Νέα

Επανάσταση στις αερομεταφορές: Η πρώτη πτήση αεροπλάνου χωρίς καύσιμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Yakuza boy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Tsarkitis

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2015
Μηνύματα
1.122
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Να δούμε αν θα μπορέσουν να φτιάξουν αεροσκάφος επιβατηκό με αρκετή ενέργεια για να σηκώνει το βάρος του και να πετάει με 900 χαω. Πολύ σύσκολο, φαντάζομαι η ηλιακή ενέργεια επαρκεί για χαμηλής ταχύτητας πτήσεις και χαμηλού βάρους κατα συνέπεια.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.630
Like
20.357
Πόντοι
5.006
φανταζομαι να ταξιδευεις μ αυτο και μολις πεφτεις σε συννεφιες να αρχιζεις τους τεμεναδες....
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Tsarkitis

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2015
Μηνύματα
1.122
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
φανταζομαι να ταξιδευεις μ αυτο και μολις πεφτεις σε συννεφιες να αρχιζεις τους τεμεναδες....
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Δε κάνει για ταξίδια ακόμα, ειναι πρωτότυπο αυτο που βγάλανε. Με αυτή την ταχύτητα δε μπορεί να πάει πουθενά, ειναι απαγορευτική για πτήσεις επιβατών
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
πολλές γνωστές εταιρείες, όπως οι Bayer, Solvay, ABB, Schindler, Omega και άλλες.
Όπως όμως μου έλεγε φίλος μου, χειριστής, με 18.000+ ώρες πτήσης στο σβέρκο του,
"No Boeing, No Going".

Και δεν την βλέπω μέσα στις εταιρείες.

Μπορει να εχει κουμπι για να το γυριζεις στο καυσιμο ρε τυπε.
Το θέμα είναι να ΜΗΝ χρειάζεται να κουβαλάς καύσιμο μαζί σου. Αν πρέπει να το κουβαλάς, πάει περίπατο η ελαφρότητα που χρειάζεται για τέτοιες μικρής ισχύος κατασκευές.

Ο Ήλιος δίνει (όταν είναι κάθετος) ενέργεια 1.300W/m2, αλλά απ' αυτά μπορούμε και παίρνουμε (σε ρεύμα) μόνο το 20%. Δεν ξέρω αν το ποσοστό αυτό έχει αυξηθεί τελευταία (σε τίποτα solar cells που προορίζονται για το διάστημα), αλλά ξέρεις πόσο  κοστίζουν αυτά...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom