Νέα

Εγγυητης σε δανειο: Τι σημαινει?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 61
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Ο πατερας μου ειναι μετοχος σε μια Α.Ε. που καρκινοβατει.

Μια τραπεζα του στελνει συνεχεια ειδοποιησεις πως ειναι εγγυητης σε δανεια της εταιριας που ΔΕΝ ικανοποιουνται (σσ ειχε υπαχθει στο αρθρο 99 και υποτιθεται ειχε γινει ρυθμιση/ δεν ξερω ακριβως τι παιζει...)

Ο πατερας μου ΔΕΝ εχει περιουσιακα στοιχεια. Τα σπιτια μας ειναι στο ονομα της γιαγιας μου και εγινε μεταβιβαση της υψηλης κυριοτητας απ' τον πατερα μου σε μενα, πριν καποια χρονια.

Η μανα μου εχει καποια περιουσιακα στοιχεια, απ' τη μανα της, και απ' το σόι του πατερα μου (κατα την μεταβιβαση που ειχα παρει μερος κι εγω)

Overall, τι μπορει να συμβει? Δηλαδη, τι απαιτησεις μπορει να εγειρει η τραπεζα απεναντι στην οικογενειά μου?
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
135
Πόντοι
16
Ο πατερας μου ειναι μετοχος σε μια Α.Ε. που καρκινοβατει.

Μια τραπεζα του στελνει συνεχεια ειδοποιησεις πως ειναι εγγυητης σε δανεια της εταιριας που ΔΕΝ ικανοποιουνται (σσ ειχε υπαχθει στο αρθρο 99 και υποτιθεται ειχε γινει ρυθμιση/ δεν ξερω ακριβως τι παιζει...)

Ο πατερας μου ΔΕΝ εχει περιουσιακα στοιχεια. Τα σπιτια μας ειναι στο ονομα της γιαγιας μου και εγινε μεταβιβαση της υψηλης κυριοτητας απ' τον πατερα μου σε μενα, πριν καποια χρονια.

Η μανα μου εχει καποια περιουσιακα στοιχεια, απ' τη μανα της, και απ' το σόι του πατερα μου (κατα την μεταβιβαση που ειχα παρει μερος κι εγω)

Overall, τι μπορει να συμβει? Δηλαδη, τι απαιτησεις μπορει να εγειρει η τραπεζα απεναντι στην οικογενειά μου?

Θα χρειαστεί να αποποιηθείς την κληρονομιά του πατέρα σου (όταν... χτύπα ξύλο), γιατί μαζί με την κληρονομιά, πάνε και τα χρέη.
Κατά τα λοιπά για την ώρα δεν φαίνεται να κινδυνεύεις από κάτι.

Διάβασε και αυτό το νηματάκι,

δυο σελιδούλες είναι.
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.380
Κριτικές
215
Like
17.172
Πόντοι
35.697
Μην κανεις το λαθος και μπεις εγγυητης σε δανειο του πατερα σου!!!
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Θα τα διαβασω.

Μεχρι τοτε, να διευκρινισω κατι:
Ο πατερας μου ειναι ασχετος απο οικονομικα - νομικα.
Εχοντας ως μονη προσωπικη περιουσια τις ΜΕΤΟΧΕΣ (λευκο χαρτι στον ΕΝΦΙΑ), μπηκε εγυυητης, ενω η Α.Ε. βρισκοταν στα τελειωματα...

Τονιζω πως προκειται για Α.Ε., γτ δεν εχει καμια ευθυνη/ Δεν ηταν προεδρος, ή Διευθυνων, απλα μετειχε στο Δ.Σ. κι ηταν μεγαλομετοχος.

Αρα, υπαρχει κατι που να μπορει να απαιτησει η τραπεζα (περα απ' τις, ανευ αξίας, μετοχες)?

Ιδου η απορια.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.528
Κριτικές
1
Like
29.304
Πόντοι
8.006
Θα τα διαβασω.

Μεχρι τοτε, να διευκρινισω κατι:
Ο πατερας μου ειναι ασχετος απο οικονομικα - νομικα.
Εχοντας ως μονη προσωπικη περιουσια τις ΜΕΤΟΧΕΣ (λευκο χαρτι στον ΕΝΦΙΑ), μπηκε εγυυητης, ενω η Α.Ε. βρισκοταν στα τελειωματα...

Τονιζω πως προκειται για Α.Ε., γτ δεν εχει καμια ευθυνη/ Δεν ηταν προεδρος, ή Διευθυνων, απλα μετειχε στο Δ.Σ. κι ηταν μεγαλομετοχος.

Αρα, υπαρχει κατι που να μπορει να απαιτησει η τραπεζα (περα απ' τις, ανευ αξίας, μετοχες)?

Ιδου η απορια.
Αφου δεν εχει αλλη περιουσια να του κατασχεσει, δεν εχει να φοβηθει τιποτα.
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.460
Κριτικές
53
Like
9.213
Πόντοι
25.786
εφόσον ο πατέρας δεν σας μεταβίβασε περιουσιακά στοιχεία και αυτά ήλθαν στην κατοχή σας από τους παππούδες δεν μπορεί να θεωρηθεί και δόλια μεταβίβαση
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
εφόσον ο πατέρας δεν σας μεταβίβασε περιουσιακά στοιχεία και αυτά ήλθαν στην κατοχή σας από τους παππούδες δεν μπορεί να θεωρηθεί και δόλια μεταβίβαση

Το μόνο που με προβληματιζει ειναι οτι στη σχετικη μεταβιβαση ειχε βαλει τζιφρες κι ο πατερας μου.

Δεν μου μεταβιβασε το ακινητο, αλλά το δικαιωμα να το κληρονομησω απευθειας (ετσι το καταλαβα εγω).

Επισης, εχει στ' ονομά του και ενα κωλο0αμαξο. Ελπιζω να μην ασχοληθει αμεσα με το ΙΧ η τραπεζα (το χρεος ειναι πολλα εκατομμυρια ευρω/ το αμαξι δεν πρεπει ν' αξιζει πανω απο 5-6 χιλιαδες... Και υπαρχουν αλλοι 4 μέτοχοι)
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Το μόνο που με προβληματιζει ειναι οτι στη σχετικη μεταβιβαση ειχε βαλει τζιφρες κι ο πατερας μου.

Δεν μου μεταβιβασε το ακινητο, αλλά το δικαιωμα να το κληρονομησω απευθειας (ετσι το καταλαβα εγω).

Επισης, εχει στ' ονομά του και ενα κωλο0αμαξο. Ελπιζω να μην ασχοληθει αμεσα με το ΙΧ η τραπεζα (το χρεος ειναι πολλα εκατομμυρια ευρω/ το αμαξι δεν πρεπει ν' αξιζει πανω απο 5-6 χιλιαδες... Και υπαρχουν αλλοι 4 μέτοχοι)
1ον γιατι ρωτάς εδω κ όχι έναν δικηγόρο να πάρεις επίσημη απάντηση;;;

  κατάσχεση γίνεται  στα περιουσιακα της εταιρείας όχι στην προσωπικη.
 

Vikings

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2015
Μηνύματα
5.141
Like
3
Πόντοι
66
Ο πατερας μου ειναι μετοχος σε μια Α.Ε. που καρκινοβατει.

Μια τραπεζα του στελνει συνεχεια ειδοποιησεις πως ειναι εγγυητης σε δανεια της εταιριας που ΔΕΝ ικανοποιουνται (σσ ειχε υπαχθει στο αρθρο 99 και υποτιθεται ειχε γινει ρυθμιση/ δεν ξερω ακριβως τι παιζει...)

Ο πατερας μου ΔΕΝ εχει περιουσιακα στοιχεια. Τα σπιτια μας ειναι στο ονομα της γιαγιας μου και εγινε μεταβιβαση της υψηλης κυριοτητας απ' τον πατερα μου σε μενα, πριν καποια χρονια.

Η μανα μου εχει καποια περιουσιακα στοιχεια, απ' τη μανα της, και απ' το σόι του πατερα μου (κατα την μεταβιβαση που ειχα παρει μερος κι εγω)

Overall, τι μπορει να συμβει? Δηλαδη, τι απαιτησεις μπορει να εγειρει η τραπεζα απεναντι στην οικογενειά μου?
Τυπε εφοσον λες οτι ο πατερας σου δεν εχει περουσιακα στοιχεια πως εγινε εγγυητης σε δανειο..
 

Vikings

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2015
Μηνύματα
5.141
Like
3
Πόντοι
66
Για να καταλαβετε μερικοι οτι τα πραγματα δεν ειναι οπως παλια...και να μην γραφετε αρες μαρες κουκουναρες, πηγε γνωστος μου στην τραπεζα να βγαλει μια καρτα και επειδεις ειναι εγγυητης σε δανειο του αδερφου του για φωτοβολταικα, η τραπεζα του αρνηθηκε να την βγαλει.
 

toons

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2006
Μηνύματα
202
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
  κατάσχεση γίνεται  στα περιουσιακα της εταιρείας όχι στην προσωπικη.
Δεν είναι σωστό αυτό. Εφόσον έχει βάλει την υπογραφή του, σαν εγγυητής, σε δάνειο-α της εταιρείας τότε φέρει ευθύνη και κατάσχονται περιουσιακά του στοιχεία.

 

Vikings

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2015
Μηνύματα
5.141
Like
3
Πόντοι
66
Δεν είναι σωστό αυτό. Εφόσον έχει βάλει την υπογραφή του, σαν εγγυητής, σε δάνειο-α της εταιρείας τότε φέρει ευθύνη και κατάσχονται περιουσιακά του στοιχεία.
Μα δεν εχει λεει περουσιακα,πως εγινε και μπηκε εγγυητης αυτο δεν καταλαβα  :think:
 

toons

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2006
Μηνύματα
202
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Αν είχε θα κινδύνευαν με κατάσχεση. Απλά το thread το βλέπουν και άλλοι, που αν έχουν, παίρνουν λάθος πληροφόρηση.
 

RANOS

Νέο Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2015
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Απλός μέτοχος σε Α.Ε. χωρίς να είναι εκπρόσωπος εταιρείας, ευθύνεται μόνο για το ποσοστό που έχει στην εταιρεία. Καμία σχέση με προσωπική περιουσία. Εαν  όμως έχει μπει  εγγυητής, έχει ευθύνη και μπορούν να πάρουν τα προσωπικά περιουσιακά στοιχεία. Για ότι μεταβιβάσεις ακινήτων έχουν γίνει και  με οποιονδήποτε τρόπο για να είσαι ασφαλής, πρέπει να έχουν περάσει 5 χρόνια . Δηλαδή από την ημέρα που παρουσίασε πρόβλημα η εταιρεία στις τράπεζες ή στο Δημόσιο, μπορούν να πάνε μέχρι 5 χρόνια πίσω και να ακυρώσουν συμβόλαια. Αυτό λέει ο νόμος. Δύσκολα το κάνουν, όμως μπορεί να γίνει. Ιδιαίτερα δε εαν θεωρηθεί ότι έγινε  από δόλο. Για όλα αυτά πρέπει να βγουν αποφάσεις δικαστηρίων. Πρέπει  δηλαδή να αποδείξουν στο δικαστήριο ότι εσκεμμένα μεταβίβασε την περιουσία για να μην την κατασχέσουν. Από αυτά που διάβασα δεν δείχνει να ισχύει κάτι τέτοιο.
 

Vikings

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2015
Μηνύματα
5.141
Like
3
Πόντοι
66
Αν είχε θα κινδύνευαν με κατάσχεση. Απλά το thread το βλέπουν και άλλοι, που αν έχουν, παίρνουν λάθος πληροφόρηση.
Αλλο λεω,σιγουρα θα ειχε θεμα με τα περουσιακα...αλλα εφοσον δεν ειχε πως δεχτηκε η τραπεζα να μπει σαν εγγυητης,κατι παιζει εδω εκτος και αν μας λεει ψεματα. ;)
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Αλλο λεω,σιγουρα θα ειχε θεμα με τα περουσιακα...αλλα εφοσον δεν ειχε πως δεχτηκε η τραπεζα να μπει σαν εγγυητης,κατι παιζει εδω εκτος και αν μας λεει ψεματα. ;)
Μπορει να ειχε ενα αμαξι μπορει να ειχε εισοδημα μεγαλο μπορει να εχει περουσιακα στοιχεια. ΚΑΚΩΣ ρωταει εδω μεσα κ οχι εναν δικηγορο να του πει ΑΚΡΙΒΩΣ.
 

RANOS

Νέο Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2015
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Οταν υπάρχει πρόβλημα σε μία εταιρεία και η τράπεζα έχει εξαντλήσει ότι ασφάλειες μπορεί να πάρει, πιέζει να μπουν εγγυητές ακόμα και να μην έχουν ατομική περιουσία, απλά σαν επιπρόσθετο  μέσο πίεσης.
 

toons

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2006
Μηνύματα
202
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Αλλο λεω,σιγουρα θα ειχε θεμα με τα περουσιακα...αλλα εφοσον δεν ειχε πως δεχτηκε η τραπεζα να μπει σαν εγγυητης,κατι παιζει εδω εκτος και αν μας λεει ψεματα. ;)
Δεν υπάρχει λογική, εκτός αν θέλανε να υποθηκεύσουν τις μετοχές που κατέχει. Δε βλέπω άλλο λόγο.
Α! αφού έχει κάνει 99, μπορεί, για να συμφωνήσουν στο bissines plan και στην αναδιάρθρωση, να είπαν: αν το πιστεύεις ότι θα πετύχει, μπες εγγυητής.
Όλα παίζουν......τράπεζες είναι αυτές   :vomit:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom