Νέα

Ζεράρ Ντεπαρντιέ,κοντρα στα φορολογικα κορακια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 217
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

democrat

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
11
Like
6
Πόντοι
2.007
Ο Ζεράρ Ντεπαρντιέ , υψωνει την σημαια της επαναστασης εναντια στην φορολογικη καταιγιδα.


Παρίσι, Γαλλία

«Ποιος είστε εσείς που θα με κρίνετε; Σας ερωτώ κ. Ερό, πρωθυπουργέ του κ. Ολάντ;. Παρά τις καταχρήσεις, την όρεξη και την αγάπη μου για τη ζωή, παραμένω ένας ελεύθερος άνθρωπος» λεει ο Ντεπαρντιέ.

Στην αντεπίθεση πέρασε ο Γάλλος ηθοποιός Ζεράρ Ντεπαρντιέ, ο οποίος κατηγορείται ότι προσπαθεί να αποφύγει τη βαριά φορολογία στη Γαλλία, μετακομίζοντας σε ένα χωριό του Βελγίου, όπου μάλιστα έχει ήδη αγοράσει σπίτι.

Ο ηθοποιός, ο οποίος θα ζητήσει άδεια παραμονής στο Βέλγιο, παραδίδει το διαβατήριό του και την κάρτα κοινωνικής ασφάλισης.

«Η επιτυχία, η δημιουργία και το ταλέντο τιμωρούνται σήμερα στην πατρίδα μου» δηλώνει.

Ο πρωθυπουργός Ζαν Μαρκ-Ερό χαρακτήρισε θλιβερή και μη πατριωτική τη συμπεριφορά του σε μια περίοδο που οι Γάλλοι καλούνται να πληρώσουν υψηλότερους φόρους για να μειωθεί το δημόσιο χρέος.

«Θλιβερή, είπατε θλιβερή; Πόσο θλιβερό είναι αυτό;» αναρωτιέται ο Ντεπαρντιέ σε επιστολή του στην εφημερίδα Le Journal du Dimanche.

«Φεύγω γιατί πιστεύετε ότι η επιτυχία, η δημιουργία και το ταλέντο, ο,τιδήποτε διαφορετικό, πρέπει να τιμωρηθεί» υποστηρίζει.

Γάλλος βουλευτής που έχει εξοργιστεί με την υπόθεση αυτή πρότεινε να υιοθετήσει η Γαλλία νόμο που ισχύει στις ΗΠΑ, ο οποίος θα αναγκάσει τον Ντεπαρντιέ ή όποιον προσπαθήσει να αποφύγει τη φορολογία, να παραιτείται από την υπηκοότητά του.

Ο Ντεπαρντιέ αγόρασε πρόσφατα ένα σπίτι στο βελγικό χωριό Νεσέν, το 27% των κατοίκων του οποίου είναι Γάλλοι και έβαλε προς πώληση το σπίτι του στο Παρίσι.

Ο ηθοποιός υπογραμμίζει ότι έχει πληρώσει συνολικά φόρους 145 εκατομμυρίων ευρώ από τότε που άρχισε να εργάζεται ως τυπογράφος στην ηλικία των 14 ετών, ενώ υποστηρίζει ότι από όλους όσοι έφυγαν για τον ίδιο λόγο από τη Γαλλία «κανένας δεν έχει δεχθεί τόσες προσβολές όσο ο ίδιος».

«Δεν έχω πλέον κάποιο λόγο για να μείνω εδώ. Θα συνεχίσω να αγαπώ τους Γάλλους και αυτό το κοινό με το οποίο έχω μοιραστεί τόσες συγκινήσεις» προσθέτει.

«Ποιος είστε εσείς που θα με κρίνετε; Σας ερωτώ κ. Ερό, πρωθυπουργέ του κ. Ολάντ;. Παρά τις καταχρήσεις, την όρεξη και την αγάπη μου για τη ζωή, παραμένω ένας ελεύθερος άνθρωπος» καταλήγει ο Ντεπαρντιέ.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Reuters

 
OP
OP
democrat

democrat

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
11
Like
6
Πόντοι
2.007
Ετσι οπως παμε η κρατικη μαφια θα μας τα παιρνει ολα και θα μας δινει επειτα κανενα χαρτζιλικι..[/b][/i][/u]
 

Επισκέπτης
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ..........


ΓΑΜΩ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΑ
ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ
ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ
ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΚΟΠΡΙΤΕΣ ΠΟΥ ΧΑΡΙΝ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ .......

στο διάολο όλοι ..........
 

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ..........


ΓΑΜΩ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΑ
ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ
ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ
ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΚΟΠΡΙΤΕΣ ΠΟΥ ΧΑΡΙΝ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ .......

στο διάολο όλοι ..........
Για αυτό το λόγο η δημοκρατία πέτυχε.
επειδή οι περισσότεροι δεν είχαν όσα λίγοι, τυχεροί/ικανοί είχαν
αποφάσισαν να τους τα πάρουν όλα πρώτα ο Λουί Βουιτόν που τον αποχαιρέτησαν
με το "άντε γαμήσου πλούσιε παλιομαλάκα" που έφυγε για να αποφύγει το εξωφρενικό
75% φορολογία, τώρα ο πασίγνωστος Ντεπαρντιέ, άμα μπορούσα θα έφευγα και εγώ από
εδώ αλλά δεν γίνεται προς το παρών, αφού μετά την ΦΑΓΕ όπως έχει ακίνητα στο όναμά
του και κανένα χρέος στην τράπεζα θα είναι ο επόμενος στόχος των δημοκρατών. Οι γάλλοι
αντέδρασαν γιατί ο Ντεπαρντιέ είνα πιο γνωστός από τον Βουιτόν άσχετα άμα μπορούσες να
δουλεύεις στις επιχειρήσεις του δεύτερου, άν ήμουν ο Βουιτόν θα μετέφερα τις επιχειρήσεις
μου εκτός Γαλλίας για το γαμώτο, να κλαίνε οι σοσιοαλιστές και οι δημοκράτες,
"μας άφησε ο προδότης" θα λένε, καλλά να πάθουν που διωχνουν τις κορυφές της χώρας τους.
 

collateral

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
339
Κριτικές
93
Like
442
Πόντοι
3.280
Καλά έκανε ο Ντε Παρντιέ, και σηκώθηκε και έφυγε, και καλά κάνουν και αυτοί που φεύγουν...........
Να τα πάρουν από τις εταιρείες που ξεπλένουν λεφτά και τους πολιτικούς με τις μίζες.......
ΚΛΕΦΤΕΣ - ΛΑΜΟΓΙΑ - ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ
ΔΥΝΑΣΤΕΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ
 

pitbull86

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2012
Μηνύματα
794
Like
2
Πόντοι
6
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ..........


ΓΑΜΩ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΑ
ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ
ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ
ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΚΟΠΡΙΤΕΣ ΠΟΥ ΧΑΡΙΝ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ .......

στο διάολο όλοι ..........
αυτο λεω και εγω φιλε αναρχια  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 
OP
OP
democrat

democrat

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
11
Like
6
Πόντοι
2.007
τι Βελγιο ?
παραδεισος Βουλγαρια ,10% φορολογια εισοδηματος, φτηνες πινακιδες αυτοκινητου, ασφαλειες,
γιατροι,κα
γεμισε η Σαλονικη βουλγαρικη πινακιδα αυτοκινητου,
 

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215
δέν ξέρω αν συμφωνώ με αυτή την άποψη. Οποσδήποτε σε αυτή την άσχημη οικονομική περίοδο που διανύουμε όσοι έχουν καλό θα ήταν να στηρίξουν αυτούς που έχουν ανάγκη. Δεν είμαι κατά του να βάζεις πλάτη, προσωπικά δουλεύω και δεν διαμαρτυρήθηκα ποτέ για τους φόρους, αλλα εκεί που θα έδινα δίκιο στον Ζεράρ, είναι αν διαμαρτυρόταν για την ανικανότητα των κυβερνήσεων να διαχειριστούν αυτό το χρήμα.

Γιατί οκ, να βάλω πλάτη και να πληρώσω αφού έχω, αλλα θέλω τα λεφτά να πιάσουν τόπο, να βοηθηθούν ουσιαστικά οι ασθενέστεροι και να ωθήσουν την ανάπτυξη και νέες θέσεις εργασίας, όχι να γίνουν βίλες και αμαξάρες για τον κάθε αρχίδη.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.313
Πόντοι
6.955
Καλά έκανε ο άνθρωπος κι έφυγε
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.171
Κριτικές
7
Like
2.905
Πόντοι
786
είναι γελοίο ο κάθε μικροαστός οδοντίατρος με πέντε - έξι σπιτάκια να εξοργίζεται για την υπερβολική φορολόγιση του πλούτου. ακόμη και ο φασισμός στηρίχθηκε ιστορικά στην κοινωνική συνοχή, έστω και με κάποιον εσωτερικό εχθρό. το αναγκαίο κράτος (πολύ ή λιγότερο) αν δεν το πληρώσει ο πλούσιος θα το πληρώσει ο εργάτης και ο μικροαστός.
 

polax

Μέγας
Εγγρ.
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.067
Κριτικές
57
Like
704
Πόντοι
3.995
Πόσο πλάτη να βάζει ο καθένας Μεγάλε? αυτο είναι το ερώτημα!
Εγώ λέω να βάζει μέχρι 40 %. Αν είναι να βγάζω 4 ευρώ και να δίνω τα 3 στους " ασθενέστερους" για να παραμείνουν μια ζωή βολεμένοι "ασθενείς" τότε να πανε να  :fuck2:
Αν γουστάρει κάποιος να δουλεύει όλη μέρα γιατί δε βρίσκει αλλού ενδιαφέρον, γιατί να του τα τρώει το κράτος ?Ας έχει όσα αμάξια και βίλες γουστάρει αρκεί να είναι νόμιμα και φορολογημενα δίκαια .
Καβλωσε τώρα στους Μαλακοσιοσαλιστες να λύσουν το πρόβλημα της ανικανότητας τους με 75 % φόρο.
 

wolfsad

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2005
Μηνύματα
54
Κριτικές
16
Like
14
Πόντοι
10
ο κος Ντεπαρντιε πληρωσε σε 40 χρονια 145 μυρια αλλα εβγαλε 400 . Ενα ποσο που πρεπει να δουλευουν ενα σωρο ανθρωποι ενα σωρο χρονια και παλι δεν θα τα βγαλουν . Οι κυριοι του θεαματος και της μοδας εχουν εξωφρενικες αμοιβες , δυσαναλογα μεγαλες με την προσφορα τους στο κοινωνικο συνολο .Το ιδιο και οι αθλητες , το ιδιο και οι τραγουδιστες . Ο κος βουιτον εχει ηδη στειλει τις παραγωγικες του μοναδες στην ινδια και την κινα που τα μεροκαμματα ειναι της πεινας ετσι ωστε εκεινος να κερδιζει 80 με 100 εκατομυρια το χρονο . Απο τα οποια χρησιμοποιει 10-15 και τα αλλα τα αθροιζει αφαιροντας τα απο την κανονικη οικονομια .
Στασεις σαν αυτη του βουιτον και του ντεπαρντιε ειναι αυτες που βοηθανε στο να εκκολαφθει το αυγο του φιδιου . Και οταν μια ωραια πρωϊα θα βρεθουμε με ανεργια 40% και ενα οχλο εξαγριωμενο τοτε θα δουμε ξανα σβαστικες και χαιρετισμους . Ή θα δουμε σφυροδρεπανα και εφοδους σε πολυτελεις συνοικιες . Βεβαια και τοτε θα εχουμε απλα μια αλλαγη φρουρας αλλα θε εχει ηδη χυθει πολυ αιμα .
Αληθεια εχει σκεφτει κανενας απο εσας τι ποσοστο φορολογιας εχει ενας απλος υπαλληλος των 1000 € ?? και ειναι το ιδιο να πληρωνεις 26% στα 1000 € ( σου μενουν 740 € για να ζησεις ) και το ιδιο να πληρωνεις 75% στα 10 εκατομυρια ( σου μενουν ΜΟΝΑΧΑ 2,5 εκατομυρια για να ζησεις ) ;;;
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
ο κος Ντεπαρντιε πληρωσε σε 40 χρονια 145 μυρια αλλα εβγαλε 400 . Ενα ποσο που πρεπει να δουλευουν ενα σωρο ανθρωποι ενα σωρο χρονια και παλι δεν θα τα βγαλουν . Οι κυριοι του θεαματος και της μοδας εχουν εξωφρενικες αμοιβες , δυσαναλογα μεγαλες με την προσφορα τους στο κοινωνικο συνολο .Το ιδιο και οι αθλητες , το ιδιο και οι τραγουδιστες . Ο κος βουιτον εχει ηδη στειλει τις παραγωγικες του μοναδες στην ινδια και την κινα που τα μεροκαμματα ειναι της πεινας ετσι ωστε εκεινος να κερδιζει 80 με 100 εκατομυρια το χρονο . Απο τα οποια χρησιμοποιει 10-15 και τα αλλα τα αθροιζει αφαιροντας τα απο την κανονικη οικονομια .
Στασεις σαν αυτη του βουιτον και του ντεπαρντιε ειναι αυτες που βοηθανε στο να εκκολαφθει το αυγο του φιδιου . Και οταν μια ωραια πρωϊα θα βρεθουμε με ανεργια 40% και ενα οχλο εξαγριωμενο τοτε θα δουμε ξανα σβαστικες και χαιρετισμους . Ή θα δουμε σφυροδρεπανα και εφοδους σε πολυτελεις συνοικιες . Βεβαια και τοτε θα εχουμε απλα μια αλλαγη φρουρας αλλα θε εχει ηδη χυθει πολυ αιμα .
Αληθεια εχει σκεφτει κανενας απο εσας τι ποσοστο φορολογιας εχει ενας απλος υπαλληλος των 1000 € ?? και ειναι το ιδιο να πληρωνεις 26% στα 1000 € ( σου μενουν 740 € για να ζησεις ) και το ιδιο να πληρωνεις 75% στα 10 εκατομυρια ( σου μενουν ΜΟΝΑΧΑ 2,5 εκατομυρια για να ζησεις ) ;;;

Όλες οι επαναστάσεις που ιστορικά έγιναν, έγιναν επειδή οι "ηγεμόνες" αξίωναν να τσεπώνουν το 10% από τα εισοδήματα (τη σοδιά) του λαού τους.
Σε αντάλλαγμα προσέφεραν μερικά (λίγα) πράματα, τα κυριώτερα από τα οποία ήταν η προστασία από εξωτερικούς εχθρούς που επιβουλευόνοτυσαν τον πλούτο την χώρας, και μια στοιχειώδης εσωτερική τάξη και ασφάλεια.
Αυτό το 10% (η γνωστή "δεκάτη") οδήγησε σε επαναστάσεις και ανατροπές για να καταργηθεί ή να αλλάξει η διαχείρηση της από τον τρόπο που την έκανε ο ηγεμόνας.

Έρχεσαι τώρα εσύ, και λες ότι η "εικοστή έκτη" για τον φτωχό (26%), ή η "εβδομηκοστή πέμπτη" για τον πλούσιο (75%) είναι λογικά ποσοστά και καλώς πρέπει να πληρώνονται.
Το ίδιο και ο polax εδώ πιο πριν με το 40% του.
Κατ' αρχήν τα ποσοστά δεν είναι μόνο τόσα, αλλά δεν θα μπω σε μαθηματικά τώρα. Είναι πολύ περισσότερα.

Αλλά πάτε καλά ρε σεις?
Θεωρείτε ότι είναι σωστό και δίκαιο κάποιος να απομυζά το 40, 50, η 75% του παραγόμενου πλούτου και το θεωρείτε αυτό "κανονικό" και "αποδεκτό"?

Τι διάολο πλύση εγκεφάλου έχουν καταφέρει να κάνουν ώστε να "περάσει" αυτή η γραμμή σαν "ορθή"?

Αφού συμφωνείτε σ' αυτά, καθήστε να σας γαμήσουν κι όλας μια μέρα. Δίχως κρέμα.

 

condo

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.324
Κριτικές
15
Like
110
Πόντοι
2.007
όσοι μπορούν θα πηγαίνουν σε φορολογικούς "παραδείσους"

οι υπολοιποί, δηλ η πλειοψηφία θα τραβάει το λούκι

Σκάσε δούλευε και πλήρωνε για να παιρνούν κάποιοι καλά
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
1) όσοι μπορούν θα πηγαίνουν σε φορολογικούς "παραδείσους"

2) οι υπολοιποί, δηλ η πλειοψηφία θα τραβάει το λούκι

3) Σκάσε δούλευε και πλήρωνε για να παιρνούν κάποιοι καλά

1) Καλά κάνουν, και καλά θα κάνουν. Τι πρέπει δηλαδή, να κάτσουν εκεί που τους πιάνουν τον κώλο?

2) Ναι, πάντα έτσι γίνεται.

3) Το "σκάσε" δεν ισχύει. Τα λες, τα λέμε. Το "δούλευε", ισχύει. Το "πλήρωνε" όσο μπορείς να το αποφεύγεις. Ιδίως φόρους.
Για τους "κάποιους" εννοείς τον Ντε Παρτιέ?  Αν δε θες να τον πληρώνεις, μην πηγαίνεις να βλέπεις τις ταινίες του. Κανείς δε σε υποχρώνει.
 

kongas

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2010
Μηνύματα
1.393
Like
0
Πόντοι
16
ωραιος ο Ζεραρ! Καλα τα'σουρε στους σοσιαλΗστες που θελουν να ταισουν ολους τους χαραμοφαηδες με τα λεφτα του
 

condo

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.324
Κριτικές
15
Like
110
Πόντοι
2.007
γιατί δεν ισχύει το σκάσε???? Έχεις ακούσει καμιά διαφορετική γνώμη??? οποιος πάει να πει κάτι διαφορετικό του την πέφτουν δεν τον αφήνουν να μιλήσει και τον βγάζουν γραφικό!! και αν το τραβήξει τον απείλουν όποτε το βουλώνει... και φυσικά έρχεσαι και μου λες οτι δεν ισχύει

οχι δεν κάνουν καλά, γιατί ο πλούοτς σύσσωρευεται σε έλαχιστούς και οι πλειοψηφεία πεινά. Ο καθένας πρέπει να συνεισφέρει ανάλογα με το μεριδίο του.

όχι μόνο τον ντε παρτιέ άλλα όλους τους έχοντες που αρνούνται να συνεισφέρουν αυτά που τους αναλογούν. Δήλαδη σκέψου έναν Γάλλο πώς θα νιώθει.



1) Καλά κάνουν, και καλά θα κάνουν. Τι πρέπει δηλαδή, να κάτσουν εκεί που τους πιάνουν τον κώλο?

2) Ναι, πάντα έτσι γίνεται.

3) Το "σκάσε" δεν ισχύει. Τα λες, τα λέμε. Το "δούλευε", ισχύει. Το "πλήρωνε" όσο μπορείς να το αποφεύγεις. Ιδίως φόρους.
Για τους "κάποιους" εννοείς τον Ντε Παρτιέ?  Αν δε θες να τον πληρώνεις, μην πηγαίνεις να βλέπεις τις ταινίες του. Κανείς δε σε υποχρώνει.
 

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
γιατί δεν ισχύει το σκάσε???? Έχεις ακούσει καμιά διαφορετική γνώμη??? οποιος πάει να πει κάτι διαφορετικό του την πέφτουν δεν τον αφήνουν να μιλήσει και τον βγάζουν γραφικό!! και αν το τραβήξει τον απείλουν όποτε το βουλώνει... και φυσικά έρχεσαι και μου λες οτι δεν ισχύει

οχι δεν κάνουν καλά, γιατί ο πλούοτς σύσσωρευεται σε έλαχιστούς και οι πλειοψηφεία πεινά. Ο καθένας πρέπει να συνεισφέρει ανάλογα με το μεριδίο του.

όχι μόνο τον ντε παρτιέ άλλα όλους τους έχοντες που αρνούνται να συνεισφέρουν αυτά που τους αναλογούν. Δήλαδη σκέψου έναν Γάλλο πώς θα νιώθει.
Για αρχή οι Γάλλοι δεν αξίζουν τίποτα ο πιο ανίκανος λαός, κατ' εμέ, μόνο γλυκά και αρώματα φτιάχνουν καλλά.
Τώρα άμα σου έλεγα πλήρωνε το 70% των όσων βγάζεις θα γινόσουν έξαλος, και εγώ θα γινόμουν και αν μπορούσα να
φύγω από μία χώρα αχρήστων που επειδή αναγκαστικά οι περρισσότεροι δεν είναι επιτυχημένοι και απομιζούν το κράτος
για να έχουν δωρεάν παιδεία σπίτια, νοσοκομεία, νηπιαγωγεία, σίγουρη δουλειά, κλπ. Μια χαρά θα έφευγα άμα μπορούσα,
ο Ντεπαρντιέ και ο Βουιτόν μπορούσαν και έφυγαν.
Η πλειοψηφία δεν πεινούσε έτρωγε και πολύ μάλιστα τώρα όμως τα λεφτά τελειώσαν στη Γαλλία και εδώ και ώρα
επι τέλλους να πεινάσουν και καλλά να πάθουν, σαν βδέλες ήταν τόσα χρόνια, να τα φάμε από τους πλούσιους
που έχουν λέξους ΓΙΑΤΙ να έχουν λέξους λέγανε τα παράσιτα, σε λίγο θα τα τρώνε από όσους έχουν ακίνητα στο
ονομά τους, επειδή το σπίτι που μένω ανήκει στην οικογενειά μου και δεν χρωστάμε θα μας γαμήσουν σε λίγα χρόνια
γιατί οι εφοπλιστές και οι επιχειρήσεις οι μεγάλες θα έχουν φύγει, γιατί ρε άχρηστε τεμπελαρε θες να μου κλέψεις την
περιουσία; Γιατί; Γιατί η δημοκρατία στο επιτρέπει την άποψη που μόλις πριν από λίγο πρόσβαλες είναι η άποψη που στα
ΜΜΕ θα χλευάσουν περισσότερο γιατί χτυπάει το τύπο που χρωστάει παντού και δεν μπορεί να πληρώσει. Αυτός ο άνθρωπος για
το θράσος που έχει να πάει να πει τα παιδιά μου πεινάνε, δώσε αξίζει θάνατο. Γιατί θα μου πεις;
Επειδή, αυτός ο "άνθρωπος" αγόρασε 2 αμάξια για την οικογένεια όταν ούτε το ένα μπορούσε να συντηρήσει, αγόρασε ένα
σπίτι με δάνειο, αγόρασε με δάνειο τη φωτογραφική, έβαλε το γιο του ίσως και ο ίδιος να ήταν στο δημόσιο και τώρα κλαίγεται
δεν αξίζει λύπη εκτός άμα δεν είχε και δεν έκλεβε, και δεν έπαιρνε δάνεια.
Το βασικότερο είναι πως άμα θες να ακούσεις την ηχώ σου βάλε την τηλεόραση σε ειδήσεις, και ενημερωτικές πρωινές εκπομπές
και θα ακούς αυτό που θες.
Η πλύση εγκεφάλου έχει καταστρέψει τον κόσμο.
 

wolfsad

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2005
Μηνύματα
54
Κριτικές
16
Like
14
Πόντοι
10
Για αρχή οι Γάλλοι δεν αξίζουν τίποτα ο πιο ανίκανος λαός, κατ' εμέ, μόνο γλυκά και αρώματα φτιάχνουν καλλά.
Τώρα άμα σου έλεγα πλήρωνε το 70% των όσων βγάζεις θα γινόσουν έξαλος, και εγώ θα γινόμουν και αν μπορούσα να
φύγω από μία χώρα αχρήστων που επειδή αναγκαστικά οι περρισσότεροι δεν είναι επιτυχημένοι και απομιζούν το κράτος
για να έχουν δωρεάν παιδεία σπίτια, νοσοκομεία, νηπιαγωγεία, σίγουρη δουλειά, κλπ. Μια χαρά θα έφευγα άμα μπορούσα,
ο Ντεπαρντιέ και ο Βουιτόν μπορούσαν και έφυγαν.
Η πλειοψηφία δεν πεινούσε έτρωγε και πολύ μάλιστα τώρα όμως τα λεφτά τελειώσαν στη Γαλλία και εδώ και ώρα
επι τέλλους να πεινάσουν και καλλά να πάθουν, σαν βδέλες ήταν τόσα χρόνια, να τα φάμε από τους πλούσιους
που έχουν λέξους ΓΙΑΤΙ να έχουν λέξους λέγανε τα παράσιτα, σε λίγο θα τα τρώνε από όσους έχουν ακίνητα στο
ονομά τους, επειδή το σπίτι που μένω ανήκει στην οικογενειά μου και δεν χρωστάμε θα μας γαμήσουν σε λίγα χρόνια
γιατί οι εφοπλιστές και οι επιχειρήσεις οι μεγάλες θα έχουν φύγει, γιατί ρε άχρηστε τεμπελαρε θες να μου κλέψεις την
περιουσία; Γιατί; Γιατί η δημοκρατία στο επιτρέπει την άποψη που μόλις πριν από λίγο πρόσβαλες είναι η άποψη που στα
ΜΜΕ θα χλευάσουν περισσότερο γιατί χτυπάει το τύπο που χρωστάει παντού και δεν μπορεί να πληρώσει. Αυτός ο άνθρωπος για
το θράσος που έχει να πάει να πει τα παιδιά μου πεινάνε, δώσε αξίζει θάνατο. Γιατί θα μου πεις;
Επειδή, αυτός ο "άνθρωπος" αγόρασε 2 αμάξια για την οικογένεια όταν ούτε το ένα μπορούσε να συντηρήσει, αγόρασε ένα
σπίτι με δάνειο, αγόρασε με δάνειο τη φωτογραφική, έβαλε το γιο του ίσως και ο ίδιος να ήταν στο δημόσιο και τώρα κλαίγεται
δεν αξίζει λύπη εκτός άμα δεν είχε και δεν έκλεβε, και δεν έπαιρνε δάνεια.
Το βασικότερο είναι πως άμα θες να ακούσεις την ηχώ σου βάλε την τηλεόραση σε ειδήσεις, και ενημερωτικές πρωινές εκπομπές
και θα ακούς αυτό που θες.
Η πλύση εγκεφάλου έχει καταστρέψει τον κόσμο.
Ο κος Βουιτον εγινε πλουσιος γιατι πουλαγε σκατοτσαντες με 1000€ που εφτιαχνε για 30€ . Ο κος Λαυρεντιαδης κατεκλεψε κοσμο και κοσμακη για να ζει πλουσιοπαροχα . Ο Κοκκαλης ηταν παμπλουτος και σουπερ προεδρας γιατι κατακλεβε το κρατος και τον κοσμο με Ζιμενς και Ιντραλοτ . Τα γκολντεν μποϋς των τραπεζων εδιναν δανεια που ηξεραν οτι δεν μπορουν να αποπληρωθουν για να πετυχουν στοχους και να εχουν οι τραπεζες "κερδοφορια " . Μπορει να υπαρχουν αυτη τη στιγμη οπως λες ατομα που εχουν σπιτια και κινητα και αμαξια που δεν αντεχαν αλλα υπαρχουν και πολλοι οικογενειαρχες που αν και δεν εκαναν ποτε περιττα εξοδα και πηραν ενα δανειακι για να αγορασουν ενα σπιτι στο Αιγαλεω , τωρα κινδυνευουν να χασουν τα παντα .
Κατι τυπακια σαν και σενα ειναι αυτοι που θα μας φερουν ξανα με τυμανοκρουσιες το φασισμο . Εισαι σαν τους αγγλους μετα το τελος του πρωτου παγκοσμιου : "Ελα με τους μαλακες τους Γερμαναραδες , αυτοι τα εκαναν σκατα τωρα ας υποφερουν τα κοπροσκυλα που ηθελαν και πολεμους . Αστους να ψοφησουν ..." . Και μετα ενα ωραιο πρωι οι γερμαναραδες αχρηστοι και ψοφιμια εφεραν το Χιτλερακο που ξεκολιασε κατι μυρια κοσμακη . Το ιδιο και ο Τσαρος στη Ρωσια . Καθε φορα που ενας βλακας σαν εσενα υποτιμαει τον απλο κοσμο , ο απλος κοσμος οπλιζει το χερι αρχικα ενος επαναστατη ο οποιος στη συνεχεια γινεται δικτατορας .
Οσο οι εχοντες θεωρουν οτι ειναι ανωτεροι των μη εχοντων τοσο οι επαναστασεις θα ειναι αναγκαιες .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom