Νέα

Πώληση - Μεταβίβαση αυτοκινήτου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα fakkeit
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

fakkeit

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2011
Μηνύματα
42
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
0
Πουλάω το αυτοκινητό μου και ψάχνοντας βρήκα ότι η διαδικασία απαιτεί τα ακόλουθα:

● ’Αδεια κυκλοφορίας.
● Παραστατικό Τράπεζας για την καταβολή του τέλους μεταβίβασης αυτοκινήτου οχήματος και του τέλους άδειας οχήματος

● Κυριότητα (πράξη εξόφλησης) όταν ο πωλητής χρωστούσε το αυτοκίνητο
● Συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο ή εξουσιοδότηση όταν δεν παρίσταται κάποιο από τα συμβαλλόμενα μέρη
● Απλό φωτοαντίγραφο ισχύοντος δελτίου τεχνικού ελέγχου.

● Βεβαίωση περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας από την αρμόδια ΔΟΥή εκτύπωση εικόνας οφειλών οχήματος «print screen» με τη σχετική σφραγίδα της αρμόδιας ΔΟΥ.

Έχει κάνει κάποιος τελευταία αυτη τη διαδικασία?

Μπαίνω στα taxis και τυπώνω μια κατάσταση που γράφει "ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΛΗΡΩΜΗ". Αυτό εννοεί? Χρειάζεται κάποια σφραγίδα από ΔΟΥ?

Επίσης, αν ο αγοραστής πληρώνει μετρητά υπάρχει πρόβλημα? Κάπου δίαβασα ότι πρέπει να ανοίξει ένας λογαριασμός τράπεζας και να μπουν εκεί τα χρήματα.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.726
Κριτικές
8
Like
2.424
Πόντοι
506
νομιζω ναι χρειάζεται σφραγιδα απο δου αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.

οσο για τη τραπεζα δε νομιζω ο αγοραστεις να σου δωσει τα χιλιαρικα που θες μετρητα θα σου τα βαλει απευθειας σο λογαριασμο σου
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.500
Κριτικές
12
Like
6.208
Πόντοι
2.646
τύπε,τον Ιούνιο από τα κεπ με έστειλαν στη ΔΟΥ για το χαρτί των τελών κυκλοφορίας.Και για τα τέλη μεταβίβασης μου είπαν μόνο Πειραιώς η Άλφα
 

zeus1984

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2009
Μηνύματα
292
Like
65
Πόντοι
1
πας στην δου κ βγαζεις την βεββαιωση τελων κυκλοφοριας δεν κανεις τπτ απο το ταξις
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.180
Κριτικές
3
Like
10.298
Πόντοι
3.506
www.yme.gr/index.php?tid=334]http://www.yme.gr/index.php?tid=334 [/url]

Εγω ακολουθησα αυτα που λεει εδω και δεν ειχα κανενα προβλημα...

(Προσοχη μονον εκει που λεει  για ΚΕΠ.Τις μισες μερες της εβδομαδας αρμοδια ειναι τα ΚΕΠ,τις αλλες μισες οι Δ/νσεις Μεταφορων..(!) )
 

Karaman 7

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
6.829
Κριτικές
379
Like
5.173
Πόντοι
10.647
Πριν 2 μηνες πουλησα αμαξι φιλου,

Ειχα εξουσιοδοτηση, χαρτι απο την ΔΟΥ οτι δεν χρωσταει τελη κυκλοφοριας, αδεια οχηματος, ταυτοτητα, φωτοτυπια κτεο.

Τα μετρητα τα πηρα στο χερι, ετσι ηταν η συμφωνια, καναμε και 2 υπευθηνες δηλωσεις Ν105 ο ενας στον αλλον αγορας-πωλησης, οπου εκει φενετε και το ποσο πωλησης κατοπιν συννενοησης.

ΥΓ. Πρωτα τα λεφτα στο χερι και μετα η μεταβιβαση.
 

cyclist

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2014
Μηνύματα
123
Like
0
Πόντοι
1
Πόσο κοστίζει συνολικά μια μεταβίβαση;
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66

Συνημμένα

  • OdigiesKEP2016.gif
    OdigiesKEP2016.gif
    81,3 KB · Εμφανίσεις: 87

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.737
Κριτικές
183
Like
3.094
Πόντοι
7.305
Πριν 2 μηνες πουλησα αμαξι φιλου,

Ειχα εξουσιοδοτηση, χαρτι απο την ΔΟΥ οτι δεν χρωσταει τελη κυκλοφοριας, αδεια οχηματος, ταυτοτητα, φωτοτυπια κτεο.

Τα μετρητα τα πηρα στο χερι, ετσι ηταν η συμφωνια, καναμε και 2 υπευθηνες δηλωσεις Ν105 ο ενας στον αλλον αγορας-πωλησης, οπου εκει φενετε και το ποσο πωλησης κατοπιν συννενοησης.

ΥΓ. Πρωτα τα λεφτα στο χερι και μετα η μεταβιβαση.
οτι λεει ο καραμαν
εγω πουλησα το δικο μου περυσι.
 
OP
OP
F

fakkeit

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2011
Μηνύματα
42
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
0
Επιβεβαιώνω ότι το χαρτί για τα τέλη κυκλοφορίας το παίρνεις από εφορία, εγώ πήγα σε αυτή που ανήκω και περιέργως δεν άργησα καθόλου. Σε ό,τι αφορά την πληρωμή με μετρητά, είναι καφριλίκι να πεις στον αγοραστή να πάτε σε τράπεζα να τα ελέγξει μήπως είναι πλαστά? Φαντάζομαι στην περίπτωση των μετρητών πας στο συγκοινωνιών μαζί του για να γίνουν οι διαδικασίες. Η άδεια αλλάζει απευθείας οπότε του δίνεις και το αμάξι ή χρειάζονται κάποιες μέρες?
 

Kaligoulas28

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.316
Like
4
Πόντοι
16
Επιβεβαιώνω ότι το χαρτί για τα τέλη κυκλοφορίας το παίρνεις από εφορία, εγώ πήγα σε αυτή που ανήκω και περιέργως δεν άργησα καθόλου. Σε ό,τι αφορά την πληρωμή με μετρητά, είναι καφριλίκι να πεις στον αγοραστή να πάτε σε τράπεζα να τα ελέγξει μήπως είναι πλαστά? Φαντάζομαι στην περίπτωση των μετρητών πας στο συγκοινωνιών μαζί του για να γίνουν οι διαδικασίες. Η άδεια αλλάζει απευθείας οπότε του δίνεις και το αμάξι ή χρειάζονται κάποιες μέρες?

Πουλησα το αυτοκινητο μου πριν απο κατι μηνες σε αλλοδαπης προελευσης κατοικο Ελλαδα ο οποιος ειχε μονο διαβατηριο ουτε καν ταυτοτητα.Ο τυπος δεν εμενε στην ιδια πολη με εμενα (βορεια Ελλαδα) αλλα 300 χλμ μακρια.Ηρθε με τα φραγκα στην τσεπη πηγαμε καναμε τη διαδικασια μεταβιβασης στο συγκοινωνιων και η αδεια βγηκε την επομενη μερα.Αφου τελειωσε η διαδικασια της μεταβιβασης τοτε μου εδωσε τα λεφτα (ψιλομαλακια μου γιατι αν και ακραιο θα μπορουσε να παρει το αυτοκινητο κι αντε γεια μετα).Τα μετρησα 2-3 φορες γιατι ηταν αρκετα και αυτο ηταν σε μια μερα ειχε τελειωσει η ολη διαδικασια πωλησης.Θα μπορουσαν να ειναι πλαστα αλλα ρισκαρα γιατι δεν φανηκε τετοιος τυπος ομως δεν θεωρω ακραιο και καφριλα να ζητησεις απο τον αγοραστη να πατε στην τραπεζα ωστε να τσεκαρεις τα χαρτονομισματα.
 
OP
OP
F

fakkeit

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2011
Μηνύματα
42
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
0
Μου φαίνεται μεγάλο ρίσκο να κάνω τη διαδικασία μεταβίβασης και μετά να πάρω τα χρήματα.. Μέχρι την επόμενη μέρα δεν του δίνουν κάποιο προσωρινό χαρτί? Υπάρχει αυτό το κενό της μίας ημέρας, ποιος κρατάει το αυτοκίνητο? Αν και φαντάζομαι ότι από τη στιγμή που έχει ξεκινήσει η διαδικασία έκδοσης της νέας άδειας το αυτοκίνητο είναι πλέον δικό του.
 

Kaligoulas28

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.316
Like
4
Πόντοι
16
Μου φαίνεται μεγάλο ρίσκο να κάνω τη διαδικασία μεταβίβασης και μετά να πάρω τα χρήματα.. Μέχρι την επόμενη μέρα δεν του δίνουν κάποιο προσωρινό χαρτί? Υπάρχει αυτό το κενό της μίας ημέρας, ποιος κρατάει το αυτοκίνητο? Αν και φαντάζομαι ότι από τη στιγμή που έχει ξεκινήσει η διαδικασία έκδοσης της νέας άδειας το αυτοκίνητο είναι πλέον δικό του.

Οχι εγω πηρα τα χρηματα την πρωτη μερα που ολοκληρωθηκε η διαδικασια της μεταβιβασης κι εδωσα το αυτοκινητο.Την αδεια την εστειλα εγω στον αγοραστη την επομενη μερα μιας που δεν εμενε στην πολη μου και ειχε φυγει.Του ειχανε δωσει ενα προσωρινο χαρτι για να εχει μαζι του σε περιπτωση τροχαιου η ελεγχου της τροχαιας.Εννοειτε πως οπως λες απο τη στιγμη που ξεκιναει η διαδικασια μεταβιβασης ειναι δικο του το αυτοκινητο οποτε υπαρχει το ρισκο να ειναι απατεωνας και να σου παιξει πουστια.
 

Kaligoulas28

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.316
Like
4
Πόντοι
16
Παντως εσυ ως πωλητης μπορεις να θεσεις καποιους ορους οποτε μη μασας να τους πεις (στους υποψηφιους αγοραστες) οτι ακριβως σκεφτεσαι για την διαδικασια πωλησης.Στην τελικη περιουσια σου ειναι εσυ αποφασιζεις πως και σε ποιον θα την πουλησεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom