Νέα

μικτοι γαμοι..γιατι συμβαινει αυτο το αισχος?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 374
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

θα παντρευοσασταν αλλοδαπη?

  • οχι με τιποτα..παππουτσι απ τον τοπο σου κι ας ειναι μπαλωμενο

    Ψήφοι: 15 16,0%
  • ναι αμε γιατι οχι..

    Ψήφοι: 64 68,1%
  • αναλογα..αν ηταν απο ανεπτυγμενη χωρα ναι..

    Ψήφοι: 15 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    94

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
τι δουλειά κάνει;
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.526
Like
13.521
Πόντοι
3.656
Είναι η ίδια αηδία, όπως αυτή που οι άντρες φοράνε σκουλαρίκια!
Συμβαίνει διότι ζούμε στην εποχή της "απελευθέρωσης"!

Η άγνοια σε όλο της το μεγαλείο. Οι πειρατές φόραγαν σκουλαρίκι,ακριβώς σύμφωνα στο σημείο που (σύμφωνα με το βελονισμό) οξύνει την όραση. Στην Αμερική φορέθηκε γιατί η παράδοση ήταν ο απελεύθερος σκλάβος να μπορεί να φοράει ένα ασημένιο σκουλαρίκι στο αριστερό αυτί, για να τον ξεχωρίζουν. Αν νομίζεις ότι μετράς μπροστά στους πειρατές ή στους Hell's Angels, πλανάσαι πλάνην οικτράν. Ήρθε ο Έλληνας με τον επαρχιωτισμό του να κρίνει.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.526
Like
13.521
Πόντοι
3.656
Και φουστάνια φόραγαν κάποτε.

τα παντελόνια ίσως υπάρχουν 200 χρόνια, σε πολύ μικρό κομμάτι του πληθυσμού. Μέχρι τότε οι άντρες φόραγαν κάτι σαν φουστάνι, φυσικά με διαφορετική σχεδίαση από τα γυναικεία. Είτε το ονόμαζαν Χιτώνα, είτε το ονόμαζαν κιμονό, φουστάνι ήταν. Το Σκωτσέζικο κιλτ και η ελληνική φουστανέλα φούστες ήταν. Αλλά είπαμε ο καθένας νομίζει ότι ο μικρόκοσμός του ήταν παντοτεινός.
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
4
Πόντοι
26
Η άγνοια σε όλο της το μεγαλείο. Οι πειρατές φόραγαν σκουλαρίκι,ακριβώς σύμφωνα στο σημείο που (σύμφωνα με το βελονισμό) οξύνει την όραση. Στην Αμερική φορέθηκε γιατί η παράδοση ήταν ο απελεύθερος σκλάβος να μπορεί να φοράει ένα ασημένιο σκουλαρίκι στο αριστερό αυτί, για να τον ξεχωρίζουν. Αν νομίζεις ότι μετράς μπροστά στους πειρατές ή στους Hell's Angels, πλανάσαι πλάνην οικτράν. Ήρθε ο Έλληνας με τον επαρχιωτισμό του να κρίνει.
φιλε και η λεξη σκουλαρικι βγαινει απο τους αποφοιτους του στρατιωτικου σχολειου δηλαδη τους αξιωματικους ανθυπολοχαγους που στο βυζαντιο φορουσαν διακριτικο σκουλαρικι, αλλα αυτα ανηκουν σε αλλες εποχες και σε αλλες κοινωνιες.
στην Ελλαδα σημερα οσοι φοραν σκουλαρικι το φοραν μονο και μονο γιατι ηταν μια εισαγωμενη μοδα που ξεκινησε την δεκαετια του 1980. Ειναι δηλαδη απλα πιθηκακια που μιμουνται, ηρθε μοδα να φοραν και οι αντρες σκουλαρικι για ντεμεκ αντιδραση και φορεσαν και αυτοι λες και η εμφανιση σε κανει επαναστατη  :jerking: , ειναι σιγουρο πως αν με τον ιδιο τροπο ερχοτανε μοδα να φορανε το βρακι τους πανω απο το παντελονι θα το κανανε και αυτο οι γελοιοι  :uglystupid:
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
ειναι σιγουρο πως αν με τον ιδιο τροπο ερχοτανε μοδα να φορανε το βρακι τους πανω απο το παντελονι θα το κανανε και αυτο οι γελοιοι  :uglystupid:
Ο σουπερμαν το κανει τοσα χρονια!!!
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.526
Like
13.521
Πόντοι
3.656
φιλε και η λεξη σκουλαρικι βγαινει απο τους αποφοιτους του στρατιωτικου σχολειου δηλαδη τους αξιωματικους ανθυπολοχαγους που στο βυζαντιο φορουσαν διακριτικο σκουλαρικι, αλλα αυτα ανηκουν σε αλλες εποχες και σε αλλες κοινωνιες.
στην Ελλαδα σημερα οσοι φοραν σκουλαρικι το φοραν μονο και μονο γιατι ηταν μια εισαγωμενη μοδα που ξεκινησε την δεκαετια του 1980. Ειναι δηλαδη απλα πιθηκακια που μιμουνται, ηρθε μοδα να φοραν και οι αντρες σκουλαρικι για ντεμεκ αντιδραση και φορεσαν και αυτοι λες και η εμφανιση σε κανει επαναστατη  :jerking: , ειναι σιγουρο πως αν με τον ιδιο τροπο ερχοτανε μοδα να φορανε το βρακι τους πανω απο το παντελονι θα το κανανε και αυτο οι γελοιοι  :uglystupid:

Δεν διαφωνώ ότι στην Ελλάδα το σκουλαρίκι ήρθε το 80 σαν μόδα.  Εγώ ανήκω στο Ροκ κύκλο και φοράγαμε σκουλαρίκι και είχαμε μακρυά μαλλιά σαν αντίδραση και σαν δείγμα ελευθερίας. Οι ελεύθεροι  Έλληνες είχαν μακρυά μαλλιά, ενώ τους δούλους τους κουρεύανε, αυτή ήταν η πανάρχαια παράδοση. Το πλήρωσε τα μαλλιά της κεφαλής του έχει βγεί από το γεγονός ότι αν είχες μακρυά μαλλιά επί τουρκοκρατίας έπρεπε να πληρώσεις φόρο. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Και μετά ήρθαν οι μόδες.  
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
Σκουλαρίκι στο δεξι πουστης

Στο αριστερό αριστερος
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Η καταθεση ψυχης του asia fun με ενεπνευσε να γραψω κι εγω  :grin:  το θεμα εχει ως συνηθως γαμηθει  :rockon:  ειδα επεσαν κατι βρισιδια στην αρχη, τωρα γραφετε για φουστες και σκουλαρικια, καλη φαση.

Λοιπον, εγω εχω ζησει καμποσο καιρο στο εξωτερικο, βασικα σπουδασα εξω, εκανα πρακτικη εξω, εχω κανει projects εξω και τωρα παλι δουλευω εξω. Γενικα την Ευρωπη την εχω γυρισει και οπως ειναι φυσικο εχω κανει σχεσεις κι εχω πηδηξει καμποσες ευρωπαικες φυλες. Αυτο που παρατηρω λοιπον σε μενα ειναι πως καθως μεγαλωνω ολο και περισσοτερο προσανατολιζομαι προς τις Ελλεηνιδες, βασικα τωρα πλεον στα 28 σχεδον δεν το σκεφτομαι για σοβαρη σχεση με ξενη. Δεν ειναι οτι οι δικες μας ειναι καλυτερες, ειναι το οτι καποια στιγμη θα γυρισω οριστικα πισω και θα θελω η αλλη να με ακολουθησει. Αυτο οπως και να το κανουμε ειναι πιο ευκολο με την Ελλεηνιδα. Συν οτι εχουμε και κοινες παραστασεις και συνεννοουμαστε καλυτερα.

Αυτα  :grin:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
Η καταθεση ψυχης του asia fun με ενεπνευσε να γραψω κι εγω  :grin:  το θεμα εχει ως συνηθως γαμηθει  :rockon:  ειδα επεσαν κατι βρισιδια στην αρχη, τωρα γραφετε για φουστες και σκουλαρικια, καλη φαση.

Λοιπον, εγω εχω ζησει καμποσο καιρο στο εξωτερικο, βασικα σπουδασα εξω, εκανα πρακτικη εξω, εχω κανει projects εξω και τωρα παλι δουλευω εξω. Γενικα την Ευρωπη την εχω γυρισει και οπως ειναι φυσικο εχω κανει σχεσεις κι εχω πηδηξει καμποσες ευρωπαικες φυλες. Αυτο που παρατηρω λοιπον σε μενα ειναι πως καθως μεγαλωνω ολο και περισσοτερο προσανατολιζομαι προς τις Ελλεηνιδες, βασικα τωρα πλεον στα 28 σχεδον δεν το σκεφτομαι για σοβαρη σχεση με ξενη. Δεν ειναι οτι οι δικες μας ειναι καλυτερες, ειναι το οτι καποια στιγμη θα γυρισω οριστικα πισω και θα θελω η αλλη να με ακολουθησει. Αυτο οπως και να το κανουμε ειναι πιο ευκολο με την Ελλεηνιδα. Συν οτι εχουμε και κοινες παραστασεις και συνεννοουμαστε καλυτερα.

Αυτα  :grin:
για την ηλικία σου καλη η μαλακία σου
 

Επισκέπτης
Ολο και περισσοτεροι συμπατριωτες μου παντρευονται αλλοδαπες..γιατι συμβαινει αυτο το αισχος? σκεφτειτε ναχετε πεθερο ΑΛβανο η Ρωσο..διαφορετικη κουλτουρα μπορει και διαφορετικη θρησκεια, τα παιδια πια γλωσσα θα μιλανε? καταδικασμενοι γαμοι..γιατι ομως συμβαινουν ολο και συχνοτερα?

Gia na anarotiontai kati agamita kseneria san esena.


Sorry gia ta greeklish, alla eimai eksoteriko kai to laptop den exei ellinika
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.740
Κριτικές
183
Like
3.098
Πόντοι
8.535
Η καταθεση ψυχης του asia fun με ενεπνευσε να γραψω κι εγω  :grin:  το θεμα εχει ως συνηθως γαμηθει  :rockon:  ειδα επεσαν κατι βρισιδια στην αρχη, τωρα γραφετε για φουστες και σκουλαρικια, καλη φαση.

Λοιπον, εγω εχω ζησει καμποσο καιρο στο εξωτερικο, βασικα σπουδασα εξω, εκανα πρακτικη εξω, εχω κανει projects εξω και τωρα παλι δουλευω εξω. Γενικα την Ευρωπη την εχω γυρισει και οπως ειναι φυσικο εχω κανει σχεσεις κι εχω πηδηξει καμποσες ευρωπαικες φυλες. Αυτο που παρατηρω λοιπον σε μενα ειναι πως καθως μεγαλωνω ολο και περισσοτερο προσανατολιζομαι προς τις Ελλεηνιδες, βασικα τωρα πλεον στα 28 σχεδον δεν το σκεφτομαι για σοβαρη σχεση με ξενη. Δεν ειναι οτι οι δικες μας ειναι καλυτερες, ειναι το οτι καποια στιγμη θα γυρισω οριστικα πισω και θα θελω η αλλη να με ακολουθησει. Αυτο οπως και να το κανουμε ειναι πιο ευκολο με την Ελλεηνιδα. Συν οτι εχουμε και κοινες παραστασεις και συνεννοουμαστε καλυτερα.

Αυτα  :grin:
στα 28 κ μιλας σαν να γερασες... :headbang:
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
για την ηλικία σου καλη η μαλακία σου

:tooth:


στα 28 κ μιλας σαν να γερασες... :headbang:

Ρε τυπε τι σχεση εχουν τα γηρατεια, απλα λεω πως θελω καποια στιγμη να γυρισω Ελλαδα, οποτε οταν κοιταω για σοβαρη σχεση λαμβανω υποψη και τα θελω της κοπελας. Αμα ειναι απλα να περναω καλα υπαρχουν και τα fuck buddies.
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.740
Κριτικές
183
Like
3.098
Πόντοι
8.535
Ρε τυπε τι σχεση εχουν τα γηρατεια, απλα λεω πως θελω καποια στιγμη να γυρισω Ελλαδα, οποτε οταν κοιταω για σοβαρη σχεση λαμβανω υποψη και τα θελω της κοπελας. Αμα ειναι απλα να περναω καλα υπαρχουν και τα fuck buddies.
γιατι πρεπει να γυρισεις κ με παρεα στην Ελλαδα?
γυρνα κ μονος σου στην τελικη...
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
γιατι πρεπει να γυρισεις κ με παρεα στην Ελλαδα?
γυρνα κ μονος σου στην τελικη...

Τελος παντων, για να επανελθουμε στο ερωτημα του θεματοθετη, ενας γαμος ειναι απο μονο του δυσκολο εγχειρημα, αμα ειναι μεικτος νομιζω πως ειναι ακομα πιο δυσκολο.
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.740
Κριτικές
183
Like
3.098
Πόντοι
8.535
Τελος παντων, για να επανελθουμε στο ερωτημα του θεματοθετη, ενας γαμος ειναι απο μονο του δυσκολο εγχειρημα, αμα ειναι μεικτος νομιζω πως ειναι ακομα πιο δυσκολο.
παντως ο μπαρμπας μου, που ειναι παντρεμενος 40 χρονια με Γερμανιδα, δεν ειδα να χει κανα προβλημα...κ οι δυο τους μοιραζουν την ζωη τους σε Ελλαδα-Μοναχο,μιας κ ειναι πια συνταξιουχοι.Ολα μελι-γαλα.
 

Επισκέπτης
παντως ο μπαρμπας μου, που ειναι παντρεμενος 40 χρονια με Γερμανιδα, δεν ειδα να χει κανα προβλημα...κ οι δυο τους μοιραζουν την ζωη τους σε Ελλαδα-Μοναχο,μιας κ ειναι πια συνταξιουχοι.Ολα μελι-γαλα.


Sostoooooss
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
παντως ο μπαρμπας μου, που ειναι παντρεμενος 40 χρονια με Γερμανιδα, δεν ειδα να χει κανα προβλημα...κ οι δυο τους μοιραζουν την ζωη τους σε Ελλαδα-Μοναχο,μιας κ ειναι πια συνταξιουχοι.Ολα μελι-γαλα.

Ρε τυπε στα λογια μου ερχεσαι ομως. Εγω ΔΕΝ ΘΕΛΩ να μοιραζομαι τη ζωη μου Ελλαδα - Μοναχο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom