Αναζήτηση

Σελίδες: 1 2 3 [Όλοι]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά γεννήτριας παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος  (Αναγνώστηκε 1688 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
imaginas
Επισκέπτης
« στις: 13/06/11, 21:09 »

Θέλω να πάρω μια γεννήτρια για το σπίτι στο χωριό.Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες,να μπορώ να ανάψω 2-3 λάμπες 60w η μία κάποιες φορές και ταυτόχρονα,χρήση μιας τηλεόρασης 14-16" και ενός φορητού Η/Υ.Η χρήση της θα είναι για 5 ώρες ημερησίως και κάποιες φορές για περισσότερες οπότε πρέπει να έχει μια αυτονομία.Αλλά το σημαντικότερο να είναι αξιόπιστη να μην κάψει την τηλεόραση και τον Η/Υ.Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ να έχει εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος;

Επίσης να έχει τη δυνατότητα να φορτίσει  μια μπαταρία αυτοκινήτου.
Καταγράφηκε
apolyto_arseniko
Ο παλιός, είν' αλλιώς
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

δε θέλω μεροκάματο θέλω χιλιάρα μηχανή και θάνατο

« Απάντηση #1 στις: 13/06/11, 21:09 »

Θέλω να πάρω μια γεννήτρια για το σπίτι στο χωριό.Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες,να μπορώ να ανάψω 2-3 λάμπες 60w η μία κάποιες φορές και ταυτόχρονα,χρήση μιας τηλεόρασης 14-16" και ενός φορητού Η/Υ.Η χρήση της θα είναι για 5 ώρες ημερησίως και κάποιες φορές για περισσότερες οπότε πρέπει να έχει μια αυτονομία.Αλλά το σημαντικότερο να είναι αξιόπιστη να μην κάψει την τηλεόραση και τον Η/Υ.Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ να έχει εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος;

τυπε για σπιτι την θες ή για μπουκα και ριφιφι 2funny 2funny 2funny 2funny
Καταγράφηκε

Bastounovlaxos
ντιπ βλαχος
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #2 στις: 13/06/11, 22:10 »

Λες τυπε να θέλει να σκάψει κάνα τουνελ ο ιματζινας????  Grin
Καταγράφηκε
Bastounovlaxos
ντιπ βλαχος
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #3 στις: 13/06/11, 22:10 »

Επίσης να έχει τη δυνατότητα να φορτίσει  μια μπαταρία αυτοκινήτου.

Τυπε η κατανάλωση που θες να υποστηριξεις ειναι πολυ μικρή, κυκλοφοράνε κατι γενητριάκια ότι πρέπει για την περιπτωση σου, αλλα για πολλές ωρες δεν είναι.
Αν θες καλη ποιότητα προτιμησε κάτι σε honda
ειναι πιο ακριβές βέβαια.

Ριξε και δω ενα ματι
http://www.unimac.gr/gr/article.asp?id=36
Καταγράφηκε
baros
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #4 στις: 13/06/11, 22:10 »

πετρελαιου να παρεις
μπορει να ειναι ακριβοτερες απο τις βενζινης
αλλα θα τα γλυτωσεις απο την καταναλωση και την αυτονομια
Καταγράφηκε
imaginas
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: 13/06/11, 22:10 »

apolyto_arseniko για τέτοιες δουλειές η πατροπαράδοτη μέθοδος είναι καλύτερη.Κασμάς και φτυάρι.Με γεννήτρια που βγάζει 95db θόρυβο,έχεις εγγυημένη την διαμονή σου στις φυλακές  2funny

Για το χειμώνα που πάω για ελιές στο χωριό τη θέλω,και δεν έχουμε φως.Πιο πολύ για τον Η/Υ κόπτομαι,που μένω χωρίς διαδίκτυο
Καταγράφηκε
apolyto_arseniko
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #6 στις: 13/06/11, 22:10 »

Λες τυπε να θέλει να σκάψει κάνα τουνελ ο ιματζινας????  Grin
Grin
Καταγράφηκε

baros
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #7 στις: 13/06/11, 22:10 »

apolyto_arseniko για τέτοιες δουλειές η πατροπαράδοτη μέθοδος είναι καλύτερη.Κασμάς και φτυάρι.Με γεννήτρια που βγάζει 95db θόρυβο,έχεις εγγυημένη την διαμονή σου στις φυλακές  2funny

Για το χειμώνα που πάω για ελιές στο χωριό τη θέλω,και δεν έχουμε φως.Πιο πολύ για τον Η/Υ κόπτομαι,που μένω χωρίς διαδίκτυο
οπα πιασαμε λαβρακι
αυθαιρετο το σπιτακι παληκαρι μου Grin
ψυγειο δεν θα εχεις ρε
φουρνακι δε βαζεις
μη λες τα μισα πες τα ολα
Καταγράφηκε
imaginas
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: 13/06/11, 22:10 »

οπα πιασαμε λαβρακι
αυθαιρετο το σπιτακι παληκαρι μου Grin
ψυγειο δεν θα εχεις ρε
φουρνακι δε βαζεις
μη λες τα μισα πες τα ολα

Ποιο αυθαίρετο ρε μάγκα;Σπίτι στο χωριό σε 10.000 τ.μ κτήμα με 240 δένδρα ελιές είναι.Απλώς η πλησιέστερη κολόνα της ΔΕΗ είναι στα 250μ απόσταση και για να πάρουμε ρεύμα πρέπει να πληρώσουμε από την τσέπη μας το κόστος 5 κολόνων και να τους πληρώνουμε εσαεί δημοτικά τέλη.Δεν τις βάζει ο Δήμος...

Ψυγείο έχουμε με μπουκάλα υγραερίου.Kelvinator που γαμάει σε ψύξη.Φούρνο με ξύλα.Επίσης τζάκι που ψήνεις άνετα.Και γκάζι για βραστά.Επίσης ηλιακό για ζεστό νερό για ντους
Καταγράφηκε
ns
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: 13/06/11, 22:10 »

Ποιο αυθαίρετο ρε μάγκα;Σπίτι στο χωριό σε 10.000 τ.μ κτήμα με 240 δένδρα ελιές είναι.Απλώς η πλησιέστερη κολόνα της ΔΕΗ είναι στα 250μ απόσταση και για να πάρουμε ρεύμα πρέπει να πληρώσουμε από την τσέπη μας το κόστος 5 κολόνων και να τους πληρώνουμε εσαεί δημοτικά τέλη.Δεν τις βάζει ο Δήμος...
:cum:τετοια λες και με τρελαινεις
Καταγράφηκε
imaginas
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: 13/06/11, 22:10 »

:cum:τετοια λες και με τρελαινεις

Γιατί τρελάθηκες και χυνεις εσύ;
Καταγράφηκε
baros
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #11 στις: 13/06/11, 22:10 »

εμ φιλε οι αλλοι κοροιδο ηταν που τις πληρωσαν
ετσι παει για να ερθει το ρευμα σπιτι σου πληρωνεις καποιες κολωνες
Καταγράφηκε
ns
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: 13/06/11, 22:10 »

Γιατί τρελάθηκες και χυνεις εσύ;
τρελο αγορι,με περιουσια και λεγειν.ειναι να μη χυνω?
Καταγράφηκε
gabadoo
Kogarasu-Maru 小烏丸
Ο παλιός, είν' αλλιώς

Together we stand, divided we fall...

« Απάντηση #13 στις: 13/06/11, 22:10 »

Επίσης να έχει τη δυνατότητα να φορτίσει  μια μπαταρία αυτοκινήτου.

Κοιταξε εγω εχω μια Honda 8 kw εδω και 4 χρονια...
  αξιοπιστοτατη (ως Χοντα) οικονομικη σε καυσιμο και αρκουντως δυνατη ωστε να μπορει
  να σηκωσει μια inverter ηλεκτροκολληση για κανα μερεμετι στο χωριο...Επισης βασικο ειναι
  και το επιπεδο θορυβου που πρεπει να κοιταξεις

Κοιτα καλυτερα σε επωνυμα προιοντα (Honda-Subaru-Komatsu)που εχουν καλα δικτυα σερβις
  και πληρη καλυψη ανταλλακτικων

Αλλη επωνυμη και πραγματικα αυναγωνιστο μηχανακι σε αξιοπιστια ειναι η Briggs and Stratton
  κορυφαια επιλογη,αλλα δεν ξερω κατα ποσο αντιπροσωπευεται στην Ελλαδα..Την εχει ενας θειος
  μου και παλι στο χωριο εδω και 25 χρονια και δουλευει ρολοι ο σκυλος....Δεν ειναι τοσο
  ισχυρη οσο η δικη μου σε KW αλλα την θελει ο μπαρμπας για δουλεια αναλογη με αυτη που θα κανεις
  εσυ..

ριξε ενα ματι

http://www.hondapowerequipment.com/products/models.aspx?page=models&section=P2GG&category=home

Καταγράφηκε

«Εάν δεν έχεις τη δύναμη να θυσιαστείς, τουλάχιστον έχε το θάρρος να σωπαίνεις μπροστά σε αυτούς που θυσιάζονται».
Vassiliani
Προχωρημένος
**

« Απάντηση #14 στις: 13/06/11, 22:10 »

1 KW φωτοβολταικό με την μπαταρία του και καθάρισες για πάντα, ούτε καύσιμα, τίποτα κόστος μετά. 2-3 χιλιάρικα το πολύ. και γράφεις την ΔΕΗ στα αρχίδια σου.
Καταγράφηκε
imaginas
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: 13/06/11, 22:10 »

εμ φιλε οι αλλοι κοροιδο ηταν που τις πληρωσαν
ετσι παει για να ερθει το ρευμα σπιτι σου πληρωνεις καποιες κολωνες

Κανείς δεν πληρώνει για την επέκταση της ηλεκτροδότησης.Οι Δήμοι πληρώνουν.Ο κάθε ένας πληρώνει μετά τα έξοδα σύνδεσης.
Καταγράφηκε
gabadoo
Kogarasu-Maru 小烏丸
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #16 στις: 13/06/11, 22:10 »

Ψυγείο έχουμε με μπουκάλα υγραερίου.Kelvinator που γαμάει σε ψύξη.Φούρνο με ξύλα.Επίσης τζάκι που ψήνεις άνετα.Και γκάζι για βραστά.Επίσης ηλιακό για ζεστό νερό για ντους

Τα ιδια προβληματα ρε πουτη μου...

ξερεις τι ειναι να βλεπεις το κοινοτικο φως 300 μετρα μακρια και εσυ να παιδευεσαι με
  γεννητριες;

απο την αλλη εχει και την γοητεια του,αυτη η αποχη απο τα καλα του πολιτισμου,
  δεκα μερες τον χρονο
Καταγράφηκε

«Εάν δεν έχεις τη δύναμη να θυσιαστείς, τουλάχιστον έχε το θάρρος να σωπαίνεις μπροστά σε αυτούς που θυσιάζονται».
imaginas
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: 13/06/11, 22:10 »

1 KW φωτοβολταικό με την μπαταρία του και καθάρισες για πάντα, ούτε καύσιμα, τίποτα κόστος μετά. 2-3 χιλιάρικα το πολύ. και γράφεις την ΔΕΗ στα αρχίδια σου.

Δυστυχώς το χειμώνα δεν έχει πολλές ώρες ηλιοφάνεια και δεν θα με καλύψει.Το είχα σκεφτεί αυτό.Χρειάζομαι ρεύμα όμως τον Ιανουάριο και υπάρχουν μέρες που έχει νέφωση όλη την ημέρα για 2-3 συνεχόμενες.
Καταγράφηκε
gabadoo
Kogarasu-Maru 小烏丸
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #18 στις: 13/06/11, 22:10 »

τρελο αγορι,με περιουσια και λεγειν.ειναι να μη χυνω?

μιλαει το βουκολικο σου αιμα βλεπω χαχαχαχαχαχαχ
Καταγράφηκε

baros
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #19 στις: 13/06/11, 22:10 »

Κανείς δεν πληρώνει για την επέκταση της ηλεκτροδότησης.Οι Δήμοι πληρώνουν.Ο κάθε ένας πληρώνει μετά τα έξοδα σύνδεσης.
τις κολωνες για να φτασουν πλησιον τις οικιας σου τις πληρωνεις εσυ
ετσι παει το συστημα μερικες φορες επωφελουνται και οι μετεπειτα  Grin
αλλα ξεχνα το παρε τη γεννξτρια αφου το θες για μικρο χρονικο διαστημα
αλλα πρεπει να φτιαξεις και χωρο να προστατευεται και να μην κανει θορυβο
και να εχεις και κανενα μπετονακι για καβατζα Grin
Καταγράφηκε
baros
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #20 στις: 13/06/11, 22:10 »

Τα ιδια προβληματα ρε πουτη μου...

ξερεις τι ειναι να βλεπεις το κοινοτικο φως 300 μετρα μακρια και εσυ να παιδευεσαι με
  γεννητριες;

απο την αλλη εχει και την γοητεια του,αυτη η αποχη απο τα καλα του πολιτισμου,
  δεκα μερες τον χρονο
ε σκαψε και εσυ να φερεις την παροχη υπογειος 2funny
Καταγράφηκε
Bastounovlaxos
ντιπ βλαχος
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #21 στις: 13/06/11, 22:10 »

Αν δεν ειχατε πολλους ψηφους για το δημαρχο, καλά σας εκανε και δεν εβαλε κολώνες  Grin
Αν δεν εχει αλλα σπίτια ιματζινα μην περιμένεις, ειδικά με τα τωρινά δεδομένα.
μασε φραγκα να πληρωσεις κολώνες  Cool
Καταγράφηκε
apolyto_arseniko
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #22 στις: 13/06/11, 22:10 »

Σπίτι στο χωριό σε 10.000 τ.μ κτήμα με 240 δένδρα ελιές είναι.
τυπε μην τα λες αυτα
κυκλοφορουν και ραμπο 2funny
Καταγράφηκε

imaginas
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: 13/06/11, 22:10 »

αλλα πρεπει να φτιαξεις και χωρο να προστατευεται και να μην κανει θορυβο
και να εχεις και κανενα μπετονακι για καβατζα Grin

Χώρο έχουμε.Δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Αν δεν ειχατε πολλους ψηφους για το δημαρχο, καλά σας εκανε και δεν εβαλε κολώνες  Grin
Αν δεν εχει αλλα σπίτια ιματζινα μην περιμένεις, ειδικά με τα τωρινά δεδομένα.
μασε φραγκα να πληρωσεις κολώνες  Cool

Δεν ψηφίζουμε κάτω.Βοηθάμε όμως την τοπική κοινωνία καταναλώνοντας και πληρώνοντας ΦΠΑ και δημοτικούς φόρους.Αλλά στην Ελλάδα όντως οι ψήφοι είναι το θέμα..
Καταγράφηκε
imaginas
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: 13/06/11, 22:10 »

τυπε μην τα λες αυτα
κυκλοφορουν και ραμπο 2funny

Όλα δηλωμένα είναι φίλε μου.Στ'αρχίδια μου και οι ράμπο και ο..Σταλόνε με τον Τραβόλτα και τον Γουίλις μαζί
Καταγράφηκε
ermis1964
Ανώτερος

« Απάντηση #25 στις: 13/06/11, 22:10 »

Η νέφωση δέν είναι πρόβλημα άλυτο.Μπορείς νά βάλεις ένα μικρό φωτοβολταικό σέ συνδυασμό μέ μικρή ανεμογεννήτρια καί μεγάλης χωρητικότητος μπαταρίες.Ενα υβριδικό σύστημα δηλαδή.Επειδή δέν έχεις μεγάλες απαιτήσεις σέ κατανάλωση ένα τέτοιο σύστημα δέν πρέπει νά σού κοστίσει πάνω από 2.000 ευρώ.Η πιό οικονομική πρόταση είναι γεννήτρια μικρή (700-1000 KVA) μέ κόστος περί τά 100-150 ευρώ.
Καταγράφηκε
gabadoo
Kogarasu-Maru 小烏丸
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #26 στις: 13/06/11, 22:10 »

ε σκαψε και εσυ να φερεις την παροχη υπογειος 2funny

στην ζμπουτσαμ εμενα βασικα....
  μολις γυρισουμε απο τα χωραφια και αναλογως τον καιρο,εχει σχεδον παντα τσιμπουσι
  αμα δεν βρεχει εξω,αμα βρεχει ή εχει κρυο μεσα,στο τζακι
  και πολυ κρασι και τσιπουρο
  με το λουξακι και παρε να'χεις που λεμε

στα πελε μας και το ρευμα και ολα

και απο μουσικη αμα αναψει το κεφι,ανοιχτες οι πορτες και κλαρινα στο ραδιοσιντι και
  να καιγεται το πελεκουδι στο καταραχι

ποιος το χρειαζεται το ηλεκτρικο,μην σωσει και το φερουνε
Καταγράφηκε

baros
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #27 στις: 13/06/11, 22:10 »

Χώρο έχουμε.Δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Δεν ψηφίζουμε κάτω.Βοηθάμε όμως την τοπική κοινωνία καταναλώνοντας και πληρώνοντας ΦΠΑ και δημοτικούς φόρους.Αλλά στην Ελλάδα όντως οι ψήφοι είναι το θέμα..
να υποθεσω ουτε νερο εχει Angry
λοιπον να θες να εισαι καλυμενος φτιαχνεις και ενα πινακακι με ψευτοαυτοματισμο
εναν επιτηρητη τασης ετσι ωστε αν παει να σου κανει υπερταση η πτωση τασης να κοψει
και να μην περασει επικινδυνο ρευμα στις συσκευες
Καταγράφηκε
Vassiliani
Προχωρημένος
**

« Απάντηση #28 στις: 13/06/11, 22:10 »

Δυστυχώς το χειμώνα δεν έχει πολλές ώρες ηλιοφάνεια και δεν θα με καλύψει.Το είχα σκεφτεί αυτό.Χρειάζομαι ρεύμα όμως τον Ιανουάριο και υπάρχουν μέρες που έχει νέφωση όλη την ημέρα για 2-3 συνεχόμενες.

για αυτό σου είπα 1KW.. με οικονομικές λάμπες και με 300w καλύπτεσαι.. τα φωτοβολταϊκά και με πλήρη συννεφιά αποδίδουν το 20% των δυνατοτήτων τους. ψάξτο άν θελεις..
Καταγράφηκε
baros
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #29 στις: 13/06/11, 22:10 »

Η νέφωση δέν είναι πρόβλημα άλυτο.Μπορείς νά βάλεις ένα μικρό φωτοβολταικό σέ συνδυασμό μέ μικρή ανεμογεννήτρια καί μεγάλης χωρητικότητος μπαταρίες.Ενα υβριδικό σύστημα δηλαδή.Επειδή δέν έχεις μεγάλες απαιτήσεις σέ κατανάλωση ένα τέτοιο σύστημα δέν πρέπει νά σού κοστίσει πάνω από 2.000 ευρώ.Η πιό οικονομική πρόταση είναι γεννήτρια μικρή (0.700-1000 KVA) μέ κόστος περί τά 100-150 ευρώ.
Grin
Καταγράφηκε
ermis1964
Ανώτερος

« Απάντηση #30 στις: 13/06/11, 22:10 »

Grin
;)Σωστα!
Καταγράφηκε
imaginas
Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: 13/06/11, 22:10 »

να υποθεσω ουτε νερο εχει Angry
λοιπον να θες να εισαι καλυμενος φτιαχνεις και ενα πινακακι με ψευτοαυτοματισμο
εναν επιτηρητη τασης ετσι ωστε αν παει να σου κανει υπερταση η πτωση τασης να κοψει
και να μην περασει επικινδυνο ρευμα στις συσκευες

Νερό έχουμε.Ο πατέρας μου είχε ετοιμάσει εγκατάσταση-ήταν ηλεκτρολόγος-και είναι έτοιμη.Είχε κάνει και δίκτυο για 12v ρεύμα από μπαταρία αυτοκινήτου που τη γέμιζε με πατέντα.Είχε ένα μοτέρ από ραβδιστικό,με το οποίο κινούσε ένα δυναμό αυτοκινήτου και φόρτιζε την μπαταρία!

για αυτό σου είπα 1KW.. με οικονομικές λάμπες και με 300w καλύπτεσαι.. τα φωτοβολταϊκά και με πλήρη συννεφιά αποδίδουν το 20% των δυνατοτήτων τους. ψάξτο άν θελεις..

Ίσως έχεις δίκιο γι'αυτό,αλλά ένα άλλο πρόβλημα είναι η πιθανότητα κλοπής.Το σπίτι είναι μακρυά από το χωριό περίπου 1χλμ (η τελευταία κολόνα δίνει ρεύμα στη δεξαμενή νερού που υδρεύεται το χωριό) και οι γύφτοι,και όχι μόνο,κάνουν γιουρούσια...
Καταγράφηκε
blond
Νέος
*

« Απάντηση #32 στις: 14/06/11, 13:01 »

Αρχηγε μου , αυτο που πραγματικα θες ειναι οποσδηποτε 3,5KVA . Κοινως θα σου σηκωνει 2800 Watt. Υπραχουν πολυ καλες γεννητριες στην αγορα που ειναι καλυτερες απο τις επωνυμες και πολυ ποιο φθηνες . Αν θες στειλε μου PM να σου εξηγησω αναλυτικα !
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [Όλοι]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: