Κλασική μουσική - Μπετόβεν-Μότσαρτ-Βιβάλντι

<< < (69/80) > >>

erevnitis:
Παράθεση από: Reggae23 στις 16/03/10, 01:01

Φυσικά και γνωρίζω το έργο του Τσ.Έχω παίξει και το πρώτο του Κοντσέρτο για Πιάνο και Ορχήστρα. :)
Όταν μιλούσα για "πείραγμα" δεν ενοούσα μόνο την ομοφυλοφιλία,ενοούσα μια εν γένει γενικότερη προβληματική συμπεριφορά,λόγω υπερβολικής ενασχόλησης με το αντικείμενο.Όλες οι μεγάλες προσωπικότητες το είχανε.

Όσο για τον ραχμάνινωφ,δεν έχει γράψει μόνο 2 καλά έργα,καλύτερα να το ψάξεις περισσότερο αυτό.

Σχετικά με τον μεγάλο Μπετόβεν,δεν ήταν παρανοικός,αλλα είχε παράξενη συμπεριφορά σε ορισμένα πράγματα ( όπως πχ άλλαζε συνέχεια σπίτια κλπ ήταν απότομα οξύθυμος και κλπ κλπ.)

Διαφωνείς ?

Αρχηγε ρεγγε 23 ,και μονο που λεει οτι
ο Ραχμανινοφ εχει γραψει μονο...2 καλα εργα (!),
ο τυπος προφανως ακουει περιστασιακα κλασσικη
μουσικη .Αυτο ειναι καλυτερο απο το τιποτε .
Φιλε πουλοπαιχτη ,υπαρχουν ακομα παμπολλα ομορφα κομματια κλασσικης μουσικης ,για να τα απολαυσεις
και μην ακους τι λενε οι αλλοι .Σιγα -σιγα θα τα ανακαλυψεις μονο σου.
Οσον αφορα τον Τσαϊκοφσκυ ,ηταν ομοφυλόφιλος
και ειχε προβλημα γι'αυτο ,οπως και ο Σβιατοσλαβ
Ριχτερ .Παρεμπιπτοντως προτιμω την ερμηνεια του
Ριχτερ ,οσον αφορα το πρωτο κοντσερτο για πιανο και
ορχηστρα ,ενω για το δευτερο την ερμηνεια του τσερκασκυ.

poulopaixtis:
Παράθεση από: erevnitis στις 16/03/10, 01:01

Αρχηγε ρεγγε 23 ,και μονο που λεει οτι
ο Ραχμανινοφ εχει γραψει μονο...2 καλα εργα (!),
ο τυπος προφανως ακουει περιστασιακα κλασσικη
μουσικη .Αυτο ειναι καλυτερο απο το τιποτε .
Φιλε πουλοπαιχτη ,υπαρχουν ακομα παμπολλα ομορφα κομματια κλασσικης μουσικης ,για να τα απολαυσεις
και μην ακους τι λενε οι αλλοι .Σιγα -σιγα θα τα ανακαλυψεις μονο σου.
Οσον αφορα τον Τσαϊκοφσκυ ,ηταν ομοφυλόφιλος
και ειχε προβλημα γι'αυτο ,οπως και ο Σβιατοσλαβ
Ριχτερ .Παρεμπιπτοντως προτιμω την ερμηνεια του
Ριχτερ ,οσον αφορα το πρωτο κοντσερτο για πιανο και
ορχηστρα ,ενω για το δευτερο την ερμηνεια του τσερκασκυ.

Καλα, μην αρχιζεις να κατεβαζεις το επιπεδο. Δεν ακουω περιστασιακα, ακουω καθε μερα. Απο πολυ μικρος και για δεκαετιες. Αυτο ομως δεν εχει σημασια. Μπορει καποιος να ακουει ολο τα ιδια εργα. Αν ξερεις καποιο καλο εργο ισαξιο με τα κονσ.2&3 μου λες. Αληθεια, εσυ γνωριζεις πχ.το εργο του Σουμπερτ? Εχεις ακουσει ολες τις συμφωνιες του? Συγκρινεται αραγε ο Σουμπερτ(πεθ.31 χρονων) με το Ραχμανινοφ?
Ο Τσαικοφσκυ συμφωνα με νεωτερες ερευνες δεν πεθανε απο χολερα αλλα αναγκαστηκε να αυτοκτονησει οταν εγινε γνωστος ο εκλυτος βιος του.

Παράθεση από: erevnitis στις 15/03/10, 21:09

Εχεις δει το εργο για τον Μπετοβεν με τον Γκαρυ Ολντμαν ?

Επισης εξοχο ειναι το "Copying Beethoven"
http://www.imdb.com/title/tt0424908/
με τον Εντ Χαρις. Εκει υπαρχει εμφαση στην 9η,

poulopaixtis:

Φυσικά και γνωρίζω το έργο του Τσ.Έχω παίξει και το πρώτο του Κοντσέρτο για Πιάνο και Ορχήστρα. :)
Περα απ αυτο, γνωριζεις τα υπολοιπα? και πλην πιανου?

Όταν μιλούσα για "πείραγμα" δεν ενοούσα μόνο την ομοφυλοφιλία,ενοούσα μια εν γένει γενικότερη προβληματική συμπεριφορά,λόγω υπερβολικής ενασχόλησης με το αντικείμενο.Όλες οι μεγάλες προσωπικότητες το είχανε.
To ξερω οτι δεν εννοουσες μονο την ομοφ/λια. Το οτι ολες οι μεγαλες προσωπικοτητες εχουν "πειραγμα" ειναι μυθος. Οι περισσοτεροι ειναι φυσιολογικοι ανθρωποι.

Όσο για τον ραχμάνινωφ,δεν έχει γράψει μόνο 2 καλά έργα,καλύτερα να το ψάξεις περισσότερο αυτό.
Εκτος απ τα δυο εργα που ανεφερα, τα υπολοιπα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, γιαυτο και δεν ακουγονται συχνα. Αν μπορεις να μου υποδειξεις καποια που θεωρεις καλα να ακουσω, αναμενω. Ο Ραχμ/φ ηταν της συγχρονης εποχης(πεθ.το 1943) και εκτος απο συνθετης ηταν βιρτουοζος πιανιστας και δ/ντης ορχηστας. Το 3ο κονσερτο θεωρειται το δυσκολοτερο εργο ολων(βλ.ταινια "Shine"), αληθεια μπορεις να το παιξεις?

Σχετικά με τον μεγάλο Μπετόβεν,δεν ήταν παρανοικός,αλλα είχε παράξενη συμπεριφορά σε ορισμένα πράγματα ( όπως πχ άλλαζε συνέχεια σπίτια κλπ ήταν απότομα οξύθυμος και κλπ κλπ.)
Kι εγω ειμαι οξυθυμος και εχω κανει πολλες μετακομισεις... :)

erevnitis:
Φιλε πουλοπαιχτη ,ακουσε το πρελουντιο του Ραχμανινοφ op.23
no.5  στο Youtube και το Vocalise για πιανο ,με Εμιλ Γκιλελς.
Ο Ραχμανινοφ εχει γραψει πολλα εκπληκτικα κομματια .
Μην κοντραρεσαι ,εδω δεν κανουμε διαγωνισμο ,γιατι τα κομματια δεν τα εχουμε γραψει εμεις ,αλλα οι μεγαλοι μουσουργοι .Ουτε
κανουμε διαγωνισμο ποιος ξερει τα περισσοτερα .Εχω φιλο μαεστρο
κλασσικης μουσικης ,μεγαλο σε ηλικια και ποτε δεν εχει το στυλ ,οτι ειναι"ανωτερος".Εδω ειμαστε χρυσοθηρες ,αλλα τον χρυσο που βρισκουμε ειναι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ .

poulopaixtis:
Παράθεση από: erevnitis στις 18/03/10, 04:04

Φιλε πουλοπαιχτη ,ακουσε το πρελουντιο του Ραχμανινοφ op.23
no.5  στο Youtube και το Vocalise για πιανο ,με Εμιλ Γκιλελς.
Ο Ραχμανινοφ εχει γραψει πολλα εκπληκτικα κομματια .
Μην κοντραρεσαι ,εδω δεν κανουμε διαγωνισμο ,γιατι τα κομματια δεν τα εχουμε γραψει εμεις ,αλλα οι μεγαλοι μουσουργοι .Ουτε
κανουμε διαγωνισμο ποιος ξερει τα περισσοτερα .Εχω φιλο μαεστρο
κλασσικης μουσικης ,μεγαλο σε ηλικια και ποτε δεν εχει το στυλ ,οτι ειναι"ανωτερος".Εδω ειμαστε χρυσοθηρες ,αλλα τον χρυσο που βρισκουμε ειναι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ .

Εγω δεν κοντραρομαι, ειπα μόνο τη γνωμη μου, αλλος προσπαθησε να κοντραριστει και με ακομψο τροπο
και βλεπω οτι συνεχιζεις στο ιδιο στυλ. Μηπως νευριασες που δεν προσκυνησα τον Ραχμανινωφ? :)
Το εργο που ειπες το ακουσα μολις, οχι κατι ιδιαιτερο μια απλη πιανοσονατα ειναι 4 λεπτων... και φυσικα δε συγκρινεται με τα κονσ. Νο2&3 που ειναι masterpieces.
Δεν καναμε συγκριση μεταξυ μας ποιος ξερει τα περισσοτερα, δεν καταλαβες. Συγκριση ποιος ειναι ο μεγαλυτερος μουσουργος καναμε.
Καταλαβαινω οτι εσυ εισαι του πιανου και θαυμαζεις αποκλειστικα πιανοσυνθετες, εγω ομως εχω μεγαλυτερη γκαμα οποτε κρινω πιο σωστα ;)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα