Νέα

Πέθανε ὁ Σπύρος Ζαγοραῖος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 45
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.365
Κριτικές
3
Like
3.170
Πόντοι
786
Ήταν τύπος. RIP.

hqdefault.jpg
 

xilnik

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
31 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.192
Κριτικές
210
Like
2.892
Πόντοι
11.565

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Γαμημενοι...
Ο Ζαγοραιος στο Γ νεκροταφειο και ο Πανιαρας επειδη ζωγραφιζε(?) μπλε και κοκκινες παπαριες στο Α νεκροταφειο.
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
RIP. Ίσως ο Τελευταίος Μεγάλος Ρεμπέτης ..
 

xilnik

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
31 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.192
Κριτικές
210
Like
2.892
Πόντοι
11.565

xilnik

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
31 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.192
Κριτικές
210
Like
2.892
Πόντοι
11.565

ΠΥΡΑΥΛΟΣ

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Δεκ 2009
Μηνύματα
3.273
Κριτικές
104
Like
2.750
Πόντοι
7.016
...
Ο Ζαγοραιος στο Γ νεκροταφειο και ο Πανιαρας επειδη ζωγραφιζε(?) μπλε και κοκκινες παπαριες στο Α νεκροταφειο.
Ο αείμνηστος Ζαγοραίος, θα ταφεί στο Γ΄Νεκροταφείο, γιατί δεν υπάρχει Δ΄.

RIP. Ίσως ο Τελευταίος Μεγάλος Ρεμπέτης ..
Ο αείμνηστος Ζαγοραίος, ήταν βαρύ λαϊκό και όχι ρεμπέτικο.
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.111
Κριτικές
3
Like
1.378
Πόντοι
496

DON GIOVANNI

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
3.562
Like
6
Πόντοι
16
Έφυγε χθες από τη ζωή, σε ηλικία 86 ετών, ο σπουδαίος ερμηνευτής, στιχουργός και συνθέτης Σπύρος Ζαγοραίος. Η κηδεία του θα γίνει αύριο το απόγευμα από το Γ' Νεκροταφείο.

Ο Σπύρος Ζαγοραίος γεννήθηκε στον Άγιο Αρτέμιο (Γούβα) του Παγκρατίου στις 23 Ιουνίου 1928. Σε ηλικία 15 ετών έχασε σε ατύχημα το ένα του χέρι, όταν έσκασε μια χειροβομβίδα την ώρα που έπαιζε με συμμαθητές του στην Αγία Παρασκευή της Αττικής.

Εντούτοις μπήκε δυναμικά στο χώρο του λαϊκού τραγουδιού και ξεχώρισε με τη φωνή του. Ξεκίνησε την καριέρα του το 1952 από την Αθήνα και μετά τη Θεσσαλονίκη.

Στις αρχές της δεκαετίας του 1960 άρχισε να τον συνοδεύει στο τραγούδι η σύζυγος του Ζωή, δημιουργώντας ένα από τα πιο λαοφιλή ντουέτα του λαϊκού τραγουδιού.

Κατάφερε και τραγούδησε με αυτή την ξεχωριστή φωνή που διέθετε πολλά και αξέχαστα τραγούδια. Μερικά από τα πιο διαχρονικά είναι: από τα πιο διαχρονικά "η προσευχή", "ο μάγκας από τον Βοτανικό" καθώς και το "ζήτω η αλητεία".

Πηγή
ΣΠΥΡΟΣ ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ - Ένας μάγκας στο Βοτανικό - YouTube


ΣΠΥΡΟΣ ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ ΖΗΤΩ Η ΑΛΗΤΕΙΑ - YouTube


ΣΠΥΡΟΣ ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ~ΕΝΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙ - YouTube

Άς είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει !
 

xilnik

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
31 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.192
Κριτικές
210
Like
2.892
Πόντοι
11.565

Επισκέπτης

Βασανισμένος Άνθρωπος και γι'αυτό ήταν μοναδικός και αυθεντικός στα τραγούδια του...

Σε μια από τις τελευταίες συνεντεύξεις του ανέφερε με πικρα τον ρατσισμό που βίωσε από "συναδέλφους" του λόγω του ατυχήματος που είχε.

Αγωνιστής ως το μεδούλι, Άνθρωπος άλλης εποχής...

-Το τραγούδι, το χειροκρότημα σας λείπει; τον ρωτάνε.

"Αν μου λείπει;Κλαίω γι'αυτό.Ήταν η ζωή μου ολόκληρη.Από αυτό έπαιρνα ζωή.Λέω να ξανατραγουδήσω.
Έστω για μία φορά.Για ένα χειροκρότημα..."

-Το λέει η καρδιά σας;

"Αν το λέει;Κάθομαι με τις ώρες και κάνω πρόβες στο δωμάτιό μου.Ακούω τραγούδια, μελετάω."

-Θα λέγατε ποτέ "ας τραγουδήσω μια φορά κι ας πεθάνω στην πίστα";

"Όχι.Εγώ το θάνατο δεν τον θέλω έτσι.Θέλω να μου δώσει μια "νταν" και να φύγω χωρίς να το καταλάβω καθόλου."
 

bouk86

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2008
Μηνύματα
84
Κριτικές
6
Like
57
Πόντοι
0
Γαμημενοι...
Ο Ζαγοραιος στο Γ νεκροταφειο και ο Πανιαρας επειδη ζωγραφιζε(?) μπλε και κοκκινες παπαριες στο Α νεκροταφειο.

Ειλικρινά βρές μου έναν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ λόγω να έχει νόημα αυτό.Δέν νομίζω ότι νοιάζει κάποιον πεθαμένο πού θα ταφεί.
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Ειλικρινά βρές μου έναν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ λόγω να έχει νόημα αυτό.Δέν νομίζω ότι νοιάζει κάποιον πεθαμένο πού θα ταφεί.
Η απαντηση ειναι στην Αμφιπολη. Στις πυραμιδες. Για καποιους πεθαμενους εχει (πριν γινουν πεθαμενοι). Για τους ζωντανους ομως εχει λογο. Και σε αγγιζει ειτε το θες ειτε οχι (φορολογουμενος δεν εισαι?).
 

TRIENA

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2012
Μηνύματα
7.093
Like
6
Πόντοι
66
Εφυγε από τη ζωή ο Σπύρος Ζαγοραίοs.

Η κηδεία του λαϊκού τραγουδιστή και συνθέτη θα γίνει την Τετάρτη στο Γ' Νεκροταφείο - Διαβάστε τι είχε πει σε παλαιότερες του συνεντεύξεις για την χειροβομβίδα που έσκασε στα χέρια του όταν ήταν 13 ετών, τη σύζυγό του Ζωή, τον γιο του που τον έχασε από καρκίνο, τον ρατσισμό από συναδέλφους του, αλλά και το πώς θα ήθελε να τον βρει ο θάνατος

Έφυγε χθες από τη ζωή, σε ηλικία 86 ετών, ο σπουδαίος ερμηνευτής, στιχουργός και συνθέτης Σπύρος Ζαγοραίος. Η κηδεία του θα γίνει το απόγευμα της Τετάρτης από το Γ' Νεκροταφείο.
Ο Σπύρος Ζαχοραίος γεννήθηκε στον Άγιο Αρτέμιο (Γούβα) του Παγκρατίου στις 23 Ιουνίου 1928. Σε ηλικία 13 ετών έχασε σε ατύχημα το ένα του χέρι, όταν έσκασε μια χειροβομβίδα στα χέρια του.
Παρόλα αυτά, εκείνος δεν το έβαλε κάτω και μπήκε δυναμικά στο χώρο του λαϊκού τραγουδιού, όπου ξεχώρισε με τη φωνή του. Ξεκίνησε την καριέρα του το 1952 από την Αθήνα και μετά τη Θεσσαλονίκη
Στις αρχές της δεκαετίας του 1960 άρχισε να τον συνοδεύει στο τραγούδι η σύζυγος του Ζωή, δημιουργώντας ένα από τα πιο λαοφιλή ντουέτα του λαϊκού τραγουδιού. Πραγματοποίησε πολλές συναυλίες στην Ελλάδα και σε χώρες του εξωτερικού που ζουν Έλληνες.

Έως και τα τελευταία σχεδόν χρόνια της ζωής του συνέχιζε την καλλιτεχνική του δραστηριότητα στο Αιγάλεω Αττικής όπου διέμενε και είχε δημιουργήσει το λαϊκό κέντρο «Εντελαμαγκέν».
.. αλλος ενας 'μαγκας"του τραγουδιου μας αφησε
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom