Νέα

Αγορα Μοτο. Ιδεες και λυσεις!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Νικ Ο Ντικ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 78
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Καλησπερα. Καλο μεσημερι Κυριακης να εχουμε!!!

Ανοιγω αυτο το θεμα μιας και σε λιγο καιρο σκεφτομαι να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου. Καταρχην να πω οτι εχω διπλωμα Α2 που αυτο σημαινει οτι μπορω να οδηγησω μηχανες εως 400Cc ή 35kW. Δευτερον θα παρω καινουργια. Λεφτας δεν ειμαι αλλα θελω να επενδυσω σε κατι καινουργιο. Να το στρωσω εγω. Να ειμαι ο πρωτος της οσο ρομαντικο και αν ακουγεται.

Υπαρχουν 3 μηχανες που μου εχουν κλεισει το ματι. Η πρωτη που επικρατει απο την πρωτη στιγμη ειναι η Kawasaki Z300. Ειναι βεβαια και η πιο ακριβη αφου η εκδοση με ABS ειναι στα 5.490 ευρω. Φοραει τον κινητηρα του ninja 300 και πολλα αλλα καλουδια του. Η διαφορα τους ειναι καθαρα στο στησιμο. Δικυλινδρα και τα 2. Εδω μια φωτο του.
Δευτερη επιλογη Benelli Bn302. . 300Cc απιστευτος ηχος καλες κριτικες σχετικα αν και ελαχιστες ομως, απο μια εταιρεια πεθαμενη που αναστηθηκε. Φθηνο αφου εχει λιγοτερο απο 5000 ευρω. Βεβαια ενω εισαγεται στην Ελλαδα δεν μπορω να βρω αντιπροσωπο...

Τριτη επιλογη BMW310r. . 313Cc Motard βεβαια, κατω απο 5000 ευρω. Κατασκευαζεται στην Ινδια. Ισως και να μην εχει κυκλοφορισει ακομα επισημα στην Ελλαδα. Ενω εμφανισιακα με κερδιζει περισσοτερο και ειναι και BMW τελικα κατι με χαλαει πανω της....


Για πειτε ρε παιδες και σεις καμια ιδεα. Καμια πληροφορια γιαυτα οτι ξερετε. Να γινει μια σωστη επιλογη θελω.

Επισης οποιος θελει σε αυτο το θεμα να ζητησει πληροφοριες για καποια δικια του αγορα ας το κανει ελευθερα. Αλλα να ασχοληθουμε κυριως με μηχανες λογο του τιτλου του θεματος.

Ευχαριστω!!!
 

tzakomo

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2011
Μηνύματα
437
Like
72
Πόντοι
1
kawasaki αδελφε αν ειναι να διαλεξεις αναμεσα απο τα τρια, θα σου ελεγα κ το benelli αλλα ελλειψη σωστης  αντιπροσωπιας θα σε βαλει σε περιπετειες,
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Δεν εχω ιδεα απο μηχανες, αλλα απο εμφανιση και μονο, προτιμω τη Kawasaki!
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
60
Πόντοι
166
πολλα λεφτα για 300
 
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
kawasaki αδελφε αν ειναι να διαλεξεις αναμεσα απο τα τρια, θα σου ελεγα κ το benelli αλλα ελλειψη σωστης  αντιπροσωπιας θα σε βαλει σε περιπετειες,


Αυτο ειναι το προβλημα ρε γαμωτο... Γιατι φαινεται ωραιο το Benelli.


Δεν εχω ιδεα απο μηχανες, αλλα απο εμφανιση και μονο, προτιμω τη Kawasaki!

Ισχυει αν και η BMW ειναι λογο ογκου πιο μηχανη.


πολλα λεφτα για 300

Το Kawasaki ειναι οντως ακριβο. Αλλα κατω απο 4500 πεφτεις στα 250 κυβικα...


το διπλωμα του δεν αφηνει πολλες επιλογες

Πληροφοριακα και μονο μπορω να οδηγησω και την Cb500 γιατι ειναι 35kW. Αλλα παμε στα 6.500 και μου ειναι και αδιαφορη αυτη τη στιγμη.
 

kostas-mk37

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2015
Μηνύματα
739
Κριτικές
1
Like
10
Πόντοι
6
Το B.Μ.W ειναι εγγυηση, λιγο "χοντροκομενο" με ασχημη ομορφια και λιιιιιιγο αργο.
Aν εισαι λιγο πιο "γκαζακιας" χτυπα αβλεπι το Kawasaki, αν κι εγω θα σου προτινα με κλειστα ματια ενα HONDA
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.280
Κριτικές
16
Like
13.337
Πόντοι
5.577
καλη και φτηνη λυση τυπε  :rockon:
 

Συνημμένα

  • maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    191,3 KB · Εμφανίσεις: 16
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Το B.Μ.W ειναι εγγυηση, λιγο "χοντροκομενο" με ασχημη ομορφια και λιιιιιιγο αργο.
Aν εισαι λιγο πιο "γκαζακιας" χτυπα αβλεπι το Kawasaki, αν κι εγω θα σου προτινα με κλειστα ματια ενα HONDA


Ολες οι BMW ειναι ομορφες. Ακομα και οι ασχημες. Αλλα ναι ειναι αργο αν και λιγοτερα κιλα, 150kg εναντι 170kg των αλλων 2.
Honda μονο το CBR400 αλλα δεν ειναι το στιλ μου. Προτειμω τα naked.


μπορεί να μην είναι μηχανή άλλα scooter άλλα θα το χαρείς καλητερα...

Δεν διαφωνω. Ειναι αρκετα ξεκουραστα στην οδηγηση και οικονομικοτατο αποτι βλεπω το συγκεκριμενο αλλα εκτος οτι τα scooter δεν μαρεσουν, αυτη η απουσια συμπλεκτη με σκοτωνει...
 

nuber1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2014
Μηνύματα
2.904
Κριτικές
14
Like
1.021
Πόντοι
386
Ποια είναι η χρήση που θα της  κάνεις;
 
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Ποια είναι η χρήση που θα της  κάνεις;


Πηγαινελα στη δουλεια γυρω στα 32 χιλιομετρα συνολο σε καθημερινη βαση. Ε και για καμια βολτα απο εκει και περα για να μην εχω αναγκη τα ΜΜΜ.

*Χρηση της λεωφορου βουλιαγμενης προς βαρκιζα για να παω εις την εργασια μου.
 

nuber1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2014
Μηνύματα
2.904
Κριτικές
14
Like
1.021
Πόντοι
386
Πηγαινελα στη δουλεια γυρω στα 32 χιλιομετρα συνολο σε καθημερινη βαση. Ε και για καμια βολτα απο εκει και περα για να μην εχω αναγκη τα ΜΜΜ.
Όποτε ένα κάλο  scooter είναι ποιο κοντά στης ανάγκες σου ποιο πόλους χώρους,ποιο οικονομικό σε όλα .ποιο ξεκούραστο για βόλτες και αν θες και σχεδόν ισάξιο   γκάζι με 800 ευρω παραπάνω παίρνεις το beverly 350 με abs και 33hp. όσο για τον συμπλέκτη που λες εγώ μετά από 8 διαφορετικές μηχανές πλέον ούτε να τον ακούσω δεν θέλω.
 

spyros21athens

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2015
Μηνύματα
342
Like
853
Πόντοι
81
Για διπλωμα Α2 μπορεις να οδηγησεις μεχρι 35kW η το ανωτατο 46 αλογα...δεν παει με τα κυβικα πλεον...και επισης να ισχυει ο λογος ισχυς(kw)/βαρος μοτο <0,2kw
 
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Όποτε ένα κάλο  scooter είναι ποιο κοντά στης ανάγκες σου ποιο πόλους χώρους,ποιο οικονομικό σε άλλα.ποιο ξεκούραστο για βόλτες και αν θες και σχεδόν ισάξιο   γκάζι με 800 ευρω παραπάνω παίρνεις το beverly 350 με abs και 33hp. όσο για τον συμπλέκτη που λες εγώ μετά από 8 διαφορετικές μηχανές πλέον ούτε να τον ακούσω δεν θέλω.


Σιγουρα ποιο οικονομικο, ποιο ξεκουραστο και πιστευω και καπως πιο ακινδυνο στο δρομο οσο αφορα τον οδηγο του και οχι τους αλλους οδηγους γιατι δεν ειναι κατασκευασμενο για μεγαλες ταχυτητες γιατι ειναι αλλης φιλοσοφιας. Απλα εμενα δεν μου κεντριζουν το ενδιαφερον. Και παρολο που εχουν ολα αυτα τα θετικα αν πω πως αγοραζω τελικα scooter δεν θα το ευχαριστηθω γιατι αυτην την στιγμη ζηταω κατι αλλο. Ισως σε 2-3 χρονια να το προτειμισω απλα τωρα δεν ειναι στα σχεδια μου. Δεν τα καταρριπτω ετσι και σευχαριστω για την προταση σου, μην παρεξηγηθω...
 
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Για διπλωμα Α2 μπορεις να οδηγησεις μεχρι 35kW η το ανωτατο 46 αλογα...δεν παει με τα κυβικα πλεον...και επισης να ισχυει ο λογος ισχυς(kw)/βαρος μοτο <0,2kw

Ναι ε? Δεν το γνωριζα. Και για πες καποια προταση μεχρι 46 αλογα. Λογικα πρεπει να ειναι η Yamaha MT06 και MT07 αλλα δεν μαρεσουν και οριακα της φτανω γιατι το milko ειναι λιγο ψηλοτερο απο μενα. Και το KTM duke 390 ειναι 40 κατι αλογα. Αρκετα δυνατουτσικο.
 

spyros21athens

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2015
Μηνύματα
342
Like
853
Πόντοι
81
δες και το καινουριο το cbf 500 με ABS...μπορει να σ αρεσει
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.280
Κριτικές
16
Like
13.337
Πόντοι
5.577
τυπε στο Γκαζι μεχρι και αποψε εχει εκθεση με τα περισσοτερα μηχανάκια μαζεμένα,
3 ευρω η εισοδος, δεν πας μια βολτα μηπως παρεις καλυτερες ιδεες εκει από τις σοφιες των bou-ρδελιαρηδων  :grin:
 
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
δες και το καινουριο το cbf 500 με ABS...μπορει να σ αρεσει

Ωραιο ειναι αλλα ειναι στα 6.500 ευρα και δεν θελω να δωσω τοσα. Στα + οτι ειναι τετρακυλινδρο και θα εχει μια παραπανω καταναλωση.


τυπε στο Γκαζι μεχρι και αποψε εχει εκθεση με τα περισσοτερα μηχανάκια μαζεμένα,
3 ευρω η εισοδος, δεν πας μια βολτα μηπως παρεις καλυτερες ιδεες εκει από τις σοφιες των bou-ρδελιαρηδων  :grin:


Πηγα χθες οπου εκει ειδα την Benelli και την BMW g310r. Βεβαια λειπει απο την εκθεση KTM και Kawasaki. Μεχρι χθες ειχα κλεισει στο Ζ300 αλλα ερωτευτικα την Benelli.... Αμα ηξερα αντιπροσωπο, ισως το ρισκαρα και το επαιρνα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom