Νέα

Αγορά γεννήτριας παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 32
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Θέλω να πάρω μια γεννήτρια για το σπίτι στο χωριό.Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες,να μπορώ να ανάψω 2-3 λάμπες 60w η μία κάποιες φορές και ταυτόχρονα,χρήση μιας τηλεόρασης 14-16" και ενός φορητού Η/Υ.Η χρήση της θα είναι για 5 ώρες ημερησίως και κάποιες φορές για περισσότερες οπότε πρέπει να έχει μια αυτονομία.Αλλά το σημαντικότερο να είναι αξιόπιστη να μην κάψει την τηλεόραση και τον Η/Υ.Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ να έχει εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος;

Επίσης να έχει τη δυνατότητα να φορτίσει  μια μπαταρία αυτοκινήτου.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
172
Πόντοι
866
Θέλω να πάρω μια γεννήτρια για το σπίτι στο χωριό.Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες,να μπορώ να ανάψω 2-3 λάμπες 60w η μία κάποιες φορές και ταυτόχρονα,χρήση μιας τηλεόρασης 14-16" και ενός φορητού Η/Υ.Η χρήση της θα είναι για 5 ώρες ημερησίως και κάποιες φορές για περισσότερες οπότε πρέπει να έχει μια αυτονομία.Αλλά το σημαντικότερο να είναι αξιόπιστη να μην κάψει την τηλεόραση και τον Η/Υ.Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ να έχει εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος;

Επίσης να έχει τη δυνατότητα να φορτίσει  μια μπαταρία αυτοκινήτου.
τυπε για σπιτι την θες ή για μπουκα και ριφιφι :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Bastounovlaxos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2007
Μηνύματα
2.879
Like
21
Πόντοι
16
Λες τυπε να θέλει να σκάψει κάνα τουνελ ο ιματζινας????  :grin:
 

Bastounovlaxos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2007
Μηνύματα
2.879
Like
21
Πόντοι
16
Θέλω να πάρω μια γεννήτρια για το σπίτι στο χωριό.Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες,να μπορώ να ανάψω 2-3 λάμπες 60w η μία κάποιες φορές και ταυτόχρονα,χρήση μιας τηλεόρασης 14-16" και ενός φορητού Η/Υ.Η χρήση της θα είναι για 5 ώρες ημερησίως και κάποιες φορές για περισσότερες οπότε πρέπει να έχει μια αυτονομία.Αλλά το σημαντικότερο να είναι αξιόπιστη να μην κάψει την τηλεόραση και τον Η/Υ.Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ να έχει εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος;

Επίσης να έχει τη δυνατότητα να φορτίσει  μια μπαταρία αυτοκινήτου.

Τυπε η κατανάλωση που θες να υποστηριξεις ειναι πολυ μικρή, κυκλοφοράνε κατι γενητριάκια ότι πρέπει για την περιπτωση σου, αλλα για πολλές ωρες δεν είναι.
Αν θες καλη ποιότητα προτιμησε κάτι σε honda
ειναι πιο ακριβές βέβαια.

Ριξε και δω ενα ματι
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.241
Κριτικές
31
Like
11.982
Πόντοι
5.097
Θέλω να πάρω μια γεννήτρια για το σπίτι στο χωριό.Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες,να μπορώ να ανάψω 2-3 λάμπες 60w η μία κάποιες φορές και ταυτόχρονα,χρήση μιας τηλεόρασης 14-16" και ενός φορητού Η/Υ.Η χρήση της θα είναι για 5 ώρες ημερησίως και κάποιες φορές για περισσότερες οπότε πρέπει να έχει μια αυτονομία.Αλλά το σημαντικότερο να είναι αξιόπιστη να μην κάψει την τηλεόραση και τον Η/Υ.Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ να έχει εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος;

Επίσης να έχει τη δυνατότητα να φορτίσει  μια μπαταρία αυτοκινήτου.
πετρελαιου να παρεις
μπορει να ειναι ακριβοτερες απο τις βενζινης
αλλα θα τα γλυτωσεις απο την καταναλωση και την αυτονομια
 

Επισκέπτης
apolyto_arseniko για τέτοιες δουλειές η πατροπαράδοτη μέθοδος είναι καλύτερη.Κασμάς και φτυάρι.Με γεννήτρια που βγάζει 95db θόρυβο,έχεις εγγυημένη την διαμονή σου στις φυλακές  :2funny:

Για το χειμώνα που πάω για ελιές στο χωριό τη θέλω,και δεν έχουμε φως.Πιο πολύ για τον Η/Υ κόπτομαι,που μένω χωρίς διαδίκτυο
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
172
Πόντοι
866
Λες τυπε να θέλει να σκάψει κάνα τουνελ ο ιματζινας????  :grin:
RIFIFI.jpg
:grin:
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.241
Κριτικές
31
Like
11.982
Πόντοι
5.097
apolyto_arseniko για τέτοιες δουλειές η πατροπαράδοτη μέθοδος είναι καλύτερη.Κασμάς και φτυάρι.Με γεννήτρια που βγάζει 95db θόρυβο,έχεις εγγυημένη την διαμονή σου στις φυλακές  :2funny:

Για το χειμώνα που πάω για ελιές στο χωριό τη θέλω,και δεν έχουμε φως.Πιο πολύ για τον Η/Υ κόπτομαι,που μένω χωρίς διαδίκτυο
οπα πιασαμε λαβρακι
αυθαιρετο το σπιτακι παληκαρι μου :grin:
ψυγειο δεν θα εχεις ρε
φουρνακι δε βαζεις
μη λες τα μισα πες τα ολα
 

Επισκέπτης
οπα πιασαμε λαβρακι
αυθαιρετο το σπιτακι παληκαρι μου :grin:
ψυγειο δεν θα εχεις ρε
φουρνακι δε βαζεις
μη λες τα μισα πες τα ολα

Ποιο αυθαίρετο ρε μάγκα;Σπίτι στο χωριό σε 10.000 τ.μ κτήμα με 240 δένδρα ελιές είναι.Απλώς η πλησιέστερη κολόνα της ΔΕΗ είναι στα 250μ απόσταση και για να πάρουμε ρεύμα πρέπει να πληρώσουμε από την τσέπη μας το κόστος 5 κολόνων και να τους πληρώνουμε εσαεί δημοτικά τέλη.Δεν τις βάζει ο Δήμος...

Ψυγείο έχουμε με μπουκάλα υγραερίου.Kelvinator που γαμάει σε ψύξη.Φούρνο με ξύλα.Επίσης τζάκι που ψήνεις άνετα.Και γκάζι για βραστά.Επίσης ηλιακό για ζεστό νερό για ντους
 

Επισκέπτης
Ποιο αυθαίρετο ρε μάγκα;Σπίτι στο χωριό σε 10.000 τ.μ κτήμα με 240 δένδρα ελιές είναι.Απλώς η πλησιέστερη κολόνα της ΔΕΗ είναι στα 250μ απόσταση και για να πάρουμε ρεύμα πρέπει να πληρώσουμε από την τσέπη μας το κόστος 5 κολόνων και να τους πληρώνουμε εσαεί δημοτικά τέλη.Δεν τις βάζει ο Δήμος...
:cum: :cum: :cum:τετοια λες και με τρελαινεις
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.241
Κριτικές
31
Like
11.982
Πόντοι
5.097
Ποιο αυθαίρετο ρε μάγκα;Σπίτι στο χωριό σε 10.000 τ.μ κτήμα με 240 δένδρα ελιές είναι.Απλώς η πλησιέστερη κολόνα της ΔΕΗ είναι στα 250μ απόσταση και για να πάρουμε ρεύμα πρέπει να πληρώσουμε από την τσέπη μας το κόστος 5 κολόνων και να τους πληρώνουμε εσαεί δημοτικά τέλη.Δεν τις βάζει ο Δήμος...
εμ φιλε οι αλλοι κοροιδο ηταν που τις πληρωσαν
ετσι παει για να ερθει το ρευμα σπιτι σου πληρωνεις καποιες κολωνες
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Θέλω να πάρω μια γεννήτρια για το σπίτι στο χωριό.Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες,να μπορώ να ανάψω 2-3 λάμπες 60w η μία κάποιες φορές και ταυτόχρονα,χρήση μιας τηλεόρασης 14-16" και ενός φορητού Η/Υ.Η χρήση της θα είναι για 5 ώρες ημερησίως και κάποιες φορές για περισσότερες οπότε πρέπει να έχει μια αυτονομία.Αλλά το σημαντικότερο να είναι αξιόπιστη να μην κάψει την τηλεόραση και τον Η/Υ.Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ να έχει εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος;

Επίσης να έχει τη δυνατότητα να φορτίσει  μια μπαταρία αυτοκινήτου.

 Κοιταξε εγω εχω μια Honda 8 kw εδω και 4 χρονια...
 αξιοπιστοτατη (ως Χοντα) οικονομικη σε καυσιμο και αρκουντως δυνατη ωστε να μπορει
 να σηκωσει μια inverter ηλεκτροκολληση για κανα μερεμετι στο χωριο...Επισης βασικο ειναι
 και το επιπεδο θορυβου που πρεπει να κοιταξεις

 Κοιτα καλυτερα σε επωνυμα προιοντα (Honda-Subaru-Komatsu)που εχουν καλα δικτυα σερβις
 και πληρη καλυψη ανταλλακτικων

 Αλλη επωνυμη και πραγματικα αυναγωνιστο μηχανακι σε αξιοπιστια ειναι η Briggs and Stratton
 κορυφαια επιλογη,αλλα δεν ξερω κατα ποσο αντιπροσωπευεται στην Ελλαδα..Την εχει ενας θειος
 μου και παλι στο χωριο εδω και 25 χρονια και δουλευει ρολοι ο σκυλος....Δεν ειναι τοσο
 ισχυρη οσο η δικη μου σε KW αλλα την θελει ο μπαρμπας για δουλεια αναλογη με αυτη που θα κανεις
 εσυ..

ριξε ενα ματι

 

 
 

Vassiliani

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2010
Μηνύματα
146
Κριτικές
20
Like
0
Πόντοι
11
Θέλω να πάρω μια γεννήτρια για το σπίτι στο χωριό.Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες,να μπορώ να ανάψω 2-3 λάμπες 60w η μία κάποιες φορές και ταυτόχρονα,χρήση μιας τηλεόρασης 14-16" και ενός φορητού Η/Υ.Η χρήση της θα είναι για 5 ώρες ημερησίως και κάποιες φορές για περισσότερες οπότε πρέπει να έχει μια αυτονομία.Αλλά το σημαντικότερο να είναι αξιόπιστη να μην κάψει την τηλεόραση και τον Η/Υ.Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ να έχει εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος;

Επίσης να έχει τη δυνατότητα να φορτίσει  μια μπαταρία αυτοκινήτου.

1 KW φωτοβολταικό με την μπαταρία του και καθάρισες για πάντα, ούτε καύσιμα, τίποτα κόστος μετά. 2-3 χιλιάρικα το πολύ. και γράφεις την ΔΕΗ στα αρχίδια σου.
 

Επισκέπτης
εμ φιλε οι αλλοι κοροιδο ηταν που τις πληρωσαν
ετσι παει για να ερθει το ρευμα σπιτι σου πληρωνεις καποιες κολωνες

Κανείς δεν πληρώνει για την επέκταση της ηλεκτροδότησης.Οι Δήμοι πληρώνουν.Ο κάθε ένας πληρώνει μετά τα έξοδα σύνδεσης.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Ποιο αυθαίρετο ρε μάγκα;Σπίτι στο χωριό σε 10.000 τ.μ κτήμα με 240 δένδρα ελιές είναι.Απλώς η πλησιέστερη κολόνα της ΔΕΗ είναι στα 250μ απόσταση και για να πάρουμε ρεύμα πρέπει να πληρώσουμε από την τσέπη μας το κόστος 5 κολόνων και να τους πληρώνουμε εσαεί δημοτικά τέλη.Δεν τις βάζει ο Δήμος...

Ψυγείο έχουμε με μπουκάλα υγραερίου.Kelvinator που γαμάει σε ψύξη.Φούρνο με ξύλα.Επίσης τζάκι που ψήνεις άνετα.Και γκάζι για βραστά.Επίσης ηλιακό για ζεστό νερό για ντους

 Τα ιδια προβληματα ρε πουτη μου...

 ξερεις τι ειναι να βλεπεις το κοινοτικο φως 300 μετρα μακρια και εσυ να παιδευεσαι με
 γεννητριες;

 απο την αλλη εχει και την γοητεια του,αυτη η αποχη απο τα καλα του πολιτισμου,
 δεκα μερες τον χρονο
 

Επισκέπτης
1 KW φωτοβολταικό με την μπαταρία του και καθάρισες για πάντα, ούτε καύσιμα, τίποτα κόστος μετά. 2-3 χιλιάρικα το πολύ. και γράφεις την ΔΕΗ στα αρχίδια σου.

Δυστυχώς το χειμώνα δεν έχει πολλές ώρες ηλιοφάνεια και δεν θα με καλύψει.Το είχα σκεφτεί αυτό.Χρειάζομαι ρεύμα όμως τον Ιανουάριο και υπάρχουν μέρες που έχει νέφωση όλη την ημέρα για 2-3 συνεχόμενες.
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.241
Κριτικές
31
Like
11.982
Πόντοι
5.097
Κανείς δεν πληρώνει για την επέκταση της ηλεκτροδότησης.Οι Δήμοι πληρώνουν.Ο κάθε ένας πληρώνει μετά τα έξοδα σύνδεσης.
τις κολωνες για να φτασουν πλησιον τις οικιας σου τις πληρωνεις εσυ
ετσι παει το συστημα μερικες φορες επωφελουνται και οι μετεπειτα  :grin:
αλλα ξεχνα το παρε τη γεννξτρια αφου το θες για μικρο χρονικο διαστημα
αλλα πρεπει να φτιαξεις και χωρο να προστατευεται και να μην κανει θορυβο
και να εχεις και κανενα μπετονακι για καβατζα :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom