Νέα

Soul, Funk, Jazz & Blues...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ολλανδός
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 78
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
Παρατήρησα οτι δεν υπάρχει thread για Αμερικάνικα είδη μουσικής που είχαν την μαγεία τους μερικές δεκαετίες πριν...προσωπικά πιστεύω οτι ειδικά η δυτική μουσική πλέον είναι ανύπαρκτη με ελάχιστες εξαιρέσεις...ανταλλάζουμε απόψεις και φυσικά ανεβάζουμε κομμάτια....
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.322
Κριτικές
9
Like
4.650
Πόντοι
1.830
Παρατήρησα οτι δεν υπάρχει thread για Αμερικάνικα είδη μουσικής που είχαν την μαγεία τους μερικές δεκαετίες πριν...προσωπικά πιστεύω οτι ειδικά η δυτική μουσική πλέον είναι ανύπαρκτη με ελάχιστες εξαιρέσεις...ανταλλάζουμε απόψεις και φυσικά ανεβάζουμε κομμάτια....

Μεγάλο θέμα και κορυφαίες μουσικές. Από τι να πρωτοξεκινήσουμε; Από τα γνωστά ή από τα σπάνια;

 
OP
OP
Ολλανδός

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
Μεγάλο θέμα και κορυφαίες μουσικές. Από τι να πρωτοξεκινήσουμε; Από τα γνωστά ή από τα σπάνια;

Γνωστά για αρχή για να προσηλυτίσουμε αυτούς που δεν έχουν ακόμα εγκληματιστεί....
Stevie, Barry, Jamiroquai, Benson....κάτι τέτοιο....
Όταν επιστρέψω θα ανεβάσω και γω... :cheesy:
 
OP
OP
Ολλανδός

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66

Μην ξεχνάμε οτι υπάρχει και ένας Έλληνας που δικαιωματικά μπορεί να γράφει και να ερμηνεύει τέτοια μουσική...και με φοβερά αποτελέσματα....
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.322
Κριτικές
9
Like
4.650
Πόντοι
1.830
Εγώ δεν είμαι αυτής της σχολής. Προτιμώ δεκαετίες 60-70 αυθεντικούς ήχους και λίγα από κάτι σύγχρονα funk revival.

Ας ξεκινήσουμε με κάτι κλασσικό από το 1972.
 
OP
OP
Ολλανδός

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
Εγώ δεν είμαι αυτής της σχολής. Προτιμώ δεκαετίες 60-70 αυθεντικούς ήχους και λίγα από κάτι σύγχρονα funk revival.

Ας ξεκινήσουμε με κάτι κλασσικό από το 1972.

Α...κατάλαβα...πάντως εμένα μου αρέσει το είδος, όχι τα παλιά πιο πολύ απ' τα καινούρια...
Κάτι τέτοιο???

 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.322
Κριτικές
9
Like
4.650
Πόντοι
1.830
Α...κατάλαβα...πάντως εμένα μου αρέσει το είδος, όχι τα παλιά πιο πολύ απ' τα καινούρια...
Κάτι τέτοιο???


Χαχα όχι φίλε αυτό δεν μ'αρέσει καθόλου. Εγώ θέλω βρώμικο ήχο, δυνατές μπασογραμμές και ντραμς. Να γκρουβάρει το τραγούδι.
Αν και αυτό που έβαλες είναι soul, που έτσι κ αλλιώς είναι άλλο πράγμα από το funk και σίγουρα λιγότερο γκρουβαριστό.
 
OP
OP
Ολλανδός

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
Χαχα όχι φίλε αυτό δεν μ'αρέσει καθόλου. Εγώ θέλω βρώμικο ήχο, δυνατές μπασογραμμές και ντραμς. Να γκρουβάρει το τραγούδι.
Αν και αυτό που έβαλες είναι soul, που έτσι κ αλλιώς είναι άλλο πράγμα από το funk και σίγουρα λιγότερο γκρουβαριστό.

Είναι όμως αυτό που λέμε masterpiece...και ανήκει στα είδη που πραγματεύεται το thread!
Όσο για το βρώμικο ήχο και ύπουλο μπάσο που λες συμφωνώ και επαυξάνω φίλε μου!Μερικά κομμάτια είναι η συνάντηση ηδονής και μουσικής...
 

dirty lover

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2010
Μηνύματα
1.414
Like
3
Πόντοι
16
...κερτις μευφηλντ ,σε ενα απ τα καλλυτερα σαουντρακ των 70ς...
....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom