Αναζήτηση

Σελίδες: 1 2 3 4 [Όλοι]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: επιτέλους προιόντα από την παραγωγή στήν κατανάλωση χωρίς μεσάζοντες  (Αναγνώστηκε 1664 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
koproni65
Ο παλιός, είν' αλλιώς
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« στις: 06/03/12, 22:10 »

επιτέλους οί τιμές τών γεωργικών κτηνοτροφικών προιοντων πλησίασαν  σε πολλές περιπτώσεισ τίς τιμές τών υπόλοιπων ευρωπαικών χωρών που πολλές έχουν διπλάσιο κατα κεφαλην εισόδημα... με πορεία  ακόμη ποιο πτωτική.....
ώς δια μαγείας πολυς κόσμος αγοράζει πατάτες ,αρνιά κλπ 30 με 40% ποιο κάτω....απο τίς τιμές τών χασάπιδων , μανάβιδων και σουπερ μάρκετ
εύχόμαστε όλοι ασχέτως πολιτικών πεποιθήσεων να δοθεί επιτέλους ένα σημαντικό πλήγμα στούς νταβατζίδες μεσάζοντες που πινουν τό αίμα μας και των αγροτών εδώ καί πάρα πολλά χρόνια....
ότι δέν κατάφερε τό κράτος τό κατορθώνουν οι αγροτες και κτηνοτρόφοι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΜΙΜΑ.
κανένας νόμος δέν απαγορεύει νά πουλάνε απευθείας στόν καταναλωτή....
μέ μεγάλη μου εκπληξη βλέπω ότι και τα σουπερ μαρκετ αρχίζουν να ρίχνουν τίς τιμές...
Η ΜΟΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΙΔΗΣΗ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ
Καταγράφηκε
easyrider77
Ο παλιός, είν' αλλιώς

A million miles away

« Απάντηση #1 στις: 06/03/12, 23:11 »

Μακαρι να συνεχισει και να μη μεινει μονο εκει.. θα κανει καλο οχι μονο στις συγκεκριμενες  τιμες αλλα και στην ψυχολογια οτι η αγορα (μονοπωλειο/χροντρεμποριο κλπ) μπορει να αλλαξει.. ηδη εχει κανει αρκετο καλο..
Καταγράφηκε

“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech”, not as in “free beer”.
koproni65
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #2 στις: 06/03/12, 23:11 »

Μακαρι να συνεχισει και να μη μεινει μονο εκει.. θα κανει καλο οχι μονο στις συγκεκριμενες  τιμες αλλα και στην ψυχολογια οτι η αγορα (μονοπωλειο/χροντρεμποριο κλπ) μπορει να αλλαξει.. ηδη εχει κανει αρκετο καλο..
αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί νά περάσουν τόσα χρόνια???
φυσικά καλύτερα αργλα παρά ποτέ
Καταγράφηκε
BMWPOWER
Double Agent
Τιμημένος

ΕΘΝΙΚΟΓΑΜΙΣΤΗΣ!

« Απάντηση #3 στις: 06/03/12, 23:11 »

Ενα θα σας πω....
Καπνος γνωστες μαρκες περιπου 160 ευρω το κιλο...
Ελληνικος καπνος κορυφαια ποιοτητα 30 ευρω...  Headbaning! Headbaning! ...πλεον καπνιζω τσαμπα  Headbaning!
Και σημερα πηρε το αυτι μου και για καλο καπνο 15 ευρω το κιλο  Cool
Καταγράφηκε

ΚΑΤΩ Η ΠΙΡΦΟΡΙΑ!!  ΖΗΤΩ Η ΦΥΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΙΟ!!  Headbaning! Headbaning! Headbaning!
hoty
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #4 στις: 07/03/12, 00:12 »

Ενα θα σας πω....
Ελληνικος καπνος κορυφαια ποιοτητα 30 ευρω...  Headbaning! Headbaning! ...πλεον καπνιζω τσαμπα  Headbaning!

Που ρε???
Καταγράφηκε

Τα κορίτσια που απ' τον κώλο παίρνουνε τον κόσμο όλο.
Ο Πούτσος που δε λύγισε ποτέ!
SPEED
Τιμημένος

Stop In The Top

« Απάντηση #5 στις: 07/03/12, 00:12 »

Να μην καπνιζετε..... να το κοψετε.....
Καταγράφηκε

Twaction contwol? Wot twaction contwol?
If you need computew to dwive youw caw then buy a playstation!
BMWPOWER
Double Agent
Τιμημένος

ΕΘΝΙΚΟΓΑΜΙΣΤΗΣ!

« Απάντηση #6 στις: 07/03/12, 00:12 »

Που ρε???

απο ξαδερφο του μπατζανακη του φιλου ενος γνωστου μου...  Tooth
απο Λαμια νομιζω ειναι, και λεω σαυτο το γνωστο μου οποτε θελω να μου παραγγειλει και μενα..
αυτο καπνιζω τον τελευταιο καιρο και ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος, και απο γευση και απο ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ  Cool2 ...
Καταγράφηκε

ΚΑΤΩ Η ΠΙΡΦΟΡΙΑ!!  ΖΗΤΩ Η ΦΥΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΙΟ!!  Headbaning! Headbaning! Headbaning!
digenis87
Ειδήμων

μαλλι πλατινα μουνι καντινα

« Απάντηση #7 στις: 07/03/12, 01:01 »

Ενα θα σας πω....

φομπα?
Καταγράφηκε
Μεγαλέφαντος
Επίτιμος προπονητής
Ο παλιός, είν' αλλιώς

ΒΑΛΒΕΡΔΕ, ΠΟΥΛΑ - ΦΥΓΕ!!!

« Απάντηση #8 στις: 07/03/12, 02:02 »

Κυκλοφορεί ράδιο αρβύλα για (εμφανίσιμες) Ρωσσίδες που γαμιούνται χωρίς νταβάδες και μεσάζοντες για 10€! Γνωρίζει κανείς αν αληθεύει;
Καταγράφηκε

ΓΙΝΕ ΑΡΗΣ ΝΑ ΠΟΥΣΤΑΡΕΙΣ!
ΝΕΡΙ, ΝΕΡΙ, ΜΕ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ!!  Jerking Off
SPL
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #9 στις: 07/03/12, 08:08 »

Κυκλοφορεί ράδιο αρβύλα για (εμφανίσιμες) Ρωσσίδες που γαμιούνται χωρίς νταβάδες και μεσάζοντες για 10€! Γνωρίζει κανείς αν αληθεύει;
ΑΤΕΛΕΙΩΤΕ !!!!!!!!!!!!!!!! ΑΠΥΘΜΕΝΕ !!!!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
trikardos
Ο παλιός, είν' αλλιώς

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ BY PASS

« Απάντηση #10 στις: 07/03/12, 08:08 »

Ενδιαφέρομαι και εγώ για ρωσσίδες. Σε πιο σαιτ παραγγέλνουμε;

ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΑΓΩΓΟΥΣ-ΝΤΑΒΑΔΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΠΟΥΤΑΝΕΣ
Καταγράφηκε

ΕΔΩ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ
vagvagvag
Προχωρημένος
**

« Απάντηση #11 στις: 07/03/12, 12:12 »

Να πω και εγω την γνωμη μου.Οσο καθομαστε και δεχομαστε τις μειωσεις θα ειμαστε χαρουμενοι με το που θα βρισκουμε χαμηλες τιμες εκτος απο τους μεσαζωντες.Αυτο επρεπε να γινεται απο πριν.Τωρα βεβαια επειδη ειμαστε δουλοι πλεον και δεν σηκωνουμε κεφαλι , οι πολιτικοι μας θα δουν που αγοραζουμε πλεον φτηνα ( εγω πιστευω αυτο ηθελαν )και φυσικα θα μειωσουν τους μισθους κατα πολυ ακομα.Λενε δηλαδη α οκ ζουνε και με 500 ευρω το μηνα αφου βρισκουν πλεον φτηνο φαϊ.Αρα τσεκουρι στους μισθους για να ερθουν στο τελος να τα πουλησουν ολα.
Απλα πρεπει να σηκωσουμε κεφαλι μαγκες.Η ιστορια εχει δειξει οτι για να γινει μια μεγαλη αλλαγη πρεπει να χυθει αιμα.Και να σας πω την αληθεια , ουτε εγω θελω να χυσω το δικο μου αιμα.Απλα πρεπει να διαλεξουμε.Ή αιμα και αλλαγη και καλυτερα πραγματα ή μας κανουν οτι θελουν και χανουμε την καλοπεραση στα καλυτερα χρονια της ζωης μας
Καταγράφηκε
BMWPOWER
Double Agent
Τιμημένος

ΕΘΝΙΚΟΓΑΜΙΣΤΗΣ!

« Απάντηση #12 στις: 07/03/12, 12:12 »

Να πω και εγω την γνωμη μου.Οσο καθομαστε και δεχομαστε τις μειωσεις θα ειμαστε χαρουμενοι με το που θα βρισκουμε χαμηλες τιμες εκτος απο τους μεσαζωντες.Αυτο επρεπε να γινεται απο πριν.Τωρα βεβαια επειδη ειμαστε δουλοι πλεον και δεν σηκωνουμε κεφαλι , οι πολιτικοι μας θα δουν που αγοραζουμε πλεον φτηνα ( εγω πιστευω αυτο ηθελαν )και φυσικα θα μειωσουν τους μισθους κατα πολυ ακομα.Λενε δηλαδη α οκ ζουνε και με 500 ευρω το μηνα αφου βρισκουν πλεον φτηνο φαϊ.Αρα τσεκουρι στους μισθους για να ερθουν στο τελος να τα πουλησουν ολα.
Απλα πρεπει να σηκωσουμε κεφαλι μαγκες.Η ιστορια εχει δειξει οτι για να γινει μια μεγαλη αλλαγη πρεπει να χυθει αιμα.Και να σας πω την αληθεια , ουτε εγω θελω να χυσω το δικο μου αιμα.Απλα πρεπει να διαλεξουμε.Ή αιμα και αλλαγη και καλυτερα πραγματα ή μας κανουν οτι θελουν και χανουμε την καλοπεραση στα καλυτερα χρονια της ζωης μας
Μη το βλεπεις ετσι...
Ενα καλο της οικονομικης κρισης ειναι οτι επιτελους θα σταματησουν να βγαζουν λεφτα αυτοι που εβγαζαν τοσο καιρο εις βαρος μας χωρις να κανουν κατι σημαντικο...
Καταγράφηκε

vagvagvag
Προχωρημένος
**

« Απάντηση #13 στις: 07/03/12, 12:12 »

Μη το βλεπεις ετσι...
Ενα καλο της οικονομικης κρισης ειναι οτι επιτελους θα σταματησουν να βγαζουν λεφτα αυτοι που εβγαζαν τοσο καιρο εις βαρος μας χωρις να κανουν κατι σημαντικο...
ισχυει ομως και αυτο που ειπα οτι καποιοι επισεις θα πουν οτι αφου ζουν με λιγοτερα λεφτα , να τους δινουμε και λιγοτερα λεφτα
Καταγράφηκε
magkos
Μάλαμα

« Απάντηση #14 στις: 07/03/12, 13:01 »

εγω μπορω να σας προσφερω λαδι εξοχο οικολογικο αγνο παρθενο  φετινο  πολυ χαμηλα στην τιμη στο κοστος παραγωγης σχεδον ,  μεχρι αθηνα  το φερνω να κανω και καμμια βολτα ! προυποθεση να ξερετε απο λαδι αγουρελαιο μην σας πιανει και στο λαιμο και μετα λετε δεν ειναι και καλο.... πμ
Καταγράφηκε
BMWPOWER
Double Agent
Τιμημένος

ΕΘΝΙΚΟΓΑΜΙΣΤΗΣ!

« Απάντηση #15 στις: 07/03/12, 13:01 »

ισχυει ομως και αυτο που ειπα οτι καποιοι επισεις θα πουν οτι αφου ζουν με λιγοτερα λεφτα , να τους δινουμε και λιγοτερα λεφτα
Αυτο που λες δεν εχει νοημα...
Πες οτι ο παραγωγος πουλαει το προιον 50 ευρω...
Με τους μεσαζοντες η τιμη παει στα 80
Ο μισθος μας ειναι 1000...
Αν αγοραζουμε κατευθειαν το προιον απ τον παραγωγο και παρουν το μπουλο οι μεσαζοντες-παρασητα, και να μας μειωσουν το μισθο στα 970 το βιωτικο μας επιπεδο θα ειναι το ιδιο με πριν, με τη διαφορα οτι αυτα τα 30 ευρω δεν θα τα παιρνουν ατομα που δεν θα επρεπε να τα παιρνουν, αλλα θα μενουν στο κρατος το οποιο θα τα αξιοπιοιει καταλληλα (ελπιζω  Tooth ) ...
Καταγράφηκε

kauliarogatos
Ειδήμων

« Απάντηση #16 στις: 07/03/12, 13:01 »

Αν οι αγρότες δεν ήταν τόσα χρόνια έρμαια των πολιτικών και λοιπών παραγόντων συνεταιριστικών κινημάτων αυτή η κίνηση θα είχε γίνει εδώ και χρόνια. Μακαρι να μπορέσουν να συντονιστούν και να διαχειρίζονται μόνοι τους τα προιόντα τους. Αν ακολουθήσουν νόμιμες διαδικασίες για να μην μπορεί να τους την πει κανείς και δεν αρχίσουν να κάνουν μαλακίες μπορεί να πετύχουν
Καταγράφηκε

TIPDRILL
vagvagvag
Προχωρημένος
**

« Απάντηση #17 στις: 07/03/12, 13:01 »

Παιδια συμφωνω με εσας αλλα μαλλον δεν ζειτε στην Ελλαδα.Πιστευετε οτι θα σας μιωσουν μονο 30 ευρω το μισθο?Φιλοι μου εκπαιδευτικοι  τους εχουν κατεβασει το μισθο 400 ευρω.Και ακομα εχουμε δρομο.Εχω και φιλους απο Αργεντινη.Μου λενε οτι ακομα ειμαστε στην αρχη.Αυτο λεω.
Καταγράφηκε
axaxouxas
Ο παλιός, είν' αλλιώς

με τρωνε τα @@ μου

« Απάντηση #18 στις: 07/03/12, 13:01 »

Και πολυ αργησε να γινει αυτο.....

Αν και ηταν αναμενομενο σαν φυσικο επακολλουθο.

Ειναι γνωστο οτι η αγορα χαλιναγωγειται απο τους πολυ υσχυρους παιχτες και κατι μου λεει οτι ολο αυτο, ειναι απλα μια σταχτη στα ματια του κοσμου, για να ελεγξουν αντιδρασεις και να προβαλουν δικαιολογιες

Ελπιζω να καθιερωθει χωρις παρατραγουδα σε ολους τους τομεις της παραγωγης......
Καταγράφηκε

ΑΠΑΙΤΗΣΗ προς πασης φυσεως υπευθυνους ΤΟΥ ΣΑΙΤ...
Καντε με BAN !!!
nick07 Στο 5Χ5 μου ειπαν οτι εισαστε πολυ μαλακες...οχι πως δεν φαινοταν κιολας..
axaxouxas
Ο παλιός, είν' αλλιώς

με τρωνε τα @@ μου

« Απάντηση #19 στις: 07/03/12, 13:01 »

Παιδια συμφωνω με εσας αλλα μαλλον δεν ζειτε στην Ελλαδα.Πιστευετε οτι θα σας μιωσουν μονο 30 ευρω το μισθο?Φιλοι μου εκπαιδευτικοι  τους εχουν κατεβασει το μισθο 400 ευρω.Και ακομα εχουμε δρομο.Εχω και φιλους απο Αργεντινη.Μου λενε οτι ακομα ειμαστε στην αρχη.Αυτο λεω.
Πολυ σωστα σου τα λενε.....

Σκεψου οτι προχθες πηγα πλατεια συνταγματος ....
Απο εκει πανω λοιπον μεχρι και την Ομονοια ειδα 5 νεα λουκετα επι της πανεπιστημιου και αλλα 2 επι της στοας αρσακειου....

Αυτο σημαινει οτι η επιχειρηματικοτητα εχει βουλιαξει και συνεχιζει να βουλιαζει ακομη περισσοτερο.
Ολο αυτο δεν νομιζω να πιστευει κανεις οτι ειναι τυχαιο....

Καθοδηγουμενο ειναι και προσχεδιασμενο απο καιρο.
Καταγράφηκε

ΑΠΑΙΤΗΣΗ προς πασης φυσεως υπευθυνους ΤΟΥ ΣΑΙΤ...
Καντε με BAN !!!
nick07 Στο 5Χ5 μου ειπαν οτι εισαστε πολυ μαλακες...οχι πως δεν φαινοταν κιολας..
marios51
Ο παλιός, είν' αλλιώς

τέλος εποχής

« Απάντηση #20 στις: 07/03/12, 14:02 »

Σαν κινηση ειναι πολυ σωστη.
Ομως νομιζω οτι μιλαμε για κατι το παροδικο. Σημερα υπαρχουν οι κινησεις πολιτων και δημων, που χωρις λεφτα προσφερουν την εργασια τους κτλ.
Δεν νομιζω οτι θα συνεχισουν για χρονια να προσφερουν δωρεαν υπηρεσιες.
Το κινημα πρεπει να οργανωθει για να καταφερει να βγαλει απο την μεση τους μεσαζοντες.
Καταγράφηκε
dimmits
Τιμημένος
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

« Απάντηση #21 στις: 07/03/12, 14:02 »

Σαν κινηση ειναι πολυ σωστη.
Ομως νομιζω οτι μιλαμε για κατι το παροδικο. Σημερα υπαρχουν οι κινησεις πολιτων και δημων, που χωρις λεφτα προσφερουν την εργασια τους κτλ.
Δεν νομιζω οτι θα συνεχισουν για χρονια να προσφερουν δωρεαν υπηρεσιες.
Το κινημα πρεπει να οργανωθει για να καταφερει να βγαλει απο την μεση τους μεσαζοντες.
πολυ σωστα...
μια καλη προοπτικη ειναι η διοργανωση σε μονιμη βαση ΄΄λαΐκης αγορας΄΄ αποκλειστικα κ μονο απο τους παραγωγους.
σε συγκεκριμενο χρονο κ τοπο...αλλιως απλα  αυτο που γινεται σημερα με την πατατα θα εχει ημερομηνια ληξης κ θα ξεφτυσει...θα βαρεθουν κ τα καναλια κ θα ξεχαστει... Wink
Καταγράφηκε

κάθε εργασία με σκοπό το κέρδος, ειναι πορνεία.
gobr
Τιμημένος

« Απάντηση #22 στις: 07/03/12, 14:02 »

Ωρε ακαταλληλες τροφες που θα φαει ο κοσμακηςςςςςςςς
Καταγράφηκε

sexiaris
Ανώτερος

« Απάντηση #23 στις: 07/03/12, 15:03 »

αντε να γινει και με το χορτο αυτο..
Καταγράφηκε
dimmits
Τιμημένος

« Απάντηση #24 στις: 07/03/12, 15:03 »

επισης εχει παραγινει το κακο με την τιμη του Ελληνικου παστεριωμενου γαλακτος...δεν μπορει το εισαγομενο να ειναι πιο φτηνο κ το εγχωριο να εχει διπλασια σχεδον τιμη... Huh? Huh?
στην επαρχια,ακομη κ τοπικη ετικετα φρεσκου γαλακτος εχει την ιδια τιμη με το Αθηναΐκο κ το Μακεδονικο γαλα... Jerking Off Jerking Off Jerking Off...κ μιλαμε χωρις μεσολαβηση μεσαζοντων...αυτο δειχνει κ την νοοτροπια των βιομηχανιων που προφανως γουσταρουν να αισχροκερδουν εις βαρος των καταναλωτων... Angry
Καταγράφηκε

jhonny64
Ο παλιός, είν' αλλιώς

64

« Απάντηση #25 στις: 07/03/12, 15:03 »

ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ Μ. ΜΑΙΛΗ ΣΤΟ MEGA
ΚΚΕ: Το «κίνημα της πατάτας» θα ξεφουσκώσει
Αντιδράσεις σε μερίδα των παραγωγών προκαλεί η τοποθέτηση του ΚΚΕ για το «κίνημα της πατάτας» ενώ με σημερινή του παρέμβαση, στο μεσημβρινό δελτίο του Mega, το μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ Μάκης Μαΐλης προεξόφλησε ότι η εν λόγω πρωτοβουλία «θα ξεφουσκώσει».

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63625768

2funny 2funny 2funny 2funny 2funny

ΚΚΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΟΥ ΛΑΕ
Καταγράφηκε
foufoutos_30
Ο παλιός, είν' αλλιώς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ + ΠΑΣΟΚ ΤΑ 2 ΣΙΧΑΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

« Απάντηση #26 στις: 07/03/12, 15:03 »

ετσι
ηδη εχουν παρουσιαστει τα πρωτα συμπτωματα κοινωνιας προς εξαθλιωση

ναρκωτικα-αστεγοι-συσσιτια-κλοπες-ζητιανοι
Καταγράφηκε

jhonny64 - 26/8/2012 - : Και για την ιστορια Ο Σωκρατης αθωωθηκε μετα απο 2500 χρονια, ευτυχως για τον παπανδρεου πηρε μονο 3 χρονια!!!!
tramountana
Αν ξεκινήσεις με τον σκοπό να γίνεις αρεστός, θα συμβιβαστείς με οποιονδήποτε οποτεδήποτε και δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτε
Ο παλιός, είν' αλλιώς

ΥΠΟΓΙΤΗΣ

« Απάντηση #27 στις: 07/03/12, 15:03 »

πολυ σωστα...
μια καλη προοπτικη ειναι η διοργανωση σε μονιμη βαση ΄΄λαΐκης αγορας΄΄ αποκλειστικα κ μονο απο τους παραγωγους.
σε συγκεκριμενο χρονο κ τοπο...αλλιως απλα  αυτο που γινεται σημερα με την πατατα θα εχει ημερομηνια ληξης κ θα ξεφτυσει...θα βαρεθουν κ τα καναλια κ θα ξεχαστει... Wink

πάντως αν πας σε λαική αγορά ο παραγωγός πουλάει την ίδια τιμή (αν όχι παραπάνω) από τον έμπορο... και όταν ρωτάς γιατί σε κοιτάνε με στραβό μάτι...

ενώ θα έπρεπε να πουλάνε τουλάχιστον 20% φτηνότερα...
Καταγράφηκε

Ο δρόμος προς την ακροδεξιά είναι στρωμένος με καλές σοσιαλιστικές προθέσεις.
tramountana
Αν ξεκινήσεις με τον σκοπό να γίνεις αρεστός, θα συμβιβαστείς με οποιονδήποτε οποτεδήποτε και δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτε
Ο παλιός, είν' αλλιώς

ΥΠΟΓΙΤΗΣ

« Απάντηση #28 στις: 07/03/12, 15:03 »

επισης εχει παραγινει το κακο με την τιμη του Ελληνικου παστεριωμενου γαλακτος...δεν μπορει το εισαγομενο να ειναι πιο φτηνο κ το εγχωριο να εχει διπλασια σχεδον τιμη... Huh? Huh?
στην επαρχια,ακομη κ τοπικη ετικετα φρεσκου γαλακτος εχει την ιδια τιμη με το Αθηναΐκο κ το Μακεδονικο γαλα... Jerking Off Jerking Off Jerking Off...κ μιλαμε χωρις μεσολαβηση μεσαζοντων...αυτο δειχνει κ την νοοτροπια των βιομηχανιων που προφανως γουσταρουν να αισχροκερδουν εις βαρος των καταναλωτων... Angry

ο  γερμανός παραγωγός αγελαδινού γάλακτος πληρώνεται για το γάλα 0.19 ευρώ το λίτρο.. ο έλληνας 0.32-0.37

και το γάλα έχει μεγάλη φύρα κατά την συλλογή, παραγωγή και διανομή (επιστροφές κλπ κλπ κλπ)...
Καταγράφηκε

dimmits
Τιμημένος

« Απάντηση #29 στις: 07/03/12, 16:04 »

ο  γερμανός παραγωγός αγελαδινού γάλακτος πληρώνεται για το γάλα 0.19 ευρώ το λίτρο.. ο έλληνας 0.32-0.37

και το γάλα έχει μεγάλη φύρα κατά την συλλογή, παραγωγή και διανομή (επιστροφές κλπ κλπ κλπ)...
κ παλι μαν,η τοπικη ετικετα δεν δικαιολογει την τιμη,γιατι αν χανει σε αρχικη τιμη αγορας απο τον παραγωγο,κερδιζει σε τιμες μεταφορας κ διαθεσης λογω μικρων αποστασεων απο την βιομηχανεια στα σημεια πωλησης...εκτος αν το σουπερ μαρκετ που το διαθετει,θελει να αισχροκερδισει..
οσο για τις επιστροφες,μπορουν ανετα να βγαζουν σε προσφορα τα κοντοληξιμα γαλατα κ προΐόντα αυτου σε τιμη προσφορας προκειμενω να τα αγορασει ο καταναλωτης,αντι να επιστραφουν πισω (οπως γινεται σε μαρκετ  Σκοτιας,Αγγλιας,Γερμανιας...)
Καταγράφηκε

SalonicaM
Μάλαμα

« Απάντηση #30 στις: 07/03/12, 17:05 »

ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ Μ. ΜΑΙΛΗ ΣΤΟ MEGA
ΚΚΕ: Το «κίνημα της πατάτας» θα ξεφουσκώσει
Αντιδράσεις σε μερίδα των παραγωγών προκαλεί η τοποθέτηση του ΚΚΕ για το «κίνημα της πατάτας» ενώ με σημερινή του παρέμβαση, στο μεσημβρινό δελτίο του Mega, το μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ Μάκης Μαΐλης προεξόφλησε ότι η εν λόγω πρωτοβουλία «θα ξεφουσκώσει».

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63625768

2funny 2funny 2funny 2funny 2funny

ΚΚΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΟΥ ΛΑΕ

«Δεν είμαστε αντίθετοι με το "κίνημα της πατάτας". Δεν κάνει κακό. Κάνει κακό στο μυαλό»

Βασίλης Μπούτας, αγροτοσυνδικαλιστής (ΚΚΕ εννοείται) 6/12/2012
ΣτΣ: Αν κάνει κακό στο μυαλό η πατάτα φαντάσου τι μπορεί να πάθεις με τον αυνανισμό.
Καταγράφηκε
SalonicaM
Μάλαμα

« Απάντηση #31 στις: 07/03/12, 17:05 »

«Με πρωταγωνιστές τα ΜΜΕ των μεγαλοεπιχειρηματιών και την ενθάρρυνση της συγκυβέρνησης εξελίσσεται μία νέα ανήθικη(!) εκστρατεία προπαγάνδας για την εξαπάτηση του λαού με τον κωδικό «κίνημα της πατάτας»

ΣτΣ: Σε απλά ελληνικά: Χέσε ψηλά και αγνάντευε, σύντροφε.

Καταγράφηκε
koproni65
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #32 στις: 09/03/12, 10:10 »

έβλεπα εχθες την εκπομπη της ερτ 2 και τις μαλακίες πουλεγαν μερικοι.
λές και δέν ξερουμε οτι οι χοντρεμποροι και οι μαναβιδες στην λαχαναγορα και στις λαικες έχουν κανει συμφωνια μεταξυ τους να μην πουλάνε κατω απο μια προκαθορισμενη τιμη.
διαφορετικά τούς βγαζουν απο την πιατσα.....
Καταγράφηκε
tramountana
Ο παλιός, είν' αλλιώς

ΥΠΟΓΙΤΗΣ

« Απάντηση #33 στις: 09/03/12, 10:10 »

κ παλι μαν,η τοπικη ετικετα δεν δικαιολογει την τιμη,γιατι αν χανει σε αρχικη τιμη αγορας απο τον παραγωγο,κερδιζει σε τιμες μεταφορας κ διαθεσης λογω μικρων αποστασεων απο την βιομηχανεια στα σημεια πωλησης...εκτος αν το σουπερ μαρκετ που το διαθετει,θελει να αισχροκερδισει..
οσο για τις επιστροφες,μπορουν ανετα να βγαζουν σε προσφορα τα κοντοληξιμα γαλατα κ προΐόντα αυτου σε τιμη προσφορας προκειμενω να τα αγορασει ο καταναλωτης,αντι να επιστραφουν πισω (οπως γινεται σε μαρκετ  Σκοτιας,Αγγλιας,Γερμανιας...)

εδω ρε φίλε αν πάς στην λαική ο παραγωγός θέλει να πουλάει ακριβότερα από τον έμπορο.. και μου λές τώρα για σούπερ μάρκετ και τέτοια...

διπλανοί πάγκοι στην λαική... ο ένας έμπορος (αγοράζει από λαχαναγορά και πουλάει που σημαίνει ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος κλπ), ο άλλος παραγωγός (δικά του προιόντα παραγωγή του)... ο έμπορος 0.75 το κιλό ο παραγωγός 0.80  .. και έχει την απαίτηση να ψωνίσεις από αυτόν...

Καταγράφηκε

tramountana
Ο παλιός, είν' αλλιώς

ΥΠΟΓΙΤΗΣ

« Απάντηση #34 στις: 09/03/12, 10:10 »

έβλεπα εχθες την εκπομπη της ερτ 2 και τις μαλακίες πουλεγαν μερικοι.
λές και δέν ξερουμε οτι οι χοντρεμποροι και οι μαναβιδες στην λαχαναγορα και στις λαικες έχουν κανει συμφωνια μεταξυ τους να μην πουλάνε κατω απο μια προκαθορισμενη τιμη.
διαφορετικά τούς βγαζουν απο την πιατσα.....

και οι παραγωγοί στις λαικές γιατί πουλάνε στην ίδια τιμή με τους εμπόρους????
Καταγράφηκε

giorgos58
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #35 στις: 09/03/12, 11:11 »

διπλανοί πάγκοι στην λαική... ο ένας έμπορος (αγοράζει από λαχαναγορά και πουλάει που σημαίνει ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος κλπ), ο άλλος παραγωγός (δικά του προιόντα παραγωγή του)... ο έμπορος 0.75 το κιλό ο παραγωγός 0.80  .. και έχει την απαίτηση να ψωνίσεις από αυτόν...

Και οχι μονο αυτο αλλα σε κλεβη και στο ζυγισμα

γεια σου ρε καρντασι
Καταγράφηκε

!!!! Μ΄ άρέσει νά φιλώ τά κάθετα χείλη !!!!
tramountana
Ο παλιός, είν' αλλιώς

ΥΠΟΓΙΤΗΣ

« Απάντηση #36 στις: 09/03/12, 11:11 »

γεια σου ρε καρντασι

καλημέρα καρντάσι.. όλα καλά ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ??????????????????????????????
Καταγράφηκε

tramountana
Ο παλιός, είν' αλλιώς

ΥΠΟΓΙΤΗΣ

« Απάντηση #37 στις: 09/03/12, 11:11 »

γεια σου ρε καρντασι

για να μην πούμε ότι ο παραγωγός έχει το πράμα του χωρίς καμμιά διαλογή και απαιτεί να πάρεις μαζί με το καλό και ότι σάπιο έχει...
Καταγράφηκε

jhonny64
Ο παλιός, είν' αλλιώς

64

« Απάντηση #38 στις: 09/03/12, 11:11 »

για να μην πούμε ότι ο παραγωγός έχει το πράμα του

2funny 2funny 2funny 2funny 2funny 2funny
Καταγράφηκε
giorgos58
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #39 στις: 09/03/12, 11:11 »

καλημέρα καρντάσι.. όλα καλά ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ??????????????????????????????
ολα καλα φιλε
για να μην πούμε ότι ο παραγωγός έχει το πράμα του χωρίς καμμιά διαλογή και απαιτεί να πάρεις μαζί με το καλό και ότι σάπιο έχει...
Καλα απο κουτοπονηριες τιποτα αλλο

υγ. 2 φορες τωρα δεν προλαβα να παραγγειλω,κλεισανε οι παραγγελιες
Καταγράφηκε

nikostratos
cavaliere conte
Μάλαμα

Να μην ξεχαστεί η Βανδέα..

« Απάντηση #40 στις: 09/03/12, 11:11 »

Πάντως μόνο μία φορά σε μία εκπομπή ο αγρότης είπε: "δεν πουλάω με έσοδα, αλλά κανείς δεν θα τα πάρει αλλιώς και δεν θέλω να μου σαπίσουνε" το πέρασαν στα ψιλά γράμματα περιττό να το πω αυτό.
Αυτό δεν θα κρατήσει δυστυχώς για πολύ λόγω βιοπορισμού των αγροτλων... αποψή μου βέβαια
Καταγράφηκε

Faith is to believe what you do not see;The reward of this faith is to see what you believe.
- Saint Augustine of Hippo
tramountana
Ο παλιός, είν' αλλιώς

ΥΠΟΓΙΤΗΣ

« Απάντηση #41 στις: 09/03/12, 11:11 »

ολα καλα φιλε Καλα απο κουτοπονηριες τιποτα αλλο

τι έγινε ρε?? ακόμη δουλεύεις ή πήρες σύνταξη?? (από το άθλημα ξέρω ότι δεν πήρες σίγουρα  2funny)
Καταγράφηκε

giorgos58
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #42 στις: 09/03/12, 11:11 »

τι έγινε ρε?? ακόμη δουλεύεις ή πήρες σύνταξη?? (από το άθλημα ξέρω ότι δεν πήρες σίγουρα  2funny)
Απο το αθλημα οχι δεν βγηκα ακομη στην συνταξη εχει ανησυχιες ο ατιμος  Grin

σταματησα απο το καλοκαιρι την δουλεια,εβαλα τα χαρτια και περιμενωωωωωωωωωωωω
Καταγράφηκε

tramountana
Ο παλιός, είν' αλλιώς

ΥΠΟΓΙΤΗΣ

« Απάντηση #43 στις: 09/03/12, 11:11 »

Απο το αθλημα οχι δεν βγηκα ακομη στην συνταξη εχει ανησυχιες ο ατιμος  Grin

σταματησα απο το καλοκαιρι την δουλεια,εβαλα τα χαρτια και περιμενωωωωωωωωωωωω

αντε με το καλό... στις πουτάνες να τα φάς ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε  2funny 2funny 2funny 2funny

(ευχή είναι τώρα ή κατάρα αυτό  Hmmm.... Hmmm.... Hmmm....)
Καταγράφηκε

giorgos58
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #44 στις: 09/03/12, 11:11 »

αντε με το καλό... στις πουτάνες να τα φάς ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε  2funny 2funny 2funny 2funny

Θα προσπαθησω,αλλα υπαρχη και η εσα απο διπλα
Καταγράφηκε

BMWPOWER
Double Agent
Τιμημένος

ΕΘΝΙΚΟΓΑΜΙΣΤΗΣ!

« Απάντηση #45 στις: 09/03/12, 11:11 »

ευχη ειναι  Headbaning!
Καταγράφηκε

gobr
Τιμημένος

« Απάντηση #46 στις: 09/03/12, 13:01 »

εδω ρε φίλε αν πάς στην λαική ο παραγωγός θέλει να πουλάει ακριβότερα από τον έμπορο.. και μου λές τώρα για σούπερ μάρκετ και τέτοια...

διπλανοί πάγκοι στην λαική... ο ένας έμπορος (αγοράζει από λαχαναγορά και πουλάει που σημαίνει ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος κλπ), ο άλλος παραγωγός (δικά του προιόντα παραγωγή του)... ο έμπορος 0.75 το κιλό ο παραγωγός 0.80  .. και έχει την απαίτηση να ψωνίσεις από αυτόν...

Γιατι ο εμπορος ξυπνα πηγαινει στη λαχαναγορα που ειναι στην πολη του και ο παραγωγος κανει χιλιομετρα μεχρι να φτασει στην Αθηνα. Και κατι αλλο.
Ας παρουμε παραδειγμα το πορτοκαλι. Εσεις το ξερετε σαν πορτοκαλι. Οπως σε ολα τα φρουτα, υπαρχον διαφορες ποικιλιες. ΚΑι ποιοτητες βεβαια στην καθε ποικιλια. Τωρα εσυ αν κοιτας το πορτοκαλι και βλεπεις κατι στρογγυλο και πορτοκαλι, δεν ειναι ετσι. ΑΝ ο εμπορος παει στην λαχαναγορα και ψωνισει Β ή Γ διαλογης (που παντα τετοια παιρνει) μπορει ανετα να κτυπησει την τιμη ενος Α προιοντος που διακινει ο παραγωγος.
Αλλα εχω μια απορια. Ψαχνετε μεχρι στιψιμο το οποιο πενταλεπτο ή δεκαλεπτο και δε κοιτατε τι βαζετε στο στομαχι σας. Και οταν πατε για παραδειγμα σε μια εταιρεια κινητης για ανανεωση συμβολαιου ξερω γω, τα σκατε κανονικα νομιζωντας οτι πετυχατε μια καλη τιμη απο τη νεα συσκευη που αγορασατε και του χρονου θα ειναι για πεταμα. Πως γινεται αυτο?
Καταγράφηκε

ektor lopez
μπολντοτυπος
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #47 στις: 09/03/12, 13:01 »

Γιατι ο εμπορος ξυπνα πηγαινει στη λαχαναγορα που ειναι στην πολη του και ο παραγωγος κανει χιλιομετρα μεχρι να φτασει στην Αθηνα. Και κατι αλλο.
Ας παρουμε παραδειγμα το πορτοκαλι. Εσεις το ξερετε σαν πορτοκαλι. Οπως σε ολα τα φρουτα, υπαρχον διαφορες ποικιλιες. ΚΑι ποιοτητες βεβαια στην καθε ποικιλια. Τωρα εσυ αν κοιτας το πορτοκαλι και βλεπεις κατι στρογγυλο και πορτοκαλι, δεν ειναι ετσι. ΑΝ ο εμπορος παει στην λαχαναγορα και ψωνισει Β ή Γ διαλογης (που παντα τετοια παιρνει) μπορει ανετα να κτυπησει την τιμη ενος Α προιοντος που διακινει ο παραγωγος.
Αλλα εχω μια απορια. Ψαχνετε μεχρι στιψιμο το οποιο πενταλεπτο ή δεκαλεπτο και δε κοιτατε τι βαζετε στο στομαχι σας. Και οταν πατε για παραδειγμα σε μια εταιρεια κινητης για ανανεωση συμβολαιου ξερω γω, τα σκατε κανονικα νομιζωντας οτι πετυχατε μια καλη τιμη απο τη νεα συσκευη που αγορασατε και του χρονου θα ειναι για πεταμα. Πως γινεται αυτο?

για δωσε φωτα ρε τυπε για να ξεχωριζουμε τα πορτοκαλια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 4 [Όλοι]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: