμάλωτοι. Ο λαός της πόλης ζητά εκδίκηση... παίρνουν από τα χέρια των ανταρτών τους ταγματασφαλίτες και τους κρεμούν από τις κολόνες του ηλεκτρικού. Από τους υπόλοιπους, 25 τουλάχιστο περνούν από ανταρτοδικείο και εκτελούνται μετά από δύο μέρες.

Ο λόχος Κονταλώνη από το 8ο σύνταγμα, και από το 2ο τάγμα Σφακιανού οι λόχοι Ροδάκη και Γραμματικάκη προχωρούν προς το Μελιγαλά. Η μάχη ξεκινά στις 13 του Σεπτέμβρη και κρατά τρεις ημέρες. Οι αντάρτες με πολύ αγώνα κατορθώνουν να περάσουν τις γραμμές και τα πυκνά πυρά των ταγματασφαλιτών το πρωί της 16ης.  Οι ταγματασφαλίτες  ανεμίζουν λευκά σεντόνια... Ο Μελιγαλάς έπεσε!

Οι ταγματασφαλίτες πλέον είναι στα χέρια των ανταρτών. Ο Άρης; Κάποιοι λένε ότι δεν ήταν καν στη μάχη... κάποιοι ότι έφυγε μετά την παράδοση των Τ.Α. ... κάποιοι ότι ήταν εκεί μέχρι το τέλος. Όταν είδε ότι τους κρατουσαν ζωντανούς, εξαγριώθηκε: «Τί τους φυλάτε ρε; Είπαμε, μαχαίρι!»

Οι εφεδρικοί ελασίτες και οι κάτοικοι που είχαν υποφέρει τα πάνδινα από τους γερμανοτσολιάδες, παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους. Οι ταγματασφαλίτες δένονται ανά τρεις και οδηγούνται στην πηγάδα. Σφάζονται και ρίχνονται μέσα...

18 από τους πιο γνωστούς συνεργάτες των Γερμανών, οδηγούνται πίσω στην Καλαμάτα, περνούν ανταρτοδικείο και εκτελούνται. Όσοι έχουν γλυτώσει, κατευθύνονται προς τους Γαργαλιάνους... Στις 17 οι αντάρτες επιτέθηκαν και μετά από λίγες ώρες οι Ράλληδες παραδόθηκαν. Ακολούθησαν κι αυτοί την πορεία προς την πηγάδα...

Οι τελευταίοι τρέχουν στην Πύλο και κλείνονται στο κάστρο. Κατορθώνουν να μπουν σε ένα καΐκι και να ξεφύγουν. Όλοι εκτός από τον αρχηγό τους, τον Στούπα, που αυτοκτονεί στο προαύλιο.

Ακολουθεί η παράδοση της Τρίπολης, η μάχη στο Μυστρά και η παράδοση του Γυθείου. Οι ταγματασφαλίτες παραδίνονται χωρίς μάχες και οδηγούνται στις φυλακές, στη Σπάρτη και την Αθήνα. Απελευθερώνονται δυομήνες μετά, για να πολεμήσουν στο πλευρό των Άγγλων στα Δεκεμβριανά...

«Είπαμε, μαχαίρι!» Αν τελικά το είπε, είχε δίκιο...

ΕΑΜ – ΕΛΑΣ  - ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ!
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
23.963
Like
9.801
Πόντοι
1.406
Τωρα παντως στο μελιγαλα εχει γουρνοπουλα μουρλια...
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Ας ελπίσουμε να βγει μια άκρη και να μην πήξει στο σπαμάρισμα και γίνει πεδίον μάχης το νήμα. Με πηγές, έ; Αν και η γνώμη μου είναι ότι το γεγονός της πηγάδας είναι έγκλημα ολκής που πρέπει να κρύβουμε. Μια μαύρη σελίδα και μαχαιριά στην ενότητα.
 
OP
OP
skaska

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
1 φορά πάντως την ΠΟΥΤΣΑΡΑ εσείς τη φάγατε και εμείς νικήσαμε μουνάκια κομμουνιστές...και όποτε γουστάρετε σας ξαναγαμάμε

Ακολούθα τα βέλη φασιστάκο...
 

Συνημμένα

  • pilia21august2008b-140.jpg
    pilia21august2008b-140.jpg
    130,2 KB · Εμφανίσεις: 34

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
μπασταρδάκο τις μανάδες τις δικές σου (τις σοβιετικές) στη χώρα ΜΟΥ της γαμάω όποτε γουστάρω με 20 ευρώ...μαζί κ τη μανούλα σου

πουτάνας γιε

Ρε! Τί γράφεις; Πας καλά;
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
OP
OP
skaska

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
Θαυμάστε τον όρκο των "πατριωτών"...

ΑΡΧΙΚΟΣ ΟΡΚΟΣ ΤΩΝ ΤΑΓΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

"ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ εις τον Θεόν τον Άγιον τούτον όρκον ότι θα υπακούω απολύτως εις τας διαταγάς του ανώτατου αρχηγού του Γερμανικού Στρατού Αδόλφου Χίτλερ. Ανατεθησόμενός μοι υπηρεσίας και θα υπακούω άνευ όρων εις διαταγάς των ανωτέρων μου. Γνωρίζω καλώς δια μίαν αντίρρησιν εναντίον των υποχρεώσεων μου, τας οποίας δια του παρόντος αναλαμβάνω, θέλω τιμωρηθή παρά των Γερμανικών Στρατιωτικών Αρχών."


 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
gastez αντε την σκουπα.....
 
OP
OP
skaska

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
... και ο όρκος των "προδοτών"...

«Εγώ, παιδί του Ελληνικού Λαού, ορκίζομαι ν' αγωνιστώ πιστά στις τάξεις του ΕΛΑΣ για το διώξιμο του εχθρού από τον τόπο μας, για τις ελευθερίες του Λαού μας, κι ακόμα, να είμαι πιστός και άγρυπνος φρουρός προστασίας στην περιουσία και το βιος του αγρότη. Δέχομαι προκαταβολικά και την ποινή του θανάτου αν ατιμάσω την ιδιότητα μου ως πολεμιστής του Έθνους και τον Λαού και υπόσχομαι να δοξάσω και να τιμήσω το όπλο που κρατώ και να μην το παραδώσω εάν δεν ξεσκλαβωθεί η Πατρίδα μου και δεν γίνει ο Λαός νοικοκύρης στον τόπο του».
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
23.963
Like
9.801
Πόντοι
1.406
xaxaxaxa εκτεταμενα εκτροπα....βγαζει ομως κατι συκα ο μελιγαλας λεμε
 
OP
OP
skaska

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
... ο Χίτλερ ευχαριστεί τους "πατριώτες"...
 

Συνημμένα

  • tas8.jpg
    tas8.jpg
    76,5 KB · Εμφανίσεις: 17

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Μπράβο ρε σκα!!!

Να ανοίξει κι ο πόντικας τα αρχεία του να βάλει πράμα!!!

ΥΓ. Κατά Χαριτόπουλο, ο Άρης έφτασε στο Μελιγαλά το απόγευμα της 15ης.

Διέταξε  να αφεθούν ελεύθεροι οι γέροι οι γυναίκες κι όσοι είναι κάτω των 20 ετών.

"Και για τα έκτροπα είναι απόλυτος:
- Θα τους κόψω τα χέρια. Δε θα κάνει ό,τι θέλει ο καθένας εδώ! Δε θα γίνουν εκτελέσεις χωρίς δίκη. Δεν θα πληρώσουν οι αθώοι.
Δυστυχώς ο Άρης δε μένει στα Μελιγαλά."......

Οπότε μάλλον το "Είπαμε, μαχαίρι!" δεν το είπε τελικά....
 
OP
OP
skaska

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
ρε καραγκιοζάκο δεν πείθεις ούτε την πουτάνα τη μανούλα σου με αυτά που λες...

ζήσε τώρα γνωρίζοντας ότι εγώ τότε σε ΓΑΜΗΣΑ κ πάρε μου 1 πίπα

ο Σκόμπι, κάτι μπορεί να έκανε... εσύ πήγες εκεί
 

Συνημμένα

  • DSCN5813.JPG
    DSCN5813.JPG
    32,6 KB · Εμφανίσεις: 16
OP
OP
skaska

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
Ο ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ ΗΤΑΝ Η ΑΡΧΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΗΓΑΔΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΒΑΘΥ!!!  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 
OP
OP
skaska

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
ΕΝΑΣ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ, ΠΟΛΛΟΙ ΜΕΛΙΓΑΛΑΔΕΣ - ΔΕ ΓΕΜΙΣΑΝ ΑΚΟΜΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΗΓΑΔΕΣ  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 
OP
OP
skaska

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
Θαυμάστε τους ηρωικούς "πατριώτες"...
 

Συνημμένα

  • tas7.jpg
    tas7.jpg
    53,1 KB · Εμφανίσεις: 23

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom