Νέα

Διακοπές σόλο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dawn
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 248
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215
Προτείνετε μερικά μέρη/νησιά που μπορεί να πάει κάποιος μόνος του για διακοπές. Δεν μιλάω τόσο για να καυλαντίσει αλλά για να περάσει καλά, να κάνει μπάνια και να μην βάλει πολύ το χέρι στην τσέπη.

 

Επισκέπτης
Προτείνετε μερικά μέρη/νησιά που μπορεί να πάει κάποιος μόνος του για διακοπές. Δεν μιλάω τόσο για να καυλαντίσει αλλά για να περάσει καλά, να κάνει μπάνια και να μην βάλει πολύ το χέρι στην τσέπη.

Ικαρία ή Κω πήγαινε

ή Μύκονο στο Paradise σε καμπίνα παραλίας

 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
Σε όλα τα μέρη μπορείς να πας μόνος.

Εγώ έχει βρεθεί μόνος Πάρο.

Από ηπειρωτική Ελλάδα προτείνω Νέα Καλλικράτεια Χαλκιδικής.
 

ΚΑΒΛΑΡΧΟΣ

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2012
Μηνύματα
4.813
Κριτικές
7
Like
57
Πόντοι
16
Στους  Λειψους  τυπε  Δωδεκανησα  μικρο  νησι  ωραιες  παραλιες , ουζο  φρεσκο  ψαρι .

Το  μονο  μειον  ειναι οτι ειναι  μακρια  περιπου  11  ωρες  και  δεν  εχει  καραβι καθε  μερα.

Εχω  παει  και  περασα  μια  χαρα....

 

Επισκέπτης
Κι η ακτογραμμή της Κατερίνης είναι ωραία

Εύκολη πρόσβαση, και αρκετός κόσμος πάσης φύσεως

Η θάλασσα δεν είναι παντού τέλεια, αλλά θα αποζημιωθείς από το χαλαρό περιβάλλον και την ωραία νυχτερινή ζωή, με τις άπειρες Ανατολικοευρωπαίες

Θα σου πρότεινα Πλαταμώνα, Λεπτοκαρυά ή Ολυμπιακή Ακτή-Παραλία Κατερίνης 

Πες μας μόνο που μένεις τι ηλικία έχεις περίπου και αν θα πάρεις αμάξι μαζί σου
 
OP
OP
D

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215
late 20's είμαι και χωρίς αμάξι. Προτιμώ νησί. Στην Κώ έχω πάει, είναι όντως ωραία και το θετικό είναι ότι έχει μπόλικα αρχαία μνημεία που μπορούν να απασχολήσουν έναν επισκέπτη. Μου αρέσει πολύ να επισκέπτομαι αρχαιολογικούς χώρους.
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
90
Πόντοι
376
αντε στην αιδηψο
 
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.201
Like
204
Πόντοι
36
Προτείνετε μερικά μέρη/νησιά που μπορεί να πάει κάποιος μόνος του για διακοπές. Δεν μιλάω τόσο για να καυλαντίσει αλλά για να περάσει καλά, να κάνει μπάνια και να μην βάλει πολύ το χέρι στην τσέπη.

Με εξαίρεση τη διαμονή στο Paradise, που ανέφερε ο συνάδελφος - και την οποία δεν είχα εξετάσει τότε που είχα πάει - δεν θα συνιστούσα εν γένει τη Μύκονο, κυρίως λόγω του ύφους και στυλ του κόσμου (μιλάμε κυρίως για Έλληνες που είναι το μεγαλύτερο ποσοστό των τουριστών στη Μύκονο).
Πολύ σνομπαρία και πολύ δήθεν, οπότε αντιλαμβάνεσαι τη συμπεριφορά, κυρίως από τις γκόμενες.
Είχα πάει κι εγώ σόλο στη Μύκονο, ξόδεψα 600.000 δραχμές για 3 εβδομάδες (18.000 δρχ. έκανε μόνο το δωμάτιο) και οι μόνοι που γνώρισα ήταν οι μπάρμεν. Έκτοτε επέστρεψα στο χωριό μου στην Κρήτη, για να μην ξαναπάθω τέτοιο κάζο.
Προσωπικά, θα σου συνιστούσα την Ίο, που έχει κορυφαία νυχτερινή ζωή, αλλά χωρίς ηλίθιους Άγγλους (υπάρχουν και Άγγλοι, αλλά εκεί επειδή δεν είναι μόνοι τους, δεν κάνουν αυτά που κάνουν αλλού).
Η νύχτα συνίσταται κυρίως σε πολλά μικρά μπαρ που δίνουν τη δυνατότητα για πλεύρισμα και κουβέντα. Επίσης είναι μικρό νησί, οπότε γλυτώνεις την ταλαιπωρία να τρέχεις από δω κι από κει, όπως θα συνέβαινε πχ στην Πάρο.
Επειδή η ιδέα να μείνεις σε bangalow μέσα σε camping, είναι πάντα η καλύτερη (βλακεία μου, δεν το είχα κάνει) ψάξε και ρώτα για το θρυλικό Far Out camping στη μεγάλη παραλία του νησιού, στο Μυλοπότα, αν και είναι μάλλον λίγο αργά.
Εκεί θα ζήσεις καταστάσεις τύπου American Pie - χρειάζεται να σπικάρεις αγγλικά όμως.
Ωστόσο, ακόμα κι αν δεν κάνεις τίποτα άλλο, θα χορτάσεις έως και θα βαρεθείς το μάτι.
Όλα τα παραπάνω ισχύουν πάντως με την προϋπόθεση ότι είσαι το πολύ τριανταπεντάρης και γενικά μικροδείχνεις. Γι΄αυτό εγώ δεν πάω πλέον στην Ίο.
Και εννοείται, θα κάνεις update στις πληροφορίες, γιατί κάποια πράγματα αλλάζουν από χρονιά σε χρονιά.
Αν δε σου κάτσει η Ίος, θα πρότεινα Αντίπαρο, για πιο ήσυχα. Τα πάντα μαζεμένα, κυρίως ελληνική νεολαία τύπου φοιτητόκοσμος, πολλά μικρά μπαράκια και πολύ χαλαρό και κουλαριστό περιβάλλον, που δίνει την ευκαιρία για πλησίασμα και κουβέντα.

edit - τώρα διάβασα για το αυτοκίνητο - ξέχνα τη Μύκονο, χωρίς αυτοκίνητο...
Η δική μου δοκιμασμένη και καρατσεκαρισμένη τετράδα, χωρίς αυτοκίνητο:
1. Ίος
2. Αντίπαρος (τα πάντα, με τα πόδια)
3. Σίφνος (παίζουν και συνίστανται τα λεωφορεία, ενώ υπάρχουν πολλά φθηνά ταξί).
4. Σέριφος (τα πάντα με τα πόδια, πλην της χώρας όπου θα πας μόνο για το αξιοθέατον). 


 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
μπακουροδιακοπες δηλαδη?
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
αιδηψο οχι αλλα θυμαμαι πηγαινε η γιαγια μου τη δεκαετια του 80
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
3
Πόντοι
16
αιδηψο οχι αλλα θυμαμαι πηγαινε η γιαγια μου τη δεκαετια του 80

καλα εκανε η γιαγια σου. Τωρα ομως που δε παει η γιαγια σου παιζουν ωραιοτατα 3ημερα με εγχωρια μοντελακια στο θερμαι συλλα, ειναι κατι ΣΚ που οι μισοι εκει ειναι με το παρανομο αμορε ;)

Αλλα αλλο ψαχνει ο θεματοθετης. Δες Ιο, Σκιαθο, Σεριφο, η τραβα σε κανα τουριστικο τυπου Ροδος κλπ, βρες κανα προ-μιλφ Ρωσακι επι τοπου και κανε τις διακοπες σου.
 
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.201
Like
204
Πόντοι
36
μπακουροδιακοπες δηλαδη?

Κοίτα, από το να πας διακοπές με τη γκόμενά σου - εγγύηση ότι θα περάσεις χάλια, είτε από βαρεμάρα και αφόρητη πλήξη, είτε επειδή θα στη σπάει η γκόμενα που θα σου ψήνει το ψάρι στα χείλη - καλύτερα μπάκουρος.
Σίγουρα πάντως, απείρως καλύτερα από τις αντροπαρέες των τεσσάρων και πέντε ατόμων που και σαν εικόνα είναι χάλια.
Το ιδανικό είναι να πας μόνος, αλλά να ξέρεις ότι θα υπάρχουν κάποιοι γνωστοί εκεί τριγύρω.
Με κολλητό, μόνο ένας συν ένας - παραπάνω είναι "περιπολία", το "μικτό" που λέγαμε παλιά.
Καλές είναι και οι μεγάλες μικτές παρέες, με άντρες και γυναίκες, αλλά εκεί μπορεί να γίνουν μπερδέματα.
 
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.266
Κριτικές
1
Like
679
Πόντοι
96
late 20's είμαι και.....Μου αρέσει πολύ να επισκέπτομαι αρχαιολογικούς χώρους.

images


Καύλτερα κάτσε Αθήνα να χτυπήσεις καμιά ξέμπαρκη γκόμενα που έκατσε  Αθήνα και κλαιει την μοιρα της . Οποιον και να βρει θα τον δει σαν Μπραντ Πητ από την βαρεμαρα της  :)

 κατα τα αλλα διακοπες σόλο ατα 30 ειναι λίγο κάπως . Τεσπα κατα την γνωμη μου νοικιασε ενα αμάξι πάρε και μια σκηνη και κανε τον γυρο της Πελλοπονησου ή κατι τετοιο αλλιως πήγαινε σε ενα νησι που δεν κυκλοφορουν αμαξια (πχ Κουφονησια ?????)
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
66
εγώ ετοιμάζομαι για μια βδομαδούλα προς Πάργα πλευρά στον Αχέρωντα και στο νεκρομαντείο.... :2funny:
τις πρώτες δυο μέρες θα είμαι all alone !!!  :dancing:


έντιτ
αλλά μόνο νησιά είπες ε ?
δεν πειράζει...
Χαλκιδικη !!!  :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom