Νέα

Ξένες γλώσσες. Πόσες-ποιες μιλάτε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 246
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πόσες ξένες γλώσσες γνωρίζετε;

  • Μόνο Ελληνικά

    Ψήφοι: 7 6,7%
  • Ελληνικά και Αγγλικά

    Ψήφοι: 41 39,0%
  • Ελληνικά Αγγλικά και άλλη/άλλες

    Ψήφοι: 54 51,4%
  • Ελληνικά και άλλη/άλλες χωρίς Αγγλικά

    Ψήφοι: 3 2,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    105

Επισκέπτης
Ανοίγω αυτό το θέμα για συζήτηση περί ξένων γλωσσών, σε τι φάση βρισκόμαστε, τι βλέψεις και επιθυμίες έχουμε σχετικά με την εκμάθηση ξένων γλωσσών, αλλά και να αναλύσουμε τα καλά και τις δυσκολίες που έχει κάθε γλώσσα ξεχωριστά.

Έχω την υπόνοια ότι τα μέλη του μπου είναι σε μεγάλο βαθμό γλωσσομαθή, αν κρίνω και από τις εμπειρίες τους σε άλλες χώρες. Για να δούμε

υ.γ. Για την ψηφοφορία, ας θεωρήσουμε ως γνώση μιας γλώσσας, την κατοχή χαρτιού Β2 (Lower) ή τη διαμονή τουλάχιστον ενός έτους σε χώρα που μιλιέται η γλώσσα
 

Επισκέπτης
Είχα μια συζήτηση σήμερα και θέλω ν ακούσω την άποψή σας.
Για κάποιον νεαρό που σκέφτεται να μεταναστεύσει για δουλειά είναι καλύτερα να μάθει Αγγλικά ή κάποια γλώσσα της Ευρωπαικής Ένωσης;

Τα Αγγλικά, παρά το γεγονός ότι είναι παγκόσμια γλώσσα, έχει την παράξενη ιδιότητα, να μην είναι μητρική ΚΑΜΙΑΣ χώρας της Ευρωζώνης... :think: :think: :think:
 

Επισκέπτης
Το Ην.Βασίλειο ποια γλώσσα έχει μητρική;
 

Επισκέπτης
Ευρωζώνη τί εννοείς ρε παίχτη;

Εγώ πάντως θα μάθαινα Ισπανικά εκτός από Αγγλικά ώστε να έχω την επιλογή της Λ.Αμερικής(όχι ότι έχουν την καλύτερη οικονομία,απλά για περισσότερη γκάμα).

Με Αγγλικά καβατζώνεις ουσιαστικά όλον τον πολιτισμένο δυτικό κόσμο(Αυστραλία,Ευρώπη,Αμερική),μάθε και μια Ισπανικά να πας να γαμήσεις μουνιά με ταπεραμέντο. :grin:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Ευρωζώνη τί εννοείς ρε παίχτη;

Εγώ πάντως θα μάθαινα Ισπανικά εκτός από Αγγλικά ώστε να έχω την επιλογή της Λ.Αμερικής(όχι ότι έχουν την καλύτερη οικονομία,απλά για περισσότερη γκάμα).

Με Αγγλικά καβατζώνεις ουσιαστικά όλον τον πολιτισμένο δυτικό κόσμο(Αυστραλία,Ευρώπη,Αμερική),μάθε και μια Ισπανικά να πας να γαμήσεις μουνιά με ταπεραμέντο. :grin:
τυπε προσεχε γιατι εκει παιζει πολυ γραβατωμα :S
 

Gamaw Gries

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2013
Μηνύματα
671
Like
7
Πόντοι
6
Ευρωζώνη τί εννοείς ρε παίχτη;

Εγώ πάντως θα μάθαινα Ισπανικά εκτός από Αγγλικά ώστε να έχω την επιλογή της Λ.Αμερικής(όχι ότι έχουν την καλύτερη οικονομία,απλά για περισσότερη γκάμα).
Η γκόμενα σου πάντως σίγουρα ξέρει από Ισπανικά  ] :tits2:  :tits:
 

Επισκέπτης
Ευρωζώνη τί εννοείς ρε παίχτη;

Εγώ πάντως θα μάθαινα Ισπανικά εκτός από Αγγλικά ώστε να έχω την επιλογή της Λ.Αμερικής(όχι ότι έχουν την καλύτερη οικονομία,απλά για περισσότερη γκάμα).

Με Αγγλικά καβατζώνεις ουσιαστικά όλον τον πολιτισμένο δυτικό κόσμο(Αυστραλία,Ευρώπη,Αμερική),μάθε και μια Ισπανικά να πας να γαμήσεις μουνιά με ταπεραμέντο. :grin:

Ισπανικά είναι η καλύτερη επιλογή αν δε σε πειράζει να φύγεις εκτός Ευρώπης

Μιλιέται από 450.000.000 κόσμο ως μητρική, αλλά οι περισσότεροι είναι Αμερική  :rockon:

Παραδόξως, τα Αγγλικά μιλιούνται από λιγότερους ΩΣ ΜΗΤΡΙΚΗ ΠΑΝΤΑ
 

Επισκέπτης
Top 20 Languages by Number of Native Speakers

2aaeikn.png


1687l7n.png


33w2kuc.png
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Είχα μια συζήτηση σήμερα και θέλω ν ακούσω την άποψή σας.
Για κάποιον νεαρό που σκέφτεται να μεταναστεύσει για δουλειά είναι καλύτερα να μάθει Αγγλικά ή κάποια γλώσσα της Ευρωπαικής Ένωσης;

Τα Αγγλικά, παρά το γεγονός ότι είναι παγκόσμια γλώσσα, έχει την παράξενη ιδιότητα, να μην είναι μητρική ΚΑΜΙΑΣ χώρας της Ευρωζώνης... :think: :think: :think:

Ρε ψευτη εσυ δεν έλεγες οτι εργάζεσαι ?? και μαλιστα οτι παιρνεις πολλα λεφτά?

τωρα θες να μεταναστευσεις?
 

Επισκέπτης
Βλέπω πολλοί απαντούν Αγγλικά και άλλη. Να υποθέσω Γαλλικά η Γερμανικά;  :think:

Η καμιά γλώσσα της Ανατολικής Ευρώπης;
 

Επισκέπτης
Ρε ψευτη εσυ δεν έλεγες οτι εργάζεσαι ?? και μαλιστα οτι παιρνεις πολλα λεφτά?

τωρα θες να μεταναστευσεις?

πριν ορμήξεις ξανασκέψου λίγο όλα τα δεδομένα

αν ωστόσο αποφάσισεις οριστικά να ορμήξεις, να περιμένεις αντεπίθεση που ίσως να μην τη θέλεις  ;)
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.249
Like
334
Πόντοι
36
Ανοίγω αυτό το θέμα για συζήτηση περί ξένων γλωσσών, σε τι φάση βρισκόμαστε, τι βλέψεις και επιθυμίες έχουμε σχετικά με την εκμάθηση ξένων γλωσσών, αλλά και να αναλύσουμε τα καλά και τις δυσκολίες που έχει κάθε γλώσσα ξεχωριστά.

Έχω την υπόνοια ότι τα μέλη του μπου είναι σε μεγάλο βαθμό γλωσσομαθή, αν κρίνω και από τις εμπειρίες τους σε άλλες χώρες. Για να δούμε

υ.γ. Για την ψηφοφορία, ας θεωρήσουμε ως γνώση μιας γλώσσας, την κατοχή χαρτιού Β2 (Lower) ή τη διαμονή τουλάχιστον ενός έτους σε χώρα που μιλιέται η γλώσσα

Ελληνικα Αγγλικα Νορβηγικα
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Ρε λαδακη αφου αυτες που ποσταρεις δεν προκειται να τις πηδηξει ποτε κανεις οσο καλα ρωσικα και αν ξέρει

ποιο το νοημα?
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Είχα μια συζήτηση σήμερα και θέλω ν ακούσω την άποψή σας.
Για κάποιον νεαρό που σκέφτεται να μεταναστεύσει για δουλειά είναι καλύτερα να μάθει Αγγλικά ή κάποια γλώσσα της Ευρωπαικής Ένωσης;

Τα Αγγλικά, παρά το γεγονός ότι είναι παγκόσμια γλώσσα, έχει την παράξενη ιδιότητα, να μην είναι μητρική ΚΑΜΙΑΣ χώρας της Ευρωζώνης... :think: :think: :think:

Εξαρταται απο τη δουλεια που θελει να κανει. Και απο τη χωρα στην οποια θελει να παει.

Παρεμπιπτοντως το επιπεδο Β2 δε σημαινει οτι μιλας τη γλωσσα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom