Νέα

Τι σημαίνει η φράση, η λέξη, το όνομα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stabit
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 189
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
Παντα με γοητευε το γεγονος οτι καθε λεξη και φραση ειναι κιβωτος ή και ο ταφος μιας πιο παλιας λεξης που ταξιδευει μεσα στο χρονο.
Κανω την αρχη.
Μορτης, το χρησιμοποιουμε για να χαρακτηρισουμε καποιον μαγκα. Απο που βγηκε ομως.
Στις αρχες του αιωνα, ξεσπασε μεγαλη επιδημια στην Αιγινα. Πεθανε μεγαλο μερος του πληθυσμου. Κανεις δεν τολμουσε να θαψει τα πτωματα. Ελευθερωσαν λοιπον βαρυποινητες για να κανουν την δουλεια.Τους υποσχεθηκαν πως οσοι επιζησουν θα παρουν χαρη. Το μορτης εχει σχεση με το θανατο
 
OP
OP
S

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
Μεγκλα. ( πχ Το κουστουμακι ειναι μεγκλα ) προερχεται απο το ΜADE IN ENGLAND
 

geremy

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
985
Like
1
Πόντοι
6
Παντα με γοητευε το γεγονος οτι καθε λεξη και φραση ειναι κιβωτος ή και ο ταφος μιας πιο παλιας λεξης που ταξιδευει μεσα στο χρονο.
Κανω την αρχη.
Μορτης, το χρησιμοποιουμε για να χαρακτηρισουμε καποιον μαγκα. Απο που βγηκε ομως.
Στις αρχες του αιωνα, ξεσπασε μεγαλη επιδημια στην Αιγινα. Πεθανε μεγαλο μερος του πληθυσμου. Κανεις δεν τολμουσε να θαψει τα πτωματα. Ελευθερωσαν λοιπον βαρυποινητες για να κανουν την δουλεια.Τους υποσχεθηκαν πως οσοι επιζησουν θα παρουν χαρη. Το μορτης εχει σχεση με το θανατο

ξερω την ιδια ιστορια αλλα στην κρητη την εποχη των βενετων γυρω 14ο αιωνα, τα χρονια του "μαυρου θανατοϋ"
 

χχχχχ

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Οκτ 2007
Μηνύματα
528
Κριτικές
34
Like
6
Πόντοι
1.230
Το μάγκας πιθανότατα προέρχεται από την αλβανική λέξη μαγκα=ομάδα άτακτων πολεμιστών.
Το δικό μου ερώτημα είναι
Τι σημαίνει η φράση "τα μελιτζανιά να μην τα βάνεις πιά" που ακούγεται στο τραγούδι "Δεν ξανακάνω φυλακή"΄;
 

perineo

Μέγας
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
762
Κριτικές
13
Like
156
Πόντοι
4.445
ωραίο θρεντ άνοιξες.
Η λέξη kangooro  προέρχεται από τη λέξη Κα που σημαίνει δεν και gooro (=ξέρω) στην γλώσσα των μαουρί των ιθαγενών της Αυστραλίας.Και αυτό γιατί όταν ο κάπταιν κουκ  και η παρέα του, όταν πρωτοπάτησε στην Αυστραλία ρώταγε πως ονομάζονται αυτά τα ζώα αυτοί απαντούσαν kangooro, δηλαδή δεν ξέρω!! :uglystupid:
 

pilot2005

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2005
Μηνύματα
1.393
Κριτικές
21
Like
9
Πόντοι
2.945
Το μάγκας πιθανότατα προέρχεται από την αλβανική λέξη μαγκα=ομάδα άτακτων πολεμιστών.
Το δικό μου ερώτημα είναι
Τι σημαίνει η φράση "τα μελιτζανιά να μην τα βάνεις πιά" που ακούγεται στο τραγούδι "Δεν ξανακάνω φυλακή"΄;
Έχω την εντύπωση ότι το μελιτζανιά αναφέρεται στο χρώμα της φόρμας των φυλακισμένων... :think:
 
OP
OP
S

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
Το ονομα Ουαλος στα σαξωνικα σημαινει, ο ξενος, ο ανεπιθυμητος. Θρασος αυτοι οι Σαξωνες
 

χχχχχ

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Οκτ 2007
Μηνύματα
528
Κριτικές
34
Like
6
Πόντοι
1.230
Στις αρχές του 20 αιώνα οι πόρνες χρησιμοποιούσαν για αντισηπτικό διάλυμα υπερμαγγανικού καλίου το οποίο έχει χρώμα μωβ. Για να μην φαίνονται οι λεκέδες στα εσώρουχα χρησιμοποιούσαν υφασματα για εσώρουχα σε χρώμα μελιτζανί. Έτσι η φράση "τα μελιτζανιά να μην τα βάνεις άλλο πιά" σημαίνει ότι θα σε κάνω κυρία δεν θα είσαι πια πόρνη και δεν θα φοράς μελιτζανιά εσώρουχα.!
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Ενδιαφέρον thread!
 

target

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
155
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
1
Το δικό μου ερώτημα είναι
Τι σημαίνει η φράση "τα μελιτζανιά να μην τα βάνεις πιά" που ακούγεται στο τραγούδι "Δεν ξανακάνω φυλακή"΄;

"Τα μελιτζανιά να μην τα βάνεις πια"  μιλάει για το χρώμα το μελιτζανί "της μελιτζάνας".
Τα πένθιμα χρώματα είναι το Μαύρο, το Λευκό και το μελιτζανί ή "Μοβ".
 
OP
OP
S

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
Στις αρχές του 20 αιώνα οι πόρνες χρησιμοποιούσαν για αντισηπτικό διάλυμα υπερμαγγανικού καλίου το οποίο έχει χρώμα μωβ. Για να μην φαίνονται οι λεκέδες στα εσώρουχα χρησιμοποιούσαν υφασματα για εσώρουχα σε χρώμα μελιτζανί. Έτσι η φράση "τα μελιτζανιά να μην τα βάνεις άλλο πιά" σημαίνει ότι θα σε κάνω κυρία δεν θα είσαι πια πόρνη και δεν θα φοράς μελιτζανιά εσώρουχα.!
Kαλο :thumbsup:
 

requiem

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.976
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
ωραιο θρεντ.παντα ειχα απορια απο που βγηκε το πηγε η ψυχη μου στη κουλουρη.ξερει κανεις?
 

χχχχχ

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Οκτ 2007
Μηνύματα
528
Κριτικές
34
Like
6
Πόντοι
1.230
Πάμε παρακάτω στο τραγούδι "κάτω στα λεμονάδικα" ακούγεται η φράση "δυο λαχανάδες πιάσανε που κάναν την κυρία"
Τι σημαίνει η φράση; ποιοι ήταν οι λαχανάδες και τι είναι τα λάχανα;
 
OP
OP
S

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
ωραιο θρεντ.παντα ειχα απορια απο που βγηκε το πηγε η ψυχη μου στη κουλουρη.ξερει κανεις?
Oι λαχαναδες ηταν πορτοφολαδες της εποχης. Γι' αυτο και το τραγουδι λεει " Εμεις τρωμε τα λαχανα "
 

χχχχχ

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Οκτ 2007
Μηνύματα
528
Κριτικές
34
Like
6
Πόντοι
1.230
ωραιο θρεντ.παντα ειχα απορια απο που βγηκε το πηγε η ψυχη μου στη κουλουρη.ξερει κανεις?
Γεγονότα όπως η πανώλη του 1550, η πολιορκία της πόλης των Αθηνών από τον Μοροζίνη το 1687, τα ορλοφικά το 1770 καθώς και η επανάσταση του 1821 οδήγησαν κυρίως τους κατοίκους των Αθηνών αλλά και κατοίκους της ευρύτερης περιοχής της Αττικής, Βοιωτίας και Πελοποννήσου να καταφύγουν και να εγκατασταθούν στη Σαλαμίνα.
Μεγάλη επιρροή παρατηρήθηκε και το 1922 με τους πρόσφυγες της Μικράς Ασίας. Για όλους αυτούς η Σαλαμίνα ήταν τόπος καταφυγής και διάσωσης. Εξού και η φράση : «Πήγε η ψυχή μου στην Κούλουρη». Δηλαδή πήγε στην Κούλουρη για να φυλαχτεί και να διασωθεί.
 

χχχχχ

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Οκτ 2007
Μηνύματα
528
Κριτικές
34
Like
6
Πόντοι
1.230
Oι λαχαναδες ηταν πορτοφολαδες της εποχης. Γι' αυτο και το τραγουδι λεει " Εμεις τρωμε τα λαχανα "
Σωστά λάχανο=πορτοφόλι και λαχανάδες=πορτοφολάδες άρα η φράση "δυο λαχανάδες πιάσανε που κάναν την κυρία" σημαίνει δυό πορτοφολάδες πιάσανε που έκαναν τους ανήξερους
 
OP
OP
S

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
Τι ειναι το" Ταληρο " ?
 

target

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
155
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
1
Πάμε παρακάτω στο τραγούδι "κάτω στα λεμονάδικα" ακούγεται η φράση "δυο λαχανάδες πιάσανε που κάναν την κυρία"
Τι σημαίνει η φράση; ποιοι ήταν οι λαχανάδες και τι είναι τα λάχανα;

Τα λάχανα είναι τα πορτοφόλια τα γεμάτα με χρήμα στην αργκό.
Οι λαχανάδες οι πορτοφολάδες.
Κάνανε την κυρία, κάνανε τους αθώους καθώς οι οι κυρίες εκείνης της
εποχής ήταν αθώες (απονήρευτες)  :uglystupid:  :uglystupid:  :jerking:  :jerking:
Αναφερόμαστε στα πρώτα χρόνια του 19ου αιώνα περί το 1915-1920.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom