Νέα

Έξαρση των νόσων της σκλήρυνσης κατά πλάκας και της επιληψίας!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dimitrakis29
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 44
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
αν και δεν ειμαι Γιατρος τυχαινει να εχω πολλους συγγενεις γιατρους που μπορουνε να μου λυσουνε πολλες αποριες σχετικα με Ιατρικα θεματα.η Σκληρινση Καταπλακας ειναι (οπως μας λεγαν στο σχολειο και διαφοροι γνωστοι)μια ΣΠΑΝΙΑ ασθενεια οπου σιγα σιγα παραλιεις και πεθαινεις την παθαινουνε δε ατομα μεγαλης ηληκιας....
 
OP
OP
D

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
....το Φεβρουαριο που ημουνα Ελλαδα συναντισα εναν παλιο μου συμμαθιτη.μου ειπε οτι δεν μπορει να κουνισει τα χερια του και τρεχει στους γιατρους και παιρνει καποια φαρμακα.δεν πηγε το μυαλο μου και ουτε τον ρωτισα αν ειχε Σκληρινση καταπλακας.στις 29 Απρηλιου μου τηλεφωνισε ενας παλιος μου συμμαθιτης να μου ευχυθει για τα γεννεθλια μου και μου ειπε οτι ο Νικος(ο αλλος παλιος μου συμμαθιτης που ειχα συναντισει και μου ειχε πει οτι παραλιουνε τα χερια του)εχει σκληρινση καταπλακας!.....
 
OP
OP
D

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
.....πριν 2-3 βδομαδες τηλεφωνισα εναν Ελληνα που που μενει Αγια Πετρουπολη με μια γκομενα και μου ειπε:γαμησε τα δεν γυριζε το αριστερο μου ματι προς τα δεξια πηγα στους γιατρους εκανα εξετασεις και αξονικη τομογραφια και μου βρηκανε οτι εχω Σκληρινση Καταπλακας!--μου φανηκε περιεργο 2 γνωστοι νεοι ανθρωποι (ο ενας 28 και ο αλλος 34 ετων)αρρωστησαν και παθαν μια σπανια αρρωστια που την παθαινουν ατομα μεγαλης ηληκιας???....
 
OP
OP
D

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
....ρωτησα συγγενεις και φιλους γιατρους.καθως και 2 γκομενες που εχω σε σχετικη ειδεικοτητα Ψυχιατρο και Νευροπαθολογο και πηρα της εξης απαντησεις:η Σκληρηνση Καταπλακας εχει εξαρση και την παθαινουνε και νεοι ανθρωποι.λενε οτι φταιει η αλογιστη χρηση των κινητων τηλεφωνων καθως και οταν καποιος μενει κοντα σε κεραιες (αναμεταδωτες τηλεωπτηκων σταθμων κεραιες κινητων τηλεφωνων ή ακομα χειροτερα καλωδια της ΔΕΗ με υψηλη ταση.πηρα της εξης συμβουλες.1.μην μιλατε στο κινητο στο ασανσερ και σε κλειστους χωρους γιατι περνεται ακτηνοβολια 20-30 φορες μεγαλητερη!και για τον ιδιο λογο μην μιλατε στο κινητο οταν βρισκεσται μεσα στο αυτοκινητο.2.μην μενεται κοντα σε κεραιες που ανεφερα πιο πανω ή σε καλωδια της ΔΕΗ (τελικα εχουν δικιο οι κατοικοι του Κρυονεριου που φοναζουν)...
 
OP
OP
D

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
....και μην αφηνεται παιδια ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ να μιλανε στο κινητο τηλεφωνο πολυ ωρα.γιατι ο εγκεφαλος του ειναι ακομα μαλακος και τους κανει τρομερη ζημια.---η επηληψια εχει και αυτη εξαρση και την παθαινουν πολλα μικρα παιδια που καθονται με της ωρες στο κομπιουτερ.----για τη Σκληρινση Καταπλακας ο φιλος μου που μενει στην Ρωσσια μονιμα μου ειπε οτι υπαρχει φαρμακο και οτι η αρρωστια θεραπευεται πληρως και υποχωρει κιολας.η φιλη μου ή νευροπαθολογος μου ειπε οτι ναι μεν δεν παραλυουνε και δεν παιθενουνε οπως πρωτα αλλα τα φαρμακα ειναι ακομα πειραματικα και σε πολλες περιπτωσεις σταματανε την αρρωστια.ενας αλλος φιλος μου γιατρος μου ειπε σχεδον το ιδιο.ολοι βεβαια μου ειπαν οτι ταλαιπωρισε και δεν ζεις καθολου καλα.αν υπαρχει καποιος γνωστης του θεματος ας γραψει οτι ξερει πιστευω οτι ειναι ενα ενδιαφερον θεμα για αναλυση.αυτο που σας ευχομαι ειναι Ας ειναι αυτες οι αρρωστιες ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑς! :)
 

Επισκέπτης
Αυτά δια την Σκλήρηνση Καταπλάκας. Δια την Επυληξία τι ισχύει;
 

agiana

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
13.704
Κριτικές
5
Like
46
Πόντοι
166
Δημήτρη, πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις, και πολύ καλά κάνεις να τα βγάζεις σε ξεχωριστό thread για να μαθαίνουν και αυτοί που ίσως δεν τα γνωρίζουν (ένας από αυτούς είμαι κι εγώ). Ομως νομίζω ότι το όνομα της πάθησης δεν είναι "καταπλάκας" (μία λέξη) αλλά δύο δηλαδή "κατά πλάκας". Οσο για την "επυληξία" μάλλον πρέπει να αναφέρεσαι στην επιληψία η οποία είναι κάτι θλιβερό για όποιον πάσχει από αυτή, γιατί από τα ελάχιστα που γνωρίζω δεν μπορεί να κοντρολάρει τον εαυτό του κάποιες φορές και μπορεί να πέσει κάτω στο πάτωμα ακόμη σφαδάζοντας από την επιληπτική κρίση.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Η μαλακία πάει σύννεφο εδώ μέσα ώρες ώρες.
Ρε καραγκιοζοπαίχτες αν δεν ξέρετε κάτι μην γράφετε οτι παπαριά έχετε ακούσει απο τον κάθε γαμωμαλάκα του κερατά.
Πότε βρέθηκε ρε παράουροι φάρμακο για την ΣΚΠ και δεν το μάθαμε? Απο τι είπατε οτι προκαλείται??? Έεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεελα ρε, έχει έξαρση τώρα τελευταία??
Αει σύρε και γαμήσου πρωινιάτικα, συνέχεια του βρισίματος μετά τον τέταρτο καφέ.
Ουστ

Όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει εδώ
 

tsotos

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2006
Μηνύματα
323
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
1
Καλημερα σε ολουs!!Ολα αυτα που λετε ειναι ΠΑΠΑΡΙΕΣ τεραστιου μαγεθουs!Κανειs δεν πεθαινει απο την Σ.Κ.Π,ειναι μια παθηση που προσβαλει το κεντρικο νευρικο συστημα.Δεν ειναι κληρονομικη κ δεν μεταδιδεται.Οσο πιο μακρυα ειναι μια χωρα απο τον Ησιμερινο τοσο πιο συχνη ειναι η εμφανιση τηs.Υπαρχει κοσμοs με Σ.Κ.Π που ζει κανονικα κ εργαζεται,εχει οικογενεια,παιδια,εχει κ ασθενειs,υπαρχουν κ ασθενειs με καποια προβληματα σε βαδιση κ οραση κ υπαρχου κ ασθενειs με βαρεια μορφη που ειναι κατακοιτοι η σε αναπηρικο αμαξιδιο.ΟΜΩΣ δεν χρειαζεται ορισμενοι ανεγκεφαλοι-ηλιθιοι να τρομοκρατουν ΤΖΑΜΠΑ τον κοσμο εδω μεσα επειδη "ακουσαν" τουs "ειπαν".Η ημιμαθεια ειναι ειναι χειροτερη απο την αμαθεια,ενα πραγμα σαν την βλακεια.Υπαρχει σελιδα gmss.gr τηs Ελληνικηs εταιριαs για την Σ.Κ.Π οπου λεει οτι πληροφορια θελετε.
 

tsotos

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2006
Μηνύματα
323
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
1
Δημητρακη sorry αλλα ολοι αυτοι οι δηθεν γνωστεs τηs Σ.Κ.Π ειναι με ολη τη σημασια τηs λεξηs ΜΑΛΑΚΕΣ k ασχετοι με το θεμα Σ.Κ.Π κ εσυ ακομα μεγαλυτεροs ΜΑΛΑΚΑΣ που μεταφερειs τετοιεs ανακριβιεs,φοβιζειs,τρομαζειs τον κοσμο χωριs λογο.
 

Επισκέπτης
Σταματήστε να γράφετε μαλακίες για ιατρικά θέματα! :tickedoff:
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Χώσε μπούλη γιατί θα κατεβάσω παναγίες εντός ολίγου  ;) ;) ;) ;) ;)
 
OP
OP
D

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Η μαλακία πάει σύννεφο εδώ μέσα ώρες ώρες.
Ρε καραγκιοζοπαίχτες αν δεν ξέρετε κάτι μην γράφετε οτι παπαριά έχετε ακούσει απο τον κάθε γαμωμαλάκα του κερατά.
Πότε βρέθηκε ρε παράουροι φάρμακο για την ΣΚΠ και δεν το μάθαμε? Απο τι είπατε οτι προκαλείται??? Έεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεελα ρε, έχει έξαρση τώρα τελευταία??
Αει σύρε και γαμήσου πρωινιάτικα, συνέχεια του βρισίματος μετά τον τέταρτο καφέ.
Ουστ

Όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει εδώ
καλα γιατι με βριζεις?το σα'ι'τ που εγραψες γραφει οτι η ιντερφερονη β την σταματαει.αρα φαρμακο υπαρχει.τι λαθος εγραψα?τα συμπτωματα που εγραψα ειναι 100% σωστα.το απο τι προκαλειται το γραφει το σα'ι'τ που εβαλες.ΤΟΝΙΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟς!ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΕΙΚΟς!εγραψα οτι ζηταω πληροφωριες για το θεμα και αν ξερει καποιος να το αναλυσει.το οτι εχει εξαρση τελευταια το λενε ολοι οι γιατροι!ο καφες που πινεις παντος ειναι δηλητηριο και κανει πολυ κακο στα νευρα!γραψε αν ξερεις καμια ακομα πληροφωρια!
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
166
πεδια πιτε και αλα ορεα να μαθουμε και μεις,πολι ορεα θεματα πλιροφορικα και πρακτικα,
και μι βριζετε η επιστιμονικι σιζιτισι εινε πολι ορεα,δε εινε εδο καφενεσ σα το ΡΕ ΜΟΝΟ Η ΧΑΝΟΥΜΑ
ιντερφερονη β=????
εφχαριστο προκαταβολικα οσους μιραζουν γνοσι
 
OP
OP
D

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
πεδια πιτε και αλα ορεα να μαθουμε και μεις,πολι ορεα θεματα πλιροφορικα και πρακτικα,
και μι βριζετε η επιστιμονικι σιζιτισι εινε πολι ορεα,δε εινε εδο καφενεσ σα το ΡΕ ΜΟΝΟ Η ΧΑΝΟΥΜΑ
ιντερφερονη β=????
εφχαριστο προκαταβολικα οσους μιραζουν γνοσι
μπραβο ρε βοθρε!και εγω το ιδιο ζηταω οπως και 'συ.αν καποιος ξερει να μας δωσει πληροφωριες!μου φενεται οτι μερικοι ειναι στο σα'ι'τ μονο και μονο για να βρισουνε!
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
4
Πόντοι
16
Γνώση προσέφερε παραθέτοντας το σαιτ ο "κρητικός" τα άλλα όλα είναι για τα μπαζα φιλε βοθρο.
Καλλιστα μπορούν να διαγραφούν όλα και να μείνει μόνο το λινκ του σαιτ αφού είναι το μόνο που δε γραφει παπαριές (συμπεριλαμβάνω τα δικά μου στις παπαριές)
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Δημητράκη,
θα προσπαθήσω να παραμείνω ήρεμος.

Η ΣΚΠ είναι μια ασθένεια που δεν περιγράφεται σε 100 πόστ, που δεν έχω και την διάθεση να τα κάνω.
Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο ρώτα. Μην γράφεις όμως αηδίες που άκουσες απο φίλους γιατρούς και λοιπούς μαλάκες, στους οποίους συμπεριλαμβάνομαι κι εγώ.
Κανείς δεν ξέρει απο τι προκαλείται, πότε "ξεκινάει" αλλά και ποιά θα είναι η πορεία της.
Φάρμακο, όπως η Ιντερφερόνη β-1Α, που να την θεραπεύει 100% δεν υπάρχει, ούτε φαίνεται πως θα υπάρξει στο άμεσο μέλλον. Απλά καθυστερούν την όποια εξέλιξη της.
Για να γίνει μια διάγνωση ΣΚΠ πρέπει να γίνουν κλινικές εξετάσεις, στις οποίες συμπεριλαμβάνεται απαραίτητα και MRI, που πρέπει να καταλλήξουν σε ειδικό [size=40pt]νευρολόγο[/size] για να κάνει την διάγνωση.
Τέλος οι αυτοάνοσες ασθένειες, συμπεριλαμβανομένης και της ΣΚΠ, τελευταία φαίνονται οτι παρουσιάζουν έξαρση..............έτσι νομίζεις.
Δυστυχώς τώρα τελευταία εμφανίστηκαν τα MRI που είναι στην ουσία το απόλυτο εργαλείο για να γίνει μια διάγνωση για αυτοάνοση ασθένεια. Καλές οι εξετάσεις αλλά χωρίς την μαγνητική τομογραφία δεν.....

Τόσο απλά σου εξηγώ γιατί είναι παντελώς άκυρο το θρέντ που άνοιξες και το οτι έγραψες μαλακίες για την ΣΚΠ. Για την επιληψία δεν έχω ιδέα, δεν σχολιάζω.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
166
Γνώση προσέφερε παραθέτοντας το σαιτ ο "κρητικός" τα άλλα όλα είναι για τα μπαζα φιλε βοθρο.
Καλλιστα μπορούν να διαγραφούν όλα και να μείνει μόνο το λινκ του σαιτ αφού είναι το μόνο που δε γραφει παπαριές (συμπεριλαμβάνω τα δικά μου στις παπαριές)
φιλε εγο απο δο μεσα εχο μαθη πραματα,πχ απο Ντουρασελ για κομπιοτερ και ιλεκτρονικα,απο Περσονα δικιγορικα μεχρις γιατρικα εκτος απο τα νιχτικα που μαθενο απο Βασο(Πελε του φραπε) ,Γερουλι(Πουρετζερ) και αλοι
εινε καπιοι που ξερουν
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom