Νέα

Φεσσας - Info Quest

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 108
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Δεν ξερω αν το ξερετε, αλλα η ηγεσια του ΣΕΒ εφυγε, εδω και καποιες μερες, απ' τα χερια του Δασκαλοπουλου επειδη... χαριεντιζοταν με Τσιπρα και Δραχμη! Και επειδη η παραδοσιακη αστικη ταξη της χωρας ξενερωνε μ' αυτα.
Ετσι, λοιπον, αποφασιστηκε να τοποθετηθει ο Θοδωρος Φεσσας.

Δεν γνωριζω πολλα για τον εν λογω, περα απο διηγησεις συγγενη μου που δουλευει στη Unisystems, και συμφωνα με τον οποιο ειναι πολυ μεγαλο ΑΡΧΙΔΙ. Με νοοτροπιες εργοδοτικου εκφοβισμου και συνεχους πιεσης κοστους ("κινεζοποιηση"), αντι ανοδου της ποιοτητας και επιμορφωσης του προσωπικου.
Ειναι, δε, γνωστο πως ο Φεσσας θεωρει τον εαυτο του ιδιοφυια, "επιχειρηματια του αιωνα", και ικανο να γαμησει καθε αλλον στο χωρο της τεχνολογιας (Κοκκαλη, Γερμανο, Γεραρδο κλπ).

Ωστοσο, εμενα δεν με νοιαζουν και τοσο τα προσωπικα του... Ας ειναι ο,τι ειναι ο Φεσσας.
Ο βασικος λογος που ανοιξα το θρεντ ειναι μια οικονομικου τυπου παρατηρηση/απορια μου:

Πώς ειναι δυνατον το τζιμανι ο Φεσσας να εισεπραξε 330 μυρια μετρητα απ' την πωληση της Q, το 2006, και σημερα να εχει κεφαλαιοποιηση καμια 30αρια εκατομμυρια ΜΟΝΟ? (Απο ολον τον ομιλο Quest!)
Δεν δεχομαι οτι εχωσε τα 330 στην τσεπη, γιατι ο ομιλος ηταν ηδη εισηγμενος. Αρα, θα επρεπε να τα μοιραστει με τους μικρομετοχους, και αποκλειεται να εδωσε μερισματα τετοιας ταξης... Ή επιστροφες κεφαλαιου.
Απ' την αλλη, η εξαγορα της Unisystems, οπου δουλευει ο εν λογω συγγενης μου, του πηγε γυρω στα 70 εκατομμυρια, την ιδια εποχη.

Ειναι δυνατον ο πιο "δαιμονιος" (κατ' αυτον) και πιο επιτηδειος/αριβιστας (αντικειμενικα) παραγων της χωρας, να υποδεκαπλασιασε τα λεφτα του  μεσα σε 7-8 χρονια?
 
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2.109
Κριτικές
6
Like
822
Πόντοι
96
H ινφο quest , παιρνει δουλιες στο δημοσιο, μηχανογραφηση, κ επειδη δεν εχει προγραμματιστες καλους δινει τα εργα σε εργολαβους
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Μα αφου σου λεω πως ο τυπος ειναι βρυκολακας!
Αντι να κοιταξει να εχει καλοπληρωμενους μηχανικους, με προσοντα και μετεκπαιδευσεις, παει σε λυσεις 500 ευρω, χωρις συνδικαλισμο και χωρις ελευθεριες.

Οικονομικα δεν ξερω αν αποδιδει, παντως ως προφιλ εταιριας, η Ινφο Κουεστ ειναι μαυρη κι αραχνη.
(Καμια σχεση με Ιντρακομ κλπ...)

Επισης, ο Φεσσας ειναι ανοιχτα νεοδημοκρατης, οποτε αυτο εξηγει καποια πραγματα απο την επιχειρηματικη του λογικη.

Παντως, το ερωτημα με τα 330 μυρια παραμενει. Αν αφαιρεσουμε και τα 70 της Unisystems, αυτη τη στιγμη ο ομιλος θα επρεπε να εχει 260 "παγκο". Πού ειναι αυτα?
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
η ινφο είναι επιχ. που συνομιλει με τους μεγιστους αμερικανικους οικους παραγωγης λογισμικού,αυτο και μονο του δινει την αλλαζονεια αλλα και την δυναμη αν θες να κινηται σε άλλο επιπεδο σε σχεση με τους ανταγωνιστες του

η μετοχή είναι αρκετα καλη και δειχνει ότι ακολουθει την αγορα δλδ δεν χανει σε αποδοση σε σχεση με τον γ.δ του χρηματιστηριου

κάθε χρονο σχεδόν κανει επιστροφη κεφ. στους μετοχους του και αν θες και την αποψη μου για το χαρτι το 10€ το εχει σιγουρο σε βαθος χρονου

;)  :sunglasses:
 

lavios

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Αυγ 2012
Μηνύματα
2.567
Κριτικές
31
Like
554
Πόντοι
1.226
Δεν δεχομαι οτι εχωσε τα 330 στην τσεπη, γιατι ο ομιλος ηταν ηδη εισηγμενος. [size=14pt]Αρα, θα επρεπε να τα μοιραστει με τους μικρομετοχους, και αποκλειεται να εδωσε μερισματα τετοιας ταξης... Ή επιστροφες κεφαλαιου.[/size]
Απ' την αλλη, η εξαγορα της Unisystems, οπου δουλευει ο εν λογω συγγενης μου, του πηγε γυρω στα 70 εκατομμυρια, την ιδια εποχη.

Ειναι δυνατον ο πιο "δαιμονιος" (κατ' αυτον) και πιο επιτηδειος/αριβιστας (αντικειμενικα) παραγων της χωρας, να υποδεκαπλασιασε τα λεφτα του  μεσα σε 7-8 χρονια?
Ρε τύπε, έλεος κάνε μια απλή έρευνα. Σε δύο λεπτά βρήκα τουλάχιστον 4 επιστροφές κεφαλαίου της εταιρίας. Κι ο τύπος από πάνω που μάλλον ασχολείται με ΧΑ λέει ότι κάνει κάθε χρόνο επιστροφή. Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις μια στοιχειώδη έρευνα πριν μας θέσεις τις απορίες σου;

 

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
Ρε τύπε, έλεος κάνε μια απλή έρευνα. Σε δύο λεπτά βρήκα τουλάχιστον 4 επιστροφές κεφαλαίου της εταιρίας. Κι ο τύπος από πάνω που μάλλον ασχολείται με ΧΑ λέει ότι κάνει κάθε χρόνο επιστροφή. Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις μια στοιχειώδη έρευνα πριν μας θέσεις τις απορίες σου;
για αχαχουχας ή ποδολαγνος μου κανει
τι λετε?
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.287
Κριτικές
1
Like
753
Πόντοι
96
Δεν ξερω αν το ξερετε, αλλα η ηγεσια του ΣΕΒ εφυγε, εδω και καποιες μερες, απ' τα χερια του Δασκαλοπουλου επειδη... χαριεντιζοταν με Τσιπρα και Δραχμη! Και επειδη η παραδοσιακη αστικη ταξη της χωρας ξενερωνε μ' αυτα.
Ετσι, λοιπον, αποφασιστηκε να τοποθετηθει ο Θοδωρος Φεσσας.

....

  Αρχισε ο Συριζα να αγκαλιαζεται με τους βιομηχανους ??
κατα τα αλλα ολοι οι βιομηχανοι δραχμη θέλουν . Ο βιομηχανος μια χαρα θα περασει με δραχμη , ο μισθωτος θα τον πιει .

  Επι του θεματος αεργος ηταν ο Δασκαλόπουλος .
  Ο Φεσσας δουλευει σε ενα κλάδο που ειναι  σε καθετη πτωση . Λογισμικό για ποιον να φτιαξει ?? Εκτυπωτες και υπολογιστες που θα πουλήσει ??  Το Δημοσιο απάσχολουσε ολους τους πληροφορικαριους .  Τεσπα ουτε καν βιομηχανος δεν ειναι ο Φεσσας , μαλλον θελουν να τον παρουσιασουν σαν το εγχωριο Jobs στα συνέδρια
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
1) Καθε κερδοφορα εταιρια της χωρας κανει επιστροφες κεφαλαιου, γιατι τα μερισματα φορολογουνται. Ή τουλαχιστον, φορολογουνταν μεχρι περσι.

2) Οι επιστροφες που μου παραθετεις ειναι τελειως δυσαναλογες με το εισπραχθεν ποσο απ' την Q.

3) Επειδη τελικα μπηκα στο τρυπακι να ΨΑΞΩ (πραγμα που απευχομουν...), η εξηγηση ειναι απλη:
Την ιδια κιολας χρονια που τσακωσε τα 300, ελαχιστοποιησε τις υποχρεωσεις του και εκτιναξε τα Ιδια Κεφαλαια, κρατωντας σταθερο το Ενεργητικο. Δηλαδη, δεν επεκτεινε την εταιρια - απλα επεκτεινε την ιδιοκτησια των μετόχων επανω της.
Ακομα και σημερα, οι τραπεζικες υποχρεωσεις ειναι ελαχιστες και, αν συνυπολογιστουν τα ταμειακα διαθεσιμα, μηδενικες.
Ωστοσο, τα Ιδια Κεφαλαια εμφανιζονται μειωμενα σε σχεση με το '06, λογω των ενδιαμεσων ζημιων και επιστροφων κεφαλαιου.


ΥΓ Ο Ποδολαγνος δεν ειναι ενας που ανεμενε πυρηνικη καταστροφη, και γι' αυτο ηθελε χρυσαφι σε "φυσικη μορφη" - για να επιβιωσει?/ Αν ειναι αυτος, δεν εχουμε και πολυ σχεση...
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
  Αρχισε ο Συριζα να αγκαλιαζεται με τους βιομηχανους ??
κατα τα αλλα ολοι οι βιομηχανοι δραχμη θέλουν . Ο βιομηχανος μια χαρα θα περασει με δραχμη , ο μισθωτος θα τον πιει .

  Επι του θεματος αεργος ηταν ο Δασκαλόπουλος .
  Ο Φεσσας δουλευει σε ενα κλάδο που ειναι  σε καθετη πτωση . Λογισμικό για ποιον να φτιαξει ?? Εκτυπωτες και υπολογιστες που θα πουλήσει ??  Το Δημοσιο απάσχολουσε ολους τους πληροφορικαριους .  Τεσπα ουτε καν βιομηχανος δεν ειναι ο Φεσσας , μαλλον θελουν να τον παρουσιασουν σαν το εγχωριο Jobs στα συνέδρια

Προ πολλου

Οσο για Φεσσα: Εκανε τρελη μπαζα με την Q, οπως ειχε κανει κι ο Δασκαλοπουλος με τη Vivartia, και ο Παναγοπουλος με τη ναυτιλιακη που πουλησε στο Βγενοπουλο...
Κατα τ' αλλα, ενας ακομα μετριος μπιζνεσμαν των Βαλκανιων, που βλεπει την πλατη πολλων αλλων του κλαδου.
 

lavios

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Αυγ 2012
Μηνύματα
2.567
Κριτικές
31
Like
554
Πόντοι
1.226
1) Καθε κερδοφορα εταιρια της χωρας κανει επιστροφες κεφαλαιου, γιατι τα μερισματα φορολογουνται. Ή τουλαχιστον, φορολογουνταν μεχρι περσι.

2) Οι επιστροφες που μου παραθετεις ειναι τελειως δυσαναλογες με το εισπραχθεν ποσο απ' την Q.

3) Επειδη τελικα μπηκα στο τρυπακι να ΨΑΞΩ (πραγμα που απευχομουν...), η εξηγηση ειναι απλη:
Την ιδια κιολας χρονια που τσακωσε τα 300, ελαχιστοποιησε τις υποχρεωσεις του και εκτιναξε τα Ιδια Κεφαλαια, κρατωντας σταθερο το Ενεργητικο. Δηλαδη, δεν επεκτεινε την εταιρια - απλα επεκτεινε την ιδιοκτησια των μετόχων επανω της.
Ακομα και σημερα, οι τραπεζικες υποχρεωσεις ειναι ελαχιστες και, αν συνυπολογιστουν τα ταμειακα διαθεσιμα, μηδενικες.
Ωστοσο, τα Ιδια Κεφαλαια εμφανιζονται μειωμενα σε σχεση με το '06, λογω των ενδιαμεσων ζημιων και επιστροφων κεφαλαιου.


ΥΓ Ο Ποδολαγνος δεν ειναι ενας που ανεμενε πυρηνικη καταστροφη, και γι' αυτο ηθελε χρυσαφι σε "φυσικη μορφη" - για να επιβιωσει?/ Αν ειναι αυτος, δεν εχουμε και πολυ σχεση...
ρε τύπε όλα είναι γραμμένα στις καταστάσεις του 2006. Καταρχήν η επιστροφή κεφαλαίου ΔΕΝ αποτρέπει τη φορολόγηση, το κεφάλαιο έχει ήδη φορολογηθεί. Στην περίπτωση της Q, ίσχυε τότε ακόμα η πλήρης απαλλαγή φορολόγησης του κέρδους από την πώληση μετοχών εισηγμένης εταιρίας, άρα το κέρδος της Infoquest δεν ήταν υποκείμενο φόρου κάτι που φαίνεται και από τις δημοσιευμένες οικονομικές καταστάσεις.
Επίσης από τις ίδιες καταστάσεις φαίνεται ότι η εταιρία είχε έκτακτο κέρδος περίπου 235 εκ. από την πώληση της Q και μείωσε τα δάνειά της κατά 160 εκ. (σελίδα 2), ενώ μείωσε και το μετοχικό της κεφάλαιο κατά 73 εκ. (σελ. 4).

235-160-73=2 εκ. κάποιος θα έλεγε ότι η εταιρία διέθεσε το κέρδος της από την πώληση της δραστηριότητάς της προς όφελος αυτής και των μετόχων της. Ο Βαρουφάκης μπορεί βέβαια (και πρέπει) να έχει άλλη γνώμη.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.492
Like
67.494
Πόντοι
12.756
ρε τύπε όλα είναι γραμμένα στις καταστάσεις του 2006. Καταρχήν η επιστροφή κεφαλαίου ΔΕΝ αποτρέπει τη φορολόγηση, το κεφάλαιο έχει ήδη φορολογηθεί. Στην περίπτωση της Q, ίσχυε τότε ακόμα η πλήρης απαλλαγή φορολόγησης του κέρδους από την πώληση μετοχών εισηγμένης εταιρίας, άρα το κέρδος της Infoquest δεν ήταν υποκείμενο φόρου κάτι που φαίνεται και από τις δημοσιευμένες οικονομικές καταστάσεις.
Επίσης από τις ίδιες καταστάσεις φαίνεται ότι η εταιρία είχε έκτακτο κέρδος περίπου 235 εκ. από την πώληση της Q και μείωσε τα δάνειά της κατά 160 εκ. (σελίδα 2), ενώ μείωσε και το μετοχικό της κεφάλαιο κατά 73 εκ. (σελ. 4).

235-160-73=2 εκ. κάποιος θα έλεγε ότι η εταιρία διέθεσε το κέρδος της από την πώληση της δραστηριότητάς της προς όφελος αυτής και των μετόχων της. Ο Βαρουφάκης μπορεί βέβαια (και πρέπει) να έχει άλλη γνώμη.

για πες τι θα ελεγε ο Βαρουφακης γιατι κατι μου λεει οτι θα πεσεις μεσα με τον τροπο που διαβασα οτι σκεφτεσαι  ;)
 

lavios

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Αυγ 2012
Μηνύματα
2.567
Κριτικές
31
Like
554
Πόντοι
1.226
για πες τι θα ελεγε ο Βαρουφακης γιατι κατι μου λεει οτι θα πεσεις μεσα με τον τροπο που διαβασα οτι σκεφτεσαι  ;)
Τύπε κι αυτά που έγραψα με τόσο που έχω πιει θαύμα είναι. Μη με βάζεις να ερμηνεύσω τον Προφήτη στεγνός.  :grin: :grin:
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Σωστα. Δεν ειχα κατσει να διαβασω ολο το κατεβατο, ουτε και πιστευα πως θα τα αναφερουν τοσο αναλυτικα - απλα.
Οποτε, περιοριστηκα στον ισολογισμο του '06.

Οσο για το σκελος της "αξιολογησης": Εγω θα συμφωνησω με το Βαρουφακη/ τους Βαρουφακηδες. Η αντληση μεγαλων ποσων απο τις εταιριες, για προσωπικη χρηση των ιδιοκτητων, δεν μου γουσταρει...
Φυσικα, ο Φεσσας επιασε τετοια υπεραξια απ' τη Q, ωστε δεν μπορουσε να τα επενδυσει πουθενα (δεν υπηρχε "εδαφος").  
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.492
Like
67.494
Πόντοι
12.756
Σωστα. Δεν ειχα κατσει να διαβασω ολο το κατεβατο, ουτε και πιστευα πως θα τα αναφερουν τοσο αναλυτικα - απλα.
Οποτε, περιοριστηκα στον ισολογισμο του '06.

Οσο για το σκελος της "αξιολογησης": Εγω θα συμφωνησω με το Βαρουφακη/ τους Βαρουφακηδες. Η αντληση μεγαλων ποσων απο τις εταιριες, για προσωπικη χρηση των ιδιοκτητων, δεν μου γουσταρει...
Φυσικα, ο Φεσσας επιασε τετοια υπεραξια απ' τη Q, ωστε δεν μπορουσε να τα επενδυσει πουθενα (δεν υπηρχε "εδαφος").  

Οπως οταν οι μετοχοι τα βαζουν και στηριζουν την εταιρια απο ιδια κεφαλαια για το χ ψ λογο , το ιδιο ακριβως δικαιωμα εχουν να τα περνουν οταν υπαρχει καποια πωληση σε υπεραξια ..τιποτα δεν ειναι μεμπτό..
το να εχει η εταιρια φουσκωμενους λογαριασμους εκτος απο την εικονα της και την θεση της δεν ενισχυει τιποτα αλλο , η θεση και η εικονα βεβαια γι αυτους που ξερουν να διαβαζουν ισολογισμους κτλ  για μια εταιρια ειναι ξεκαθαρη , το αν εχει και φουσκωμενους σιγουρα ειναι ενα συν , αλλα αυτο εχει να κανει μονο και δειχνει την κουλτουρα των μετοχων..
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Επισης, (συνεχιζω προς Lavio...)

1) Πληρωσε φορο 6,5 εκατομμυρια - σαφως μικροτερο απο το 20 ή 25 τοις εκατο της υπεραξιας, αλλα υπολογισιμο.

2) Εκτοτε ξεσκιστηκε στις ζημιες, και ο τζιρος του ειναι κατω απ' τα 2/3 του '08.
  Επισης, τα Ιδια Κεφαλαιά του ειναι σχεδον 3πλασια απο την τρεχουσα κεφαλαιοποιηση (Απο 'κει πηρα κι εγω το ερεθισμα να ρωτησω  τι απεγιναν τα 330 της Q, και γιατι η εταιρια αποτιμαται ακομα τοσο χαμηλα...)

Οπως καταλαβαινεις, ο Φεσσας τ' αρπαξε κι εφυγε. Και τωρα κανει απολυσουλες.
Και ο ΣΕΒ τον θεωρησε ιδανικο για νεο του προεδρο.
Δικαιως!
(Κι εγω αν ημουν ΣΕΒ θα εβαζα τους σκληροτερους)
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.492
Like
67.494
Πόντοι
12.756
Επισης, (συνεχιζω προς Lavio...)

1) Πληρωσε φορο 6,5 εκατομμυρια - σαφως μικροτερο απο το 20 ή 25 τοις εκατο της υπεραξιας, αλλα υπολογισιμο.

2) Εκτοτε ξεσκιστηκε στις ζημιες, και ο τζιρος του ειναι κατω απ' τα 2/3 του '08.
  Επισης, τα Ιδια Κεφαλαιά του ειναι σχεδον 3πλασια απο την τρεχουσα κεφαλαιοποιηση (Απο 'κει πηρα κι εγω το ερεθισμα να ρωτησω  τι απεγιναν τα 330 της Q, και γιατι η εταιρια αποτιμαται ακομα τοσο χαμηλα...)

Οπως καταλαβαινεις, ο Φεσσας τ' αρπαξε κι εφυγε. Και τωρα κανει απολυσουλες.
Και ο ΣΕΒ τον θεωρησε ιδανικο για νεο του προεδρο.
Δικαιως!
(Κι εγω αν ημουν ΣΕΒ θα εβαζα τους σκληροτερους)

αφου δεν ηθελε να μπει ο Παπαλεξοπουλος τυπε , αυτος ειχε μεινει μονο
 

lavios

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Αυγ 2012
Μηνύματα
2.567
Κριτικές
31
Like
554
Πόντοι
1.226
Επισης, (συνεχιζω προς Lavio...)

1) Πληρωσε φορο 6,5 εκατομμυρια - σαφως μικροτερο απο το 20 ή 25 τοις εκατο της υπεραξιας, αλλα υπολογισιμο.

2) Εκτοτε ξεσκιστηκε στις ζημιες, και ο τζιρος του ειναι κατω απ' τα 2/3 του '08.
  Επισης, τα Ιδια Κεφαλαιά του ειναι σχεδον 3πλασια απο την τρεχουσα κεφαλαιοποιηση (Απο 'κει πηρα κι εγω το ερεθισμα να ρωτησω  τι απεγιναν τα 330 της Q, και γιατι η εταιρια αποτιμαται ακομα τοσο χαμηλα...)

Οπως καταλαβαινεις, ο Φεσσας τ' αρπαξε κι εφυγε. Και τωρα κανει απολυσουλες.
Και ο ΣΕΒ τον θεωρησε ιδανικο για νεο του προεδρο.
Δικαιως!
(Κι εγω αν ημουν ΣΕΒ θα εβαζα τους σκληροτερους)
Ξαναλέω ότι η υπεραξία από την πώληση της Q ήταν ΠΛΗΡΩΣ αφορολογητη. ο Φ.Ε. που πληρώνει η εταιρία εκείνη τη χρονιά οφείλεται στη δραστηριότητά της και όχι στα έκτακτα κέρδη απο την Q. Ο φόρος δεν είναι πάντα ακριβές ποσοστό των μεγεθών των οικονομικών καταστάσεων, υπάρχουν οι αναμορφώσεις κτλ. που αλλάζουν τη φορολογική υποχρέωση.
Αυτό που προκύπτει από την πώληση της Q είναι ότι ΟΛΟ το κέρδος διατέθηκε για τη μείωση του δανεισμού και την επιστροφή του υπόλοιπου κεφαλαίου στους μετόχους, οπότε τουλάχιστον γι αυτόν τον λόγο δε μπορείς να κατηγορείς τον Φέσσα για οτιδήποτε.
Πρόσεξε, ούτε μ' ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος ούτε κανένας άλλος, απλά είδα τα νούμερα  και διαφώνησα με το συμπέρασμά σου. Αν τα δικά σου εμπιστευτικά στοιχεία λένε άλλη ιστορία εγώ δεν το ξέρω, κρίνω ΜΟΝΟ επί των δημοσιευμένων στοιχείων και μόνον χάρη περιέργειας.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
- Οι δικες μου πληροφοριες δεν ειναι κατι ιδιαιτερο...
Απλα, οτι ο Φεσσας ειναι εργοδοτης που πιεζει το κοστος και δεν επενδυει στη γνωση.

- Τα 6,5 εκατ. που αναφερω για την υπεραξια της Q τα λενε οι οικ. καταστασεις και ειναι ασχετα με τη φορολογια της χρησεως '06. Κατι σαν "ειδικη" φορολογια (πολυ χαμηλη ως ποσοστο).

- Εμενα αυτο που με ενοχλει στο Φεσσα ειναι πως, μετα το ΤΕΡΑΣΤΙΟ deal με την ΤΙΜ, απορροφησε τη Unisystems, χωρις ομως να διευρυνει και πολυ το συνολικο μεγεθος του Ομιλου, κι απο κει και περα εκατσε να τρωει ζημιες χωρις να στηριξει με ΑΜΚ.
Δηλαδη, απο τοτε ως σημερα υπαρχουν πολλες μειωσεις Κεφαλαιου και διανομες μερισματων, αλλα ουτε μια Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου (τουλαχιστον βασει Google), εν μεσω κρισης, με μεγαλες ζημίες...
Ο Φεσσας προφανως καταναλωνει, ή επενδυει τα λεφτα του αλλου (πχ σε διεθνεις αγορες).
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
τα ιδια κεφαλαια τις επιχ. ινφο κουεστ είναι αυτην την στιγμη περιξ των 6 εκ. €



κατι εγραφα πιο πανω ότι ο φεσσας ως προνομιακος συνομμιλητης με αμερικανικους κολοσους πληροφορικης εχει άλλο αερα στην ελληνικη επικρατεια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom