Νέα

Αξίζει να χτίσεις ένα προκατ σπίτι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JOHNNYDMAX
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 125
  • Εμφανίσεις 28K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Θα ήθελα τα φώτα των συναγωνιστών (άν κάποιοι έχουν γνώσεις μηχανικού ή αρχιτέκτονα), όσον αφορά την κατασκευή ενός σπιτιού προκάτ, σε οικόπεδο που έχω βρεί να αγοράσω....
Απο σπίτια που έχω δεί στην περιοχή μου, απο καλή εταιρεία του χώρου, φαίνονται πολύ καλές κατασκευές, και το κόστος σπιτιού 100 τ.μ. + οικοπέδου, είναι πολύ μικρότερο ακόμα κι απο την αγορά ενός 3 αριού 80 τ.μ.
Γιά έναν μισθωτό, η διαφορά είναι πολύ μεγάλη!
Δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχώς, να πετάξω χρήματα.
ʼσε που σου μένει και το οικόπεδο, που δέν χάνει ποτέ την αξία του....
Τι πιστεύετε;
Αξίζει ;
Απο ερωτήσεις που έκανα σε γνωστούς και φίλους, οι περισσότεροι λένε ότι δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν απο ένα χτιστό σπίτι, και μάλιστα σε ορισμένα θέματα υπερτερούν κι όλας...
Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα αν μου δώσετε κάποιες αιτιολογημένες απαντήσεις....
 

Επισκέπτης
Johny...Eαν τα πραγματα ηταν ετσι, ολοι θα κτιζαμε προκατ σπιτια...

Σπιτι χωρις θεμελια, μπετα, κολωνες και σιδερα ειναι αστα να πανε..

Αν ομως αποφασισεις να προχωρησεις στην κατασκευη προκατ, ξεχνα αυτοματα την εμπορικη αξια του ακινητου σου, διοτι σχεδον αυτοματα χανεται...Κανεις δεν αγοραζει προκατ σπιτι απο 2ο χερι..
 

λαγαρος

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2006
Μηνύματα
4.025
Like
4
Πόντοι
16
δεν ειμαι ειδικος αλλα θα σου πω αυτο που νομιζω σημαντικο.
το σπιτι που λες εχει τα κατωθι πλεονεκτιματα:
1 το βλεπεις και ξερεις τι ακριβως θα εχεις.
2 η τιμη που θα συμφωνησεις ειναι αυτη που τελικα θα πληρωσεις!
3 δεν μπαινεις στη περιπετεια δεν ηρθε ο πλακας αργησε ο ηλεκτρολογος γκρεμισε εδω ο υδραυλικος εφαγε την προκαταβολη ο σοβατζης και πολλα τετοια που εχουν τρελανει πολυ κοσμο και εχουν "καταστρεψει"ακομα περισσοτερο!
4 ο χρονος που θα στο παραδωσουν ειναι συγκεκριμενος και μπορεις να βασιζεσαι.
5 το 80% που εχτισαν μετανοιωσαν και πονεσαν και πληρωσαν και αγανακτισαν.(οταν προκειται για καθημερινους ανθρωπους με συγκεκριμενο μπατζετ)
τωρα για το ποια εταιρεια ειναι καλλυτερη και τι να προσεξεις νομιζω οτι το σαιτ εχει πολλους μηχανικους και θα σπευσουν.
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
Κάνε μια βόλτα στην Εθνική Αθηνών-Κορίνθου.Θα βαρεθείς να βλέπεις προκατατζήδικα.Ένα φιλαράκι μου που έχει προκάτ δίπατο στο Αλεποχώρι,έχει μεινει πολύ ευχαριστημένος κ το έχει κ μια δεκαπενταετία.Δεν του έχει βγάλει το παραμικρό.
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Την ίδια απορία είχα και εγώ πριν 3 χρόνια που ξεκινούσα να χτίσω. Το προκάτ είναι αρκετά ασφαλές σαν κατασκευή. Εδώ στα Χανιά πάει περίπου 1300-1500 ευρώ το τετραγωνικό με κλειδί στο χέρι που σημαίνει διαλέγεις από τα εσωτερικά υλικά του σπιτιού ανάμεσα σε ότι έχουν αυτοί. Τελικά έχτισα από την αρχή ΑΛΛΑ δεν θα το ξανάκανα. Τρέξιμο, άγχος, σε δουλεύουν οι εργολάβοι και τσακώνεσαι. Γενικά μια απερίγραπτη κατάσταση. Όχι ότι δεν θα τα έχεις και με προκάτ αλλά σε λιγότερο βαθμό. Ψάξε για τιμές πάντως γιατί εδώ στην επαρχεία φυσικό είναι να χτυπάνε παραπάνω. Το χτιστό σπίτι πάντως μου έπιασε περίπου 150000 ευρώ 125 τ.μ.) με δάνειο φυσικά.
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Διαφωνώ κάθετα με τον papazoglou. Δεν είμαι μηχανικός αλλά πρόσφατα ασχολήθηκα πολύ έντονα με το θέμα της κατασκευής.
1. Το προκάτ σπίτι στηρίζεται σε πλάκα μπετόν και ουσιαστικά συναρμολογείται και βιδώνεται πάνω της. (Έχει δηλαδή θεμέλια...)
2. Οι μελέτες λένε ότι έχει πολύ μεγαλύτερο δείκτη αντισεισμικής προστασίας από τα 'κοινά' σπίτια.
3. Έχει (αν συνεργαστείς με σοβαρή εταιρία) συγκεκριμένο κόστος και χρόνο κατασκευής.
4. Πολύ μεγάλη ποικιλία υλικών εσωτερικού και εξωτερικού χώρου.
5. Η εμπορικήτου αξία μένει τουλάχιστον σταθερή, μιας και η τεχνολογία σιγα-σιγά και στην Ελλάδα εξελίσεται. Η εμπορική αξία επίσης εξαρτάται περισσότερο από το οικόπεδο παρά από το ίδιο το σπίτι...
(Ποιος είπε στον papazoglou οτι κανείς δεν αγοράζει 2ο χέρι προκάτ???)
6. Για φαντάσου να μπλέξεις με τον κάθε μάστορα φαφλατά, να σε στήνει στα ραντεβού, να μην κάνει σωστή δουλειά, να σου τρώει παραπάνω χρήματα με ηλίθιες αιτιολογίες για την εργασία την οποία ήδη είχατε συμφωνήσει...  Χάλια τεράστια...
7. Επίσης ξέρεις πόσα από τα καινούρια σπίτια που βλέπεις σήμερα είναι προκάτ? --> Πολύ περισσότερα απ όσα φαντάζεσαι...
Και άλλες 2 σημαντικές παρατηρήσεις.
1. Κολλητός φίλος είναι κατασκευαστής στα Νότια Προάστια. Μεγάλη εταιρία... Σκέφτεται λίαν συντόμως να μην ξαναχρησιμοποιήσει τούβλα - σοβατζήδες κτλπ. Στρέφεται προς την έτοιμη τοιχοποιία. Μείωση κόστους και αξιοπιστία υλικών. Σου λέει κάτι αυτό?
2. Ο ίδιος άνθρωπος (πάνω από 20 έτη στο χώρο) όταν κάνει τις λεγόμενες προμετρήσεις (κάτι σαν budget) για μία κατασκευή διαπιστώνει πολλές φορές ότι μπορεί να πέσει έξω ακόμα και 10-15% σε σχέση με την τελική αξία του έργου. Συνεχείς ανατιμήσεις υλικών-νέα νομοσχέδια με ΦΠΑ (μη νομίζεις ότι δεν επιρεάζουν το κόστος κατασκευής) - αύξηση εργολαβικού κέρδους.
Αν αυτός λοιπόν πέφτει τόσο έξω, εσύ πόσο μπορείς να πέσεις?

Έχεις ακούσει νομίζω και την λαική ρήση ...--> Αν δεν χτίσεις σπίτι και δεν παντρέψεις κόρη δεν έχεις κάνει τίποτα.
Γάμα το 2ο συνθετικό, το αν δεν χτίσεις σπίτι δεν σου λέει κάτι...? Μάλλον μεγάλη ταλαιπωρία σε περιμένει φίλε μου...

Και τέλος ένα linkάκι. (καλό θα ήταν να έριχνε και ο papazoglou μία ματιά για να ενημερωθεί λιγο...


Ελπίζω να μη σε κούρασα.


 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Η πλειοψηφία των πληροφοριών που προαναφέρονται, τουλάχιστον με τον τρόπο που ειπώθηκαν?προκαλούν γέλωτα στον "ειδικό". Θυμίζει λίγο Ευαγγελάτο να κάνει ανάλυση αντοχής υλικών υπό σεισμό.

In short, εάν μιλάμε για μικρή κατοικία (έως και 2 όροφοι, χωρίς υπόγειο, <150τ.μ.) και το κόστος έχει το μεγαλύτερο βάρος κατά την επιλογή του τρόπου κατασκευής / υλοποίησης του έργου, τότε η προκατασκευή είναι σχεδόν μονόδρομος (από τις επιλογές που αναφέρεις).

Σημαντικό:
α) Μην μπλέκεις χρηματικές αξίες οικοπέδων και κατασκευών.
β) Μην περιμένεις να βγάλεις άκρη μέσω τεχνικών συζητήσεων για το ποια κατασκευή τελικά είναι τεχνικά καλύτερη/αρτιότερη. Είναι περισσότερο θέμα αντίληψης και φιλοσοφίας των μηχανικών και παρόμοιες συζητήσεις δεν έχουν καταλήξει ποτέ σε τελικό συμπέρασμα. Είναι σαν την κόντρα μεταξύ κατασκευών από σκυρόδεμα και κατασκευών από χάλυβα (φέρων οργανισμός).
 

Επισκέπτης
Διαφωνώ κάθετα με τον papazoglou. Δεν είμαι μηχανικός αλλά πρόσφατα ασχολήθηκα πολύ έντονα με το θέμα της κατασκευής.

1. Το προκάτ σπίτι στηρίζεται σε πλάκα μπετόν και ουσιαστικά συναρμολογείται και βιδώνεται πάνω της. (Έχει δηλαδή θεμέλια...)
2. Οι μελέτες λένε ότι έχει πολύ μεγαλύτερο δείκτη αντισεισμικής προστασίας από τα 'κοινά' σπίτια.
3. Έχει (αν συνεργαστείς με σοβαρή εταιρία) συγκεκριμένο κόστος και χρόνο κατασκευής.
4. Πολύ μεγάλη ποικιλία υλικών εσωτερικού και εξωτερικού χώρου.
5. Η εμπορικήτου αξία μένει τουλάχιστον σταθερή, μιας και η τεχνολογία σιγα-σιγά και στην Ελλάδα εξελίσεται. Η εμπορική αξία επίσης εξαρτάται περισσότερο από το οικόπεδο παρά από το ίδιο το σπίτι...
(Ποιος είπε στον papazoglou οτι κανείς δεν αγοράζει 2ο χέρι προκάτ???)
6. Για φαντάσου να μπλέξεις με τον κάθε μάστορα φαφλατά, να σε στήνει στα ραντεβού, να μην κάνει σωστή δουλειά, να σου τρώει παραπάνω χρήματα με ηλίθιες αιτιολογίες για την εργασία την οποία ήδη είχατε συμφωνήσει...  Χάλια τεράστια...
7. Επίσης ξέρεις πόσα από τα καινούρια σπίτια που βλέπεις σήμερα είναι προκάτ? --> Πολύ περισσότερα απ όσα φαντάζεσαι...
Και άλλες 2 σημαντικές παρατηρήσεις.
1. Κολλητός φίλος είναι κατασκευαστής στα Νότια Προάστια. Μεγάλη εταιρία... Σκέφτεται λίαν συντόμως να μην ξαναχρησιμοποιήσει τούβλα - σοβατζήδες κτλπ. Στρέφεται προς την έτοιμη τοιχοποιία. Μείωση κόστους και αξιοπιστία υλικών. Σου λέει κάτι αυτό?
2. Ο ίδιος άνθρωπος (πάνω από 20 έτη στο χώρο) όταν κάνει τις λεγόμενες προμετρήσεις (κάτι σαν budget) για μία κατασκευή διαπιστώνει πολλές φορές ότι μπορεί να πέσει έξω ακόμα και 10-15% σε σχέση με την τελική αξία του έργου. Συνεχείς ανατιμήσεις υλικών-νέα νομοσχέδια με ΦΠΑ (μη νομίζεις ότι δεν επιρεάζουν το κόστος κατασκευής) - αύξηση εργολαβικού κέρδους.
Αν αυτός λοιπόν πέφτει τόσο έξω, εσύ πόσο μπορείς να πέσεις?

Έχεις ακούσει νομίζω και την λαική ρήση ...--> Αν δεν χτίσεις σπίτι και δεν παντρέψεις κόρη δεν έχεις κάνει τίποτα.
Γάμα το 2ο συνθετικό, το αν δεν χτίσεις σπίτι δεν σου λέει κάτι...? Μάλλον μεγάλη ταλαιπωρία σε περιμένει φίλε μου...

Και τέλος ένα linkάκι. (καλό θα ήταν να έριχνε και ο papazoglou μία ματιά για να ενημερωθεί λιγο...


Ελπίζω να μη σε κούρασα.

1 - Aκριβως...στηριζεται σε πλακα, δηλαδη σκαβεις λιγο και
     ριχνεις το  C 1620 για πλακα...ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
      ΘΕΜΕΛΙΑ, με σταυρωμενα συνδετηρια...

2 - Πιθανως να αναφερεσαι σε ισογεια σπιτια..Δεν κτιζεις 
     8οροφη οικοδομη ετσι....

3 - Το ιδιο συμβαινει και εαν κτισεις ενα "κανονικο" σπιτι 
      Αλλα, σαν ξερολες Ελληνες, το κτιζουμε μονοι
      μας και φυσικο ειναι να μας γαμανε τα συνεργεια...

4 - Το ιδιο συμβανει για ολους τους τυπους σπιτιων

5 - Λαθος..Εδω ο ανθρωπος κτιζει...Δεν αγοραζει οικοπεδο
     για επενδυση...

     Τωρα εαν βγεις να πουλησεις προκατ απο 2ο χερι, τοτε θα
      καταλαβεις τι εννοω...Θα κλαις τα λεφτα
      που εχασες...

6 - Δικη σου επιλογη τα συνεργεια...Θελει πολυ μεγαλη προσοχη στην
      επιλογη συνεργειων / συνεργατων...
     
7 - Εχεις κανει ποτε μπιζνα με την Βετανετ, να δεις τι κοστη
      χρεωνει ? Για κανε μια βολτα απο τα γραφεια τους και θα καταλαβεις..

Αυτα..
 

Nefilim

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
730
Κριτικές
1
Like
33
Πόντοι
6
Αξίζει αμα το κάνεις μπουρδέλο σε στυλ OASE, FKK Palace οπότε και η επένδυση σου θα έρθει μέσα στο μήνα...
 

papias

Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2006
Μηνύματα
243
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
1
ακριβως οπως τα λεει ο παπαζογλου συμφωνω και επαυξανω μουφα τα προκατ για κατασκευη σε βαθος χρονου οτι πιο φτηνο υλικο σε σταθερα μερη του σπιτιου.
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.158
Κριτικές
3
Like
10.140
Πόντοι
3.506
Για να μιλησουμε με ορους του site η διαφορα αναμεσα σε ενα προκατ και μια δικη σου συμβατικη κατασκευη ειναι οση η διαφορα αναμεσα σε ενα γαμησι ακαποτο και σε ενα γαμησι με προφυλακτικο.Στο προκατ οπως και στο ακαποτο ειναι πιο ωραια αλλα δεν ξερεις τι θα σου βγει μετα,(γιατι δεν μπορεις να ξερεις τι υλικα εβαλε ο αλλος) ,ενω οταν παιρνεις τις αποφασεις και τις προφυλαξεις σου ειναι πιο δυσκολα αλλα ξερεις οτι μετα εισαι πιο σιγουρος.Εξαρταται ποσο θελεις να ρισκαρεις.!!
 

nikos6

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2006
Μηνύματα
569
Like
16
Πόντοι
6
διαφορες προκατ κανονικης κατασκευης??
 

constant

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
100
Like
21
Πόντοι
1
Φιλε μου επειδη εχω φτιαξει ηδη δυο,και σπιτι,και βιο/νικο χωρο,στο προτεινω α-νε-πι-φυ-λα-κτα!Η κορυφη ειναι η ΒΕΤΑΝΕΤ(για λοθξ σπιτι και βιομηχανικο),και μετα ο Καλεργης για σπιτια-εκκλησιες,και ο Αγαθης.Οιδυο τελευταιοι ειναι στα μεγαρα,και η βετανετ πανω στη γεφυρα της βαρυμπομπης.
 

menis

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2006
Μηνύματα
604
Like
3
Πόντοι
6
πληροφοριακα:ποσο κοστιζει ενα σπιτι προκατ 100 τ.μ?νομιζω οτι μια καλη κατασκευη οχι προκατ κοστιζει 1000 ευρω ανα τ.μ.
 

Επισκέπτης
Για μενα φιλε μου παιζει ρολο το μερος που θα το κανεις ,αν ειναι π.χ σε βουνο η σε θαλασσα νομιζω οτι αξιζει αν ειναι ομως σε αστικο κεντρο καλητερα να χτισεις.
Επισης θα συμφωνισω με τον φιλο που ειπε οτι ενα μεγαλο ποσοστο στην αξια του σπιτιου παιζει ρολο το οικοπεδο και οχι το σπιτι καθ αυτου.
Και να λαβεις υπ οψην σου  οτι στο προκατ σου δινουν και εγγυηση  αρκετα χρονια που στο χτιστο δεν σου δινουν καθολου και αυτο δεν σημαινει οτι σε 20 χρονια π.χ θα χαλασει το προκατ
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.492
Κριτικές
22
Like
354
Πόντοι
5.795
τυγχανει να ειμαι κτηματομεσιτης εδω και 18 χρονια και θα ηθελα να εκφρασω την αποψι μου
δεν θα συμφωνησω απολυτα με την αποψι οτι τα προκατ χανουν στην μεταπωληση 100% της αξιας... αλλα οπωσδηποτε χανουν ενα 30 % σε σχεση με τα κατασκευασμενα υπο την προυποθεση οτι ειναι καλοσυντηρημενα και ειναι καλης ποιοτητας κατασκευης παντως πελατες μου που εχουν κανει κατασκευη με προκατ ειναι ευχαριστημενοι και γλυτωνεις τσακωμους με εργολαβους κλπ οπως πολυ σωστα αναφερθηκε παραπανω συν τον χρονο φυσικα ενα  σπιτι προκατ θα το συνιστουσα για εξοχικο περιοχες οπως ωροπος λουτσα οχι πολυ ακριβες περιοχες αλλα μικροαστικες δεν μπορω να φαναταστω προκατ στην εκαλη η στο ψυχικο. η στην μυκονο για εξοχικο.εκει χανει 100% στην μεταπωληση.επισης χριαζετε προσοχη στην επιλογη του κατασκευαστη μην πεσεισ σε προκατ μαιμου οτι γιαλιζει δεν ειναι παντα χρυσαφι...προτιμησε εταιρια που κατασκευαζει η ιδια προκατ και οχι εμπορο που πουλαει απο διαφορες εταιριες..και οπωσδηποτε με συστασεις απο ανθρωπους σοβαρους και συγκροτιμενους και εαν ειναι δυνατο θα πας με τον πολιτικο σου μηχανικο να διαλεξεις αν και οι περισσοτεροι πολιτικοι μηχανικοι δεν συνιστουν προκατ για λογους ευνουτους
 

nikos6

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2006
Μηνύματα
569
Like
16
Πόντοι
6
Για μενα φιλε μου παιζει ρολο το μερος που θα το κανεις ,αν ειναι π.χ σε βουνο η σε θαλασσα νομιζω οτι αξιζει αν ειναι ομως σε αστικο κεντρο καλητερα να χτισεις.
Επισης θα συμφωνισω με τον φιλο που ειπε οτι ενα μεγαλο ποσοστο στην αξια του σπιτιου παιζει ρολο το οικοπεδο και οχι το σπιτι καθ αυτου.
Και να λαβεις υπ οψην σου  οτι στο προκατ σου δινουν και εγγυηση  αρκετα χρονια που στο χτιστο δεν σου δινουν καθολου και αυτο δεν σημαινει οτι σε 20 χρονια π.χ θα χαλασει το προκατ
ναι σωστα σε παραθαλλασιο μερος.σε σεισμο ποιο ειναι πιο ανθεκτικο??ποια κατασκευη?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το κακό με τα προκάτ είναι ότι δεν έχεις υπόγειο (που δεν μετρά στο συντελεστή δόμησης ούτως ή άλλως και ανα πάσα στιγμή το μετατρεπεις σε χώρο κυρίας χρήσης με μικρό ρίσκο από εφορία- πολεοδομία και έχεις ουσιαστικά άλλο ένα διαμέρισμα) και δεν μπορείς να χτίσεις επιπλέον ορόφους αν υπάρχει συντελεστής δόμησης που τη δεδομένη στιγμή δεν μπορείς να αξιοποιήσεις...
 

Επισκέπτης
ναι σωστα σε παραθαλλασιο μερος.σε σεισμο ποιο ειναι πιο ανθεκτικο??ποια κατασκευη?
Εφοσον μιλαμε για μονοκατοικιες νομιζω ειναι το ιδιο αλλα η κατασκευαστηκη εταιρια σου λεει σε ποσα ριχτερ αντεχει το προκατ που νομιζω οτι ειναι παρα πολλα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom