Νέα

Ledοταινια Προβλημα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα giannhsg
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

giannhsg

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2007
Μηνύματα
582
Like
64
Πόντοι
6
Ρε τυποι, υπαρχει κανενας ηλεκτολογος ή γνωστης που να με βοηθησει? Αγορασα μια λεντοταινια 220β για το σπιτι,την συνδεσα με ενα διακοπτη και αναβει, ολα οκ.

Οταν κλεινω τον διακοπτη ομως, μενει ελαχιστα ανοιχτη. Εαν παω να ανοιξω τον διακοπτη παααρα πολυ αργα, παρατηρω οτι καπου στο ενδιαμεσο, οντως κλεινουν ολα τα φωτα.
Εχω κανει μαλακια εγω ή θελει καμια αντισταση;
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.725
Κριτικές
8
Like
2.420
Πόντοι
506
τυπε μπορεις να τσεκαρεις τις ενώσεις της ταινιας μηως κατι δεν κανει καλη επαφη?
 

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.710
Κριτικές
179
Like
23.744
Πόντοι
33.598
Ρε τυποι, υπαρχει κανενας ηλεκτολογος ή γνωστης που να με βοηθησει? Αγορασα μια λεντοταινια 220β για το σπιτι,την συνδεσα με ενα διακοπτη και αναβει, ολα οκ.

Οταν κλεινω τον διακοπτη ομως, μενει ελαχιστα ανοιχτη. Εαν παω να ανοιξω τον διακοπτη παααρα πολυ αργα, παρατηρω οτι καπου στο ενδιαμεσο, οντως κλεινουν ολα τα φωτα.
Εχω κανει μαλακια εγω ή θελει καμια αντισταση;

Κάτι παίζει με το διακόπτη σου....πρόσεχε γιατί είναι και 220V, μια θα φας κατά λάθος και θα γίνεις σαν το τυπάκι που έχεις για avatar.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.115
Like
1.894
Πόντοι
216
Μ θυμιζει κατι φωτα led για πλαφονιερα αυτοκινητων που αν και κλεινουν οι πορτες αυτα μενουν ελαχιστα ανοιχτα.Συνηθως κατι ψευτοκινεζιες κανουν κατι τετοια.
 
OP
OP
giannhsg

giannhsg

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2007
Μηνύματα
582
Like
64
Πόντοι
6
Μ θυμιζει κατι φωτα led για πλαφονιερα αυτοκινητων που αν και κλεινουν οι πορτες αυτα μενουν ελαχιστα ανοιχτα.Συνηθως κατι ψευτοκινεζιες κανουν κατι τετοια.

ναι τετοια φαση ειναι.

τσεκαρα τον διακοπτη αλλα αρχιδια.. εβαλα και αλλον.. τα ιδια...

μηπως θελει καμια αντισταση ρε?
 

skotsos4367

Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
15
Like
0
Πόντοι
0
Μπαινουν κατυθείαν πρίζα ή εχουν μετασχηματιστή? Μπορεί να κρατάει ρευμα εκει και να σβηνει μετά απο ώρα. λεμε τωρα
 

teo_k

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2017
Μηνύματα
88
Κριτικές
2
Like
159
Πόντοι
0
Η μία λύση είναι η αντίσταση η άλλη να κοιτάξεις το κυκλωματάκι που μετασχηματίζει τα 220β σε συνεχές (εκεί υπάρχει διαρροή)
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
μπορει να εχει σχεση με επαγωγικο ρευμα που δημιουργείται αν θυμαμαι από φυσικη όταν αλλαζει η ροη του ρεύματος. οποτε για μισο δευτερολεπτο αυτό το μικρο ρευμα μπορει να είναι αρκετο για να αναψει τα φωτακια.

επισης όταν αναβεις τα φωτακια το φαινομενο είναι αναποδο δηλαδή η ανοδος της τασης δημιουργει από αντιδραση μειωση και ετσι αλληλοεξουδετερωνονται και παρατηρείς στιγμιαια να σβηνουν τα λαμπάκια.
 

tnmeg

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2018
Μηνύματα
10
Like
0
Πόντοι
0
Μια μικρη αντισταση θελει για να καταναλωνει το φορτιο και να σβηνει εντελως.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom