Νέα

Δεύτερη ξένη γλώσσα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nick07
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 117
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
Φίλος θέλει να μάθει δεύτερη ξένη γλώσσα για να μεταναστεύσει. Έχει proficiency στα αγγλικά αλλά δε γουστάρει την Αγγλία λόγω κλίματος και υπερβολικά ακριβών ενοικίων. Η επικρατέστερη επιλογή είναι τα γαλλικά. Ωστόσο σκέφτεται και τα γερμανικά σαν επιλογή λόγω επαγγελματικών ευκαιριών αλλά και τα ιαπωνικά κ' τα κινεζικά.

Ανάμεσα σε γαλλικά, γερμανικά, ιαπωνικά και κινεζικά ποιά νομίζετε ότι είναι η καλύτερη επιλογή;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Φίλος θέλει να μάθει δεύτερη ξένη γλώσσα για να μεταναστεύσει. Έχει proficiency στα αγγλικά αλλά δε γουστάρει την Αγγλία λόγω κλίματος και υπερβολικά ακριβών ενοικίων. Η επικρατέστερη επιλογή είναι τα γαλλικά. Ωστόσο σκέφτεται και τα γερμανικά σαν επιλογή λόγω επαγγελματικών ευκαιριών αλλά και τα ιαπωνικά κ' τα κινεζικά.

Ανάμεσα σε γαλλικά, γερμανικά, ιαπωνικά και κινεζικά ποιά νομίζετε ότι είναι η καλύτερη επιλογή;

Γερμανικά
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
90
Πόντοι
376
Iσπανικά
 

cobr1to

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2014
Μηνύματα
305
Like
0
Πόντοι
1
ρωσικα αδερφια.κανεις παπαδες με ρωσικα ειδικα στα τουριστικα...
 
OP
OP
nick07

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
Μιλάμε για δουλειά στον επιστημονικό τομέα. Ο φίλος είναι χημικός.

Η Γαλλία δεν προσφέρει εξίσου πολλές ευκαιρίες με τη Γερμανία;
 
OP
OP
nick07

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
Συμφωνώ, γερμανικά. Αλλα μεχρι να τα μάθει σε ικανοποιητικό επίπεδο για δουλειά θα περάσουν χρονια. Το θέμα ειναι να τα ήξερε ήδη.

Κάτι φροντιστήρια που λένε σε 1 χρόνο πτυχίο, είναι μούφα;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Συμφωνώ, γερμανικά. Αλλα μεχρι να τα μάθει σε ικανοποιητικό επίπεδο για δουλειά θα περάσουν χρονια. Το θέμα ειναι να τα ήξερε ήδη.


Αλλα ας κανει την αρχη. Εξαρταται και ποσο εντατικα θα κανεις σε τι δασκαλο θα εισαι κλπ
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Μιλάμε για δουλειά στον επιστημονικό τομέα. Ο φίλος είναι χημικός.

Η Γαλλία δεν προσφέρει εξίσου πολλές ευκαιρίες με τη Γερμανία;

Τύπε άκου πρακτικό παράδειγμα απο τη δουλειά μου για να καταλάβεις: Άνοιξα εδώ και κάτι μήνες 4 θέσεις για native speakers, αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ισπανικά. Ο μόνος που δεν έχω βρει ακόμα ειναι ο Γερμανός, απο ότι έχω καταλάβει η ανεργία ειναι μηδαμινή στη χώρα τους.
 
OP
OP
nick07

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
Τύπε άκου πρακτικό παράδειγμα απο τη δουλειά μου για να καταλάβεις: Άνοιξα εδώ και κάτι μήνες 4 θέσεις για native speakers, αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ισπανικά. Ο μόνος που δεν έχω βρει ακόμα ειναι ο Γερμανός, απο ότι έχω καταλάβει η ανεργία ειναι μηδαμινή στη χώρα τους.

Οι ασιατικές γλώσσες έχουν ζήτηση στις πολυεθνικές;
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Οι ασιατικές γλώσσες έχουν ζήτηση στις πολυεθνικές;

Πολυ γενικη ερωτηση, τι ειδους πολυεθνικες; Γενικα νομιζω πως οχι, αλλωστε οι περισσοτερες ειναι οργανωμενες γεωγραφικα, οποτε ο Ευρωπαικος οργανισμος ευρωπαικες γλωσσες θα θελει.
 
OP
OP
nick07

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
Οπότε Γερμανικά - Γαλλικά είναι οι πιο χρήσιμες. Μάλλον για Γαλλία τον βλέπω να φεύγει.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.820
Κριτικές
38
Like
4.778
Πόντοι
2.696
Κάτι φροντιστήρια που λένε σε 1 χρόνο πτυχίο, είναι μούφα;

Μούφα δεν είναι.Εννοούν ότι τελειώνουν την ύλη σε ένα χρόνο.Αν έχεις όρεξη και είσαι εύστροφος πας και δίνεις εξετάσεις.Αν δεν ξέρεις δεν περνάς.Αυτοί την υπόσχεσή τους την τηρούν,από εκεί και πέρα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom