Νέα

Κάνναβη, ένα φυτό με πολλά χαρίσματα αλλά απαγορευμένο και προπαγανδισμένο!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arxidoulis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 716
  • Εμφανίσεις 46K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

arxidoulis

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
335
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
Ας θιξουμε και ενα μειζον ζητημα που εχει πληξει κυριως την νεολαια στις μερες μας και οχι μονο.Η συστηματικη χρηση ινδικης καναβης (τσιγαριλικι) τι επιπτωσεις μπορει να εχει για ενα ατομο ?ειναι αληθεια πως μακροπροθεσμα καιγονται εγκεφαλικα κυτταρα ?οτι τα ατομα που κανουν συστηματικη χρηση γινονται γενικα <<χυμα>> και χανουν την αισθηση του μετρου?εχω ακουσει και πολλα αλλα. Παρακαλω καταθεστε τις αποψεις σας για να εχουμε μια εμπεριστατωμενη εικονα.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Αυτο που γνωριζω εγω ειναι οτι η μακροχρονια και συστηματικη χρηση χασις μπορει να ενεργοποιησει τους μηχανισμους σχιζοφρενειας στο ατομο αν υπαρχει η προδιαθεση......(το ιδιο φυσικα και τα LSD κτλ κτλ)
 
OP
OP
A

arxidoulis

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
335
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
εχω πολλα φιλαρακια που κανοντας ενα τσιγαριλικι εχουν καλυτερη αποδοση στο σεξ(ετσι λενε τουλαχιστον) και τους πιεζουν και οι κοπελες τους να το καπνισουν για να απολαυσουν καλυτερα το πηδημα.ισχυει???
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Ινδική κάναβη, γνωστή και ως χασίς.

Προκαλεί εθισμό και σταδιακή κατάρρευση του νευρικού συστήματος. Διαταράσσει τη συναισθηματική ισορροπία του ατόμου μέχρι τα πρόθυρα της σχιζοφρένειας, ενώ η χρόνια χρήση της αλλοιώνει το ανθρώπινο DNA με αποτέλεσμα την εμφάνιση γενετικών ανωμαλιών και άλλων προβλημάτων στα παιδιά των χρηστών.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του παραθέσω μεγάλο αριθμό πηγών.
 
OP
OP
A

arxidoulis

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
335
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
προκαλει εξαρτηση η οχι?τα προβληματα ειναι μονιμα?
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Όλες οι ναρκωτικές και ψυχοτρόπες ουσίες προκαλούν εξάρτηση. Πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα η νικοτίνη και η καφεΐνη. Η δε πρώτη, σε καθαρή μορφή και μεγάλη ποσότητα μπορεί να προκαλέσει και θάνατο.

Γι αυτό και οι καπνιστές δυσκολεύονται να κόψουν το κάπνισμα και γι αυτό όσοι πίνουν συχνά καφέ αποκτούν εξάρτηση από αυτόν.

Και φυσικά υπάρχουν και πολλές άλλες παρόμοιες ουσίες.

Και ναι, τα προβλήματα είναι μόνιμα.
 

Επισκέπτης
Είναι μια μαλακία και μισή.   :jerking: :jerking:Το ξέρω ότι θα ακουστεί πολύ κάπως αλλά πιστεύω ότι το να κάνουμε όλοι εμείς ινδική κάνναβη και κάθε είδους ναρκωτικό συμφέρει κάποιους άλλους άνωθεν στο να παίρνουνε αποφάσεις για το μέλλον μας και πολύ απλά να μην αντιδράμε. Σκεφτείτε τους κακόμοιρους τους πρεζάκιδες πως είναι. Χθές καθόμουνα μ ενα φιλαράκι μου σε μια καφετέρια και ηταν 2 πρεζάκια τα οποία τουλάχιστον για 1 ώρα καθόντουσταν στην ίδια παρκμιακή στάση σ' ένα παγκάκι με το κεφάλι πρός τα κάτω μες στην ανικανότητα σαν μισοπεθαμένοι. Σκεφτείτε αυτοί οι δύο τι θα μπορέσαν να προσφέρουν στον εαυτό τους και στην κοινωνία αν ηταν active. Τώρα δυστυχώς ζούνε μόνο και μόνο για να κάνουν πλούσια κάποια κτήνη.Αυτά τα λέω γιατι όλοι απο το αθώο χασισάκι δεν ξεκινήσανε; Βέβαια δεν καταλήγουν όλοι πρεζάκιδες αλλά και κάτι άλλα παιδιά που ήξερα απο το γυμνάσιο και κάνανε χασίσι μιλάνε με κάποιον και κοιτάνε τ' άστρα. Θα μου κάποιος που δεν το κάνει συστηματικά ότι και καλά ξεδίνει, φτιάχνεται κλπ. Σε αυτούς έχω να πώ ότι καλύτερα είναι να βρίσκει κάποιος άλλους τρόπους , είτε να φτιάχνεται, είτε να ξεδίνει , είτε... δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.  Υπάρχον τόσα δημιουργηκά πράγματα όπως πχ οι τσάρκες σε μπουρδέλα, τα γαμήσια, τα κλαμπάκια , τα σπόρ, το διάβασμα, η δουλειά κλπ.
Η  άποψη μου είναι οτι το χασίσι  δημιουργεί ολόκληρη νοοτροπία σταρχιδισμού άκόμη και σε αυτούς που δεν το κάνουν συστηματικα
Πείτε ΟΧΙ στο χασίσι και σε κάθε είδους ναρκωτικό
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
4
Πόντοι
16
Σύντροφοι,
μην μπερδεύετε τις ΄πούτσες με τις βούρτσες, οπως θα έλεγε και η Πέπη. Η κάνναβις και τα υποπροίόντα της ΔΕΝ προκαλού εθισμό, ούτε στερητικά συμπτώματα.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
9
Πόντοι
166
Στην Ολλανδία πάντως πριν από δέκα χρόνια κυκλοφορούσαν σαν αποβλακωμένα. Η νικοτίνη σίγουρα προκαλει εξάρτηση άμεσα μιας και αν μειωθούν τα ποσοστά της στο αίμα επιζητείται το κάπνισμα.
Για τη μαριχουάνα δεν ξέρω αλλά:
Όταν είμαστε ευχαριστημένοι εκκρίνονται από τον εγκέφαλό μας ουσίες γνωστές ως ενδορφίνες ή αλλιώς "ενδογενές όπιο". Αν για χψ λόγους το αίσθημα αυτό αντικατασταθει απευθείας από εξωγενείς παράγοντες (ναρκωτικά, χασίς) αντί πχ. από ένα ευτυχές συμβάν, η έκκριση των ενδογενών ουσιών μειώνεται και επέρχεται εξάρτηση από την εξωτερική πηγή.
 

bene

Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2005
Μηνύματα
588
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
6
Σύντροφοι,
μην μπερδεύετε τις ΄πούτσες με τις βούρτσες, οπως θα έλεγε και η Πέπη. Η κάνναβις και τα υποπροίόντα της ΔΕΝ προκαλού εθισμό, ούτε στερητικά συμπτώματα.
και ποιος το λεει αυτο?
++dont get high with your supply++
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
4
Πόντοι
16
Σύντροφοι,
                  απλά και μόνο παραθέτω αποσπάσματα από το εγχειρίδιο του καθηγητή Ιατροδικαστικής του παν/μιου θεσνίκης Γ.Αγιουτάνη ¨"Ιατροδικαστικά Θέματα¨" 9εκδόσεις Παρισιανός, , σελ. 105) που διδασκόταν (την σαφώς συντηρητικότρη) Πανεπιστημιακή περίοδο 1971 (μεσούσης της Χούντας , που οι απόωεις αυτές δύσκολα μπορούσαν να περάσουν, με το οποίο θέτει τα πράγματα στην ορθή τους θέση.
Ειδικότερα γράφει: "Αντίθετα από ότι συμβαίνει με τα οπιούχα, η παρατεταμένη χρήση του
χασίς δεν παρουσιάζει σωματικό ( Σημ. = στερητικό) σύνδρομο από χρονία δηλητηρίαση."
και παρακάτω : "Και οι ψυχικές βλάβες των χρονίων χασιστών είναι πολύ περιορισμένες σε αριθμό και ένταση, σε τρόπον ώστε να μπορή κανείς να αμφιβάλλη αν πράγματι η έκπτωη στις πνευματικές λειτουργίες οφείλεται στην κατανάλωση του ναρκωτικού."
    Παραθέτω αυτά απλά και μόνον για να μην συγχέουμε πρεζάκια, κοκάκηδες και αλκοολικούς ακόμα με χασιστές Είναι κάτι το τελείως διαφορετικό.
    φυσικά υπάρχει άφθονη νεότερη βιβλιογραφία στο ιντερνετ.  :sunglasses:
 

Επισκέπτης
Κι όμως πιστεύω οτι πρέπει να συνδέουμε τα πρεζάκια με τους χασικλίδες. ʼσχετα με τις παρενέργεις που προκαλεί και την νοοτροπία που "δημιουργεί" αυτό καθεαυτό το ναρκωτικό όλοι οι πρεζακιδες απο το ''αθώο'' χασισάκι ξεκινήσανε και πέρα απο αυτό οι ίδιοι οι χασικλίδες αν μπορούσαν να αποδίδουν 100% με την χρόνια χρήση χασίς αποδίδουν σε μικρότερο ποσοστό των πραγματικών τους δυνατοτήτων σε κάθε τομέα της ζωής τους.

 

epicouros

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2005
Μηνύματα
56
Like
4
Πόντοι
0
Θα συμφωνήσω με τον user25 ότι είναι μια μαλακία και μισή και δεν το λέω έτσι στον αέρα έχω δοκιμάσει και το λέω. Πιστεύω ότι δεν έχει να προσφέρει τίποτα σε κανένα και όσες φορές προσπάθησα να καταλάβω τι είναι αυτό που βρίσκουν στο χασίσι δεν μπόρεσα. Αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο είναι ότι γνωρίζω μια πανέμορφη κοπέλα 22 χάνων που δυστυχώς είναι στα πρόθυρα του να την χαρακτηρίσεις καμένη? κρίμα γιατί είναι και καλή κοπέλα.
 
OP
OP
A

arxidoulis

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
335
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
παντως οσους συστηματικους χρηστες  γνωριζω δειχνουν <<καμμενοι>>   σε ενα κοσμο αλλο , χαλαροι αποστασιοποιημενοι και παραιτημενοι απο τις απαιτησεις της ζωης.Σου δινουν την χαρακτηριστικη αυτη εικονα του εφημερου χωρις στοχους ονειρα και ιδανικα.Μια χυμα κατασταση που προσπαθουν να την περασουν σαν την αποψη ζωης του <<τυπα>> .Προσωπικα θεωρω οτι η εν λογω ουσια σε σφαζει με το βαμβακι που λενε.Σε τελειωνει σαν προσωπικοτητα σε και πνευματικα, σου κολλαει το μυαλο και οχι τοσο οργανικα(κατα δευτερο λογω αυτο).Σε κανει ενα φυτο που δεν μπορει να αποδωσει οσο μπορει πραγματικα και ολα γυρω του του φταινε.
 

DIMO

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
990
Κριτικές
16
Like
10
Πόντοι
1.997
Το χασίς. όπως και η κοκαϊνη, δεν δημιουργούν σωματική εξάρτηση. Αυτό όμως που κάνουν είναι ότι δημιουργούν ισχυρότατη ψυχολογική εξάρτηση (ιδιαίτερα η κοκαϊνη). Όπως και να έχει, είτε δημιουργούν είτε όχι εξάρτηση, υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα και δημιουργικά πράγματα να ασχοληθεί κανείς. Βλέπε το post του user25.
 

epicouros

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2005
Μηνύματα
56
Like
4
Πόντοι
0
Έχεις δίκιο savalas για το avatar, δεν το έχω όμως επειδή με αντιπροσωπεύει απλώς το έχω επειδή η περιοχή από όπου κατάγουμε φημίζεται για την παραγωγή χασίς ;) :grin:
Πάντως σε ευχαριστώ για την επισήμανση σου μιας και κατάλαβα ότι τα πιστεύω μου δεν συμβαδίζουν με την εικόνα που έχω στο προφίλ μου και έχω σκοπό να την αλλάξω σύντομα.
 
OP
OP
A

arxidoulis

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
335
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
Το χασίς. όπως και η κοκαϊνη, δεν δημιουργούν σωματική εξάρτηση. Αυτό όμως που κάνουν είναι ότι δημιουργούν ισχυρότατη ψυχολογική εξάρτηση (ιδιαίτερα η κοκαϊνη). Όπως και να έχει, είτε δημιουργούν είτε όχι εξάρτηση, υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα και δημιουργικά πράγματα να ασχοληθεί κανείς. Βλέπε το post του user25.
ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ!
 

gothiam

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
παν μετρον αριστον....εξαλλου τοσα εκατομμυρια εγκ.κυταρα τι να τα κανει κανεις????

αλλα προς τι τοση φασαρια για το χασισι...πλεον το πιο "αθωο" ναρκωτικο....αν καποιος θελει να σωσει τους "νεους" ας ασχοληθει με τα διαφορα κουμπια και κουμπακια που κυκλοφορουν κ που μπορουν πραγματικα να προκαλεσουν μεγαλο κακο....

...πριν μου την πει κανεις,δεν ασχολουμε με ναρκωτικα...
 

Nefilim

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
730
Κριτικές
1
Like
33
Πόντοι
6
Ας ασχοληθεί αυτός ο κάποιος με το τσιγάρο τις διαφημίσεις του και τη νόμιμη ντρόγκα ...το αλκοόλ και με το πως να μάθει τους μικρούς χρήστες του διαδικτύου να το χρησιμοποιούν ώστε να μην παθαίνουν στερητικό όταν δεν είναι μροστά στην οθόνη.
Τι να κλάσει το χασίσι και η κόκα μπροστά στα φράγκα και το μαρκετινγκ των ανωτέρω;;;;;;;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom