Νέα

Θέρμανση - οικονομικοί τρόποι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα PSYXOLOGOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 173
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

PSYXOLOGOS

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2007
Μηνύματα
158
Like
0
Πόντοι
1
καλησπερα με ολα τα οικονομικα γεγονοτα που συμβαινουν το τελευταιο καιρο και μιας και πλησιαζει χειμωνας και κρυο καναμε μια γενικη συνελευση στην πολικατοικια μου γιοα να δουνε τι θα κανουνε με το πετρελαιο θερμανσης και αν θα βαλουνε με αυτην την τιμη που εχει φτασει!!! οι ιδιοκτητες αποφασισαν να μην βαλουν φετος αν δεν πεσουν οι τιμες (εγω ειμαι ενοικιαστης) και να βρουν αλλους τροπους θερμανσης ο καθενας ατομικα.
εγω μιας και ενοικιαστης δεν κοιταζω κατι με μονιμη εγκατασταση αλλα κατι φορητο, αλλα εχω προβλημα με την ξηροτητα του αερα που προκαλουν τα αεροθερμα και οι αλογονου.
εχει καποιος συνατησει παρομοιο προβλημα και πως το ελυσε? συγγενης πηρε θερμοσυσορευτη αλλα καιει τα αντερα του (2000 watt) εγω βρηκα αυτο  www.ecomaza.com/%CF%80%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B1]http://www.ecomaza.com/%CF%80%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B1[/url] εχει παρει κανεις η γνωριζει κατι σχετικα? δεν με ενδιαφερει η συγκεκριμενη αλλα γενικα μια οικονομικη λυση ψαχνω.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
20.914
Κριτικές
489
Like
36.267
Πόντοι
41.447
φασόλια δοκίμασες τύπε??? :grin:
fart-on-fire.jpg
80511396.png
Farting+Flames.jpg
URL]]
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
εχει παρει κανεις η γνωριζει κατι σχετικα? δεν με ενδιαφερει η συγκεκριμενη αλλα γενικα μια οικονομικη λυση ψαχνω.
Καταρχήν είναι μαλάκες. ;) Αν θέλουν οικονομία, υπάρχουν οικολογικές λύσεις που μετά την απόσβεση του αρχικού κόστους επένδυσης - μπορείς να έχεις saving 40% στο κόστος θέρμανσης σε σχέση με το πετρέλαιο.

Στο μεταξύ, πάνε στο praktiker και πάρε κανα καλοριφέρ λαδιού - κοστίζει το ρεύμα όσο να 'ναι, αλλά από το να το δαγκώσεις από το κρύο... καλύτερα δεν είναι; ;)
 
OP
OP
P

PSYXOLOGOS

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2007
Μηνύματα
158
Like
0
Πόντοι
1
Καταρχήν είναι μαλάκες. ;) Αν θέλουν οικονομία, υπάρχουν οικολογικές λύσεις που μετά την απόσβεση του αρχικού κόστους επένδυσης - μπορείς να έχεις saving 40% στο κόστος θέρμανσης σε σχέση με το πετρέλαιο.

Στο μεταξύ, πάνε στο praktiker και πάρε κανα καλοριφέρ λαδιού - κοστίζει το ρεύμα όσο να 'ναι, αλλά από το να το δαγκώσεις από το κρύο... καλύτερα δεν είναι; ;)
τα καλοριφερ λαδιου ζεστενουν η θα το εχω 2-3 ωρες στο ρευμα και θα πρεπει να ειμαι σε αποσταση 20 cm για να ζεστενομαι? και τον αερα τον κανει ξηρο?
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Αν είναι σχετικά ποιοτικό και πολλές φέτες (άρα πολλά βατ), ζεσταίνει ικανοποιητικά... ανα δωμάτιο πάντα. Για τον αέρα δεν ξέρω να σου πω.
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Μαλακίες δεν πρόκειται να αντέξετε χωρίς καλοριφέρ και πετρέλαιο... κρίνετε απο τώρα που είναι οκτώβριος και έβγαλε λίγο ψυχρούλα και ψεχνάτε πως είναι ο αληθινός χειμώνας.
 

aoratos2010

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.189
Like
2
Πόντοι
16
τα καλοριφερ λαδιου ζεστενουν η θα το εχω 2-3 ωρες στο ρευμα και θα πρεπει να ειμαι σε αποσταση 20 cm για να ζεστενομαι? και τον αερα τον κανει ξηρο?

Δεν ζεσταίνει ικανοποιητικά και καίει τρελλό ρεύμα. Δοκίμασε σόμπες αλογόνου, αυτές δεν καίνε. Από ζέστη κάτι λένε αλλά κυρίως μπροστά στην εστία , δεν καλύπτουν όλο το χώρο. Μάλλον θα χρειαστείς και δεύτερη. Είναι φτηνές πάντως.
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
408
Κριτικές
1
Like
90
Πόντοι
1
Για τα Pellet ποια ειναι η γνωμη σας; αξιζει η αγορα σομπας η καυστηρα Pellet
 

Mark84

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2010
Μηνύματα
31
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Μια πολύ καλή λύση είναι η μέθοδος του A/C αλλα αφου εισαι ενοικιαστης δεν ξέρω κατα πόσο σε παίρνει.Ξεκινανε απο πολυ φθηνα και υπάρχουν και γ..μω τις λύσεις αμα θες σε αποδοση-οικονομία απλως δεν ξερω κατα πόσο παιζει στην δική σου περιπτωση
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Μια πολύ καλή λύση είναι η μέθοδος του A/C αλλα αφου εισαι ενοικιαστης δεν ξέρω κατα πόσο σε παίρνει.Ξεκινανε απο πολυ φθηνα και υπάρχουν και γ..μω τις λύσεις αμα θες σε αποδοση-οικονομία απλως δεν ξερω κατα πόσο παιζει στην δική σου περιπτωση

Το δικό μου aircondition στο ζεστό ξεραίνει τραγικά την ατμόσφαιρα, είναι και κάπως παλιό βέβαια δεν ξέρω αν όλα φέρνουν τέτοια ξηρότητα.
 

kasparov

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
298
Like
11
Πόντοι
1
Το δικό μου aircondition στο ζεστό ξεραίνει τραγικά την ατμόσφαιρα, είναι και κάπως παλιό βέβαια δεν ξέρω αν όλα φέρνουν τέτοια ξηρότητα.

Το εχεις καθαρισει ποτε το φιλτρο?συχνοτητα καθαρισμου??
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
... εγω βρηκα αυτο  www.ecomaza.com/%CF%80%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B1]http://www.ecomaza.com/%CF%80%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B1[/url] εχει παρει κανεις η γνωριζει κατι σχετικα? δεν με ενδιαφερει η συγκεκριμενη αλλα γενικα μια οικονομικη λυση ψαχνω.

Στη φωτογραφία που έχουν, δε βλέπω καμινάδα.
Και μου δημιουργείται η απορία:
Είναι δυνατόν να καις ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΧΩΡΟ οργανικό υλικό (ξύλο είναι η μπρικέτα) ΧΩΡΙΣ να απάγεις από το χώρο τα αέρια προϊόντα της καύσης?

Που πάνε αυτά?
 
OP
OP
P

PSYXOLOGOS

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2007
Μηνύματα
158
Like
0
Πόντοι
1
Στη φωτογραφία που έχουν, δε βλέπω καμινάδα.
Και μου δημιουργείται η απορία:
Είναι δυνατόν να καις ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΧΩΡΟ οργανικό υλικό (ξύλο είναι η μπρικέτα) ΧΩΡΙΣ να απάγεις από το χώρο τα αέρια προϊόντα της καύσης?

Που πάνε αυτά?
  ειναι και δικια μου απορια.  αμα ειναι ετσι να παρω ενα βαρελι και να το βαλω μεσα στο σαλονι και να καιω μπρικετα
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Σε παρακείμενη από εμένα Φυλιανή πολυκατοικία , έχουν να ανάψουν τα καλοριφέρ 12 χρόνια.
 

lostson

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2006
Μηνύματα
98
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Για δείτε λίγο για τον λέβητα ιόντων
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom