Νέα

Βουλγαρία Fresh Tips!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα skouliki25
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 13
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

skouliki25

Νέο Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2008
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
θα ανέβω για ένα 5ημερο κατά της 25 του μηνός στην Βουλγαρία!Και επειδή είναι η πρώτη φορά που βγαίνω "εκτός" και επιπλέον θα είμαι μόνος ,θα εκτιμούσα κάθε πληροφορία ή απάντηση στο ποστ μου!

1ον Για να περάσω τα σύνορα χρειάζομαι μόνο την ταυτότητα μου η κάτι επιπλέον!
2ον Επειδή θα πάρω το αμάξι μου ,θα χρειαστεί να βγάλω κάποια χαρτιά επιπλέον (ασφάλειες πχ) και εάν ναι ,θα πρέπει να τα έχω πριν φτάσω στα σύνορα ή μπορώ να τα προμηθευτώ και στα σύνορα?
3ον Σε πιο μέρος θα μου προτείνατε να πάω (εκτός από Sofia)για κάτι φτηνό σε διαμονή και διασκέδαση ανάλογη με το "κοινό μας θέμα"

Σκεφτόμουν για κάποιο μέρος προς την βόρειο Βουλγαρία όπου φαντάζομαι ότι τα πράγματα θα είναι πιο ήσυχα και ξεχασμένα ώστε να προλάβω λίγη "καλή παλιά Βουλγαρία"

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 

PATHFINDER

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.435
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
1ον Για να περάσω τα σύνορα χρειάζομαι μόνο την ταυτότητα μου?
Nαι. Αν έχεις σκοπό να οδηγήσεις θα χρειαστείς και το δίπλωμα οδήγησης.


2ον Επειδή θα πάρω το αμάξι μου
Γιατί? Κωλοτρίβεσαι να γυρίσεις χωρίς αυτό? Ή έχεις σκοπό να το παρκάρεις δίπλα στο κρεβάτι σου όταν κοιμάσαι? Άσε το αυτοκίνητο στην Ελλάδα και νοίκιασε ένα εκεί που θα πας - δεν είναι ακριβά. Άσε που θα σε ξεσκίσουνε οι Βούλγαροι μπάτσοι στα πρόστιμα μόνο που θα βλέπουν τις Ελληνικές πινακίδες σου. Εκτός κι αν έχεις LADA NIVA και δεν σε πολυνοιάζει...


3ον Σε πιο μέρος θα μου προτείνατε να πάω (εκτός από Sofia)για κάτι φτηνό σε διαμονή και διασκέδαση ανάλογη με το "κοινό μας θέμα". Σκεφτόμουν για κάποιο μέρος προς την βόρειο Βουλγαρία όπου φαντάζομαι ότι τα πράγματα θα είναι πιο ήσυχα και ξεχασμένα ώστε να προλάβω λίγη "καλή παλιά Βουλγαρία"
Για να ρωτάς ΠΟΥ να πας (άρα μη έχοντας ένα συγκεκριμένο πλάνο), υποθέτω πως δεν πηγαίνεις για δουλειά αλλα για να γαμήσεις. Σωστά? Αρα, δεν το αφήνεις πίσω στην Ελλαδίτσα το αυτοκινητάκι σου? Ασέ που θα πρέπει μετά να δικαιολογήσεις στη γυναίκα σου πως σου κλέψανε το αυτοκίνητο στην Βουλγαρία!
 

ektoras36

Μέγας
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
2
Πόντοι
4.175
φιλε μου επειδη ανεβαινω συνεχεια επανω λογω δουλειας...θα σε συμβουλετα αμαξι μην παρεις...και για μαμησι πηγαινε στην σοφια..
 

Ntaria

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.213
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
και για κανονηκο τουρισμο και ξεκουραση πηυαινε Sunny Beach, πολλα ωραια και φθηνα ξενοδοχεια, τουριστριες ευροπαιες..))))
ειναι 30 χιλομετρα απο Μπουργας
 
OP
OP
S

skouliki25

Νέο Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2008
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!Το αμάξι επιμένω να το πάρω γιατί θα είμαι μόνος ,χωρίς παρέα και δεν με πολύ ενθουσιάζει το γεγονός να νοικιάσω αμάξι από εκεί !

Ntaria σκέφτομαι σοβαρά την ιδέα σου!Το μέρος φαίνεται πανέμορφο και βρήκα αρκετά φτηνά ξενοδοχεία!Και από ότι διάβασα για το μέρος ,δεν θα δυσκολευτώ να βρω "παρέα" εκεί!
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.427
Κριτικές
61
Like
38.544
Πόντοι
21.555
Ασε το αμαξι στην αθηνα μεγαλε ουτε να το σκεφθης να το παρης
μαζι σου ..θα εχεις στεναχωριες. μεγαλες
Α παρε καποτες απο εδω μεγαλε και οτιδηποτε αντισηπτικο στωματος
οι κρεπαλες μπορει να γινουνε ολεθριες. sorry e;;;;;;;;;;;;;
 

geopon

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.639
Κριτικές
18
Like
0
Πόντοι
2.007
μην παρεις αυτοκηνητο υπαρχει περιπτωση να πας με αμαξι και να γυρισεις ποδαροδρομο  + για να περασεις το αυτοκηνητο θες πρασινη καρτα απο τη ασφαλιστικη σου ετερια εχω την εντυπωση πως ασφαλεια κλοπης δεν σου καλυπτουν για βουλγαρια
 

vumbar

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
64
Like
0
Πόντοι
0
Άμα θέλεις να ανέβεις μπορείς να το κάνεις με το αμάξι σου ότι αμάξι και να έχεις! Έχει πολλά χρόνια που έρχομαι στην βουλγαρία γιατί εδώ δουλεύω!

1.Λοιπόν θα περάσεις φίλε μόνο με την ταυτότητα σου αν έχει Αγγλικούς χαρακτήρες πάνω αν όχι βγάζεις μία και είναι υπόθεση μιας μέρας τώρα!
2.Από το αυτοκίνητο σου θα χρειαστής μόνο τα χαρτιά σου όλα (Άδεια-Δίπλωμα-Ασφάλεια).
Επείσης είναι καλό για επιβεβαίωση να ρωτήσεις την ασφαλιστική σου ΄αν χρειάζεσαι πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο σου για την χώρα τις βουλγαρία αν ναι πάρε γιατί δεν είναι ακριβή!
3. Όταν θα περάσεις  τα βουλγάρικα σύνορα θα πληρώσεις κάτι συμβολικό δεν θυμάμαι πόσο για να περάσεις και να πάρεις ένα χαρτάκια και αυτό θα είναι κάτι σαν ασφάλεια του κώλου :booty: Αν θέλεις και πηγαινοέρχεσαι τακτικά μπορείς να πάρεις ένα αυτοκόλητο πάλι δεν κοστίζει πολλά και να το βάλεις στον ανεμοθώρακα σαν τα τέλη που πληρώνουμε στην Ελλάδα μας!

4.Και μια συμβουλή αν έρθεις τελικά οδικός μην είσαι ψαρομένος γιατί το παίζουν πολύ ευρωπαίοι και πολυτησμένοι αλλά έχουν ακόμα το νομισμά τους Leva.
Όσο για το Leva η τιμή αγοράς του είναι περίπου 1,95 και το σαββατοκύριακο πέφτει 1 ή 2 μονάδες! Χαμηλά στο Σαντάσκι πετρίτσι σύνορα να μην χαλάσεις πολλά λεφτά γιατί θα σε φανεί η διαφορά με λίγα δεν φαίνεται!
Και όταν είσαι έξω από περιοχές και χωριά δεν θα τρέχεις θα πας με 40-50 γιατί έχει μπλόκα από στρουμφάκια :2funny:

Εγώ θα σου προτείνω για μέρη Σόφια Αξίζει να πας η Μοντάνα έχω ακούσει είναι πολύ όμορφο μέρος είναι λίγο ποιο πάνω από την σόφια αλλά δεν έχω πάει! Αν θέλεις κάτι φτήνο και να συνδιασείς και το παλιό και το καινούργιο να πας Φιλλιπούπολη έχει και την παλία πόλη και είναι σαν την Θεσσαλονίκη σε όγκο και αρχαία. Αλλιώς ανέβα ποιο πάνω και πάνε στην μαύρη θάλασσα στην βάρνα  :2funny: Εκτός και αν θέλεις Βουνό και φύση οπότε αλλάζει το θέμα και είναι και ανάλογα από που θα περάσεις! έχεις κανένα χάρτη; :huh:
 
OP
OP
S

skouliki25

Νέο Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2008
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου φίλε Vumbar!Για Μοντάνα θα το κοιτάξω αλλά μέχρι τώρα με έχει κερδίσει το Golden Sands!Βρήκα κάποια φτηνά ξενοδοχεία και έχει αρκετούς ξένους να χαθώ μέσα στο πλήθος ώστε να μην ξεχωρίζω!

Φαντάζομαι ότι για την μετατροπή της ταυτότητας σε Αγγλικούς χαρακτήρες χρειάζεται να επισκεφτώ  το ΑΤ που είμαι "φακελωμένος"?

Από χάρτες είμαι full!Το σχεδιάζω το θέμα μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια !Να μην σου πω ψέμματα ,είμαι λίγο ψαρομενος  γιατί πολλά ακούγονται και θα είμαι μακριά από νερά μου!
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
53
Πόντοι
166
Άμα θέλεις να ανέβεις μπορείς να το κάνεις με το αμάξι σου ότι αμάξι και να έχεις! Έχει πολλά χρόνια που έρχομαι στην βουλγαρία γιατί εδώ δουλεύω!

1.Λοιπόν θα περάσεις φίλε μόνο με την ταυτότητα σου αν έχει Αγγλικούς χαρακτήρες πάνω αν όχι βγάζεις μία και είναι υπόθεση μιας μέρας τώρα!
2.Από το αυτοκίνητο σου θα χρειαστής μόνο τα χαρτιά σου όλα (Άδεια-Δίπλωμα-Ασφάλεια).
Επείσης είναι καλό για επιβεβαίωση να ρωτήσεις την ασφαλιστική σου ΄αν χρειάζεσαι πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο σου για την χώρα τις βουλγαρία αν ναι πάρε γιατί δεν είναι ακριβή!
3. Όταν θα περάσεις  τα βουλγάρικα σύνορα θα πληρώσεις κάτι συμβολικό δεν θυμάμαι πόσο για να περάσεις και να πάρεις ένα χαρτάκια και αυτό θα είναι κάτι σαν ασφάλεια του κώλου :booty: Αν θέλεις και πηγαινοέρχεσαι τακτικά μπορείς να πάρεις ένα αυτοκόλητο πάλι δεν κοστίζει πολλά και να το βάλεις στον ανεμοθώρακα σαν τα τέλη που πληρώνουμε στην Ελλάδα μας!

4.Και μια συμβουλή αν έρθεις τελικά οδικός μην είσαι ψαρομένος γιατί το παίζουν πολύ ευρωπαίοι και πολυτησμένοι αλλά έχουν ακόμα το νομισμά τους Leva.
Όσο για το Leva η τιμή αγοράς του είναι περίπου 1,95 και το σαββατοκύριακο πέφτει 1 ή 2 μονάδες! Χαμηλά στο Σαντάσκι πετρίτσι σύνορα να μην χαλάσεις πολλά λεφτά γιατί θα σε φανεί η διαφορά με λίγα δεν φαίνεται!
Και όταν είσαι έξω από περιοχές και χωριά δεν θα τρέχεις θα πας με 40-50 γιατί έχει μπλόκα από στρουμφάκια :2funny:

Εγώ θα σου προτείνω για μέρη Σόφια Αξίζει να πας η Μοντάνα έχω ακούσει είναι πολύ όμορφο μέρος είναι λίγο ποιο πάνω από την σόφια αλλά δεν έχω πάει! Αν θέλεις κάτι φτήνο και να συνδιασείς και το παλιό και το καινούργιο να πας Φιλλιπούπολη έχει και την παλία πόλη και είναι σαν την Θεσσαλονίκη σε όγκο και αρχαία. Αλλιώς ανέβα ποιο πάνω και πάνε στην μαύρη θάλασσα στην βάρνα  :2funny: Εκτός και αν θέλεις Βουνό και φύση οπότε αλλάζει το θέμα και είναι και ανάλογα από που θα περάσεις! έχεις κανένα χάρτη; :huh:
αν είσαι σόφια πρέπει να βρεθούμε την επόμενη φορά που θα ανέβω...
κάθε φορά που ανεβαίνω είμαι μοναχούλης και μένω στο ξενοδοχείο πάντα...θα εκτιμούσα λίγη παρεϊτσα για να γνωρίσω λίγο τη νυχτερινή ζωή...
 

almas

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2007
Μηνύματα
29
Like
2
Πόντοι
0
παρε αμαξι,δεν τρεχει τιποτα.ολα ειναι ΟΚ .Η ασφαλεια κλοπης ισχειει τωρα που οι BG μπηκε στην ΕΟΚ.Μονο να εχεις ανναμενα φωτα παντα και μην ξεπερνας τα ορια ταχυτητας.Σου προτινω να μεινεις στο PETRICH (14χλμ)απο συνορα και αλλα τοσα απο santanski.HOTEL BATS ευκολη προσβαση και ασφαλες parking. 
 

vumbar

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
64
Like
0
Πόντοι
0
αν είσαι σόφια πρέπει να βρεθούμε την επόμενη φορά που θα ανέβω...
κάθε φορά που ανεβαίνω είμαι μοναχούλης και μένω στο ξενοδοχείο πάντα...θα εκτιμούσα λίγη παρεϊτσα για να γνωρίσω λίγο τη νυχτερινή ζωή...
Εγώ μένω στην Φιλιππούπολη αν συνεννοηθούμε από πριν θα το κανονίσω γιατί είμαι εδώ για δουλειά και δεν είμαι φοιτητής και δεν έχω πολύ χρόνο! :dancing:Αλλά μην περιμένεις να σε γνωρίσω την νυχτερινή ζωή γιατί δεν έχω χρόνο να την δω και εγώ που να την δίξω και σε άλλους  :idiot:
[quote author=skouliki25],είμαι λίγο ψαρομενος  γιατί πολλά ακούγονται και θα είμαι μακριά από νερά μου![/quote]

Δεν είναι ανάγκη θα νιώσεις υπέροχα όταν θα δεις ότι υπάρχουν πολλά Ελληνικά αυτοκίνητα και Ρουμάνικα και γενικά θα βλέπεις ξένες πινακίδες! Μην ψαρώνεις το θέμα είναι να είσαι ήρεμος άλλωστε τους Έλληνες του αγαπάνε πολύ γιατί κυρίως βρίσκουν τρόπους να τους τρώνε τα λεφτά!
Θα πρέπει να προσέξεις το Change που θα χαλάσεις τα λεφτά σου σου εξήγησα τις μονάδες .
Θα πρέπει να προσέξεις πόσο ανοίγεσαι σε φάει λεφτάς είσαι η κακομοίρης.
Θα πρέπει να μην δείχνεις φοβισμένος γιατί θα σε πάρουν χαμπάρι, και δεν αξίζει τον κόπο να πας κάπου και να έχεις διάφορους φόβους και προκαταλήψεις! Θα πρέπει να είσαι ήρεμος και να απολαύσεις το ταξίδι σου φίλε μου και ελπίζω να περάσεις καλά!

Συμβουλή, σταματήστε να λέτε Σαντά σκι και πετρίτσι μην είστε αυτό που μας θεωρούν!
Είναι κοντά στα σύνορα και η χρεώσεις είναι Ελληνικές σε αυτές τις περιοχές έχουν γαμηθεί η Βούλγαροι που ζουν εκεί! Ζουν στην Βουλγαρία με τιμές Ελλάδος!
Μπείτε λίγο μέσα και ζήστε ότι μπήκατε Βουλγαρία και όχι στα προάστια τις Ελλάδος!

Θα σας πω ένα παράδειγμα για να δείτε την διαφορά: Σαντά σκι τιμή πετρελαίου :2,55 Τιμή Φιλληπούπολης 2,37 και επίσης ξέρω και πάω κάπου φτηνά 2,30! Μπορείτε να καταλάβατε τις διαφορές και μόνοι σας!  :think:
Η τιμές πετρελαίου είναι σε λέβα!

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom