Νέα

Πραγματικά καλό κλασικό ξύρισμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johnkayliaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 127K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

johnkayliaris

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2005
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
μαθε πως μπορεις να κανεις ενα κλασικο καλο ξυρισμα. πεταξε τις πλαστικες βλακειες και παρε πραγματικο ξυραφι.
ξερεις τι ειναι το double edge razor?
ξερεις τι ειναι το straight razor?
εχεις προβληματα στο ξυρισμα? κοκκινιλες?τριχες που γυριζουν?
σε πειραζει ο αφρος ξυρισματος?εχουμε λυσεις.
ελα να μαθεις αυτα και αλλα πολλα στο παιδια δεν κανω διαφημηση δεν ειναι δικο μου site,ελπιζω να μην παραβαινω κανενα κανονα και να μην διαγραψετε το ποστ. ευχαριστω!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.712
Πόντοι
1.306
τίποτε δεν μπορεί να αντικαταστήσει την ευχαρίστηση που δίνει ένα ξύρισμα σε παραδοσιακό μπαρμπέρικο με το κλασσικό (all time) ξυράφι που ακονίζεται πάνω σε δέρμα ..

δυστυχώς δεν νομίζω να έχει απομείνει στις μεγάλες πόλεις κανένας παραδοσιακός κουρέας που να ξυρίζει με τον πατροπαράδοτο τρόπο...
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
ωραιος.... :rockon: :rockon:εδω εναν να κουβεντιαζει για ξυρισμα προσωπου δεν ειδα....ολο για αρχιδια και για μουνια συζητανε....
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
Αυτες με της 4 λεπιδες ειναι μουφα... εγω ματώνω συνέχει α    :tickedoff: :tickedoff:
 
OP
OP
J

johnkayliaris

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2005
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
σας μιλαω ηλικρινα εδω και 3 μηνες περιπου στο ...σπορ αυτο εχω δει μεγαλη διαφορα. και το γουσταρω οσο ποτε.
tramountana οσο για τους μπαρμπεριδες οι περισσοτεροι τωρα πια ξυριζουν με ...straight razor αλλα με ανταλακτικο ξυραφακι.
μπειτε στο φορουμ αν θελετε.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
54.802
Κριτικές
90
Like
31.422
Πόντοι
24.700
τίποτε δεν μπορεί να αντικαταστήσει την ευχαρίστηση που δίνει ένα ξύρισμα σε παραδοσιακό μπαρμπέρικο με το κλασσικό (all time) ξυράφι που ακονίζεται πάνω σε δέρμα ..

δυστυχώς δεν νομίζω να έχει απομείνει στις μεγάλες πόλεις κανένας παραδοσιακός κουρέας που να ξυρίζει με τον πατροπαράδοτο τρόπο...

Άμα έχεις σταθερό χέρι δεν είναι και τόσο δύσκολο να μάθεις να το χειρίζεσαι μόνος σου. Πάντα όμως θέλει προσοχή. Εγώ το χρησιμοποιώ καμιά φορά. Είναι και θέμα χρόνου βλέπεις. (Γιατί δεν είναι απλά ξύρισμα αλλά ιεροτελεστία).
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.712
Πόντοι
1.306
θυμάμαι πιτσιρικάς το συχωρεμένο τον γέρο μου που πήγαινε κάθε πρωί στον κουρέα για ξύρισμα πρίν πάει στο γραφείο... αθάνατα χρόνια 1962-1968 Αλεξανδρούπολη...

ξυράφι straight razor (λάμα), δερμάτινο μασάτι (ακονιστίρι), άσπρη λινή πετσέτα, σάπων ΑΛΕΠΟΥΔΕΛΗΣ (Ελύτης Οδυσέας) σε σκόνη στο κόκκινο κουτί (έχω ένα που το βρήκα σε έναν γέρο μπαρμπέρη που έκλεινε), πινέλο από αλογότριχα και κουπάκι ανοξείδωτο για προετοιμασία της σαπουνάδας... ζεστό νερό τον χειμώνα από την ξυλόσομπα το καλοκαίρι από μικρό πετρογκάζ..

και στο τέλος κολώνια με ελαφρύ άρωμα λεμονιού ...

ααα ναι και το μολυβάκι με την στύψη σε περίπτωση που υπήρχε κανένα ατύχημα (γυρισμένη τρίχα, μικροκόψιμο κλπ)... έτσουζε το γαμιμένο...
 
OP
OP
J

johnkayliaris

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2005
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
οπως το λες ιεροτελεστια.
αλλα θελει εξοδα αρκετα. θελεις ξυραφι δερμα για "καθαρισμα" παστες και ανα καποιο διαστημα τροχισμα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.712
Πόντοι
1.306
Άμα έχεις σταθερό χέρι δεν είναι και τόσο δύσκολο να μάθεις να το χειρίζεσαι μόνος σου. Πάντα όμως θέλει προσοχή. Εγώ το χρησιμοποιώ καμιά φορά. Είναι και θέμα χρόνου βλέπεις. (Γιατί δεν είναι απλά ξύρισμα αλλά ιεροτελεστία).

ακριβώς είναι ιεροτελεστία... και που χρόνος γιαυτό.. το πρωί ξυρίζομαι με την τσίμπλα στο μάτι σχεδόν χωρίς να βλέπω..

έχω μπεί και κάτω από το ντούς με το μποξεράκι ένα πρωινό  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 
OP
OP
J

johnkayliaris

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2005
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
αυτο το παλιο σαπουνι σε σκονη ειναι ετσι? γιατι ξερω ποιο λες. ειναι το σπλεντιτ.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.712
Πόντοι
1.306
οπως το λες ιεροτελεστια.
αλλα θελει εξοδα αρκετα. θελεις ξυραφι δερμα για "καθαρισμα" παστες και ανα καποιο διαστημα τροχισμα.

το καλό ξυράφι τροχίζεται μόνο πάνω στο δέρμα.. ποτέ σε ακόνι ...
μερικά σηκώνουν τρίχισμα πάνω σε λαδάκονο (σμύριζα από την σαντορίνη και λινέλαιο) αλλά πρέπει να είναι γάτος αυτός που θα το τροχίσει μην σου φάει τον αιθέρα..
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.712
Πόντοι
1.306
OP
OP
J

johnkayliaris

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2005
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
παιδια θα χαρω να σας δω στο φορουμ. σε λιγο εχει το προγραμμα μου ξυρισμα .... super.
δεν θελω να το παιξω μαγκας αλλα τα περισσοτερα που εχουμε οσοι ασχολουμαστε με το σπορ αυτο στους αλλους φαινονται απο αλλο πλανιτη.
 
OP
OP
J

johnkayliaris

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2005
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
μπορεις να το βρεις αν θες το σπλεντιτ.
δεν ειναι ακριβο. καπου 2 ευρω.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.712
Πόντοι
1.306
OP
OP
J

johnkayliaris

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2005
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
ξερει κανεις σας τις μηχανες merkur?
ξερει κανεις τι βγαζει η feather?
μερικα απο τα ονοματα του "χωρου" μας.
 
OP
OP
J

johnkayliaris

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2005
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
δεν ξερω αν ειχε σταματησει.αλλα τωρα το βρησκεις ανετα.
καλα θα κανεις και θα τα ξεθαψεις.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.712
Πόντοι
1.306
ξερει κανεις σας τις μηχανες merkur?
ξερει κανεις τι βγαζει η feather?
μερικα απο τα ονοματα του "χωρου" μας.

οχι φίλε αδαείς είμεθα.. απλά και μόνο είμαι φάν της διαδικασίας ειδικά σε μπαρμπέρικο.. δυστυχώς όμως μόνο κάτι πακιστανοί πλέον διατηρούν παραδοσιακά μπαρμπέρικα..
 

Επισκέπτης
Για οποιον θελει να κανει το ξυρισμα χομπυ και να τρωει την ωρα του μπροστα στον καθρεφτη ολα αυτα ειναι μια υπεροχη ιδεα...

Το καταλαβαινω οτι υπαρχουν ατομα που εχουν προβλημα με τον αφρο γιατι ξεραινει το δερμα(ουτε και εγω τον γουσταρω)...η λυση ειναι απλη...ΖΕΣΤΟ μεχρι βρασμου νερο,κρεμουλα(της Nivea ειναι εξαιρετικη)και ενα πινελακι απο γουρουνοτριχα...Μη πω οτι ΟΥΤΕ το πινελο χρειαζεται...και με το χερακι σας γινεται μια χαρα η δουλεια.

Για να βρειτε την υγεια σας χωρις να σφαχτειτε και να ξοδευτειτε...
 

Επισκέπτης
ξερει κανεις σας τις μηχανες merkur?
ξερει κανεις τι βγαζει η feather?
μερικα απο τα ονοματα του "χωρου" μας.
Ναι ρε φιλε,το ξερουμε...μηχανες τυπου"Τ"βγαζει η Merkur...την 34C εχω και εγω...

Και οι feather ειναι οι καλυτερες λεπιδες ολων...

Ε,και?

Μια χαρα ξυριζουν τα gilette απο το super market...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom