Νέα

Ευρωπαϊκή ημέρα μνήμης για τα θύματα του σταλινισμού και του ναζισμού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Borgia21
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 135
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Borgia21

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
197
Κριτικές
56
Like
11.230
Πόντοι
18.036
Χθες η σελίδα του Ευρωκοινοβουλίου μας υπενθυμισε οτι η 23η Αυγούστου τιμάται ως η Ευρωπαϊκή ημέρα υπέρ της μνήμης των θυμάτων του Σταλινισμού και του Ναζισμού, γνωστή και ως Διεθνής ημέρα της μαύρης πόρπης. Θεσπίστηκε από την Διακήρυξη της Πράγας σχετικά με την ευρωπαϊκή συνείδηση και τον κομμουνισμό στις 3 Ιουνίου 2008 που υπογράφτηκε από τον Βάτσλαβ Χάβελ και μέλη της Ευρωπαϊκής Βουλής. Η 23η Αυγούστου ήταν η ημέρα της υπογραφής της συμφωνίας μεταξύ Ρωσίας και της Ναζιστικής Γερμανίας, των δύο χειρότερων απολυταρχικών καθεστώτων της ιστορίας. Σκοπός της εορτής είναι η απότιση φόρου τιμής στους νεκρούς των μαζικών εκτοπίσεων και δολοφονιών του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου, και η επανίδρυση της ειρήνης και ευστάθειας στην Ευρώπη του σήμερα. Η εορτή τιμάται, εκτός της Ευρώπης, και στον Καναδά.

Info     Photos
13619812_10157340024210107_8601750174597167904_n.jpg


Hitler-Stalin.jpg
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
η ιδια ευρωπη που χρηματοδοτει τους ναζιστες της ουκρανιας και το ισλαμικο κρατος τα κανει αυτα ή υπαρχει κι αλλη;
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
αν θεωρεις επιτυχια μετα απο 35 χρονι; στην εοκ οτι δεν εισαι ουγκαντα,εισαι για την ουγκαντα.
Με τι ανταλλαγματα;
Ποια εινα η ελευθερη αγορα οταν υπαρχουν καπιταλ κοντρολς και κουρεμα καταθεσεων;
Αδωνι εσυ;πες μου οτι εισαι εσυ να σταματησω.
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
η ευρωπη γουσταρει τους ναζι της ουκρανιας

αυτα να λεγονται
οι λαοι δεν εχουν τιποτα να χωρισουν
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.145
Κριτικές
3
Like
1.307
Πόντοι
566
αν θεωρεις επιτυχια μετα απο 35 χρονι; στην εοκ οτι δεν εισαι ουγκαντα,εισαι για την ουγκαντα.
Με τι ανταλλαγματα;
Ποια εινα η ελευθερη αγορα οταν υπαρχουν καπιταλ κοντρολς και κουρεμα καταθεσεων;
Αδωνι εσυ;πες μου οτι εισαι εσυ να σταματησω.

Μηπως σου κουρεψαν τον εγκεφαλο τυπε?
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
επειδή η ιστορία δεν ξαναγράφεται

α΄. Edmond Wright (general editor) History of the World, vol.II,p.657

«Κλασικό παράδειγμα συνθηκολόγησης (ήττας) της δημοκρατίας κατά τη δεκαετία του 1930 θεωρείται γενικά ότι ήταν η Συμφωνία του Μονάχου (1938), με την οποία η Βρετανία και η Γαλλία από κοινού πρόδωσαν την Τσεχοσλοβακία (δηλ. την παρέδωσαν) στη Γερμανία του Χίτλερ, πιστεύοντας ότι έτσι μπορούσαν να καλοπιάσουν (to appease) τον Αδόλφο Χίτλερ.». (σελ. 660). « Η συμφωνία του Μονάχου υπήρξε η πιο ανέντιμη συνθηκολόγηση (υποχώρηση) στην ιστορία της σύγχρονης Βρετανίας».

.β΄. E . Burns, Ευρωπαϊκή Ιστορία, τ. 2ος (μετ. Τ. Δαρβέρης, επιμ. Έλλη Σκοπετέα. Εκδ. «Παρατηρητής», Θεσσαλονίκη 1988, σελ. 368):

«Διάσκεψη στο Μόναχο (29-30 Σεπτ. 1938)»:

Το αποτέλεσμα ήταν μια ακόμη συνθηκολόγηση της Γαλλίας και της Βρετανίας (υποχώρηση έναντι της χιτλερικής Γερμανίας)…Αυτή η ενέργεια βάθυνε την κρίση. Η σοβιετική Κυβέρνηση έβλεπε τη διευθέτηση του Μονάχου ως συνωμοσία της Αγγλίας και της Γαλλίας για να σωθούν στρέφοντας τη ναζιστική Γερμανία ανατολικά. Τον Αύγουστο του 1939 ο Στάλιν και οι συνεργάτες του, αφού είχαν αποτύχει να πείσουν τη Βρετανία και τη Γαλλία να συμμαχήσουν με τη Σοβιετική Ένωση…υπέγραψαν μια δική τους συμφωνία με τη ναζιστική Κυβέρνηση…Στο Μόναχο (1938) η Βρετανία και η Γαλλία είχαν φανεί να σκέπτονται τα δικά τους συμφέροντα. Τον Αύγουστο του 1939 η Σοβιετική Ένωση προώθησε τα δικά της συμφέροντα».

.γ΄. Προκόπης Παπαστράτης, Ιστορία της Ελλάδας του 20ού αι. : Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος (Κατοχή - Αντίσταση), εκδ. «Βιβλιόραμα», 2007, τ. 2ος, μέρος 1ο, σελ. 34:

«Δυο ήταν οι λόγοι που οδήγησαν τον Χίτλερ να ριψοκινδυνεύσει πολεμική αναμέτρηση (για το ζήτημα των Σουδητών και τη διάλυση της Τσεχοσλοβακίας) ότι τελικά η Γαλλία και η Βρετανία δε θα προχωρούσαν σε πόλεμο, για να υπερασπίσουν την Τσεχοσλοβακία, γιατί εκτιμούσαν ένα συμβιβασμό με τη ναζιστική Γερμανία λιγότερο επικίνδυνο από μία εκ των πραγμάτων (αναγκαία) σύμπλευση με τη Σοβιετική Ένωση, την οποία θεωρούσαν κυριότερο αντίπαλο για το κοινωνικό σύστημα των χωρών τους…».
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.706
Like
3.797
Πόντοι
506
Κακως ασχολουμαστε με τον τυπο αυτον κι αλλους απο το συναφι του. Ζουν σε αλλο κοσμο.

Προφανως αναφέρεται στα γεγονοτα του Μαρτίου 2014 στην Ουκρανια με την μεταβατική κυβερνηση. Ειχε προβληθει απο την προπαγανδα του Πουτιν ενα βιντεο που ο ΠΘ της χωρας χαιρετουσε δηθεν ναζιστικα. Ηταν μονταρισμενο πλανο. Αυτο το πηρε το left gr και το πλασαρε εδω και οι σανοφάγοι το αναπαρηγαγαν.
Οι εξυπνοι εδω, στην τελευταία νησίδα του σοβιετισμού, δεν σκεφθηκαν οτι αν ηταν αληθινο πλανο, θα το ανεφεραν ολες οι ευρωπαικές εφημερίδες και θα γινόταν σάλος.
Ακομα και σημερα, για παραπλησια θεματα, επιμενουν καποιοι εγκάθετοι κονδυλοφόροι να παραποιούν την αληθεια και να την παρουσιάζουν οπως τους βολεύει.

Αυτος που εγραψε το αρθρο δεν ξερει καν πως λενε τον Προεδρο της Ουκρανιας... Γιανουκόβιτς μπούφε!!! και οχι Γιακούκοβιτς... Και γραμμενο λαθος και ο τόνος λαθος... και γιατι εχει το "δημοκρατικα εκλεγμενος" σε εισαγωγικα??? Δεν υπηρχαν υπονοιες αλλοιωσης του αποτελεσματος... Μεχρι και οι Ρωσσοι εστειλαν παρατηρητες και δεν βρηκαν τιποτα στραβο... Δεν ξερω για το πλανο,αλλα ξερω οτι ο Δεξιος Τομεας εχει αναλαβει την "ασφαλεια" της χωρας,αυτους τους τυπους τους εχουν διωξει απο φασιστικες συγκεντρωσεις στην Ευρωπη γιατι ηταν πολυ ακραιοι...Ακουσον!!!  Επισης εχουν αναλαβει και την διοικηση του στρατού... Ολοι οι διοικητες στρατ.τμηματων ανηκουν στον Δεξιο Τομεα... Μπορεις να μπεις στο Liveleak και να παρακολουθησεις τα βιντεο απο τις συλληψεις Ουκρανων στρατιωτων,απο Ρωσσοφωνους... Μολις τους πιανουν,τους συγκεντρωνουν και τους βγαζουν τις μπλουζες... Οταν ρωτησε ο δημοσιογραφος γιατι το κανουν αυτο,ειπαν οτι ετσι βρισκουν αυτους που κανουν κουμαντο...Εχουν ολοι τατουαζ με σβαστικες...
Μπορουμε να θεωρησουμε οτι μπηκαν διοικητες μονοι τους? Χωρις πολιτικες πλατες???
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.706
Like
3.797
Πόντοι
506
Γιατι φωτοδότα εσυ δεν κανεις νημα με το θεμα αυτο να δινεις τις γνωσεις σου κ σε εμας τους μπούφους;
Να καταγγελεις τους πρακτορες των ΗΠΑ, με στοιχεια παντα.
Εγω θα ειμαι μαζί σου
Εγω δεν δινω γνωσεις... Εγω κανω ερωτησεις να δω αν στεκεται αυτο που λεει ο αλλος...
Η αληθεια,οταν ειναι αληθεια ειναι αλωβητη...Δεν την κουναει τιποτα...
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.706
Like
3.797
Πόντοι
506
ΙΙ. Πριν ξεκινησεις τι βρισιες και τα τσουβαλιάσματα, να μου πεις αν το καθεστως του αγαπημενου σου πατερούλη ηταν ολοκληρωτικο ή οχι.
Και γιατι ειχαν συρματοπλεγματα στα συνορα. ΚΑι γιατι κατερρευσε το 1990 αφου ηταν δημοκρατικος παραδεισος
Ποιου??? Του Σταλιν?? Αυτος και ο Χιτλερ...Μεγαλυτεροι σφαγεις ....
Εγω δεν λεω οτι οι αλλοι ειναι αγγελουδια... οι "καλοι" δεν υπαρχουν σε καμια πλευρα του πολεμου...
Δεν υπαρχουν "καλοι" και "κακοι" οπως στις ταινιες.. στους πολεμους υπαρχει συμφερον κ συμφερον....
Δημοκρατικος παραδεισος δεν ηταν ουτε η Αρχαια Ελλαδα τυπε...αυτο που αναφερεις ειναι ουτοπικο....
...και μην μπερδευεσαι,η καταρευση ηταν οικονομικη...δεν ηταν κριση δημοκρατιας και θεσμων...
...και μην μου κολας ταμπελες... δεν υποστηριζω κανεναν...απλα βγαζω βρωμιες στην επιφανεια...
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.706
Like
3.797
Πόντοι
506
Θα στειλεις καμια αποδειξη τοτε για τον Γιανουκόβιτς και τον Δεξιό Τομέα;
Να δω που τα στηριζεις αυτα
Πως ειναι δυνατον να ειναι ολοι διοικητες??? Μια απλη ερωτηση... (Ο Γιανουκοβιτς ειναι ο πρωθυπουργος που διωξαν...υποστηριζεται απο Ρωσσους..)
ο επομενος που ηρθε,πως τους επιτρεπει να σουλατσαρουν στους δρομους,να το παιζουν Αστυνομια και Στρατος???
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.706
Like
3.797
Πόντοι
506
Στις δυο πρωτες γραμμες συμφωνω.
Αλλα απο τα πρωτα κείμενά σου φαινεται οτι προτιμας κοκκινους.
Ασε που υπαρχουν ειδικες εργασιες για τις θεσεις που ανεπτυξες

Εχεις μελετησει το πολιτευμα της αρχαίας Ελλάδος και το λες αυτο; Εχουμε σημερα Δημοκρατια ή Αντιπροσωπευση; Γιατι φευγεις απο το θεμα
Επειδη εκραξα Ουκρανους δεν σημαινει οτι γουσταρω Ρωσσους... Ειπαμε,ολα συμφερον... Γιατι βομβαρδιζουν το ΙΣΙΣ οι Ρωσσοι.. "Για να βοηθησουν τον λαο της Συριας"????? Για ναμην περασει ο αγωγος του Καταρ το κανουν.... ΣΥΜΦΕΡΟΝ!!!!

Μεχρι τον Σολωνα,την δημοκρατια την εκαναν οτι ηθελαν οι ισχυροι,μετα συμμαζευτηκε λιγο το θεμα...
 

digit_ten

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.240
Κριτικές
4
Like
69
Πόντοι
16
Η ιδια η Ευρωπη που παρα την χρεοκοπια το 2010, δεν μας αφησε να γινουμε Ουγκάντα.
Η ιδια η Ευρωπη που μας εδινε τοσα χρηματα φθηνα δανεια & επιδοτησεις για να διοριζονται κομματοσκυλα στο δημόσιο και να σιτιζονται πλουσιοπάροχα αγροτες που δεν ειχαν ουτε κότες.
Η ιδια η Ευρωπη που μας αφηνει να εχουμε προσβαση στην ελευθερη αγορα και μετακινηση στο εξωτερικό.

Συνεχισε να διαβαζεις left gr για ναζιστες Ουκρανιας κλπ
Βλεπεις οτι ο Πουτιν δεν εδωσε χρηματα για να οδηγηθουμε σε "ασφαλείς λιμένες"

Ειναι λυπηρό, νέοι άνθρωποι, να σκέφτονται ως........ φελλοί...
 

diomides

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2009
Μηνύματα
9.815
Κριτικές
1
Like
153
Πόντοι
166
Πάσχεις από την πλύση εγκεφάλου του MEGA τύπε..; ή περιμένεις και εσύ τον Κούλη να σε βολέψει σε καμιά θεσούλα..;
δεν εχω αναγκη ρε να βολευτω σε θεσουλα, εγω εχω παρει τη ζωη στα χερια μου ρε καραγκιοζη και δε σκεφτομαι καν ετσι

αυτα ειναι για τους κακομοιρηδες τους βρωμοαριστερους

εμενα η ιδεολογια μου οπως και του κουλη ειναι ο φιλευθερισμος, αν και εμενα ειναι ο νεοφιλεθερισμος και ολοι οι κακομοιρηδες, διανοητικα καθηστερημανοι και το 90% των δημοσιων υπαλληλων στον καιαδα
 

digit_ten

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.240
Κριτικές
4
Like
69
Πόντοι
16
δεν εχω αναγκη ρε να βολευτω σε θεσουλα, εγω εχω παρει τη ζωη στα χερια μου ρε καραγκιοζη και δε σκεφτομαι καν ετσι

αυτα ειναι για τους κακομοιρηδες τους βρωμοαριστερους

εμενα η ιδεολογια μου οπως και του κουλη ειναι ο φιλευθερισμος, αν και εμενα ειναι ο νεοφιλεθερισμος και ολοι οι κακομοιρηδες, διανοητικα καθηστερημανοι και το 90% των δημοσιων υπαλληλων στον καιαδα

Έχω παρατηρήσει πως όλοι οι κακομοίρηδες, αμόρφωτοι και αδύναμοι μην έχοντας τεκμηριωμένη απάντηση, ξεκινούν μία συζήτηση βρίζοντας κι προσβάλλοντας τον συνομιλητή τους.

Έτσι κι ´συ, απρόσωπε λίγδη, ξαφνικά θεωρείς εαυτόν νέο-φιλελεύθερο που όχι μόνο δεν γνωρίζεις την ετοιμολογία της λέξεως, αλλά δεν έκανες ούτε τον κόπο να το ψάξεις.

Άντε να δουλέψεις στο περίπτερό σου, και συνέχισε να διαβάζεις Ελεύθερο Τύπο στον τόσο άπλετο χρόνο που έχεις, ενώ σιχτιρίζεις τους γονείς σου που άφησαν στο πεζοδρόμιο, ακόμα ένα..... τούβλο. !

Όσο για το τι εχεις στα χέρια σου, ειναι το πουλί σου, το οποίο το παίζεις συνεχώς...

Για την ιστορία, δεν ειμαι καθόλου αριστερός. Απλά εσύ ηλίθιος...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom