Νέα

LinkedIn (χρήσιμο εργαλείο για εργασία στην Ελλάδα;)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 42
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.542
Πόντοι
2.356
LinkedIn έχετε; Τι πιστεύετε γι αυτό; Μήπως είναι περισσότερο εργαλείο αυτοπροβολής (στην Ελλάδα) παρά βοήθειας (όπως στο εξωτερικό); Χρειάζεται κανείς να φτιάξει προφίλ; Επαγγελματικά ενδέχεται να βοηθήσει; Χρειάζεται να έχεις φόρα παρτίδα την επαγγελματική σου ζωή; Να τη βλέπει ο καθένας; Παρεπιτόντως ο καθένας μπορεί να τη δει ακόμα και αν δεν είναι μέλος του LinkedIn, δεν είναι όπως facebook που μπορείς να κρύψεις. Εκεί αντιθέτως δείχνεις... Μου τη σπάει που ενώ το έχει σε πολλές γλώσσες δεν το βάζει στα ελληνικά (η χαρά των εν Ελλάδι "ξενοσπουδαγμένων" να διαφημίσουν τις σπουδές τους). Ξέρω πως εκεί οι ομάδες είναι κλειστές, μπορείς να δικτυωθείς επαγγελματικά στο τομέα σου; Στην Ελλάδα που οι πιο πολλές εργασίες ακόμα και σε σοβαρές εταιρίες με σοβαρότατες αρμοδιότητες και ευθύνες ανατίθενται μέσω γνωστών - συγγενών και φίλων  χρειάζεται ένα τέτοιο εργαλείο; (και πόσες να είναι στην Ελλάδα οι πολυεθνικές πια που θα μπορείς να απευθυνθείς;) Θέλω γνώμες πάνω σε αυτό το θέμα. Μιλάμε πάντα για εργασία στην Ελλάδα.   Για εξωτερικό εννοείται πως χρειάζεται για να μην πω πως απαιτείται.

www.linkedin.com/]https://www.linkedin.com/[/url]



 

Συνημμένα

  • lnkedIn.jpg
    lnkedIn.jpg
    6,5 KB · Εμφανίσεις: 10
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.542
Πόντοι
2.356
Α να προσθέσω ότι στην Ελλάδα υπάρχουν 511.291 χρήστες της συγκεκριμένου κοινωνικού δικτύου.
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.379
Πόντοι
506
LinkedIn έχετε;
Ναι
Τι πιστεύετε γι αυτό;
Άχρηστο για Ελλάδα
Μήπως είναι περισσότερο εργαλείο αυτοπροβολής (στην Ελλάδα) παρά βοήθειας (όπως στο εξωτερικό);
Ειναι ΜΟΝΟ τετοιο
Χρειάζεται κανείς να φτιάξει προφίλ;
Οχι
Επαγγελματικά ενδέχεται να βοηθήσει;
Οχι
Χρειάζεται να έχεις φόρα παρτίδα την επαγγελματική σου ζωή;
Οχι
Να τη βλέπει ο καθένας; Παρεπιτόντως ο καθένας μπορεί να τη δει ακόμα και αν δεν είναι μέλος του LinkedIn, δεν είναι όπως facebook που μπορείς να κρύψεις.
Λαθος μπορεις να τα κρυψεις
Μου τη σπάει που ενώ το έχει σε πολλές γλώσσες δεν το βάζει στα ελληνικά (η χαρά των εν Ελλάδι "ξενοσπουδαγμένων" να διαφημίσουν τις σπουδές τους). Ξέρω πως εκεί οι ομάδες είναι κλειστές, μπορείς να δικτυωθείς επαγγελματικά στο τομέα σου; Στην Ελλάδα που οι πιο πολλές εργασίες ακόμα και σε σοβαρές εταιρίες με σοβαρότατες αρμοδιότητες και ευθύνες ανατίθενται μέσω γνωστών - συγγενών και φίλων  χρειάζεται ένα τέτοιο εργαλείο; (και πόσες να είναι στην Ελλάδα οι πολυεθνικές πια που θα μπορείς να απευθυνθείς;)
Οχι ειπαμε

Φτιάχνεις ενα προφιλ αν θες απλα και μονο αν τύχει για καμμια θεση να βοηθήσει κάποιος να "δουν" το βιογραφικο σου.Ομως αυτος ο κάποιος κατα 99% ειναι και φίλος σου στο fb..

 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Οντως οπως τα ειπε ο φιλος απο πανω ειναι.  Ο κρισιμος παραγοντας για να βρεις δουλεια ειναι να υπάρχουν δουλειές. Και οχι τα linkedin και φεησμπουκ μεησμπουκ και το κακο συναπαντημα  :rolleyes:
 

NITRO

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.935
Κριτικές
161
Like
5.814
Πόντοι
37.127
έχω διαφορετική άποψη για το θέμα και εξηγώ:
1. δεν είναι μέσο κοινωνικής δικτύωσης με την κλασσική έννοια του όρου στην Ελλάδα (βλ. facebook) 
2. είναι πολύ σημαντικό εργαλείο να υπάρχει μια βάση δεδομένων για στελέχη που έχουν προϋπηρεσία και σπουδές
3. ειδικά όταν η τάση είναι πλέονν να βρεις δουλειά στο εξωτερικό είναι πολύ σημαντικό το τι μέσον χρησιμοποιείς και κατά πόσο οι πληροφορίες που παρέχονται είναι αξιόπιστες
4. οι πολυεθνικές πλέον δεν επενδύουν στην Ελλάδα δημιουργώντας HQ's όπως προ εικοσαετίας αλλά πλέον στελεχώνονται μόνο μέσω αξιόπιστων γραφείων headhunters και η μορφή εργασίας που προσφέρουν είναι σημαντικά διαφοροποιημένη αφού η τεχνολογία πλέον επιτρέπει την απομακρυσμένη διαχείριση

όταν μου το πρότειναν το 2007 μου έμοιαζε και εμένα περιττό, αλλά με τα νέα δεδομένα της αγοράς είναι απαραίτητο 
 
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
έχω διαφορετική άποψη για το θέμα και εξηγώ:
1. δεν είναι μέσο κοινωνικής δικτύωσης με την κλασσική έννοια του όρου στην Ελλάδα (βλ. facebook) 
2. είναι πολύ σημαντικό εργαλείο να υπάρχει μια βάση δεδομένων για στελέχη που έχουν προϋπηρεσία και σπουδές
3. ειδικά όταν η τάση είναι πλέονν να βρεις δουλειά στο εξωτερικό είναι πολύ σημαντικό το τι μέσον χρησιμοποιείς και κατά πόσο οι πληροφορίες που παρέχονται είναι αξιόπιστες
4. οι πολυεθνικές πλέον δεν επενδύουν στην Ελλάδα δημιουργώντας HQ's όπως προ εικοσαετίας αλλά πλέον στελεχώνονται μόνο μέσω αξιόπιστων γραφείων headhunters και η μορφή εργασίας που προσφέρουν είναι σημαντικά διαφοροποιημένη αφού η τεχνολογία πλέον επιτρέπει την απομακρυσμένη διαχείριση

όταν μου το πρότειναν το 2007 μου έμοιαζε και εμένα περιττό, αλλά με τα νέα δεδομένα της αγοράς είναι απαραίτητο 
 

Πιστευεις οτι μπορει να λειτουργησει, η λειτουργει πλεον, ως μια "Βαση δεδομενων" αναζητησης εργατικου δυναμικου για τις επιχειρησεις? Η μηπως χρειαζεται κιολας να το "Τρεξεις" εσυ ο ιδιος το πραγμα για να το αξιποιησεις?
  Σαφως ειναι χρησιμο εργαλειο, αυτο που ειχα τονισει παραπανω ηταν σε απαντηση στον τιτλο του θρεντ αν δηλαδη ειναι χρησιμο για να βρει κανεις θεση στην Ελλαδα.
Απο οτι εχω δει παντως ολοι οι συναδελφοι μου στην εταιρεια εχουν ( εγω δεν εχω :grin: ).
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.379
Πόντοι
506
έχω διαφορετική άποψη για το θέμα και εξηγώ:
1. δεν είναι μέσο κοινωνικής δικτύωσης με την κλασσική έννοια του όρου στην Ελλάδα (βλ. facebook) 
2. είναι πολύ σημαντικό εργαλείο να υπάρχει μια βάση δεδομένων για στελέχη που έχουν προϋπηρεσία και σπουδές
3. ειδικά όταν η τάση είναι πλέονν να βρεις δουλειά στο εξωτερικό είναι πολύ σημαντικό το τι μέσον χρησιμοποιείς και κατά πόσο οι πληροφορίες που παρέχονται είναι αξιόπιστες
4. οι πολυεθνικές πλέον δεν επενδύουν στην Ελλάδα δημιουργώντας HQ's όπως προ εικοσαετίας αλλά πλέον στελεχώνονται μόνο μέσω αξιόπιστων γραφείων headhunters και η μορφή εργασίας που προσφέρουν είναι σημαντικά διαφοροποιημένη αφού η τεχνολογία πλέον επιτρέπει την απομακρυσμένη διαχείριση

όταν μου το πρότειναν το 2007 μου έμοιαζε και εμένα περιττό, αλλά με τα νέα δεδομένα της αγοράς είναι απαραίτητο   
   
Ναι αλλα μιλάς για εξωτερικό όπου εκει ειναι οντως εργαλείο
 

NITRO

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.935
Κριτικές
161
Like
5.814
Πόντοι
37.127
Πιστευεις οτι μπορει να λειτουργησει, η λειτουργει πλεον, ως μια "Βαση δεδομενων" αναζητησης εργατικου δυναμικου για τις επιχειρησεις? Η μηπως χρειαζεται κιολας να το "Τρεξεις" εσυ ο ιδιος το πραγμα για να το αξιποιησεις?
 Σαφως ειναι χρησιμο εργαλειο, αυτο που ειχα τονισει παραπανω ηταν σε απαντηση στον τιτλο του θρεντ αν δηλαδη ειναι χρησιμο για να βρει κανεις θεση στην Ελλαδα.
Απο οτι εχω δει παντως ολοι οι συναδελφοι μου στην εταιρεια εχουν ( εγω δεν εχω :grin: ).

θα σου πω ένα προσωπικό μου παράδειγμα πως το 2004 που αποφάσισα να αλλάξω εταιρία έτρεξα μέσω google μια βάση δεδομένων με τις πολυεθνικές στην Ελλάδα στον κλάδο που με ενδιέφερε καθώς και των μεγαλυτέρων γραφείων headhunters της εποχής ....το αποτέλεσμα ήταν να στείλω στην κάθε μια ξεχωριστά το βιογραφικό μου μέσω email (περίπου 100 mails )και να περιμένω απάντηση ...

σήμερα αυτή η διαδικασία είναι απλοποιημένη αρκεί να βρείς μέσω του job search τις εταιρίες που σε ενδιαφέρουν ή απλά να δικτυωθείς με εκπροσώπους HR των εταιριών ώστε να δουν το προφιλ σου και αν τους ενδιαφέρει απλά σου στέλνουν ένα μήνυμα
 

gamiarits

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
3.035
Like
2
Πόντοι
16
Ρωτηστε τον τραμουντανα  :2funny:
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.542
Πόντοι
2.356
θα σου πω ένα προσωπικό μου παράδειγμα πως το 2004 που αποφάσισα να αλλάξω εταιρία έτρεξα μέσω google μια βάση δεδομένων με τις πολυεθνικές στην Ελλάδα στον κλάδο που με ενδιέφερε καθώς και των μεγαλυτέρων γραφείων headhunters της εποχής ....το αποτέλεσμα ήταν να στείλω στην κάθε μια ξεχωριστά το βιογραφικό μου μέσω email (περίπου 100 mails )και να περιμένω απάντηση ...

σήμερα αυτή η διαδικασία είναι απλοποιημένη αρκεί να βρείς μέσω του job search τις εταιρίες που σε ενδιαφέρουν ή απλά να δικτυωθείς με εκπροσώπους HR των εταιριών ώστε να δουν το προφιλ σου και αν τους ενδιαφέρει απλά σου στέλνουν ένα μήνυμα

Συμφωνώ σε αυτό που λες, ωστόσο στην Ελλάδα ελάχιστες είναι οι δυνατότητες να βρεις δουλειά μέσω τέτοιας διαδικασίας. Εγώ για Ελλάδα μίλησα στο θρεντ. Δυστυχώς εδώ όλα είναι μέσω γνωστών.

Παρατήρηση Νο1: Ο εξυπνάκιας (nickpie2008) που απάντησε με τα ναι και τα οχι μονολεκτικά απλώς θα μπορούσε να απαντάει και με επιχειρήματα. (Αν και συμφωνώ μαζί του εν γένει)
Παρατήρηση Νο2: Η Ελλάδα έχει πάρα μα πάρα πολύ μικρή αγορά, γι' αυτό και δεν νομίζω να δουλεύει ένα εργαλείο όπως το LinkedIn. Οι άνεργοι είναι τόσο πολλοί όπως και τα καλά στελέχη που διαρκώς ψάχνονται.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.542
Πόντοι
2.356
Οντως οπως τα ειπε ο φιλος απο πανω ειναι.  Ο κρισιμος παραγοντας για να βρεις δουλεια ειναι να υπάρχουν δουλειές. Και οχι τα linkedin και φεησμπουκ μεησμπουκ και το κακο συναπαντημα  :rolleyes:

Chevalier Fidèle, κρίσιμος παράγοντας δεν είναι μόνο να υπάρχουν δουλειές, φυσικά και είναι σπουδαίο αυτό, αλλά να κάνεις εσύ και εγώ γι αυτές τις δουλειές. Επίσης ένας άλλος κρίσιμος παράγοντας είναι η εκτός ίντερνετ κοινωνική σου δικτύωση. Κοινώς οι γνωστοί. Βέβαια πολλές φορές δεν μπορούν να βοηθήσουν ούτε αυτοί καθώς έχουν κάποιους που είναι άνεργοι και είναι πιο κοντά τους (βλέπε συγγενείς α βαθμού ή κολλητούς)
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.542
Πόντοι
2.356
Και να συμπληρώσω:

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΥΝΑΜΙΤΗ (και που να ανταποκρίνεται σε αυτά που ψάχνει η αγορά)
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.150
Like
343
Πόντοι
36
Φίλε είναι πολλή χρήσιμο εργαλείο για έυρεση εργασίας στο εξωτερικό ( μιλάω από προσωπική καθαρά εμπειρεία ).
Στην Ελλάδα οι εταιρείες έχουν ένα τμήμα Ανθρωπίνου Δυμαμικού ( και αν ) που απλά  θα λάβει κάποια βιογραφικά απο κάποια αγγελία που θα αναρτηθεί ( ηλεκτρονικό ή έντυπο τύπο ).
Στο εξωτερικό πολλές εταιρείες το ανάλογο τμήμα πλέον το δίνουν σε εξωτερικό συνεργάτη που αυτοί αναζητούν σε αυτό το site. Και να ξέρεις σε πλησιάζουν και ας έχεις στο προφιλ την πληροφορία ότι εργάζεσαι.
 

jstar

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2010
Μηνύματα
2.441
Like
12
Πόντοι
16
Για το εξωτερικο ειναι φοβερο εργαλειο οπως ειπαν και παραπανω!
Αν εχεις καλο βιογραφικο εκει μεσα,τοτε απο μονες τους,θα σου κανουν προταση πολλες εταιριες σχετικες με το αντικειμενο της εξειδικευσης σου!
Στην Ελλαδα απο την αλλη, ελαχιστες εταιριες το κοιτουν..
 

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
Πιστευεις οτι μπορει να λειτουργησει, η λειτουργει πλεον, ως μια "Βαση δεδομενων" αναζητησης εργατικου δυναμικου για τις επιχειρησεις? Η μηπως χρειαζεται κιολας να το "Τρεξεις" εσυ ο ιδιος το πραγμα για να το αξιποιησεις?
  Σαφως ειναι χρησιμο εργαλειο, αυτο που ειχα τονισει παραπανω ηταν σε απαντηση στον τιτλο του θρεντ αν δηλαδη ειναι χρησιμο για να βρει κανεις θεση στην Ελλαδα.
Απο οτι εχω δει παντως ολοι οι συναδελφοι μου στην εταιρεια εχουν ( εγω δεν εχω :grin: ).
κ η κουτση μαρια εχει
 

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
Έχω Linkedin εδώ και αρκετά χρόνια με αρκετά ενημερωμένο προφιλ. Αποτέλεσμα είναι να μου στέλνουν ανά λίγες εβδομάδες recruiters κυρίως από εξωτερικό για θέσεις οι οποίες, 9 στις 10 ταιριάζουν με τα ενδιαφέροντα μου. Επίσης έχουν επικοινωνήσει μαζί μου αντίστοιχα για recruiting και Έλληνες για θέσεις στην Ελλάδα.

Λόγω των παραπάνω το θεωρώ σημαντικό εργαλείο για κάποιον που ψάχνεται στο θέμα της δουλειάς.

Όλα εξαρτώνται βέβαια από το τι δουλειά κάνεις - κυρίως βοηθάει αν είσαι στον τομέα των νέων τεχνολογιών, δε νομίζω να έχει τόσο νόημα το Linkedin σε πιο παραδοσιακά επαγγέλματα (γιατροί, δικηγόροι κλπ).
 

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
Πιστευεις οτι μπορει να λειτουργησει, η λειτουργει πλεον, ως μια "Βαση δεδομενων" αναζητησης εργατικου δυναμικου για τις επιχειρησεις? Η μηπως χρειαζεται κιολας να το "Τρεξεις" εσυ ο ιδιος το πραγμα για να το αξιποιησεις?
  Σαφως ειναι χρησιμο εργαλειο, αυτο που ειχα τονισει παραπανω ηταν σε απαντηση στον τιτλο του θρεντ αν δηλαδη ειναι χρησιμο για να βρει κανεις θεση στην Ελλαδα.
Απο οτι εχω δει παντως ολοι οι συναδελφοι μου στην εταιρεια εχουν ( εγω δεν εχω :grin: ).

Όχι, οι εταιρίες εδώ στην Ελλάδα *δε* ψάχνουν από το Linkedin. Μόνο οι recruiters ψάχνουν για να προτείνουν μετά στις εταιρίες.

Γενικά εδώ στην Ελλάδα οι εταιρίες βάζουν μια θέση στη χρυσή ευκαιρία και παίρνουν 1000 βιογραφικά. Γιατί να ασχοληθούν με Linkedin ? Όποιος έχει καλό προφιλ προφανώς θα είναι και πιο "ακριβός" και δε θα θέλει να εργαστεί με το βασικό  :jerking:
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.542
Πόντοι
2.356
Όχι, οι εταιρίες εδώ στην Ελλάδα *δε* ψάχνουν από το Linkedin. Μόνο οι recruiters ψάχνουν για να προτείνουν μετά στις εταιρίες.

Γενικά εδώ στην Ελλάδα οι εταιρίες βάζουν μια θέση στη χρυσή ευκαιρία και παίρνουν 1000 βιογραφικά. Γιατί να ασχοληθούν με Linkedin ? Όποιος έχει καλό προφιλ προφανώς θα είναι και πιο "ακριβός" και δε θα θέλει να εργαστεί με το βασικό  :jerking:

Γιατί νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο;
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.542
Πόντοι
2.356
Έχω Linkedin εδώ και αρκετά χρόνια με αρκετά ενημερωμένο προφιλ. Αποτέλεσμα είναι να μου στέλνουν ανά λίγες εβδομάδες recruiters κυρίως από εξωτερικό για θέσεις οι οποίες, 9 στις 10 ταιριάζουν με τα ενδιαφέροντα μου. Επίσης έχουν επικοινωνήσει μαζί μου αντίστοιχα για recruiting και Έλληνες για θέσεις στην Ελλάδα.

Λόγω των παραπάνω το θεωρώ σημαντικό εργαλείο για κάποιον που ψάχνεται στο θέμα της δουλειάς.

Όλα εξαρτώνται βέβαια από το τι δουλειά κάνεις - κυρίως βοηθάει αν είσαι στον τομέα των νέων τεχνολογιών, δε νομίζω να έχει τόσο νόημα το Linkedin σε πιο παραδοσιακά επαγγέλματα (γιατροί, δικηγόροι κλπ).
Ναι αν είναι κανείς τίποτα πληροφορικάριος ή μαντζερ τον ψάχνουν, στανταριά αυτό.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.542
Πόντοι
2.356
ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΣ
Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχει αξία ούτε να έχεις LinkedIn ούτε τίποτα τέτοιο. Εκτός αν είσαι γιάπης του HR  ή για image και καλά... Επίσης ούτε καν αξίζει να μπαίνεις να κοιτάς αγγελίες εργασίας. Όποιος βάζει αγγελία είτε ζητάνε σκλάβους είτε πολύ εξειδικευμένα προσόντα είτε μεγάλη διαλογή επαγγελματιών για να διαλέξει τον πιο καλό και πιο φτηνό. Αυτό που ύθισται είναι μέσω γνωστών. Εξάλλου εδώ όλα έτσι γίνονται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom