Νέα

Aχινός βοήθεια!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα KingEdward
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 24
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

KingEdward

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
762
Κριτικές
3
Like
53
Πόντοι
6
Τι κάνουμε σε περίπτωση που πατήσουμε αχινό;

Κυριακή έγινε, 4 μέρες βάζω λάδι νερά και προσπαθώ να τα βγάλω αλλά
@@........
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
δεν εχω ιδεα τυπε

παντως εχω φαει αχινο ωραιο ηταν
 

zoyloy

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2010
Μηνύματα
56
Κριτικές
1
Like
21
Πόντοι
0
Για να αφαιρέσουμε αγκάθια από αχινο που πάτησαμε και πονάει:
Γι' αυτό είναι καλό είναι να κάνετε άμεσα τα ακόλουθα βήματα για να απαλλαγείτε από τα αγκάθια και να φύγει ο πόνος:
-Βυθίστε το πέλμα για περίπου 30 με 90 λεπτά σε μία λεκάνη με νερό τόσο καυτό, όσο αντέχετε. Το δέρμα θα μαλακώσει και θα ανακουφιστείτε λίγο από τον πόνο.
-Με ένα αποστειρωμένο τσιμπιδάκι αφαιρέστε τα αγκάθια που ξεχωρίζουν εμφανώς από το δέρμα. Αν σας βοηθάει χρησιμοποιήστε έναν μεγεθυντικό φακό για να βλέπετε καλύτερα τα μικρά μαύρα στίγματα.
-Αν δεν καταφέρετε να αφαιρέσετε όλα τα αγκάθια, μην ανησυχείτε αφού αυτά τα αποβάλλει από μόνος του ο οργανισμός με την πάροδο του χρόνου.
-Στα αγκάθια ορισμένων αχινών υπάρχει μια ελαφρώς δηλητηριώδης ουσία που ο αχινός χρησιμοποιεί ως αμυντικό μηχανισμό. Βάλτε αφρό ξυρίσματος στο σημείο και απαλά κάντε μερικά περάσματα με ένα ξυραφάκι.
-Τρίψτε το σημείο με σαπούνι και νερό και στη συνέχεια ξεβγάλετε με άφθονο νερό (όχι θαλασσινό νερό).
-Μην κλείσετε την πληγή με τραυμαπλάστ ή επίδεσμο.
-Αν δείτε σημάδια μόλυνσης, όπως πύον και ερεθισμό, βάλτε μια αντιβιοτική αλοιφή στο σημείο και καλέστε τον γιατρό σας, ο οποίος, ίσως σας προτείνει κάποια αντιβιοτική αγωγή.
-Για να ανακουφιστείτε από τον πόνο μπορείτε να πάρετε κάποιο φάρμακο με ακεταμινοφαίνη κάθε 4 ώρες ή/και ιμπουπροφαίνη κάθε 6 με 8 ώρες.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
139
Πόντοι
16
Τι κάνουμε σε περίπτωση που πατήσουμε αχινό;

Κυριακή έγινε, 4 μέρες βάζω λάδι νερά και προσπαθώ να τα βγάλω αλλά
@@........

Να αποθεραπευτείς μόνος σου, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.
Τα αγκάθια του αχινού είναι φτιαγμένα ακριβώς για να κάνουν ζημιά. Μπαίνουν και σπάνε μέσα, και μένουν εκεί.
Το πόση ζημιά σου κάνουν, εξαρτάται από το πόσο μεγάλο είναι το κομμάτι που έχει μείνει μέσα.

Εμένα μου είχαν μπει κομμάτια (μικρά ευτυχώς) στα δάχτυλα χεριού και επί 2 χρόνια υπήρχε πρόβλημα.
Στο τέλος έχοντας βαρεθεί να σκαλίζω το σημείο του προβλήματος (ξύσιμο, τρίψιμο κλπ), πήρα ένα αιχμηρό και το έσκισα μόνος μου.
Βγήκε ένα πραματάκι που ήταν το αγκάθι (σαν κεφάλι καρφίτσας) περιτυλιγμένο με ένα "κουκούλι" που είχε φτιάξει ο οργανισμός μου για να το απομονώσει.

Χωρίς σκίσιμο και σκάλισμα βαθειά (κάτω από το αχινοκομμάτι, ώστε να το σπρώξεις προς τα πάνω) δεν υπάρχει θεραπεία.
Στην ανάγκη πήγαινε σε δερματολόγο (αν μόνος σου δεν μπορείς να κάνεις τέτοιες επεμβάσεις).

Σε 6 ώρες η πληγίτσα (που εγώ δημιούργησα σκίζοντας το δέρμα) είχε κλείσει και από τότε όλα καλά.
 

Blackdove

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.920
Κριτικές
3
Like
49
Πόντοι
16
Πας σε ναυαγοσώστη.Του λες κλαίγοντας : είναι
όλοι τους στο βυθό και συ δεν κάνεις τίποτα.
-Ποιοί;;
-Οι αχινοί.Τρέχεις..
 
OP
OP
K

KingEdward

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
762
Κριτικές
3
Like
53
Πόντοι
6
Να αποθεραπευτείς μόνος σου, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.
Τα αγκάθια του αχινού είναι φτιαγμένα ακριβώς για να κάνουν ζημιά. Μπαίνουν και σπάνε μέσα, και μένουν εκεί.
Το πόση ζημιά σου κάνουν, εξαρτάται από το πόσο μεγάλο είναι το κομμάτι που έχει μείνει μέσα.

Εμένα μου είχαν μπει κομμάτια (μικρά ευτυχώς) στα δάχτυλα χεριού και επί 2 χρόνια υπήρχε πρόβλημα.
Στο τέλος έχοντας βαρεθεί να σκαλίζω το σημείο του προβλήματος (ξύσιμο, τρίψιμο κλπ), πήρα ένα αιχμηρό και το έσκισα μόνος μου.
Βγήκε ένα πραματάκι που ήταν το αγκάθι (σαν κεφάλι καρφίτσας) περιτυλιγμένο με ένα "κουκούλι" που είχε φτιάξει ο οργανισμός μου για να το απομονώσει.

Χωρίς σκίσιμο και σκάλισμα βαθειά (κάτω από το αχινοκομμάτι, ώστε να το σπρώξεις προς τα πάνω) δεν υπάρχει θεραπεία.
Στην ανάγκη πήγαινε σε δερματολόγο (αν μόνος σου δεν μπορείς να κάνεις τέτοιες επεμβάσεις).

Σε 6 ώρες η πληγίτσα (που εγώ δημιούργησα σκίζοντας το δέρμα) είχε κλείσει και από τότε όλα καλά.

ευτυχως μονο στο μεγαλο δαχτυλο του ποδιου κ μενα......
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
38
Πόντοι
16
ευτυχως μονο στο μεγαλο δαχτυλο του ποδιου κ μενα......
Είχα πατήσει και εγώ πιτσιρικάς στη μέση της πατούσας. Θυμάμαι πονούσε τρελά τις πρώτες 2-3 μέρες, αλλά αν θυμάμαι καλά πέρασε χωρίς να κάνω κάτι.
 

Krang

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2016
Μηνύματα
1.535
Κριτικές
11
Like
390
Πόντοι
306
Τσιμπιδάκι για τα φρύδια ή γιατρός.
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.816
Like
443
Μωρέ ας τα βγάλω πρώτα γιατί υποφέρω,
και μετά τρώω και γω  ;)

κορτιζονουχα αλοιφη για αντιμετωπιση του πονου..κ μετα στα επειγοντα για να το σκισει χειρουργος...και παντα κολυμπι με παπουτσακια θαλασσης η βατραχοπειλα....αν αντι για αχινο πατουσες δρακαινα θα ηταν πολυ χειροτερα
 

XANIOTIS1

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2010
Μηνύματα
8
Like
0
Πόντοι
0
Καλησπερα σε ολους επειδη ειμαι απο ενα νησι οπου και εχουμε ιστορια με τους Αχινους Κρητη, και εχω βοηθησει πολλες φορες τον θειο μου που ειναι επαγγελματιας ψαρας και μαζευαμε αρκετες φορες οταν εχει μπει σε βαθος ο αχινος και δεν μπορει να βγει με τσιμπιδακι η με βελονα κατουραμε στο σημειο οπου βρισκεται και συντομα περναει και ο πονος αλλα και μετα απο λιγες μερες βγαινει μονος του..Ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζετε οτι αν σας τσιμπισει οτιδηποτε στην θαλασσα τσουχτρες,αχινοι,μελλισες και δεν εχετε να βαλετε αμμωνια η καποια αλοιφη για τσιμπιματα τετοιου ειδους το κατουρο θα κανει την δουλεια γιατι περιεχει αμμωνια..
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.816
Like
443
Καλησπερα σε ολους επειδη ειμαι απο ενα νησι οπου και εχουμε ιστορια με τους Αχινους Κρητη, και εχω βοηθησει πολλες φορες τον θειο μου που ειναι επαγγελματιας ψαρας και μαζευαμε αρκετες φορες οταν εχει μπει σε βαθος ο αχινος και δεν μπορει να βγει με τσιμπιδακι η με βελονα κατουραμε στο σημειο οπου βρισκεται και συντομα περναει και ο πονος αλλα και μετα απο λιγες μερες βγαινει μονος του..Ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζετε οτι αν σας τσιμπισει οτιδηποτε στην θαλασσα τσουχτρες,αχινοι,μελλισες και δεν εχετε να βαλετε αμμωνια η καποια αλοιφη για τσιμπιματα τετοιου ειδους το κατουρο θα κανει την δουλεια γιατι περιεχει αμμωνια..

σωστος....πρωτες βοηθειες για δρακαινα η σκορπινα ?ολα αυτα μεχρι να παω σε κεντρο υγειας...ειμαι μεσοπελαγα κ ψαρευω η σε ερημικη παραλια βραδυ ...τι κανω....


βασικα παντα κοιταω τι ανεβαζω αλλα καμμια φορα δε ξες τι γινεται
 

ΜrKavlopoulos

Τιμημένος
Εγγρ.
29 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.251
Κριτικές
81
Like
3.553
Πόντοι
12.986
Τι κάνουμε σε περίπτωση που πατήσουμε αχινό;

Κυριακή έγινε, 4 μέρες βάζω λάδι νερά και προσπαθώ να τα βγάλω αλλά
@@........

Κατούρατο... θα φύγει σίγουρα.. όπως είπε και ένας άλλος παίχτης!! δοκιμασμένη συνταγή!!
 

psikakos1980

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2009
Μηνύματα
174
Like
85
Πόντοι
1
σωστος....πρωτες βοηθειες για δρακαινα η σκορπινα ?ολα αυτα μεχρι να παω σε κεντρο υγειας...ειμαι μεσοπελαγα κ ψαρευω η σε ερημικη παραλια βραδυ ...τι κανω....


βασικα παντα κοιταω τι ανεβαζω αλλα καμμια φορα δε ξες τι γινεται


βούτα το χέρι σου στη χλωρίνη για 5 λεπτά  και μετά σε καφέ ελληνικό...πάντα να έχεις στη βάρκα λίγο χλωρίνη και καφέ...και μετά νοσοκομείο ....
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Καλησπερα σε ολους επειδη ειμαι απο ενα νησι οπου και εχουμε ιστορια με τους Αχινους Κρητη, και εχω βοηθησει πολλες φορες τον θειο μου που ειναι επαγγελματιας ψαρας και μαζευαμε αρκετες φορες οταν εχει μπει σε βαθος ο αχινος και δεν μπορει να βγει με τσιμπιδακι η με βελονα κατουραμε στο σημειο οπου βρισκεται και συντομα περναει και ο πονος αλλα και μετα απο λιγες μερες βγαινει μονος του..Ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζετε οτι αν σας τσιμπισει οτιδηποτε στην θαλασσα τσουχτρες,αχινοι,μελλισες και δεν εχετε να βαλετε αμμωνια η καποια αλοιφη για τσιμπιματα τετοιου ειδους το κατουρο θα κανει την δουλεια γιατι περιεχει αμμωνια..

Μην λέτε (και κάνετε) μαλακίες.
Το κάτουρο γίνεται αμμωνία ΑΦΟΥ μείνει στον αέρα κάποιες ώρες (η γνωστή μυρωδιά σε παλιές βρώμικες τουαλέτες σχολείου/στρατού κλπ)
Η ουρία που περιέχουν τα ούρα είναι οξύ.

Αν το κατουρήσετε μόνο μόλυνση μπορεί να προκαλέσετε.

Εξαρτάται πόσο βαθειά την χώσατε στον αχινό
Τσιμπιδάκι φρυδιών, μεγεθυντικός φακός και αντιηλιακό για τα χοντρά.
Αν η κατάσταση είναι χοντρή, γιατρός, έχει όλα τα απαραίτητα εργαλεία και αντισηπτικά για να σας ξεσκίσει το πόδι (νυστέρια κλπ)

Για τον φίλο που έσκισε μετά από 2 χρόνια το χέρι του, μόνος του.
Αν είχες πάει σε γιατρό θα στόχε βγάλει νωρίτερα, πιθανά και με τοπική αναισθησία να μην πονάς.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.282
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
σωστος....πρωτες βοηθειες για δρακαινα η σκορπινα ?ολα αυτα μεχρι να παω σε κεντρο υγειας...ειμαι μεσοπελαγα κ ψαρευω η σε ερημικη παραλια βραδυ ...τι κανω....


βασικα παντα κοιταω τι ανεβαζω αλλα καμμια φορα δε ξες τι γινεται
Μαριγώ πάς και για ψάρεμα???
 

Quasimodo

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
48
Like
1.968
Πόντοι
6.955
Εμεις οταν ειμασταν μικροί, κατουρούσαμε στο σημείο, και με ενα τσιμπηδάκι το βγάζαμε.
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.218
Κριτικές
8
Like
1.887
Πόντοι
266
Τι κάνουμε σε περίπτωση που πατήσουμε αχινό;

Κυριακή έγινε, 4 μέρες βάζω λάδι νερά και προσπαθώ να τα βγάλω αλλά
@@........
Μετα απο αρκετα χρονια καταδυσεων δίπλα σε επαγγελματίες του χώρου μπορώ να πω το εξής : Μουλιάζεις το πόδι σε μια λεκάνη με ζεστό νερό για μισή ώρα αμέσως μετα κάνεις επάλειψη με ελαιόλαδο. Παίρνεις μια σύριγγα που την έχεις κόψει στην μέση και κανείς δυνατές βεντούζες πάνω στα αγκάθια που έχουν εισχωρήσει. Κατουρήματα και τα λοιπα είναι για γέλια και δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό  
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom