Νέα

Ποιό είναι το αγαπημένο σας ουίσκυ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jimminy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 59K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
Πειτε οποιο θελετε, σε ο, τι τιμη θελετε..

Εγω επειδη δεν μπορω να πιω τα ξυδια τυπου τζονυ κοκκινο, τζειμσον, κλπ, εχω μια μικρη αδυναμια στο Cardhu..

Αρκετα συχνη χρηση, με λιγο τριμμενο παγο..

http://[URL unfurl="true"]www.cellier.gr/media/catalog/product/cache/1/image/1200x1200/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/c/a/cardhu_12.jpg[/img[/URL]]

Ξερω, σκατα ωρα το ανοιξα το θεμα, αλλα τα παιδια της νυχτας δεν κοιμουνται ποτε..
 

al pacino

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
5.169
Κριτικές
293
Like
9.300
Πόντοι
12.525
Πειτε οποιο θελετε, σε ο, τι τιμη θελετε..

Εγω επειδη δεν μπορω να πιω τα ξυδια τυπου τζονυ κοκκινο, τζειμσον, κλπ, εχω μια μικρη αδυναμια στο Cardhu..

Αρκετα συχνη χρηση, με λιγο τριμμενο παγο..

Ξερω, σκατα ωρα το ανοιξα το θεμα, αλλα τα παιδια της νυχτας δεν κοιμουνται ποτε..
μ'αρεσε η τελευταια φραση σου...Εγω παντως πριν λιγο ηπια το αγαπημενο μου τον τελευταιο καιρο

jack_daniels-1.jpg
 

Βεβαια αυτο ειναι λιγο δυνατο και αποφευγω να το πινω εξω οποτε συνηθως παραγγελνω Famous που το πινω πολλα χρονια αλλα πλεον δε με ικανοποιει.
Επισης πολυ ωραιο ειναι το μαυρο Johnny
 
OP
OP
jimminy

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
μ'αρεσε η τελευταια φραση σου...Εγω παντως πριν λιγο ηπια το αγαπημενο μου τον τελευταιο καιρο   

;)

Εγω δε θα μπω σε λεπτομερειες ακομη, θελω πρωτα να το δουνε αρκετοι, να πει ο καθενας ποιο προτιμα κ υστερα ν' αρχισει το νταραβερι με τις κριτικες.. ;)

Παντως, δεν ξερω κατα ποσο θα φανει αστειο, αλλα κρασι δεν μπορω να πιω καθολου..
Ενω με ενα καλο ουισκακι, οσο και να πιω, μεχρι ευθυμια φτανω..
 

FanisChristo

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2010
Μηνύματα
691
Like
6
Πόντοι
6
Παιδιά λατρεύω το Jim Beam το μαύρο έπαιρνα Αγλλία το 8 ετών..Αυτό με την κλασσική άσπρη ετικέτα είναι το απλό το 4χρονο.Μιας και λέτε για ποτά έχει κανείς να μου προτείνει καμια καλή μεγάλη κάβα;;Κάποτε πριν χρόνια ήταν οι Muses που είχαν τα πάντα και τώρα δυστυχώς φτωχα πράγματα..2 κάβες στη γειτονιά μου και πέρα από στανταρ ποτά δεν βλέπω ωραία ουίσκυ,λικέρ και βοτκες που αγόραζα έξω..Όπως επίσης δεν μπορώ να πιω μερικά ωραία cocktail που έκανα με το Southern Comfort μιας και δεν βρίσκω στην Αθήνα χυμούς cranberry,limes..τώρα αν αναφέρω ότι δεν βρίσκω και sweet and sour mix κάποιοι θα θελήσουν να με πλακώσουν ως υπερβολικό..Αν κανείς ξέρει που μπορώ να βρω τέτοια καλούδια ας μου πει παρακαλώ..
 
OP
OP
jimminy

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
Καλα, μη φανταστεις, κ εγω με μπαλανταιν (που λεν και στο χωριο μου) ξεκινησα, αφου αυτο επιναν οι "παλιακοι" φιλοι μου..
Τελευταια βλεπω να εχει γινει μοδα το τσιβας (Chivas), αλλα με ενοχλει η υπερ-διαφημιση του και μπορω να πω οτι αυτο αρκει ωστε να μη δωσω ουτε ευρω γι' αυτο..
 
OP
OP
jimminy

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
Παιδιά λατρεύω το Jim Beam το μαύρο έπαιρνα Αγλλία το 8 ετών..Αυτό με την κλασσική άσπρη ετικέτα είναι το απλό το 4χρονο.Μιας και λέτε για ποτά έχει κανείς να μου προτείνει καμια καλή μεγάλη κάβα;;Κάποτε πριν χρόνια ήταν οι Muses που είχαν τα πάντα και τώρα δυστυχώς φτωχα πράγματα..2 κάβες στη γειτονιά μου και πέρα από στανταρ ποτά δεν βλέπω ωραία ουίσκυ,λικέρ και βοτκες που αγόραζα έξω..Όπως επίσης δεν μπορώ να πιω μερικά ωραία cocktail που έκανα με το Southern Comfort μιας και δεν βρίσκω στην Αθήνα χυμούς cranberry,limes..τώρα αν αναφέρω ότι δεν βρίσκω και sweet and sour mix κάποιοι θα θελήσουν να με πλακώσουν ως υπερβολικό..Αν κανείς ξέρει που μπορώ να βρω τέτοια καλούδια ας μου πει παρακαλώ..
ιντερνετικες καβες φιλε..
η καλυτερη λυση, καθως λιγοι εχουν ποικιλια, αλλα οχι στις καλυτερες τιμες..
Αλλα να ανακατευεις ουισκυ με κατι αλλο?? τς τς τς..
 

al pacino

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
5.169
Κριτικές
293
Like
9.300
Πόντοι
12.525
;)

Εγω δε θα μπω σε λεπτομερειες ακομη, θελω πρωτα να το δουνε αρκετοι, να πει ο καθενας ποιο προτιμα κ υστερα ν' αρχισει το νταραβερι με τις κριτικες.. ;)

Παντως, δεν ξερω κατα ποσο θα φανει αστειο, αλλα κρασι δεν μπορω να πιω καθολου..
Ενω με ενα καλο ουισκακι, οσο και να πιω, μεχρι ευθυμια φτανω..
Πραγματι το κρασι ειναι μια ξινιλα σκετη και ειδικα το κοκκινο συνδυασμενο με φαγητο και απορω με ολη αυτη τη φιλοσοφια και το θαυμασμο γυρω απ'αυτο.Γουστα ειναι αυτα θα μου πεις...

Το ουισκακι και σε χωνευει,και σου χαλαρωνει το κεφαλι,και σου φερνει καλη διαθεση και σου καθαριζει το λαιμο αμα εχεις κανα ξεροβηχα.Ειναι φαρμακο για πολλα πραματα.
Εγω το κατατασσω στις κορυφαιες εφευρεσεις της ανθρωποτητας
 

FanisChristo

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2010
Μηνύματα
691
Like
6
Πόντοι
6
ιντερνετικες καβες φιλε..
η καλυτερη λυση, καθως λιγοι εχουν ποικιλια, αλλα οχι στις καλυτερες τιμες..
Αλλα να ανακατευεις ουισκυ με κατι αλλο?? τς τς τς..

Δε συμφέρουν φίλε από έξω εκτός αν υπάρχουν και Ελλάδα μέσω internet κάβες...Για παράδειγμα ένα από τα καλύτερα που έχω αγοράσει στην Αγγλία από ποτά μέχρι και μεζούρα,σεικερ και ποτήρι hurricane ήταν το thedrinkshop.co.uk αλλά να στα στείλουν Ελλάδα θα παραγγείλεις λέμε τώρα κάτι που κάνει 15 ευρώ και η τελική τιμή λόγω αποστολής θα είναι....60 ευρώ!!Το sweet and sour mix που το χρησιμοποιούσα σε cocktails και είναι σαν χυμός πορτικάλι με λεμόνι και άλλα φρούτα κάνει το λίτρο 10 ευρώ.Να το στείλει Ελλάδα πήγαινε η τελική τιμή 25 ευρώ!!
 

FanisChristo

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2010
Μηνύματα
691
Like
6
Πόντοι
6
ιντερνετικες καβες φιλε..
η καλυτερη λυση, καθως λιγοι εχουν ποικιλια, αλλα οχι στις καλυτερες τιμες..
Αλλα να ανακατευεις ουισκυ με κατι αλλο?? τς τς τς..

Μα κάποια ουίσκυ φίλε είναι φτιαγμένα για να αναμυγνύονται...Το Jack Daniels σκέτο δεν είναι ιδιαίτερα απολαυστικό..Πάει και με Coca Cola τέλεια αλλά και με Ginger Ale και με άλλα...Το Jim Beam πάλι το  κανονικό με την άσπρη ετικέτα το κλασικό πάει τέλεια με Coca Cola..Το Grants και τα scotch whiskeys πάνε τέλεια με αμαρέτο και λίγο orange bitter όπως το angostura..
 

spyvar

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2012
Μηνύματα
2.516
Like
163
Πόντοι
16
Όλα τα single malts...  Αυτοί που έχουν δοκιμάσει, καταλαβαίνουν τι λέω!
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 
  • Like
Αντιδράσεις: nick9x

kinkydreamer

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2009
Μηνύματα
456
Like
0
Πόντοι
1
.Αν κανείς ξέρει που μπορώ να βρω τέτοια καλούδια ας μου πει παρακαλώ..
επί της πεντέλης αφού περάσεις το φανάρι
για σισμανόγλειο και με φορα προς το βουνό στο αριστερό σου χέρι στα 100 μετρα έχει μια που φέρνει ψαγμένες ετικέτες για whiskey και συνήθως φέρνει και καλά πούρα

 
OP
OP
jimminy

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
επί της πεντέλης αφού περάσεις το φανάρι
για σισμανόγλειο και με φορα προς το βουνό στο αριστερό σου χέρι στα 100 μετρα έχει μια που φέρνει ψαγμένες ετικέτες για whiskey και συνήθως φέρνει και καλά πούρα
παιζει να εχει κλεισει
 
OP
OP
jimminy

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
Μα κάποια ουίσκυ φίλε είναι φτιαγμένα για να αναμυγνύονται...Το Jack Daniels σκέτο δεν είναι ιδιαίτερα απολαυστικό..Πάει και με Coca Cola τέλεια αλλά και με Ginger Ale και με άλλα...Το Jim Beam πάλι το  κανονικό με την άσπρη ετικέτα το κλασικό πάει τέλεια με Coca Cola..Το Grants και τα scotch whiskeys πάνε τέλεια με αμαρέτο και λίγο orange bitter όπως το angostura..
μαν κανενα ουισκυ δεν εχει φτιαχτει για να αναμειγνυεται..
αμα βαλεις κοκα κολα μεσα, τι στο καλο καταλαβαινεις απο γευση??
γιατι δε βαζει και πορτοκαλαδα φαντα?
 

spyvar

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2012
Μηνύματα
2.516
Like
163
Πόντοι
16
μαν κανενα ουισκυ δεν εχει φτιαχτει για να αναμειγνυεται..
αμα βαλεις κοκα κολα μεσα, τι στο καλο καταλαβαινεις απο γευση??
γιατι δε βαζει και πορτοκαλαδα φαντα?
Έτσι είναι. Σωστός!
 
OP
OP
jimminy

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
Μα κάποια ουίσκυ φίλε είναι φτιαγμένα για να αναμυγνύονται...Το Jack Daniels σκέτο δεν είναι ιδιαίτερα απολαυστικό..Πάει και με Coca Cola τέλεια αλλά και με Ginger Ale και με άλλα...Το Jim Beam πάλι το  κανονικό με την άσπρη ετικέτα το κλασικό πάει τέλεια με Coca Cola..Το Grants και τα scotch whiskeys πάνε τέλεια με αμαρέτο και λίγο orange bitter όπως το angostura..

Τωρα το προσεξα αυτο..
Δε μιλαμε μονο για τα φτηνα ουισκια που δεν πινονται σκετα φιλε μου..
Δε μιλαω για ουισκυ ταβερνας-ζωοπανηγυρης με τα κοψιδια πανω στο τραπεζι που τα κατεβαζεις και μετα πας νοσοκομειο για πλυση..

Δηλαδη θες να μου πεις οτι εσυ θα πας να δωσεις 100-150ε για ενα καλο ουισκυ και θα του βαλεις μεσα κοκα κολα??
Τι εννοεις οτι τα σκωτσεζικα πανε με αμαρετο και αγκνοστουρα??
Εχεις ιδεα ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε αμερικανικο μπλεντ κ ευρωπαικο?
 

FanisChristo

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2010
Μηνύματα
691
Like
6
Πόντοι
6
Τωρα το προσεξα αυτο..
Δε μιλαμε μονο για τα φτηνα ουισκια που δεν πινονται σκετα φιλε μου..
Δε μιλαω για ουισκυ ταβερνας-ζωοπανηγυρης με τα κοψιδια πανω στο τραπεζι που τα κατεβαζεις και μετα πας νοσοκομειο για πλυση..

Δηλαδη θες να μου πεις οτι εσυ θα πας να δωσεις 100-150ε για ενα καλο ουισκυ και θα του βαλεις μεσα κοκα κολα??
Τι εννοεις οτι τα σκωτσεζικα πανε με αμαρετο και αγκνοστουρα??
Εχεις ιδεα ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε αμερικανικο μπλεντ κ ευρωπαικο?

Τα μόνα που πίνω σκέτα από Ουίσκυ είναι τα Johny Walker ειδικά το Black.ΔΕν είχα τη χαρά να δοκιμάσω ποτέ το Blue Label..To Jim Beam το Black όμως το 8 ετών είναι τέλειο σκέτο ή με πάγο..Τώρα ιδιόρυθμη περίπτωση ουισκυ αν και είναι ανάμεσα σε λικέρ και ουίσκυ είναι το Southern Comfort που χανεις αν δεν το κάνεις μίξεις με διάφορα και ποτά και χυμούς..
 
OP
OP
jimminy

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
Τα μόνα που πίνω σκέτα από Ουίσκυ είναι τα Johny Walker ειδικά το Black.ΔΕν είχα τη χαρά να δοκιμάσω ποτέ το Blue Label..To Jim Beam το Black όμως το 8 ετών είναι τέλειο σκέτο ή με πάγο..Τώρα ιδιόρυθμη περίπτωση ουισκυ αν και είναι ανάμεσα σε λικέρ και ουίσκυ είναι το Southern Comfort που χανεις αν δεν το κάνεις μίξεις με διάφορα και ποτά και χυμούς..
Φιλε μου, ριξε μια ματια εδω..
Και πηγαινε σε αυτα που κανουν απο 40-45ε και πανω..
Και, πες μου τωρα, ειλικρινα..
Θα εριχνες pepsi σε καποιο απο αυτα??

 

alfreewind

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2012
Μηνύματα
1.230
Κριτικές
32
Like
214
Πόντοι
246
JACK DANIELS
Και για τους προλαλησαντες τα ουισκι(ΕΙΔΙΚΑ τα ακριβα-ποιοτικα) δεν ανακατευονται με αλλα ζουμια. Ελεος....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom