Νέα

Ο Παπακωνσταντίνου αφαίρεσε ονόματα συγγενών του από τη λίστα Λαγκάρντ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bestman69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 334
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

bestman69

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2009
Μηνύματα
2.714
Like
8
Πόντοι
16
www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_28/12/2012_476205]http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_28/12/2012_476205[/url]

[size=25pt]Διαφοροποίηση σχετικά με τρία ονόματα στη νέα πρωτότυπη λίστα Λαγκάρντ[/size]

[size=20pt]Μία διαφοροποίηση υπάρχει στη νέα πρωτότυπη «λίστα Λαγκάρντ». Ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου φέρεται να έχει αφαιρέσει από τη λίστα ονόματα συγγενικών του προσώπων.[/size]

Μία διαφοροποίηση, που αφορά τρία νέα ονόματα, και ένα ακόμα, που προκύπτει από τη διασταύρωση των στοιχείων του Taxis, υπάρχει στην νέα πρωτότυπη «λίστα Λαγκάρντ», σύμφωνα με πληροφορίες.
Τα τέσσερα αυτά ονόματα συνδέονται με δύο τραπεζικούς λογαριασμούς, εκ των οποίων ο ένας περιέχει 1.222.000 δολάρια. Ο δεύτερος είναι κλειστός και δεν αναφέρεται ποσό.

Ο πρώην υπουργός Οικονομικών επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Παπακωνσταντίνου φέρεται να είναι,σύμφωνα με πληροφορίες, αυτός που αφαίρεσε από τη λίστα Λαγκάρντ τα ονόματα συγγενικών του προσώπων με καταθέσεις σε ξένη τράπεζα όπως προκύπτει από την αξιολόγηση της λίστας που έκαναν ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου, Ιωάννης Τέντες με τον αντεισαγγελέα Νικόλαο Παντελή.

Σημειώνεται ότι ο κ. Παπακωνσταντίνου ως υπουργός Οικονομικών ήταν και ο πρώτος αποδέκτης της λίστας, και δεν την πρωτοκόλλησε.

Η νέα λίστα αναμένεται να διαβιβαστεί στη Βουλή εντός της ημέρας και να συσχετιστεί με το φάκελο που υπάρχει ήδη στο Κοινοβούλιο για την αναζήτηση πολιτικών ευθυνών.

Παράλληλα οι οικονομικοί εισαγγελείς συνεχίζουν την έρευνα σε ό,τι αφορά τα μη πολιτικά πρόσωπα, δηλαδή τους πρώην ειδικούς γραμματείς ΣΔΟΕ Καπελέρη και Διώτη.

«Το αρχικό CD που πήρα στα χέρια μου μαζί με τη συνοδευτική επιστολή το έδωσα για εμπιστευτική φύλαξη στο γραφείο μου και δεν ξέρω πού είναι, λυπάμαι αλλά δεν ξέρω πού είναι» είχε υποστηρίξει στις 24 Οκτωβρίου ο πρώην υπουργός στην Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής.

Όπως ελέχθη χαρακτηριστικά από εισαγγελικούς κύκλους «κάποιος έβαλε χέρι στην πρώτη λίστα, που στάλθηκε από τη Γαλλία». Οι ίδιοι κύκλοι σημείωναν ότι δεν υπάρχει άλλη διαφοροποίηση στη δεύτερη λίστα, που παρελήφθη εσχάτως από το γαλλικό υπουργείο Οικονομικών.
 

koulamaria

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2012
Μηνύματα
1.391
Κριτικές
39
Like
6.445
Πόντοι
1.936
Κόρακας κοράκου μάτι βγάζει???
Μην λέμα μαλακίες τώρα!Πολλά πρέπει να έχουν αλλάξει στήν περιβόητη λίστα Λανγκαρντ απο τότε που πάτησε στήν Ελλαδάρα μας!
Να κάνουν το αυτονόητο αν έχουν τα αρχίδια οι Αρχές και ας ζητήσουν ακόμα μία φορά τη λιστα χωρίς μεσάζοντα κανένα υπουργείο,υπουργό,κανέναν πούστη!
 

tsilibourditsas

Μέγας
Εγγρ.
4 Σεπ 2007
Μηνύματα
836
Κριτικές
17
Like
97
Πόντοι
4.165
Αρχίσανε τα όργανα... Ρε μπας και έχει αλλάξει κάτι στην χώρα; Άντε να τον δούμε φυλακή και σύντομα τον κύριο που μας οδήγησε στο μνημόνιο. Δεν θέλω να σχολιάσω παραπάνω γιατί μου προκαλούν αηδία όλα αυτά.
 

7 Noma

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2012
Μηνύματα
64
Like
0
Πόντοι
0
Μακαρι να ερθουνε ξενοι εισαγγελεις και να ξεκωλλιασουν και τους ντοπιους...
 

alkinos32

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2010
Μηνύματα
23.433
Κριτικές
14
Like
79
Πόντοι
376
Έλεος ρε παιδιά έλεος................ποιά , αμάν  :headbang: :headbang: :headbang:
 

alkinos32

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2010
Μηνύματα
23.433
Κριτικές
14
Like
79
Πόντοι
376
%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AE.jpg



Δεν έχουμε άλλα λεφτα για έκτακτη εισφορά ΥΠΕΡ ΑΝΕΓΕΡΣΕΟΣ ΝΕΩΝ ΦΥΛΑΚΩΝ
 

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
Μακαρι να ερθουνε ξενοι εισαγγελεις και να ξεκωλλιασουν και τους ντοπιους...
Κατάντια ρε φιλε. Στην χωρα που γεννησε την δημοκρατια να ζητας ξενους να δικασουν..
 

7 Noma

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2012
Μηνύματα
64
Like
0
Πόντοι
0
Την δημοκρατια την γεννησε αλλα τι την εκανε;
 

FanisChristo

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2010
Μηνύματα
691
Like
6
Πόντοι
6
Εγώ πια απλά δεν ασχολούμαι..Πόσο πιο σκατά να τα κάνουν και πόσο περισσότερο να μου γαμήσουν τη ζωή..Έπαψα εδώ και μήνες να βλέπω ειδήσεις.Αν ξαναδώ μαλάκες ΠΑΣΟΚ,ΝΔ,ΣΥΡΙΖΑ στα παράθυρα δήθεν να αλληλοτσακώνονται θα σπάσω την τηλεόραση.Στα τσακίδια να πάνε όλοι τους.Μπροστά σε αυτούς ο Αλ Καπόνε ήταν άγιος
 

XRISTOS(1)

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2005
Μηνύματα
384
Κριτικές
3
Like
17
Πόντοι
1
θελω να τους δω ολους μεσα.
Μια ζωη πληρωνα και πληρωνω οτι μου ζιταει απο φορους το κρατος και οτι εισφορες για την ασφαλεια μου και ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη. Δουλεβω 37 χρονια σκληρα, εφθασα σημερα να ντρεπομαι γιατι δεν μπορω να ανταπεξελθω στις υποχρεωσεις μου. το αισχος, πληρωνω και γιατρους και φαρμακα και αυτοι κανουν διακοπες σε αλπεις και ελβετιες.
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.108
Κριτικές
3
Like
1.280
Πόντοι
566
Σύγουρα είμαστε αρκετά πίσω σε σχεση με άλλες χώρες, αλλά κάτι αλλάζει εστω και αργά.

Ο Παπακωνσταντίνου σύντομα θα κάτσει στο σκαμνί, το θέμα είναι να μπει και τίποτα στο δημόσιο ταμείο.
 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.970
Κριτικές
4
Like
7.344
Πόντοι
2.306
Οξω ολα τα λαμόγια!! Να πληρώσουν επιτέλους οι υπεύθυνοι! :s&m_1:
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.730
Πόντοι
1.306
βρηκαμε τον κακο δρακο

 

lycienr

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
1.512
Κριτικές
37
Like
1.432
Πόντοι
1.096
Εγώ πια απλά δεν ασχολούμαι..Πόσο πιο σκατά να τα κάνουν και πόσο περισσότερο να μου γαμήσουν τη ζωή..Έπαψα εδώ και μήνες να βλέπω ειδήσεις.Αν ξαναδώ μαλάκες ΠΑΣΟΚ,ΝΔ,ΣΥΡΙΖΑ στα παράθυρα δήθεν να αλληλοτσακώνονται θα σπάσω την τηλεόραση.Στα τσακίδια να πάνε όλοι τους.Μπροστά σε αυτούς ο Αλ Καπόνε ήταν άγιος

πες τα χρυσόστομε ! πες τα

έχεις το σάπιο σύστημα από τη μια (ΠΑΣΟΚ + ΝΔ) και τους νέους απατεώνες τους ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ από την άλλη

και η μαλακία πάει ΣΥΝΝΕΦΟ μιλάμε !
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.730
Πόντοι
1.306
Ο πόλεμος ΠΑΣΟΚ - ΣΥΡΙΖΑ για τη λίστα που άρχισε ατύπως προχθές, επισημοποιήθηκε με την Κουμουνδούρου να επιτίθεται κατά του Β. Βενιζέλου, ενώ είχε προηγηθεί δημόσια αναδίπλωση της βουλευτίνας του ΣΥΡΙΖΑ Νάντιας Βαλαβάνη, η οποία μετά τη δήλωσή της ότι υπάρχει διαφορά 600 ονομάτων ανάμεσα στις δύο λίστες μίλησε για «δημοσιογραφικές πληροφορίες» και διευκρίνισε πως «δεν έχω ούτε θα μπορούσα να έχω σ' αυτή τη φάση κάποια ιδιαίτερη πληροφόρηση για το θέμα».


το σοβαρον του πραγματος
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom