Αναζήτηση

Σελίδες: [1] 2  Όλοι   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Toeic πτυχίο Αγγλικών γνωρίζει κανείς;  (Αναγνώστηκε 3009 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
seitan
Ανώτερος
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: 21/04/09, 01:01 »

Παιδια εχει δωσει κανεις το Τoeic?Με ενδιαφερει να δωσω για το χρησιμοποιησω για το δημοσιο.Ειναι δυσκολο?Με ενδιαφερει απο επιπεδο advanced και πανω.
Καταγράφηκε
stavros51
Global Moderator

« Απάντηση #1 στις: 21/04/09, 02:02 »

Παιδια εχει δωσει κανεις το Τoeic?Με ενδιαφερει να δωσω για το χρησιμοποιησω για το δημοσιο.Ειναι δυσκολο?Με ενδιαφερει απο επιπεδο advanced και πανω.

TOEIC δεν το έχω ακούσει ποτέ.

Μήπως εννοείς TOEFL?
Καταγράφηκε
seitan
Ανώτερος

« Απάντηση #2 στις: 21/04/09, 02:02 »

Οχι υπαρχει Toeic ειναι της ελληνοαμερικανικης ενωσης και μαλιστα αναγνωριζεται απο δημοσιο σε επιπεδο lower και advanced.Eιναι μονο γραπτα και listening χωρις εκθεση και προφορικα,αλλα ρωταω μηπς εχει δωσει κανεις να μου πει τι παιζει απο θεματολογια,βαθμο δυσκολιας κτλ
Καταγράφηκε
KOSTAS_23
Ειδήμων

« Απάντηση #3 στις: 21/04/09, 03:03 »

Το θυμάμι φίλε το TOEIC.είναι για όσους δεν μπορούν αν π'αρουν το Lower.Είναι πολύ χαμηλού επιπέδου αντίστοιχο με τα Palso.Και σε καμια περίπτωση δεν αναγνωρίζεται σε επίπεδο B2 δηλαδή Lower.Είναι Α2 δηλαδή σαφώς πιο κάτω.Γενικά αν και από ΕλληνοΑμερικάνικη Ένωση όλα τα πτυχία είναι κώλος ακόμα και το Proficiency τους,ωστόσο το Lower τους που το συνιστώ σε όσους έχουν πολλές αδυναμίες και δεν μπορούν να δώσουν για το Cambridge είναι το ECCE.Αυτό είναι το Lower της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης και όχι το TOEIC!
Καταγράφηκε
imaginas.gr
Ο παλιός, είν' αλλιώς

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #4 στις: 21/04/09, 05:05 »

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο,αλλά το ΑΣΕΠ το αναγνωρίζει μέχρι Advanced.Και 100% να πετύχεις,advanced θα έχεις.Για το ΑΣΕΠ καλό είναι,και έχει εξετάσεις κάθε Παρασκευή,με τον περιορισμό ότι μπορείς να δώσεις εξετάσεις μόνο 1 φορά το μήνα.Αν θες να το πάρεις,σου συνιστώ να παρακολουθήσεις μαθήματα διότι όσο καλά Αγγλικά να ξέρεις,έχει παγίδες,και περιορισμένο χρόνο.Θέλει μέθοδο στις απαντήσεις.
Καταγράφηκε

seitan
Ανώτερος

« Απάντηση #5 στις: 21/04/09, 12:12 »

Το θυμάμι φίλε το TOEIC.είναι για όσους δεν μπορούν αν π'αρουν το Lower.Είναι πολύ χαμηλού επιπέδου αντίστοιχο με τα Palso.Και σε καμια περίπτωση δεν αναγνωρίζεται σε επίπεδο B2 δηλαδή Lower.Είναι Α2 δηλαδή σαφώς πιο κάτω.Γενικά αν και από ΕλληνοΑμερικάνικη Ένωση όλα τα πτυχία είναι κώλος ακόμα και το Proficiency τους,ωστόσο το Lower τους που το συνιστώ σε όσους έχουν πολλές αδυναμίες και δεν μπορούν να δώσουν για το Cambridge είναι το ECCE.Αυτό είναι το Lower της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης και όχι το TOEIC!

Φιλε δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα,το toeic ειναι μια ενιαια εξεταση με κλιμακουμενη δυσκολια δηλαδη εχει ερωτησεις που καλυπτει ολα τα επιπεδα.
Απλα ρωταω μηπως ξερει κανεις θεματολογια,αν ειναι αρκετος ο χρονος,αν το listening εχεις το δικαιωμα να το ακουσεις 2 φορες κτλ. Προσωπικα το χρειαζομαι για διαγωνισμους δημοσιου που αναγνωριζεται σε επιπεδο advanced που πλεον ειναι απαραιτητο προσον
Καταγράφηκε
imaginas.gr
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #6 στις: 21/04/09, 12:12 »

Δεν έχεις δυνατότητα να ακούσεις δεύτερη φορά την κασέτα.Έχει ερωτήσεις γραμματικής,κατανόησης κειμένου,γράμματα φαξ κλπ.Κυκλοφορούν στο εμπόριο πολλά βιβλία όπου θα βρεις τεστ και cd να προπονηθείς.
Καταγράφηκε

francesco
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #7 στις: 21/04/09, 12:12 »

Παιδες Εγω εχω δωσει 4 φορες για lower στο παρελθον
Cambridge,Edexcel,Kρατικο και  Michigan ECCE!!
(απ ολα τα πτυχια δηλαδη).Και τις 4 εχω κοπει
σε αυτο το γαμημενο το listening!!Tωρα σκεφτομαι  
να δωσω για Toeic καθως το listening εχω ακουσει
πως ειναι πιο ευκολο,και γενικα η δομη των εξετασεων.
Καταγράφηκε

OΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΑΜΑΤΕ
ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΠΑΤΕ!!
francesco
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #8 στις: 21/04/09, 13:01 »

Υ.Γ (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα εχω ακουσει πως το listening μερικες φορες
βαζουν παρασιτα στο ραδιο επιτηδες για να αποτυγχανουν)!!!
Καταγράφηκε

OΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΑΜΑΤΕ
alphonso
Τιμημένος

« Απάντηση #9 στις: 21/04/09, 13:01 »

Δεν έχεις δυνατότητα να ακούσεις δεύτερη φορά την κασέτα
μαλακια αυτο...εγω,οταν εδωσα για lower το 1993 και γενικα για ολα τα πτυχια αγγλικων μεχρι τοτε,ακουγαμε 2 φορες το listening...και μαλιστα,επειδη τοτε ακουγαμε κασετα ηχου και οχι cd,το κασετοφωνο το τοποθετουσαν μπροστα στην πρωτη ακροαση ενω στη δευτερη το εβαζαν στο βαθος της αιθουσας ουτως ωστε να μην αδικειται κανεις  Tooth
Καταγράφηκε
Keyser Soze
Ανώτερος

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, και ούτω καθ' εξής..

« Απάντηση #10 στις: 21/04/09, 13:01 »

Υ.Γ (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα εχω ακουσει πως το listening μερικες φορες
βαζουν παρασιτα στο ραδιο επιτηδες για να αποτυγχανουν)!!!

Απίστευτες ανακρίβειες αναπαράγονται απερίσκεπτα.

[...]είναι για όσους δεν μπορούν αν π'αρουν το Lower.Είναι πολύ χαμηλού επιπέδου αντίστοιχο με τα Palso.Και σε καμια περίπτωση δεν αναγνωρίζεται σε επίπεδο B2 δηλαδή Lower.Είναι Α2 δηλαδή σαφώς πιο κάτω. [...]το Lower τους που το συνιστώ σε όσους έχουν πολλές αδυναμίες και δεν μπορούν να δώσουν για το Cambridge είναι το ECCE.Αυτό είναι το Lower της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης και όχι το TOEIC!

Επειδή είμαι του χώρου (επαγγελματικά εννοώ), τίποτε από τα παραπάνω δεν ισχύει -ούτε και το ότι το Β2 του Michigan είναι πιο εύκολο, έτσι απόλυτα. Για προετοιμασία για αυτό που ενδιαφέρει το φίλο, καλό είναι να πάρει κανένα βιβλίο της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης για να δει το επίπεδο. Θα συνιστούσα για το επίπεδο Β2 και το BULATS του British Council (μόνο σε υπολογιστή, με άμεσα αποτελέσματα με το πέρας της εξέτασης) και το Β2 του CITY & GUILDS, εφ' όσον μιλάμε για ενήλικα υποψήφιο.
Καταγράφηκε

Yeah, I know...
KOSTAS_23
Ειδήμων

« Απάντηση #11 στις: 21/04/09, 13:01 »

Φιλε δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα,το toeic ειναι μια ενιαια εξεταση με κλιμακουμενη δυσκολια δηλαδη εχει ερωτησεις που καλυπτει ολα τα επιπεδα.
Απλα ρωταω μηπως ξερει κανεις θεματολογια,αν ειναι αρκετος ο χρονος,αν το listening εχεις το δικαιωμα να το ακουσεις 2 φορες κτλ. Προσωπικα το χρειαζομαι για διαγωνισμους δημοσιου που αναγνωριζεται σε επιπεδο advanced που πλεον ειναι απαραιτητο προσον

Το καλύτερο βιβλίο να προετοιμαστείς είναι του Kaplan που συνοδεύεται και με CD για τα Listening,νομίζω και cd rom με test.Είναι κορυφή σε Αμερικάνικα χαρτιά γλωσσομάθειας.Επίσης να πας στο Ινστιτούτο Fulbright που είναι 100 μέτρα πιο κάτω από τη Βουλή.Εκεί αθσ ου δώσουν cd rom που ε΄χει οδηγίες και 1 test να δεις.
Καταγράφηκε
KOSTAS_23
Ειδήμων

« Απάντηση #12 στις: 21/04/09, 13:01 »

Απίστευτες ανακρίβειες αναπαράγονται απερίσκεπτα.

Επειδή είμαι του χώρου (επαγγελματικά εννοώ), τίποτε από τα παραπάνω δεν ισχύει -ούτε και το ότι το Β2 του Michigan είναι πιο εύκολο, έτσι απόλυτα. Για προετοιμασία για αυτό που ενδιαφέρει το φίλο, καλό είναι να πάρει κανένα βιβλίο της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης για να δει το επίπεδο. Θα συνιστούσα για το επίπεδο Β2 και το BULATS του British Council (μόνο σε υπολογιστή, με άμεσα αποτελέσματα με το πέρας της εξέτασης) και το Β2 του CITY & GUILDS, εφ' όσον μιλάμε για ενήλικα υποψήφιο.

Δηλαδή κύριε το ECCE είναι το ίδιο δύσκολο με το First Certificate λες σε δυσκολία;;Και ότι αν γράψεις μεγάλο σκορ στο TOEIC είναι αντίστοιχο του Advance του Cambridge?Εγώ είχα πάρει παλιά το ECCE στα 16 μου και παρόλο που το πήρα τα Αγγλικά μου δεν ήταν καλά.Και μετά από χρόνια με ιδιαίτερα και αρχίζοντας από την αρχή πήρα όλα τα διπλώματα του Cambridge αρχίζοντας από το First certificate μιας και η διαφορά ECCE και First Certificate είναι τεράστια!!!
Καταγράφηκε
francesco
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #13 στις: 21/04/09, 13:01 »

Το listening ειναι το το πιο δυσκολο κομματι των εξετασεων γιατι πλην αυτο που προανεφερα μπορει να περασει
κανα αυτοκινητο η καμια μηχανη γκαζωμενη απ εξω και να μην τ ακουσεις καλα!!!
Καταγράφηκε

OΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΑΜΑΤΕ
seitan
Ανώτερος

« Απάντηση #14 στις: 21/04/09, 14:02 »

Απο την εμπειρια του κανεις ξερει τι επιπεδο γενικων γνωσεων αγγλικων θελει για να παρει κανεις το advanced level?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2  Όλοι   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: