Νέα

Ποιό βιβλίο προτείνετε / μόλις ολοκληρώσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ais8hsh
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 272K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ais8hsh

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
865
Like
6
Πόντοι
6
Ο φίλος studian μου θύμησε το ακόλουθο βιβλίο, το οποίο είναι μια εξαιρετική πρόταση σε όσα από τα παιδιά εδώ μέσα, αρέσκονται να ξεφυλλίζουν μία εξαίσια συγγραφή:


Οι θλιμμένες πουτάνες της ζωής μου
Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκέζ
Εκδόσεις: Νέα Σύνορα

Τη χρονιά που έκλεινα τα ενενήντα χρόνια μου θέλησα να κάνω δώρο στον εαυτό μου μια νύχτα τρελού έρωτα με μια έφηβη παρθένα. Θυμήθηκα τη Ρόζα Καμπάρκας, ιδιοκτήτρια ενός παράνομου οίκου ανοχής, η οποία συνήθως ειδοποιούσε τους καλούς πελάτες της όταν είχε κάποια άβγαλτη διαθέσιμη. Ποτέ δεν είχα υποκύψει σ' εκείνον ή σε κάποιον άλλο από τους πολλούς αισχρούς πειρασμούς της, αλλά αυτή δεν πίστευε στην αγνότητα των αρχών μου. «Ακόμα και η ηθική είναι υπόθεση χρόνου», έλεγε μ' ένα μοχθηρό χαμόγελο».

Ένας ηλικιωμένος δημοσιογράφος αποφασίζει να γιορτάσει τα ενενηκοστά γενέθλιά του με μεγαλειώδη τρόπο, δίνοντας στον εαυτό του ένα δώρο που θα τον κάνει να αισθάνεται ότι είναι ακόμα ζωντανός, μία νεαρή παρθένα.
Όταν τη συναντά σε έναν οίκο ανοχής, ανακαλύπτει ότι βρίσκεται στο χείλος του θανάτου, όχι από γηρατειά αλλά από έρωτα.
Αυτό το συγκινητικό νέο μυθιστόρημα του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες, γραμμένο με το απαράμιλλο στιλ ενός από τους μεγαλύτερους συγγραφείς του αιώνα μας, αποτελεί έναν ύμνο προς τον έρωτα.
 

Συνημμένα

  • bo_Oi_thlimenes_poutanes.jpg
    bo_Oi_thlimenes_poutanes.jpg
    1,6 KB · Εμφανίσεις: 174

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Κατά τη γνώμη μου, ένας πολύ αξιόλογος "βιβλιοφάγος" είναι ο Χρήστος Χαραλαμπόπουλος που κάνει τα απογεύματα εκπομπή στον SuperSport FM. Σχεδόν όλη την εκπομπή την αναλώνει σε κριτικές και προτάσεις βιβλίων. Ακούστε τον αν έχετε την ευκαιρία όσοι διαβάζετε συχνά βιβλία και δεν θα χάσετε.
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
Κατά τη γνώμη μου, ένας πολύ αξιόλογος "βιβλιοφάγος" είναι ο Χρήστος Χαραλαμπόπουλος που κάνει τα απογεύματα εκπομπή στον SuperSport FM. Σχεδόν όλη την εκπομπή την αναλώνει σε κριτικές και προτάσεις βιβλίων. Ακούστε τον αν έχετε την ευκαιρία όσοι διαβάζετε συχνά βιβλία και δεν θα χάσετε.


Το οποίο βιβλίο του Μάρκες το διαφήμιζε συχνά, ο ''μπαμ κ κάτω''
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Ο άνθρωπος απλά ξέρει από βιβλίο! Δεν λέει λαλακίες.
 

Επισκέπτης
Ωραίο βιβλίο με αντικείμενο το sex είναι το "Η σεξουαλική ζωή της Κατριν Μ" απο τις εκδόσεις Κέδρος.Όποιος το διαβάσει θα δει τί γινόταν στη Γαλλία τη δεκαετία του 70!Χαμός.Μιλάμε για ένα βιβλίο,που οι λέξεις γαμήσι,καυλί πουτσα,είναι στο κύριο μενου!
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
Και το ''SEX ΙΣΤΟΡΙΕΣ'' της Ξαβιέρα Χολάντερ,που αναφέρεται σε περιστατικά 100% αληθυνά,που της συνέβησαν σε όλο τον κόσμο κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του '70.Μιλάμε είχε πηδηχτεί με όλη την υφήλιο & το έκανε βιβλίο.
 

iwcg

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
635
Like
15
Πόντοι
6
εξαιρετικό επίσης το Why men love bitches γραμμένο μάλιστα από γυναίκα (Sherry Argov) από τις λίγες με βαθιά εαυτόν γνώση....
κριτική του οποίου μπορείτε να βρείτε στο
 

kaiaphas

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.105
Like
81
Πόντοι
16
Παω να το αγορασω
 

Επισκέπτης
Αν και οι γιορτές περνάνε και τα δώρα μας στους πολυ κοντινους μας ανθρώπους τα εχουμε ήδη κάνει ,ενω και ο ελευθερος μας χρονος τελιωνει αν και καθυστερημενα θα προτεινω μερικά καλά βιβλία που μου άρεσαν, παντα με το δικο μου γουστο βέβαια

Φιλιππος ο Μακεδονας      Νικολας Γκλιντ  εκδ Λιβάνη

Οι τελευταιες αμαζόνες  Στιβεν Πρεσσφιλντ  εκδ Πατάκη

Ελληνικό Ροκ    Μανώλης Νταλούκας  εκδ Αγκυρα

Η επιστροφη του γυμνού σεφ    Jamie Oliver εκδ Ερμειας

ο Αρκτικος Κυκλος  Dan Brown  (και ο κωδικας νταβιντσι ειναι καλός αλλα ο αρκτικός κυκλος του Brown ειναι μακραν καλύτερος)

Οι 100 μεγαλύτεροι στρατηγοί όλων των εποχών 
Οι 100 μεγαλύτερες μαχες όλων των εποχών          και τα 2 του Michaei Lee Lanning εκδ Εναλιος

Οι αρετές του πολέμου  Στιβεν Πρεσφιλντ  εκδ Πατάκη

Κυνηγοί κεφαλών
εργοστασιο ποδοσφαίρου    και τα 2 του John King    εκδ Oξυ

Επιστροφη απο την Τροια  Lindsay Clarke  εκδ  Λιβάνη

Ρομελ    David Irving  εκδ Γκοβούτη

Κεμαλ Αταττουρκ  Alexandre Jevakhoff  εκδ Τραυλός

Μια σταγόνα Ιστορία (μερος 1ο και 2ο)  Δημήτρης Καμπουράκης  εκδ Πατάκη

Το μονοπάτι του πολεμιστή  Lucas Estrella Schultz  εκδ Κυβέλη

Η τεχνη του πολέμου για στελέχη επιχειρησεων    Donald  Krause εκδ Κριτική

Βιετναμ ο πόλεμος που δεν γράφτηκε  Ιακωβος Μπισκίνης  εκδ Ιωλκός

Η κάθοδος των Μυρίων  Michael Curtis Ford  εκδ Λιβάνη

Το ιερό χόρτο  Γιώργος Καράμπελας  εκδ Εξάντας

Στρατιώτης των SS    Johann Voss  εκδ Ιωλκός

Φονικές εταιρίες  Shelly Klein  εκδ introbooks

Μυστική Αθήνα και Αττική  Ιωάννης Γιαννόπουλος  εκδ Εσότροπον

Μυστική Ελλάδα  (διαφοροι συγγραφείς) εκδ Αρχέτυπο

Αννίβας ο Καρχιδόνιος  Ross Leckie  εκδ Καλέντης

Speed Queen  Stewart  O Nan  εκδ Κατοπτρον

Κελτικες παραδόσεις των δρυιδών και αρχαια Ελλάδα  εκδ Πυρινος κοσμος

Απόκρυφες Ιστορίες  εκδ Αρχέτυπο

The mafia manager  εκδ Περιπλους

Βρυκόλακες  εκδ Αρχέτυπο

Κουφια Γη  Παντελής Γιανουλάκης  εκδ Αρχέτυπο

Ακολουθόντας τα βήματα του μεγάλου Αλεξάνδρου  Σιμόνη Ζαφειροπούλου
εκδ Μιλητος

Ο κοσμος τον 21ο αιώνα  Serge  Cordellier  εκδ Παττάκη

Αμιλκας το λιονταρι της ερήμου  Πατρικ Ζιρουα  εκδ Καστανιώτη

Μεγας Αλέξανδρος (μερος 1,2 και 3) Massimo Manfredi  εκδ Λιβάνη

Μοχαμετ Αλι, ο τελευταιος φαραώ της Αιγύπτου  Ζιμπερ Σινουέ  εκδ Ψυχογιός

Εγω ο Κλαυδιος  Ρομπερτ Γκρεηβς  εκδ Κερδος

Οι Σπαρτιάτες  Paul Cartledge  εκδ Λιβάνη

Η ασπίδα της Σπάρτης  Massimo Manfredi  εκδ Λιβάνη

Ιβαν ο τρομερός  Αντρι Τρουαγιά  εκδ Ωκεανίδα


Σιγουρα δεν δεν τα έχω διαβάσει όλα μαζι τη χρονία που μας περνάει (αν και αρκετα ειναι εκδοσης 2006) και μερικά τα εχω διαβάσει πριν αρκετο καιρό πίσω, απλα σας εγραψα τα πιο καλλά κομμάτια της βιβλιοθήκης μου για καλύτερη ποικοιλία, ολα πάντως αξίζουν τη προσοχή σας και αν τα δοκιμάσετε θα σας δώσουν ευχάριστες ωρες διαβάσματος.

Περιμένω τις δικές σας βιβλιοπροτάσεις.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.218
Like
364
Πόντοι
36
Παναγιώτη Μπαλτάκου: το τέλος του Εφιάλτη, LIBRO 2004 (μετά τις Θερμοπύλες)

Πολ Μπέντλεϋ: ο ʼνθρωπος που διαδέχτηκε τον Υάκινθο Βωβό, Ενάλιος 2004 (1203-1204, Α' άλωση Πόλης)
 

DIMO

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
990
Κριτικές
16
Like
10
Πόντοι
1.997
Κάποιες προτάσεις κι από εμένα
Το Μονοπάτι Στη Θάλασσα του Αντώνη Σουρούνη (εκδ. Καστανιώτης)
Το Αρπακτικό της Πατρίτσια Κόρνγουελ (Ωκεανίδα)
Ο Μωβ Μαέστρος της Σοφίας Νικολαϊδου (Κέδρος)
Ξενοδοχείο Βόσπορος της Εσμαχάν Αϊκόλ (Κριτική)
Λυκοι Και Σκύλοι του Μάρτιν Κρουζ Σμιθ (Bell) και
Νάντια της Λένας Διβάνη (Μελάνι)
Καλή ανάγνωση.
 

COMMANDER

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
828
Like
24
Πόντοι
6
Θεσσαλονικη,η πολη των φαντασματων, Mark Mazower, απο τον Αγγλο ιστορικο που ειδικευεται στην Ελλαδα
Πολυ βουτυρο στο τομαρι του σκυλου, Γιωργος Σκαμπαρδωνης, για την Θεσ/νικη παλι, στην δεκαετια '60 με παρακρατικους επι ΕΡΕ, στην επισκεψη στην πολη του ΝτεΓκωλ, λιγο πριν την δολοφονια Λαμπρακη
Ουζερι Τσιτσανης, παλι απο τον Σκαμπαρδωνη, Θεσ/νικη επι Κατοχης, με πρωταγωνιστη τον ΜΕΓΑ Βασιλη Τσιτσανη
 

Επισκέπτης
Τα τελευταία βιβλία που διάβασα και θεωρώ πολύ καλά:

1)"Εμείς οι Έλληνες-Ρωμαιοβυζαντινοκρατία  Τόμος Γ.Δημήτρης Βαρδίκος"
(Το τρίτομο αυτό έργο πρέπει να το διαβάσει όποιος θέλει να μάθει ποιοι είμαστε)

2)"Η αλήθεια για την υπόθεση Σαβόλτα" Eduardo Mendoza εκδ.Ζαχαρόπουλος
(Αν και το είχα δει σε ταινία,και είχα διαβάσει και το βιβλίο στα Ισπανικά,μου έδωσε κάποιος το ίδιο στα Ελληνικά και έχει και πολύ καλή μετάφραση)

3)Ένα βιβλίο που δε θα γράψω τον τίτλο του αλλά με εντυπωσίασε.Και δε γράφω τον τίτλο του,διότι θα πέσουν κάποιοι να με φάνε,και θέλω την Τετάρτη να πάω στην Αυστρία όρθιος!!!
 

Επισκέπτης
Οι λάτρεις της Σ.Ι να διαβάσουν-αν το βρουν-την βιογραφία του Στρατηγού Ντεμπενέφ.
 

Επισκέπτης
καλο βιβλιο το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΟΧΙ ΑΝΑΡΧΙΑ του Α.Σ ΝΗΛ ,και το ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ του DANIEL GOLEMAN!!
 

Επισκέπτης
επισης το ΣΑΜΕΡΧΙΛ του Α.Σ ΝΗΛ ,το Ο ΓΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΧΕΤΕ του ΚΩΣΤΑ ΚΟΝΤΟΔΗΜΟΥ-εκπληκτικο βιβλιο,καθως και το Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΣ του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗ!!
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Βιβλία...μεγάλο θέμα άνοιξες φίλε savalas

Έχω διαβάσει το "Ρομελ" του David Irving  και είναι όντως πολύ καλό. Το βιβλίο ΔΕΝ αγοράστηκε για τις όποιες ιστορικές του πληροφορίες - προς ενημέρωσιν όσων αγαπάνε την ιστορία.

Με βάση λοιπόν τα δικά μου ενδιαφέροντα, τα ακόλουθα βιβλία αποδείχτηκαν αντάξια των προσδοκιών

1. Το ζεν και η τέχνη συντήρησης της μοτοσυκλέττας - Robert Pirsig
2. Ο ηγεμών - Machiavelli
3. Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκραίυ - Oscar Wilde
4. Ο μεγάλος αποχαιρετισμός - Raymond Chandler
5. Τα στοιχειώδη σωματίδια - Houellebecq
6. Fight Club - Chuck Palahniuk
7. Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Για όσους από εσάς έχουν επιστημονικές αναζητήσεις, προτείνω " Η αυτοβιογραφία του Φωτός" του Γραμματικάκη- πολύ καλή ανάλυση και για τον μη ειδικό πάνω στη φύση του φωτός...
Επίσης "Στοιχειωμένος Κόσμος" του Καρλ Σάγκαν όπου βάζει τους ψευδοεπιστήμονες- συνομωσιολόγους στη θέση τους...

Η λίστα του φίλου Σαβάλα περιλάμβάνει πολλά καλά βιβλία για τους λάτρεις της στρατιωτικής ιστορίας. Θα προσθέσω και τη Δίκη της Νυρεμβέργης του Ιρβινγκ..Επίκαιρη λόγω Σαντάμ.
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Savalas τα περιγράφεις πολύ καλά.

Ο Ρόμελ ήταν πράγματι ένας μεγάλος στρατηγός - δημιουργώντας ένα μύθο γύρο από το όνομά του, κερδίζοντας το σεβασμό των αντιπάλων του.

Ήταν επίσης ένας μεγάλος στρατιωτικός, με προσωπικούς κώδικες τιμής κάποιων άλλων εποχών - κερδίζοντας την αφοσίωση των στρατιωτών του

" Α prince amongst thieves"

Το βιβλίο αξίζει το χρόνο που θα διαθέσει κάποιος.
 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Η λίστα του φίλου Σαβάλα περιλάμβάνε ι πολλά καλά βιβλία για τους λάτρεις της στρατιωτική ς ιστορίας. Θα προσθέσω και τη Δίκη της Νυρεμβέργης του Ιρβινγκ..Επ ίκαιρη λόγω Σαντάμ

Ειλικρινά, απο τα λίγα καλά βιβλία που έχω διαβάσει προσφάτως. ʼκρως αποκαλυπτικό και συγκλονιστικό!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom