Αναζήτηση

Σελίδες: 1 2 3 4 5 [6] 7   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Όλα όσα θέλετε να μάθετε για Βουλγαρία (όχι βίζιτες) Γενικές πληροφορίες  (Αναγνώστηκε 8947 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DocHollywood
Προχωρημένος
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #75 στις: 23/03/11, 16:04 »

Λοιπον υπαρχει το Murphis bar ειναι στην Καρνιγρατσκα θα δεις τις Ιρλανδεζικες σημαιες απ εξω, οπως ανεβαινεις την βιτοσα στριβεις δεξια στο Μανγκο στο 50 μετρα αριστερα καλο φαγητο οι τιμες μετριες αλλα πολυ μπυρα.
Επησις Σολονσκα και Τσαρ Ασεν γωνιακο κοκκινο μαγαζι Πριαφατα ταβερνα με αρκετη σκαρα τιμες παλι μετριες.

Τις μέρες που ήμουν πάνω δοκίμασα και το Murphy's, κλασικό μπυράδικο στο στυλ, επιτρέπει το κάπνισμα μέσα, τιμές εξαιρετικές (ειδικά στην χύμα μπύρα, 2 λέβα το half-pint είναι παρανοϊκά φθηνό), αλλά το φαγητό όχι ιδιαίτερα καλό, αν και θα του έδινα άλλη μια ευκαιρία. Έτυχε να πέσω και στο St Patrick's Day (μεγάλη γιορτή για τους Εγγλέζους) οπότε γινόταν και ψιλοχαμός κι είχε τζέρτζελο.

Πριγιάφατα δεν δοκίμασα αλλά όσες φορές πέρασα απ' έξω φαινόταν να έχει πολύ κόσμο, οπότε μάλλον καλό θα'ναι.

Το τελευταίο βράδυ πήγα και στο The Appartment (cafe-bar-restauran ανάλογα με την ώρα που θα πας, στη Νεοφύτ Ριλσκι, δε θυμάμαι νούμερο) που διαφημίζεται πολύ σε οδηγούς κλπ, πολύ ωραίο και πολύ ιδιαίτερο μαγαζί, σαν το Mommy's σε πιο τραβηγμένο, για όσους ξέρουν. Αλλά επειδή ήμουν με τον allan κι ήταν σχεδόν άδειο το μαγαζί, βρήκαμε ότι παραήταν ρομαντικό για την περίσταση και την κάναμε όπως μπήκαμε Tongue Πάντως είναι ό,τι πρέπει να πας με το long-date σου να γνωριστείτε καλύτερα Cheesy
Καταγράφηκε

Αυτός που επιθυμεί, αλλά δεν πράττει, γεννάει την Πανούκλα
mounitsa
When I'm good I'm very good, but when I'm bad I'm better...
Ο παλιός, είν' αλλιώς
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Et si un jour tu devais t'en aller?

« Απάντηση #76 στις: 23/03/11, 17:05 »

Μπορω να μαθω αν θα βρω στη Σοφια υπαιθριες αγορες με αντικες ή παλια γενικα αντικειμενα?επισης ποσο ασφαλες ειναι το αυτοκινητο μας? Tongue
Οι κατοικοεδρευοντες στη Βουλγαρια εκτος απο Plovdiv και Sadansky που θα παμε εχουν να προτεινουν καμια αλλη διαδρομη που να αξιζει να κανουμε? μερσι Grin
Καταγράφηκε

Et si un jour tu pourrais tout quitter?Est-ce que tu pourrais garder notre secret?
Have no fear of perfection you'll never reach it

www.sexopoli
The Saint!
Dictator perpetuus
Ο παλιός, είν' αλλιώς

Mundus vult decipi, ergo decipiatur.

« Απάντηση #77 στις: 23/03/11, 17:05 »

Μπορω να μαθω αν θα βρω στη Σοφια υπαιθριες αγορες με αντικες ή παλια γενικα αντικειμενα?επισης ποσο ασφαλες ειναι το αυτοκινητο μας? Tongue
Οι κατοικοεδρευοντες στη Βουλγαρια εκτος απο Plovdiv και Sadansky που θα παμε εχουν να προτεινουν καμια αλλη διαδρομη που να αξιζει να κανουμε? μερσι Grin

Hmmm....

Πότε φεύγουμε αγαπημένη μου Παλλακίδα;  Grin
Καταγράφηκε

νύν...αιωρούμαι
aapsou
Νέος
*

« Απάντηση #78 στις: 23/03/11, 19:07 »

απο αντικες/παλια αντικειμενα εχει παρει το ματι μου καμια 20αρια παγκους κοντα στην εκκλησια αλεξαντερ νεβσκι( την μητροπολη τους με το χρυσο τρουλο) που βρισκεται στο κεντρο κεντρο(οι παγκοι ηταν αναμεσα στην εκκλησια και στην πιτσαρια βικτορια)
ειχε διαφορα αντικοειδη εκει περα αν και δε ξερω τι ακριβως ψαχνεις
για το αυτοκινητο σε φυλασσομενο παρκινγκ , δε λεω οτι ντε κ καλα θα στο κλεψουν αν το αφησεις αλλου αλλα καλυτερα φυλαγε τα ρουχα σου
γιατι μπορει επισης αθελα σου να το αφησεις καπου που πρεπει να πληρωσεις στο δημο για τη σταθμευση(γινεται μεσω σμσ με τον αριθμο των πινακιδων καθε 1-2 ωρες) και αμα δε το ξερεις ως τουριστας θα στο σηκωσουν κατευθειαν(δε χαριζονται στο παρκαρισμα οι αστυνομικοι τους) και αντε μετα περνα αγχος τρεξιμο για να δεις σε ποια μαντρα-παρκινγ της αστυνομιας το πηγαν.........
αστο καλυτερα να δωσεις 10 λεβα παραπανω σε φυλασσομενο παρκινγ παρα να τρεχεις μιας και προφανως δεν εχεις καποια ιδιαιτερη πειρα απτη σοφια
Καταγράφηκε
mounitsa
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #79 στις: 23/03/11, 21:09 »

απο αντικες/παλια αντικειμενα εχει παρει το ματι μου καμια 20αρια παγκους κοντα στην εκκλησια αλεξαντερ νεβσκι( την μητροπολη τους με το χρυσο τρουλο) που βρισκεται στο κεντρο κεντρο(οι παγκοι ηταν αναμεσα στην εκκλησια και στην πιτσαρια βικτορια)
ειχε διαφορα αντικοειδη εκει περα αν και δε ξερω τι ακριβως ψαχνεις
για το αυτοκινητο σε φυλασσομενο παρκινγκ , δε λεω οτι ντε κ καλα θα στο κλεψουν αν το αφησεις αλλου αλλα καλυτερα φυλαγε τα ρουχα σου
γιατι μπορει επισης αθελα σου να το αφησεις καπου που πρεπει να πληρωσεις στο δημο για τη σταθμευση(γινεται μεσω σμσ με τον αριθμο των πινακιδων καθε 1-2 ωρες) και αμα δε το ξερεις ως τουριστας θα στο σηκωσουν κατευθειαν(δε χαριζονται στο παρκαρισμα οι αστυνομικοι τους) και αντε μετα περνα αγχος τρεξιμο για να δεις σε ποια μαντρα-παρκινγ της αστυνομιας το πηγαν.........
αστο καλυτερα να δωσεις 10 λεβα παραπανω σε φυλασσομενο παρκινγ παρα να τρεχεις μιας και προφανως δεν εχεις καποια ιδιαιτερη πειρα απτη σοφια

Ευχαριστω!!!Και εγω ειχα σκοπο να παω κατι ειχε παρει το ματι μου σε εναν τουριστικο οδηγο Smiley Για παρκινγκ σε αλλες βαλκανικες χωρες που εχω παει δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα αλλα θα προτιμησω το κλειστο παρκινγκ Smiley

Hmmm....

Πότε φεύγουμε αγαπημένη μου Παλλακίδα;  Grin

Θα ειμεθα μαζι αγαπητε? στα ιδια καταγωγια?
Καταγράφηκε

Et si un jour tu pourrais tout quitter?Est-ce que tu pourrais garder notre secret?

www.sexopoli
dpk69
Ανώτερος

Ι

« Απάντηση #80 στις: 24/03/11, 08:08 »

Πολυ σωστα απαντησε ο ααπσου εκει κοντα στην Αλεξαντερ Νεμσκι υπαρχουν πολλοι παγκοι με παλαια αντικειμενα κυριως Ρωσικα Γερμανικα κλπ αλλα υπαρχουν και διασπαρτα στην πολη πολλα μαγαζια εξαρταται τι ψαχνεις.Οσο για το αυτοκινητο εξαρταται τι ειναι αν ειναι τζιπ Χ6 ουτε το παρκινγκ δεν σε σωζει αν το βαλουν στο ματι.
Για αλλες εκδρομες υπαρχουν χιλιαδες εναλλακτικες τι σας αρεσει ακομη και στα περιχωρα της Σοφιας υπαρχουν ωραια μερη οπως το βουνο η Βιτοσα.
Καταγράφηκε

I am a fan of Lea Lexis
mounitsa
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #81 στις: 04/04/11, 00:12 »

Πολυ σωστα απαντησε ο ααπσου εκει κοντα στην Αλεξαντερ Νεμσκι υπαρχουν πολλοι παγκοι με παλαια αντικειμενα κυριως Ρωσικα Γερμανικα κλπ αλλα υπαρχουν και διασπαρτα στην πολη πολλα μαγαζια εξαρταται τι ψαχνεις.Οσο για το αυτοκινητο εξαρταται τι ειναι αν ειναι τζιπ Χ6 ουτε το παρκινγκ δεν σε σωζει αν το βαλουν στο ματι.
Για αλλες εκδρομες υπαρχουν χιλιαδες εναλλακτικες τι σας αρεσει ακομη και στα περιχωρα της Σοφιας υπαρχουν ωραια μερη οπως το βουνο η Βιτοσα.

Πολυ ωραια η βουλγαρια και δεν αντιμετωπισαμε κανενα θεμα με το αυτοκινητο Smiley πηγα και στους υπαιθριους παγκους εξω απο την Νιεφσκι και οντως ειχε πολυ ωραια πραγματα!!! αυτο που μου κατσε στο ματι ομως ειχε 700 ευρω και δεν το πηρα 2funny γενικα μου αρεσε η Βουλγαρια αν και η Ρουμανια με ενθουσιασε περισσοτερο Smiley
Καταγράφηκε

www.sexopoli
dpk69
Ανώτερος

Ι

« Απάντηση #82 στις: 04/04/11, 08:08 »

Πολυ ωραια η βουλγαρια και δεν αντιμετωπισαμε κανενα θεμα με το αυτοκινητο Smiley πηγα και στους υπαιθριους παγκους εξω απο την Νιεφσκι και οντως ειχε πολυ ωραια πραγματα!!! αυτο που μου κατσε στο ματι ομως ειχε 700 ευρω και δεν το πηρα 2funny γενικα μου αρεσε η Βουλγαρια αν και η Ρουμανια με ενθουσιασε περισσοτερο Smiley
Χαιρομαι που σας αρεσε και δεν ειχατε κανενα προβλημα. Αν την επομενη φορα εχετε χρονο οργανωστε καμμια εκδρομη εκτος Σοφιας ολα ειναι πιο φθηνα και πανεμορφα γεματα δαση.Οσο για την αγορα ξεχασα να σας συμβουλευσω οτι αν πατε μαζι με καποιον που μιλαει βουλγαρικα οι τιμες διαφερουν το ιδιο συμβαινει καμια φορα και σε εστιατορια κλπ εκτος Σοφιας.
Καταγράφηκε

I am a fan of Lea Lexis
mounitsa
Ο παλιός, είν' αλλιώς

« Απάντηση #83 στις: 04/04/11, 22:10 »

Χαιρομαι που σας αρεσε και δεν ειχατε κανενα προβλημα. Αν την επομενη φορα εχετε χρονο οργανωστε καμμια εκδρομη εκτος Σοφιας ολα ειναι πιο φθηνα και πανεμορφα γεματα δαση.Οσο για την αγορα ξεχασα να σας συμβουλευσω οτι αν πατε μαζι με καποιον που μιλαει βουλγαρικα οι τιμες διαφερουν το ιδιο συμβαινει καμια φορα και σε εστιατορια κλπ εκτος Σοφιας.

εκτος Σοφια ειμασταν Wink Σοφια πηγαμε για εκδρομουλα παρολαυτα αν ειχαμε παραπανω μερες θα θελα να παμε και μερικες εκδρομες ακομα...βουλγαρικα βρε μιλαγα εγω (προσπαθουσα τουλαχιστον) 2funny γενικα παντως οφειλω να πω οτι δεν ενιωθα "ανασφαλεια" με ο,τι αυτο συνεπαγεται...επιμενω ομως οτι η Ρουμανια μου αρεσε περισσοτερο και νομιζω οι Ρουμανοι ηταν πιο ευγενικοι...
Καταγράφηκε

www.sexopoli
Xristoss
Νέος
*

« Απάντηση #84 στις: 05/04/11, 20:08 »

τα δρομολογια απο Θεσσαλονικη για Σοφια με mtt και Ελληνικη εταιρια τα ξερει κανενας?
Καταγράφηκε
dpk69
Ανώτερος

Ι

« Απάντηση #85 στις: 06/04/11, 08:08 »

τα δρομολογια απο Θεσσαλονικη για Σοφια με mtt και Ελληνικη εταιρια τα ξερει κανενας?
Ναι! η MTT ειναι φθηνοτερη απο ΟΣΕ που κανει επησις δρομολογια.
Καταγράφηκε

I am a fan of Lea Lexis
Nikolay Boychev
Νέος
*

« Απάντηση #86 στις: 30/04/11, 15:03 »

απο ποτε εμαθαν αγγλικα οι βουλγαροι;;
Jerking Off Jerking Off Που ζεις βρε cartoon?

Φιλε εγω δεν βαζω στερεοτυπα σε κανενα! Απλα αναφερω εδω οσα βλεπω και ζω καθε μερα!Ο Βουλγαρος με σπουδες κλπ δεν μενει εδω αλλα φευγει στο εξωτερικο γιατι εδω θα παρει μισθο πολυ πολυ χαμηλοτερο.Τωρα οσον αφορα αυτους που πραγματικα εχουν χρημα ναι τα βγαζουν με αλλα μεσα οχι απαραιτητα ναρκωτικα και πουτανες αλλα αλλες πονηρες αγοραπωλησιες. Η προκειται για αλλους που με την βοηθεια πολιτικων κατατρωνε τα ευρωπαικα προγραμματα. Οι πορσε και τα BMW X6 και αλλα ακριβα αυτοκινητα που κυκλοφορουν δεν βγαινουν μα τους Βουλγαρικους μισθους ακομη και εαν δουλευουν σαν γενικοι διευθυντες. Εγω μιλαω απο πειρας.
Α και οσον αφορα τις Πανεπιστημιακες σπουδες δεν μπορεις να φαντασθεις ποσο ευκολα παιρνεις πτυχιο μαστερ κλπ ακομη και πηγαινοντας μονο Σκυριακα.

Български знаеш ли,че говориш неща дето не ги знаеш точно?! Shocked  Jerking Off

Και για πεσ μου ρε γιγαντα πωσα ατομα ξερεις που οπως λες τα περνουν ετσι τα πτυχια?!Και πες τι πειρα εχεις?Εγω ρε μαγκα πως ξερω ατομα με 230-240 που ειναι ο κανονικος μισθος και τα βγαζουν το μηνα?

οχι ολοι απλα λεμε οτι παιζει και αρκετη παρανομια , προφανως και ενα σωρο κοσμος (οι περισσοτεροι) δεν ειναι εγκληματιες ειπαμε δεν ειναι και σουδαν
υπαρχουν κ αλλες παρανομιες εκτος απο ναρκωτικα και εμποριο σαρκος
μη ξεχναμε οτι ειναι μια χωρα οπου το 50% των διαρρηξεων γινεται απο εταιριες σεκιουριτι για να σε αναγκασουν να βαλεις σεκιουριτι , και  ποσοστο κλοπων αμαξιων γινεται εντελως τυχαια αμεσως αφου αποφασισεις να σταματησεις την πληρη ασφαλεια(μικτη) που ειχες σταμαξι σου και να πληρωσεις μονο τη βασικη

Τι λες σοβαρα σου σπανε την εξωπορτα,για να βαλεις σεικιουριτι?Ποιος βλακας στα ειπε αυτα?Δυο σπιτια εχουμε απο το 85" και μεχρι τωρα δεν μου εχουν σπασει τιποτα.Απλα λες βλακιες!!!Και μια ασφαλεια που εχω στο ενα σπιτι απο την εταιρια ДЗИ αμα ξερεις,αλλα σε κοβω ασχετο δεν μου εχουν πουστια.Στα λεω οτι εισαι λαθος,γιατι δεν παιζει να ξερεις καλυτερα απο εμενα τι παιζει Βουλγαρια.Και μην μου λες οτι ολα τα σπιτια εχουν συναγερμους,με τρελαθουμε.Εσενα στην Ελλαδα σου εχουν σπασει το σπιτι απο εταιρια σεκιουριτι?Εμ?! Hmmm.... Hmmm....
Καταγράφηκε

Ωσα και λεφτα να εχεις ολα τα ποτα δεν μπορεις να τα πιεις ετσι παει και με τις γυναικες.Μπηκες?
giannis43
Ανώτερος

« Απάντηση #87 στις: 30/04/11, 15:03 »

σε αυτη την υπαιθρια αγορα εχω ψωνισει πολλα πραγματα γιατι ειναι υπεροχη.Εχει πολλα αντικειμενα απο τον β παγκοσμιο πολεμο αν και εμαθα εκ των υστερων απο εναν ντοπιο οτι τα περισσοτερα ειναι αγορασμενα με το κιλο απο την Γερμανια και εκει τα χρυσοπουλανε χωρις πολλα περιθωρια παζαριων.Πηρα αναμνηστικα απο την ολυμπιαδα του Βερολινου και αλλα
Καταγράφηκε
Nikolay Boychev
Νέος
*

« Απάντηση #88 στις: 30/04/11, 15:03 »

Български знаеш ли,че говориш неща дето не ги знаеш точно?! Shocked  Jerking Off

Και για πεσ μου ρε γιγαντα πωσα ατομα ξερεις που οπως λες τα περνουν ετσι τα πτυχια?!Και πες τι πειρα εχεις?Εγω ρε μαγκα πως ξερω ατομα με 230-240 που ειναι ο κανονικος μισθος και τα βγαζουν το μηνα?

Τι λες σοβαρα σου σπανε την εξωπορτα,για να βαλεις σεικιουριτι?Ποιος βλακας στα ειπε αυτα?Δυο σπιτια εχουμε απο το 85" και μεχρι τωρα δεν μου εχουν σπασει τιποτα.Απλα λες βλακιες!!!Και μια ασφαλεια που εχω στο ενα σπιτι απο την εταιρια ДЗИ αμα ξερεις,αλλα σε κοβω ασχετο δεν μου εχουν πουστια.Στα λεω οτι εισαι λαθος,γιατι δεν παιζει να ξερεις καλυτερα απο εμενα τι παιζει Βουλγαρια.Και μην μου λες οτι ολα τα σπιτια εχουν συναγερμους,με τρελαθουμε.Εσενα στην Ελλαδα σου εχουν σπασει το σπιτι απο εταιρια σεκιουριτι?Εμ?! Hmmm.... Hmmm....

Για οποιον θελει να παει απο Αθηνα-София και οχι καλη εταιρια ειναι η tourist service http://www.tourist-service.com/?language=en φευγει καθε μερα δυο φορες μια το πρωι και απογευμα..Φευγει απο πλατεια Καραισκακη.
Καταγράφηκε

Ωσα και λεφτα να εχεις ολα τα ποτα δεν μπορεις να τα πιεις ετσι παει και με τις γυναικες.Μπηκες?
aapsou
Νέος
*

« Απάντηση #89 στις: 01/05/11, 01:01 »

Български знаеш ли,че говориш неща дето не ги знаеш точно?! Shocked  Jerking Off

незнам в кой град(или квартал ако говорим за софия) имаш тези 2 апартамента , но при нас (софия) сме имали такива проблеми.Аз никога не писах че демек знам всичко , нито в мафия съм нито съм имал проблеми до сега(и дано да нямам в бъдещо време), но от познати знам че е имало такива случая , но сигурно това зависи от град/квартал/блок/апартамент/късмет  Smiley

οσο αφορα τις σχολες , καλο ειναι να μη τα βαζουμε ολα σε ενα τσουβαλι , ιδιαιτερα αν δεν ειμαστε σιγουροι για το τι παιζει παντου(γιατι η σοφια δεν εχει 1 ή 2 σχολες μονο) γιατι ειναι τουλαχιστον αδικο , αν οχι χαζο..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 4 5 [6] 7   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: