Νέα

Ιστορία:Μια αναδρομή στους αιώνες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα DARKSIDEOFTHEMOON
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 240K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πιστεύετε ότι η επομπή του ΣΚΑΙ για το '21,ανταποκρίνεται στην αλήθεια;

  • Ναι

    Ψήφοι: 31 32,0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 44,3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 23 23,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    97

Επισκέπτης
Μη μου λες ποιά σελίδα να δω..σου είπα,σε θέματα ιστορίας εμπιστεύομαι μόνο τον Σαράντο Καργάκο κ κανεναν άλλο..
Ο ίδιος έχει παραδεχτεί πως υπήρχαν τα κρυφά σχολειά κ μάλιστα το αποδεικνύει.
Κ στην ερώτησή σου γιατί χρειάζονταν τα κρυφά σχολειά,την απάντηση τη δίνω κ μόνος μου..Γιατί πώς αλλιώς θα γινόταν η αφύπνηση του γέννους??
Αφού τα σχολεία τα έκαιγαν!!

Ποια κρυφά σχολειά; Γι αυτήν την επινόηση της Εκκλησίας να αποκαταστήσει το όνομα της λες; (ως γνωστόν ήταν φανατική ενάντια στην Επανάσταση και αφού είδε ότι δεν υπήρχε δρόμος επιστροφής, επινόησε αυτές τις μπούρδες για να επαίρει το "έργο" της, όπως και την ύψωση της σημαίας από "κληρικό" σε "μοναστήρι" σε "θρησκευτική γιορτή", κλπ, κλπ, κλπ)


"Η εικόνα του κρυφού σχολειού έφτασε να γίνει το σύμβολο της, ψευδώς, μοναδικής και ταυτόχρονα απαγορευμένης εκπαίδευσης των Ελλήνων επί τουρκοκρατίας. Αυτός ο συμβολισμός συνάντησε τις αντιδράσεις ιστορικών και φιλολόγων του 20ου αιώνα. Ελλείψει επαρκούς τεκμηρίωσης για την ύπαρξη κρυφής εκπαίδευσης και καθώς υπήρχε τεκμηριωμένα η καταγραφή πολλών σχολείων που λειτουργούσαν επίσημα, στη νεότερη ιστοριογραφία το κρυφό σχολειό κατατάχθηκε ως μύθος της προφορικής λαϊκής παράδοσης.[7][8]"
 

Επισκέπτης
να κλαφτώ επειδή τραβούσαν αυτά οι μαύροι..εναντίων είμαι,αλλα όχι κ να κλαφτώ..
Να κλαφτώ κ για αυτά που τραβάνε στη Συρία κ στην Παλαιστήνη κ στο Αφγανιστάν κ στη Λιβύη??
Αντε κλαίγομαι!!
Τι σχέση έχουν ολα αυτά με τη συζήτηση που κάνουμε??

δε λέω για σένα, λέω για τον Ελληνάρα που κλαψομουνιάζεται με το παραμικρό

ξέρεις, αυτόν που όταν παίζει μπάλα, στο 90 πέφτει για να πάρει πέναλτυ, και μετά κλαίγεται στο διαιτητή, κλπ

του φταίνε πάντα κάποιοι Τούρκοι, Γερμανοί, Πέρσες, Αμερικάνοι, κα

Το κακό του το χάλι δεν το κοιτάει καμιά φορά, κι αυτό κρατάει εδώ και 60 γενεές...
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.659
Κριτικές
24
Like
2.323
Πόντοι
2.420
Ποια κρυφά σχολειά; Γι αυτήν την επινόηση της Εκκλησίας να αποκαταστήσει το όνομα της λες; (ως γνωστόν ήταν φανατική ενάντια στην Επανάσταση και αφού είδε ότι δεν υπήρχε δρόμος επιστροφής, επινόησε αυτές τις μπούρδες για να επαίρει το "έργο" της, όπως και την ύψωση της σημαίας από "κληρικό" σε "μοναστήρι" σε "θρησκευτική γιορτή", κλπ, κλπ, κλπ)


"Η εικόνα του κρυφού σχολειού έφτασε να γίνει το σύμβολο της, ψευδώς, μοναδικής και ταυτόχρονα απαγορευμένης εκπαίδευσης των Ελλήνων επί τουρκοκρατίας. Αυτός ο συμβολισμός συνάντησε τις αντιδράσεις ιστορικών και φιλολόγων του 20ου αιώνα. Ελλείψει επαρκούς τεκμηρίωσης για την ύπαρξη κρυφής εκπαίδευσης και καθώς υπήρχε τεκμηριωμένα η καταγραφή πολλών σχολείων που λειτουργούσαν επίσημα, στη νεότερη ιστοριογραφία το κρυφό σχολειό κατατάχθηκε ως μύθος της προφορικής λαϊκής παράδοσης.[7][8]"

Καλή η προπαγάνδα σου αριστερούλη,αλλά μου ήρθες αδιάβαστος!!

 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.659
Κριτικές
24
Like
2.323
Πόντοι
2.420
σε λίγο θα μου παραθέσεις κ τις απόψεις της Ρεπούση κ του τσατσόπουλου δλδ..
 

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Καλή η προπαγάνδα σου αριστερούλη,αλλά μου ήρθες αδιάβαστος!!


Νομίζω φίλε ότι δεν πείθεις παραθέτοντας τον Σαράντο Καργάκο στα πλαίσια αυτής της συζήτησης. Είναι σαν να μιλάμε για τα καλά ή κακά του υπαρκτού σοσιαλισμού και να σου παραθέτει κάποιος τον Βασίλη Ραφαηλίδη.
 

Επισκέπτης
Καλή η προπαγάνδα σου αριστερούλη,αλλά μου ήρθες αδιάβαστος!!


Ειλικρινά σε αυτό που σου πόσταρα, αντιπαραβάλεις το επιχείρημα ενός πρώην συνδικαλιστή, και αρθρογράφου σε εφημερίδες, ότι κάποιος (ο Κανέλλος) έστειλε κάποτε (σ έναν Γερμανό) μια επιστολή που λέει σε κάποιο σημείο για κρυφό σχολείο;  :o :o :o :o :o :o

Μάλιστα αφού δευτερόλεπτα πριν ξεκαθάρισε ότι δεν υπάρχουν γραπτές μαρτυρίες για την ύπαρξη του;

......
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.659
Κριτικές
24
Like
2.323
Πόντοι
2.420
Σόρρυ αλλά πρέπει να φύγω..έτσι κ αλλιώς δεν έχει νόημα η συζήτηση μιας κ έχεις την άποψή σου κ εγώ τη δική μου!!
Καλό βράδυ!!
 

Επισκέπτης
Νομίζω φίλε ότι δεν πείθεις παραθέτοντας τον Σαράντο Καργάκο στα πλαίσια αυτής της συζήτησης. Είναι σαν να μιλάμε για τα καλά ή κακά του υπαρκτού σοσιαλισμού και να σου παραθέτει κάποιος τον Βασίλη Ραφαηλίδη.

ήθελα να το πω εγώ, αλλά δεν ήθελα να τον πληγώσω, λόγω φανατικής υποστήριξης, καθώς φαίνεται...
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.659
Κριτικές
24
Like
2.323
Πόντοι
2.420
Αλλά αν θέλεις απάντησέ μου σε αυτό,χωρίς βιβλία κ ιστορικούς..
Αν δεν υπήρχαν κρυφά σχολειά,πώς έγινε η αφύπνηση του γέννους??
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.659
Κριτικές
24
Like
2.323
Πόντοι
2.420
Α,κ δεν πρόκειται περι φανατικής υποστήρηξης..έχω διαβάσει κ έχω κάνει τις επιλογές μου..όπως κ εσύ άλλωστε!!
 

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Αλλά αν θέλεις απάντησέ μου σε αυτό,χωρίς βιβλία κ ιστορικούς..
Αν δεν υπήρχαν κρυφά σχολειά,πώς έγινε η αφύπνηση του γέννους??

Φίλε, αυτοί που έχουν αντίθετη άποψη με τη δική σου δεν αναγνωρίζουν ούτε αυτό που λες ως ''αφύπνιση του γένους''.
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.659
Κριτικές
24
Like
2.323
Πόντοι
2.420
Οκ τότε..Άρα να μην περιμένω άδικα..Καλό σας βράδυ!!
 

Επισκέπτης
Αλλά αν θέλεις απάντησέ μου σε αυτό,χωρίς βιβλία κ ιστορικούς..
Αν δεν υπήρχαν κρυφά σχολειά,πώς έγινε η αφύπνηση του γέννους??

Δεν υπήρχε αφύπνιση του γένους, διότι το γένος ποτέ δεν κοιμόταν,

απλά είχε στη εξουσία Σουλτάνο, αντί να έχει κάποιον δικό της Βασιλιά (Κωσταντίνο, Ιουλιανό, Ιουστιανιανό, κλπ)

Οι Ελληνικές παραδόσεις, ήθη, γλώσσα, ντύσιμο, χοροί, τραγούδια, φαγητά, αρχιτεκτονική, ενδυμασία, κλπ ήταν πάντα εδώ

Ποτέ δεν υπήρξε ούτε διάθεση, ούτε προσπάθεια από κανέναν να "μας εξαφανίσει" όπως επιμένουν να διαδίδουν οι προπαγανδιστές ιστορικοί...
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.659
Κριτικές
24
Like
2.323
Πόντοι
2.420
Δεν υπήρχε αφύπνιση του γένους, διότι το γένος ποτέ δεν κοιμόταν,

απλά είχε στη εξουσία Σουλτάνο, αντί να έχει κάποιον δικό της Βασιλιά (Κωσταντίνο, Ιουλιανό, Ιουστιανιανό, κλπ)

Οι Ελληνικές παραδόσεις, ήθη, γλώσσα, ντύσιμο, χοροί, τραγούδια, φαγητά, αρχιτεκτονική, ενδυμασία, κλπ ήταν πάντα εδώ

Ποτέ δεν υπήρξε ούτε διάθεση, ούτε προσπάθεια από κανέναν να "μας εξαφανίσει" όπως επιμένουν να διαδίδουν οι προπαγανδιστές ιστορικοί...
μάλλον δεν κατάλαβες καλά την ερώτηση..όταν λέω αφύπνηση δεν εννοώ τους χορούς κ τα τραγούδια..
δεν ήταν αυτός ο ρόλος των κρυφών σχολειών..
Πώς έγινε ο ξεσηκωμός??
Αφού την περνούσαν ζάχαρη γτ ήθελαν να επαναστατήσουν??
Είδαν κανα όνειρο όλοι μαζί??
 

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
μάλλον δεν κατάλαβες καλά την ερώτηση..όταν λέω αφύπνηση δεν εννοώ τους χορούς κ τα τραγούδια..
δεν ήταν αυτός ο ρόλος των κρυφών σχολειών..
Πώς έγινε ο ξεσηκωμός??
Αφού την περνούσαν ζάχαρη γτ ήθελαν να επαναστατήσουν??
Είδαν κανα όνειρο όλοι μαζί??

Δεν υπάρχει ευθεία αιτιακή σχέση μεταξύ επανάστασης και ''κρυφού σχολειού''. Επίσης, κανένας άνθρωπος δεν περνούσε ποτέ καλά σε καμιά αυτοκρατορία, είτε αυτή ήταν Οθωμανική είτε ήταν Ισπανική κλπ. Οι παράγοντες που συνέτειναν στην ελληνική επανάσταση είναι ιστορικοί και οικονομικοί. Για να κατανοηθεί πλήρως θα πρέπει να κάποιος να μελετήσει τις εξελίξεις στην Ευρώπη (άνοδος της αστικής τάξης κλπ) από τα μέσα του 17ου αιώνα και εντεύθεν.
 

Επισκέπτης
μάλλον δεν κατάλαβες καλά την ερώτηση..όταν λέω αφύπνηση δεν εννοώ τους χορούς κ τα τραγούδια..
δεν ήταν αυτός ο ρόλος των κρυφών σχολειών..
Πώς έγινε ο ξεσηκωμός??
Αφού την περνούσαν ζάχαρη γτ ήθελαν να επαναστατήσουν??
Είδαν κανα όνειρο όλοι μαζί??

Η Επανάσταση ξεκίνησε από ανθρώπους που δεν περνούσαν καλά, όπως και σήμερα αν ξεκινήσει, θα ξεκινήσει από τίποτα καταχρεωμένους, απολυμένους, κλπ και όχι από τους Συμβολαιογράφους ή τους παππάδες

Τέτοιοι υπήρχαν πάντα και η Επανάσταση του 1821 δεν ήταν η πρώτη αλλά η δέκατη και βάλε προσπάθεια δημιουργίας ανεξάρτητης κυβέρνησης

Η επιτυχία της δεν προήλθε από την "ολόσωμη συμμετοχή του αφυπνισμένου γένους" αλλά από τη βοήθεια των Δυτικών και την αδυναμία της Αυτοκρατορίας που ήδη κατέρεε

Μας είπαν ποτέ πόσοι ήταν αυτοί που δεν ήθελαν να γίνει επανάσταση και είτε δεν συμμετείχαν είτε υπό την απειλή των όπλων των επαναστατών ακολούθησαν; (φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους)

Όπως και η αντίσταση στο 1940 έκλεβε και σκότωνε χωρικούς που δε βοηθούσαν τον αγώνα τους

Οι εποχές είναι πάντα πολύπλευρες και ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ

Είδες πουθενά σε κανένα μάθημα Ιστορίας να ανφέρονται οικονομικά στοιχεία; ΠΟΥΘΕΝΑ

Κι όμως, αν ο Κολοκοτρώνης ήταν πλουσιότερος και ο Βελεστινλής φτωχότερος, και καμιά 5-6 ακόμη να είχαν διαφορετική ισορροπία οικονομική, οι εξελίξεις θα ήταν διαφορετικές...
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.659
Κριτικές
24
Like
2.323
Πόντοι
2.420
Δεν υπάρχει για τους αρνητές..για τους υποστηρικτές η σχέση είναι άμεση..να προετοιμάσει το έδαφος για την επανάσταση!!
 

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
μάλλον δεν κατάλαβες καλά την ερώτηση..όταν λέω αφύπνηση δεν εννοώ τους χορούς κ τα τραγούδια..
δεν ήταν αυτός ο ρόλος των κρυφών σχολειών..
Πώς έγινε ο ξεσηκωμός??
Αφού την περνούσαν ζάχαρη γτ ήθελαν να επαναστατήσουν??
Είδαν κανα όνειρο όλοι μαζί??

Κάνεις το λάθος που κάνει ο Σαράντος Καργάκος. Βλέπεις τη δημιουργία του ελληνικού κράτους αποκλειστικά ως προϊόν της ξαφνικής φώτισης, της αγωνιστικότητας και της βούλησης των Ελλήνων. Η γνώμη μου είναι ότι η Θρησκευτική Μεταρρύθμιση του 1517 έπαιξε μεγαλύτερο ρόλο στην ελληνική επανάσταση παρά τα ''κρυφά σχολειά'' κλπ. Η αφύπνιση των ανθρώπων γίνεται εκεί, στη Θρησκευτική Μεταρρύθμιση, το μεγαλύτερο γεγονός του αιώνα που μας πέρασε. Εάν δεν γινόταν αυτό δεν θα υπήρχαν ούτε Διαφωτισμός, ούτε επαναστάσεις, ούτε τίποτα.
 

Επισκέπτης
Δεν υπάρχει για τους αρνητές..για τους υποστηρικτές η σχέση είναι άμεση..να προετοιμάσει το έδαφος για την επανάσταση!!

Φίλε μου οι αράπηδες δούλοι χρειαζόταν κρυφά σχολειά για να τους πει κάποιος ότι δεν περναν καλά και θα πρέπει να επαναστατήσουν;

Δηλαδή τι ακριβώς να πεις σε κάποιον που υποτίθεται ότι βασανίζεται;

Το πολύ πολύ να του μάθεις ξιφασκία, σκοποβολή και να βάζει μπουρλότο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom