Νέα

Αυστραλία για δουλειά?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα paravatis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 67
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
επειδη τα πραγματα πανε απ το κακο στο χειροτερο κ ολο κ πιο πολλοι σκεφτονται να την κανουν οπιος εχει γνωση-εμπειρια απο αυστραλια ας μας βοηθησει.για δουλεια υψος μισθου κοστος ζωης βιοτικο επιπεδο τροπο για να κανεις χαρτια κ οτιδηποτε αλλο θα ηταν χρησιμο για αυτη την αποφαση...
 

delonios

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2010
Μηνύματα
366
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
11
επειδη τα πραγματα πανε απ το κακο στο χειροτερο κ ολο κ πιο πολλοι σκεφτονται να την κανουν οπιος εχει γνωση-εμπειρια απο αυστραλια ας μας βοηθησει.για δουλεια υψος μισθου κοστος ζωης βιοτικο επιπεδο τροπο για να κανεις χαρτια κ οτιδηποτε αλλο θα ηταν χρησιμο για αυτη την αποφαση...
φιλε τα πραγματα εχοθν δυσκολεψει υπερβολικα πολυ γι αυστραλια.πλεον οι θεσεισ εργασιας ειναι πολυ περιορισμενες και ειναι πιο πιθανο να βρεις δουλεια με πτυχειο σε συγκεκριμενες θεσεις που ζητανε αυτοι.το εχω ψαξει αρκετα το θεμα και οτι αποριες σου μπορω να στις απαντησω
 

allantalon

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
4.584
Like
18
Πόντοι
16
επειδη τα πραγματα πανε απ το κακο στο χειροτερο κ ολο κ πιο πολλοι σκεφτονται να την κανουν οπιος εχει γνωση-εμπειρια απο αυστραλια ας μας βοηθησει.για δουλεια υψος μισθου κοστος ζωης βιοτικο επιπεδο τροπο για να κανεις χαρτια κ οτιδηποτε αλλο θα ηταν χρησιμο για αυτη την αποφαση...

φιλε μου γιατι δεν το ποστάρισες στην θέση για Αυστραλία και το έβαλες στην Μολδαβία;;;
λες να ξερη να σου απαντηση κανείς εδώ;;;;;;;
 

Provios

Μέλος
Εγγρ.
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
488
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
1
φιλε τα πραγματα εχοθν δυσκολεψει υπερβολικα πολυ γι αυστραλια.πλεον οι θεσεισ εργασιας ειναι πολυ περιορισμενες και ειναι πιο πιθανο να βρεις δουλεια με πτυχειο σε συγκεκριμενες θεσεις που ζητανε αυτοι.το εχω ψαξει αρκετα το θεμα και οτι αποριες σου μπορω να στις απαντησω
:thumbsup:
 

cocos30

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Αυγ 2010
Μηνύματα
848
Κριτικές
15
Like
1.759
Πόντοι
1.710
επειδη τα πραγματα πανε απ το κακο στο χειροτερο κ ολο κ πιο πολλοι σκεφτονται να την κανουν οπιος εχει γνωση-εμπειρια απο αυστραλια ας μας βοηθησει.για δουλεια υψος μισθου κοστος ζωης βιοτικο επιπεδο τροπο για να κανεις χαρτια κ οτιδηποτε αλλο θα ηταν χρησιμο για αυτη την αποφαση...

Σου παραθετω μια κουβεντα που ειχα με μια ελληνιδα που ζει χρονια στην Αυστραλια!!!


Η ζωή είναι μετρημένη αλλά και μεγαλόπρεπη. Υπάρχουν πολλά μέρη διασκέδασης αλλά ο κόσμος παντρεύεται, κάνει παιδιά, αγοράζει σπίτι, περνάει τις διακοπές του στη θάλασσα και ζει όμορφα και μετρημένα. Οι Έλληνες κάνουν επισκέψεις ο ένας στον άλλο και είναι πολύ φιλικοί, κάνουν μπάρμπεκιου τα σαββατοκύριακα και πάνε στην εκκλησία. Τα παιδιά εκπαιδεύονται σωστά, τα περισσότερα δωρεάν. Υπάρχουν και τα κακά, αλλά είναι συνήθως κακά για όσους δεν θέλουν την μετρημένη οικογενειακή ζωή. Τους Έλληνες τους αγαπάνε εδώ - άσε που μόλις σε βρουν ελεύθερο θα σου βρουν και νύφη να σε παντρέψουν :-)


Οι χαμηλοί μισθοί ή μισθοί ανειδίκευτων είναι περίπου στα $30-40.000 μικτά το χρόνο.
Η φορολογία είναι λογική και εξαρτάται από το πόσα βγάζεις. Συνήθως σου τα αφαιρεί ο εργοδότης από τον μισθό σου και μετά παίρνεις επιστροφή μόλις υποβάλεις φορολογική δήλωση. Περισσότερες πληροφορίες βρες εδώ:
Τα ενοίκια; Εξαρτάται που θα μείνεις. Σου έκανα μια έρευνα σε κάποιες περιοχές κοντά σε Ελληνικά μαγαζιά. Ρίξε μια ματιά εδώ:

Οι συγκοινωνίες είναι μια χαρά για την αρχή αλλά γρήγορα θα δεις ότι θέλεις να αγοράσεις αυτοκίνητο, έστω ένα σαραβαλάκι 15-20ετίας με $2-3000, γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες.

Επίσης, έχε υπόψη σου ότι οι περισσότεροι έρχονται με τουριστική βίζα για διακοπές για τρεις μήνες και τις ξοδεύουν ψάχνοντας για δουλειά και μιλώντας σε ειδικευμένους δικηγόρους. Αν βρουν δουλειά, μετά κάνουν τα χαρτιά τους για βίζα. Εγγυήσεις δεν υπάρχουν αλλά ρίξε μια ματιά σε εδώ που το λέει:
Η αίτηση στοιχίζει 2-3 χιλιάδες δολάρια, και άλλα τόσα μετά την επιτυχία της. Αν όμως μείνεις, βγαίνουν τα λεφτά αυτά γρήγορα. Δες το παραπάνω λινκάκι που έχει περισσότερες πληροφορίες.
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
  φοβερο  κλιμα  και  παραλιες,  ισως  οι  καλυτερες  του  κοσμου.  ιδανικο  μερος  για  να  απολαμβανει  την  φραπεδια  του (οσονουπο) ενας  ελληνας  πρωην  δημοσιος  υπαλληλος :2funny:  ε  να  μη  σκοτωθει  και  στη  δουλεια  ειναι  και  αμαθος  ο  φουκαρας
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
και αυτα τα 2χιλιαρα τι ειναι? αν φας απορριψη τα εχασες?
 

delonios

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2010
Μηνύματα
366
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
11
και αυτα τα 2χιλιαρα τι ειναι? αν φας απορριψη τα εχασες?
συμφωνα με την εμπειρια μου η καλλητερη λυση ειναι να φυγεις με τουριστικη βιζα που ειναι ευκολο να βγαλεις,να ψαξεις εκει για δουλεια και να γινει ο εργοδοτης σου σπονσορας σου.δηλαδη να εγκυηθει αυτος οτι θα δουλευεις για εκεινον με μισθο ο οποιος θα πιανει τα κατωτερα στανταρ που εχουν θεσει.απο εκει και περα αν μπειτε στο σαιτ της πρεσβειας της αυστραλιας θα διαβασετε οτι υπαρχουν πολλα παραπονα απο σαιτ που υποσχονται βιζες και εργασια σε μεταναστες εναντι χρηματικου ποσου και στην τελικη δεν κανανε τιποτα.
 
OP
OP
P

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
ελα ρε λαθος εκανα  :2funny:
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
 φοβερο  κλιμα  και  παραλιες,  ισως  οι  καλυτερες   του  κοσμου.  ιδανικο   μερος  για  να  απολαμβανει  την  φραπεδια  του (οσονουπο) ενας  ελληνας  πρωην  δημοσιος  υπαλληλος :2funny:  ε   να  μη  σκοτωθει  και  στη  δουλεια  ειναι   και  αμαθος  ο  φουκαρας
τυπε το ξερεις οτι οι παραλιες τους ειναι γεματες λευκους καρχαριες. Καθε χρονο τρωνε 5-6 απο δαυτους!

Μονο καταδυση σε ατσαλινο κλουβι επιτρεπεται   :2funny:
 

plithos

Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2006
Μηνύματα
98
Like
0
Πόντοι
0
Πλάκα πλάκα παιδιά πρέπει να αρχισουμε να το σκεφτόμασται εμείς οι 30+ σοβαρά τι θα κάνουμε είναι δυσκολα τα πράγματα το σκέφτομαι πάντως ή για Αυστραλία ή για Αμερικη που έχω συγγενείς.
Τα 2.000 πάνε μάλλον υπερ πίστεως
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Πλάκα πλάκα παιδιά πρέπει να αρχισουμε να το σκεφτόμασται εμείς οι 30+ σοβαρά τι θα κάνουμε είναι δυσκολα τα πράγματα το σκέφτομαι πάντως ή για Αυστραλία ή για Αμερικη που έχω συγγενείς.
Τα 2.000 πάνε μάλλον υπερ πίστεως
τυπε δεν λεει εκει
εχουν αλιγατορες και κατι σιχαμενες σαυρες που εκτοξευουν μολυσμενο σαλιο ωστε να πεθανει το θηραμα τους
σιχαμα λεμε
 

milfslover

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.355
Κριτικές
13
Like
38
Πόντοι
2.945
Πλάκα πλάκα παιδιά πρέπει να αρχισουμε να το σκεφτόμασται εμείς οι 30+ σοβαρά τι θα κάνουμε είναι δυσκολα τα πράγματα το σκέφτομαι πάντως ή για Αυστραλία ή για Αμερικη που έχω συγγενείς.
Τα 2.000 πάνε μάλλον υπερ πίστεως
και εγω με βλεπω για λος αντζελες
 

moldolagnos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.402
Like
0
Πόντοι
16
αντε ρε λεβεντες παραπερα...βαλτοι απο το μπετονιερα ειστε???
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
Πλάκα πλάκα παιδιά πρέπει να αρχισουμε να το σκεφτόμασται εμείς οι 30+ σοβαρά τι θα κάνουμε είναι δυσκολα τα πράγματα το σκέφτομαι πάντως ή για Αυστραλία ή για Αμερικη που έχω συγγενείς.
Τα 2.000 πάνε μάλλον υπερ πίστεως
ειναι ξηγημενα ατομα? γιατι εχω και εγω αλλα ειναι γαμημενοι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom