Νέα

Οι πρωτες φαβελες στην Ελλαδα ειναι γεγονος........

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΚΑΒΛΑΡΧΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 174
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ΚΑΒΛΑΡΧΟΣ

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2012
Μηνύματα
4.813
Κριτικές
7
Like
57
Πόντοι
16
Οι... «φαβέλες» της Ελλάδας
21 Ιουλίου 2013 | 13:22. Πολιτική
troxispitaΟι πρώτες φαβέλες, από οικογένειες που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας γεννιούνται στην Ελλάδα. Άνθρωποι που δεν έχουν πλέον τη δυνατότητα να καταβάλουν ούτε το ενοίκιο ενός μικρού διαμερίσματος ή το χαράτσι του σπιτιού τους, να πληρώσουν τον λογαριασμό της ΔΕΗ αλλά και το πετρέλαιο εγκαταλείπουν τα σπίτια τους και ζουν πια σε τροχόσπιτα ή σκηνές σε οργανωμένα κάμπινγκ της Αττικής και της περιφέρειας που λειτουργούν ολόκληρο τον χρόνο.

Μεταξύ αυτών, πρώην ιδιοκτήτες επιχειρήσεων, δημόσιοι υπάλληλοι, υψηλόβαθμοι ιδιωτικοί υπάλληλοι, νέοι που δεν βρίσκουν δουλειά αλλά και γυναίκες με παιδιά κατέφυγαν στα κάμπινγκ για να μη βρεθούν στον δρόμο.

Το ετήσιο κόστος της ενοικίασης του χώρου δεν ξεπερνά τα 1.600 ευρώ. Το εσωτερικό ενός τροχόσπιτου περιλαμβάνει ένα μονό ή διπλό κρεβάτι, ένα WC, μια μικρή κουζίνα με γκάζι και μικρούς αποθηκευτικούς χώρους.

Η Νίκη και ο Μάκης Καβαλάρης έχουν τέσσερα παιδιά. Αγόρασαν ένα σπίτι στο Κερατσίνι με δάνειο και τώρα χρωστούν τις δόσεις. Πλέον ζουν μόνιμα σε κάμπινγκ στην Κινέττα, προκειμένου να μειώσουν τα μηνιαία έξοδά τους.

«Είμαι ταμίας σε σούπερ μάρκετ και ο σύζυγός μου εργάζεται ως χειριστής μηχανημάτων. Έχουμε χάσει το 30% των μισθών μας και με αυτά που απέμειναν ίσα που τρέφουμε τα παιδιά μας» δηλώνει στο «Πρώτο Θέμα» η Νίκη Καβαλάρη, η οποία συμπληρώνει ότι πλέον η αγορά ενός παιχνιδιού ή καινούργιων ρούχων ανήκει στο παρελθόν».

Παρόμοια είναι η κατάσταση και για τον Γιώργο Ντούπρη που εργάζεται ως διανομέας και ζούσε σε ένα διαμέρισμα 45 τ.μ. στην Κηφισιά. Τώρα όμως, χωρισμένος από τη σύζυγό του και με το εισόδημα να πέφτει κατακόρυφα μετακόμισε σε ένα τροχόσπιτο 7 τ.μ. «Στο τροχόσπιτο ξέχασα τα κοινόχρηστα, τη ΔΕΗ και την κεντρική θέρμανση. Για τη διαμονή μου πληρώνω 160 ευρώ το μήνα από 450 που κόστιζε το διαμέρισμά μου» δηλώνει στην εφημερίδα.



 

Επισκέπτης
Οι... «φαβέλες» της Ελλάδας
21 Ιουλίου 2013 | 13:22. Πολιτική
troxispitaΟι πρώτες φαβέλες, από οικογένειες που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας γεννιούνται στην Ελλάδα. Άνθρωποι που δεν έχουν πλέον τη δυνατότητα να καταβάλουν ούτε το ενοίκιο ενός μικρού διαμερίσματος ή το χαράτσι του σπιτιού τους, να πληρώσουν τον λογαριασμό της ΔΕΗ αλλά και το πετρέλαιο εγκαταλείπουν τα σπίτια τους και ζουν πια σε τροχόσπιτα ή σκηνές σε οργανωμένα κάμπινγκ της Αττικής και της περιφέρειας που λειτουργούν ολόκληρο τον χρόνο.

Μεταξύ αυτών, πρώην ιδιοκτήτες επιχειρήσεων, δημόσιοι υπάλληλοι, υψηλόβαθμοι ιδιωτικοί υπάλληλοι, νέοι που δεν βρίσκουν δουλειά αλλά και γυναίκες με παιδιά κατέφυγαν στα κάμπινγκ για να μη βρεθούν στον δρόμο.

Το ετήσιο κόστος της ενοικίασης του χώρου δεν ξεπερνά τα 1.600 ευρώ. Το εσωτερικό ενός τροχόσπιτου περιλαμβάνει ένα μονό ή διπλό κρεβάτι, ένα WC, μια μικρή κουζίνα με γκάζι και μικρούς αποθηκευτικούς χώρους.

Η Νίκη και ο Μάκης Καβαλάρης έχουν τέσσερα παιδιά. Αγόρασαν ένα σπίτι στο Κερατσίνι με δάνειο και τώρα χρωστούν τις δόσεις. Πλέον ζουν μόνιμα σε κάμπινγκ στην Κινέττα, προκειμένου να μειώσουν τα μηνιαία έξοδά τους.

«Είμαι ταμίας σε σούπερ μάρκετ και ο σύζυγός μου εργάζεται ως χειριστής μηχανημάτων. Έχουμε χάσει το 30% των μισθών μας και με αυτά που απέμειναν ίσα που τρέφουμε τα παιδιά μας» δηλώνει στο «Πρώτο Θέμα» η Νίκη Καβαλάρη, η οποία συμπληρώνει ότι πλέον η αγορά ενός παιχνιδιού ή καινούργιων ρούχων ανήκει στο παρελθόν».

Παρόμοια είναι η κατάσταση και για τον Γιώργο Ντούπρη που εργάζεται ως διανομέας και ζούσε σε ένα διαμέρισμα 45 τ.μ. στην Κηφισιά. Τώρα όμως, χωρισμένος από τη σύζυγό του και με το εισόδημα να πέφτει κατακόρυφα μετακόμισε σε ένα τροχόσπιτο 7 τ.μ. «Στο τροχόσπιτο ξέχασα τα κοινόχρηστα, τη ΔΕΗ και την κεντρική θέρμανση. Για τη διαμονή μου πληρώνω 160 ευρώ το μήνα από 450 που κόστιζε το διαμέρισμά μου» δηλώνει στην εφημερίδα.



..ζησαμε να το δουμε κι αυτο....δεν θα ορθοποδησει ποτε πια αυτη η χωρα..ευχομαι περισσοτερη δυναμη και καθαρο μυαλο σε ολους μας..
 

GSAKKI

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2010
Μηνύματα
2.777
Κριτικές
1
Like
209
Πόντοι
36
και έτσι θα πέσει το τουπε σε κάποιες ψυχές.. :(
 

heimweh_64

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2011
Μηνύματα
3.618
Κριτικές
6
Like
302
Πόντοι
296


άλλη μία απτή περίπτωση της ιστορίας επιτυχίας που ζούμε. όλα βαίνουν καλώς εναντίον μας.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
και στην παντοδύναμη Αμερική έχει τέτοια πάρκα με τροχόσπιτα πρώτης κατοικίας.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
172
Πόντοι
866
σε μια φαση ενας λεει μενω σε 7τ.μ τροχοσπιτο και πληρωνω 160 το μηνα
τοσο εχουν γκαρσονιερες ισογειες και υπογειες στο κεντρο
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
και έτσι θα πέσει το τουπε σε κάποιες ψυχές.. :(
για ποιο τουπε μιλάς φίλε μου ?
Ας σκεφτόμαστε λίγο πριν γράψουμε οτι μας κατέβει....

Οι ανθρωποι αυτοί εξαναγκαστηκαν να φύγουν απο τα σπίτια τους λόγω υψηλού κόστους διαβίωσης
Αύριο μπορει να έρθει και η σειρά σου .......

Θεωρείς οτι αυτοί που εχουν τον τροπο τους θα φτάσουν σε τετοια σημεία ?
Μονο οι μαλακιες και ψώνια ξεπεφτουν έτσι αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι θα πρεπει να χαιρόμαστε !!!!!!!!!!!


Τις προάλλες είδα μια σκηνή που με έφερε στο σημείο να θέλω να φωνάξω και να κλάψω μαζι...

Μια γιαγιά πήγε σε έναν πάγκο στην αθηνας να πουλήσει  κάποια τιμαλφη της....
Ηταν ενα χρυσό δόντι μια βερα ενα δακτυλιδακι λίγο πιο λεπτό απο την βερα της ενα μένταγιον Παναγίτσα και δυο τριάνταδραχμα ασημένια
Επρεπε να δείτε την έκφραση της μόλις της τα έριχνε στο συρτάρι.............. Για 50 ψωροευρω !!!!!!!

Γαμω τον σαμαρα τον βενιζελο τον Παπανδρέου και το μουνι της μάνας και των 1500 που πέρασαν απο την βουλή και μας έφεραν σε αυτο το χαλι
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
90
Πόντοι
376

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
137
Πόντοι
7.985
σε μια φαση ενας λεει μενω σε 7τ.μ τροχοσπιτο και πληρωνω 160 το μηνα
τοσο εχουν γκαρσονιερες ισογειες και υπογειες στο κεντρο

Mε 150 (και πολλους λεω) ευραιους στην επαρχεια νοικιαζει καποιος αριστο διαμερισματακι!

ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΩΡΑ!
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
18
Πόντοι
366
Τις προάλλες είδα μια σκηνή που με έφερε στο σημείο να θέλω να φωνάξω και να κλάψω
Μια γιαγιά πήγε σε έναν πάγκο στην αθηνας να πουλήσει  κάποια τιμαλφη της....
Ηταν ενα χρυσό δόντι μια βερα ενα δακτυλικά κι λίγο πιο λεπτό απο την βερα της ενα μένταγιον Παναγίτσα και δυο τριάνταδραχμα ασημένια
Επρεπε να δείτε την έκφραση της μόλις της τα έριχνε στο συρτάρι.............. Για 50 ψωροευρω

Γαμω τον σαμαρα τον βενιζελο τον Παπανδρέου και το μουνι της μάνας και των 1500 που πέρασαν απο την βουλή και μας έφεραν σε αυτο το χαλι

μήτσο νομίζω ότι μας λες ψέματα πάλι δεν ήσουν μπροστά σε τέτοιο σκηνικό
 

zac123

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2008
Μηνύματα
531
Κριτικές
8
Like
143
Πόντοι
6
Οι... «φαβέλες» της Ελλάδας
21 Ιουλίου 2013 | 13:22. Πολιτική
troxispitaΟι πρώτες φαβέλες, από οικογένειες που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας γεννιούνται στην Ελλάδα. Άνθρωποι που δεν έχουν πλέον τη δυνατότητα να καταβάλουν ούτε το ενοίκιο ενός μικρού διαμερίσματος ή το χαράτσι του σπιτιού τους, να πληρώσουν τον λογαριασμό της ΔΕΗ αλλά και το πετρέλαιο εγκαταλείπουν τα σπίτια τους και ζουν πια σε τροχόσπιτα ή σκηνές σε οργανωμένα κάμπινγκ της Αττικής και της περιφέρειας που λειτουργούν ολόκληρο τον χρόνο.

Μεταξύ αυτών, πρώην ιδιοκτήτες επιχειρήσεων, δημόσιοι υπάλληλοι, υψηλόβαθμοι ιδιωτικοί υπάλληλοι, νέοι που δεν βρίσκουν δουλειά αλλά και γυναίκες με παιδιά κατέφυγαν στα κάμπινγκ για να μη βρεθούν στον δρόμο.

Το ετήσιο κόστος της ενοικίασης του χώρου δεν ξεπερνά τα 1.600 ευρώ. Το εσωτερικό ενός τροχόσπιτου περιλαμβάνει ένα μονό ή διπλό κρεβάτι, ένα WC, μια μικρή κουζίνα με γκάζι και μικρούς αποθηκευτικούς χώρους.

Η Νίκη και ο Μάκης Καβαλάρης έχουν τέσσερα παιδιά. Αγόρασαν ένα σπίτι στο Κερατσίνι με δάνειο και τώρα χρωστούν τις δόσεις. Πλέον ζουν μόνιμα σε κάμπινγκ στην Κινέττα, προκειμένου να μειώσουν τα μηνιαία έξοδά τους.

«Είμαι ταμίας σε σούπερ μάρκετ και ο σύζυγός μου εργάζεται ως χειριστής μηχανημάτων. Έχουμε χάσει το 30% των μισθών μας και με αυτά που απέμειναν ίσα που τρέφουμε τα παιδιά μας» δηλώνει στο «Πρώτο Θέμα» η Νίκη Καβαλάρη, η οποία συμπληρώνει ότι πλέον η αγορά ενός παιχνιδιού ή καινούργιων ρούχων ανήκει στο παρελθόν».

Παρόμοια είναι η κατάσταση και για τον Γιώργο Ντούπρη που εργάζεται ως διανομέας και ζούσε σε ένα διαμέρισμα 45 τ.μ. στην Κηφισιά. Τώρα όμως, χωρισμένος από τη σύζυγό του και με το εισόδημα να πέφτει κατακόρυφα μετακόμισε σε ένα τροχόσπιτο 7 τ.μ. «Στο τροχόσπιτο ξέχασα τα κοινόχρηστα, τη ΔΕΗ και την κεντρική θέρμανση. Για τη διαμονή μου πληρώνω 160 ευρώ το μήνα από 450 που κόστιζε το διαμέρισμά μου» δηλώνει στην εφημερίδα.




Στην Αμερική συμβαίνει εδώ και χρόνια να ζουν σε σκηνές και σε τροχόσπιτα. Σημεία των καιρών
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
172
Πόντοι
866
καλυτερα να παει λες στο κεντρο τυπε;
ναι τυπε
μεγαλυτερο διαμερισμα
τζαμπα φως νερο για κανα 6μηνο μεχρι να του κανουν εξωση
και πολλα σκουπιδια για να μαζεψεις πραγματα που μπορεις να πουλησεις
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
σε μια φαση ενας λεει μενω σε 7τ.μ τροχοσπιτο και πληρωνω 160 το μηνα
τοσο εχουν γκαρσονιερες ισογειες και υπογειες στο κεντρο

ως προς τον χώρο που αγοράζεις έχεις δίκιο.

από την άλλη αυτό το κάμπινγκ πρέπει να σου δίνει μεγαλύτερη ασφάλεια από ένα διαμέρισμα στο κέντρο όπου μπορεί να σου ρίξουν και καμμιά πακοψωλή που θάλεγαν κάποιοι εδώ μέσα.

και έιναι πιο πιο ευάερο/ευήλιο από το διαμέρισμα το ημιυπόγειο.

τώρα τον χειμώνα από θέρμανση δεν ξέρω τι γίνεται.
 

FROID

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.917
Κριτικές
1
Like
142
Πόντοι
16
αμα τ διαβαζεις αυτα νιωθεις ενοχος ως φαν  του αγοραιαου ερωτα....
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.116
Like
66.664
Πόντοι
12.756
ως προς τον χώρο που αγοράζεις έχεις δίκιο.

από την άλλη αυτό το κάμπινγκ πρέπει να σου δίνει μεγαλύτερη ασφάλεια από ένα διαμέρισμα στο κέντρο όπου μπορεί να σου ρίξουν και καμμιά πακοψωλή που θάλεγαν κάποιοι εδώ μέσα.

και έιναι πιο πιο ευάερο/ευήλιο από το διαμέρισμα το ημιυπόγειο.

τώρα τον χειμώνα από θέρμανση δεν ξέρω τι γίνεται.

καις κανενα δασος κοντα τυπε , ή και τα δεντρα του καμπινγκ , ψηνεις και κανενα μπριζολικο και την περνας σουπερ
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
μήτσο νομίζω ότι μας λες ψέματα πάλι δεν ήσουν μπροστά σε τέτοιο σκηνικό
γιατι να πω ψέμματα ?

Ημουν μπροστά γιατι μιλούσα με τον άνθρωπο αυτο που τα πήρε.....
Ετυχε απλά να παρακολουθήσω την σκηνή....... Μέχρι τέλους
Η γιαγιά το μονο που τον ρώτησε ηταν ¨ τόσο μονο ? ¨

Αλλο να στο λενε κι άλλο να το βλέπεις.......

Και καθόμαστε σαν μαλακες και ζηλευουμε τον έναν και τον άλλον για ψύλλου πήδημα και χαιρόμαστε για οτιδήποτε κακό του τύχει  
Να ψοφίσει η κατσίκια του γείτονα...... Αυτο έχουμε γίνει και γιαυτο μας γαμανε ολους μαζί και δεν μιλάει κανεις
 

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
Μια γιαγιά πήγε σε έναν πάγκο στην αθηνας να πουλήσει  κάποια τιμαλφη της....
Ηταν ενα χρυσό δόντι μια βερα ενα δακτυλιδακι λίγο πιο λεπτό απο την βερα της ενα μένταγιον Παναγίτσα και δυο τριάνταδραχμα ασημένια
Επρεπε να δείτε την έκφραση της μόλις της τα έριχνε στο συρτάρι.............. Για 50 ψωροευρω !!!!!!!

Να χες κι εσύ έναν πάγκο να αγοράζεις τιμαλφή κοψοχρονιά, ε; Μη μου πεις ότι δεν σου πέρασε απ' το μυαλό.
 

pescatore

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
78
Κριτικές
2
Like
24
Πόντοι
0
Mε 150 ευρώ νοικιάζεις μονοκατοικία στο χωριό μου ...και έχεις και δικές σου ντομάτες...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom