Νέα

ΑΒΑΞ, ΑΚΤΩΡ, ΜΕΤΚΑ, ΤΕΡΝΑ.... Ξερει κανεις πώς δουλευουν?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 117
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
O ένας είναι ο Stephen Roach Θα τον βρεις στο project syndicate. Htan chief strategist της Morgan Stanley για πολλά χρόνια. Εχω αποσυρθεί τώρα από τον χώρο και δεν πολυθυμάμαι ονόματα. Ηταν ένας Γερμανός της Citigroup που διάβαζα ( μάλλον έπαιρνα λόγω της δουλειάς μου τα ρεπόρτα του). Επίσης η BNP είχε έναν πολύ καλό. Της JP Morgan τα reports βγαίνουν και στα ελληνικά. Βρες μια άκρη να σου τα στέλνουν. Στα ελληνικά μπορεί να βρείς και της ING

Thanx
Εισαι τσιφτης  :)
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Από τον τρόπο που γράφεις την έλλειψη οικονομικών γνώσεων (αλλά παρόλα αυτά την επιμονή σου να μάθεις να γράφεις σαν γνώστης) τα ορθογραφικά λάθη που κάνεις την "φιλοσοφική" σου προσσέγγιση και άλλους λόγους ρισκάρω και λέω ότι δουλεύεις στο defencenet και σε έχουν "χώσει" να γράφεις και κανένα οικονομικό αρθράκι για να προβλέπεις "με επιχειρήματα" κοσμογονικές εξελιξεις κάθε δευτέρα.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
Από τον τρόπο που γράφεις την έλλειψη οικονομικών γνώσεων (αλλά παρόλα αυτά την επιμονή σου να μάθεις να γράφεις σαν γνώστης) τα ορθογραφικά λάθη που κάνεις την "φιλοσοφική" σου προσσέγγιση και άλλους λόγους ρισκάρω και λέω ότι δουλεύεις στο defencenet και σε έχουν "χώσει" να γράφεις και κανένα οικονομικό αρθράκι για να προβλέπεις "με επιχειρήματα" κοσμογονικές εξελιξεις κάθε δευτέρα.

H ελλειψη γνωσεων ως προς ΕΣΕΝΑ, ειναι τιμητικη, τα ορθογραφικα λαθη βρισκονται στο μυαλο σου, η "φιλοσοφικη" προσεγγιση απλα σου φαινεται γτ εσυ δεν εχεις καθολου προσεγγιση (το κλασσικο που λενε οι ακροδεξιοι περι "θολοκουλτουρας" επειδη οι ιδιοι ειναι ουνοι), και οσο για το defencenet, οχι, δεν δουλευω εκει ουτε εχω τοσο μεγαλες  :jerking: φιλοδοξιες.
Εσυ τελικα εχεις παρει 2 πτυχια στα οικονομικα και ενα διδακτορικο?  :jerking:  :jerking:

Ρε ουστ, ψοφιμια
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
Ποσοι απο σας πιστευετε οτι αυτοςο ανθρωπος ειναι διδακτωρ των οικονομικων?
Αληθεια, ας κανουμε μια μινι-δημοσκοπηση αναμεταξυ μας
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Από τον τρόπο που γράφεις την έλλειψη οικονομικών γνώσεων (αλλά παρόλα αυτά την επιμονή σου να μάθεις να γράφεις σαν γνώστης) τα ορθογραφικά λάθη που κάνεις την "φιλοσοφική" σου προσσέγγιση και άλλους λόγους ρισκάρω και λέω ότι δουλεύεις στο defencenet και σε έχουν "χώσει" να γράφεις και κανένα οικονομικό αρθράκι για να προβλέπεις "με επιχειρήματα" κοσμογονικές εξελιξεις κάθε δευτέρα.
Μπα... Αν δεν απατώμαι στο defencenet δεν κάνει 55αρης κουμάντο. Ασε που εκεί να δεις άγνοια και αγγραματοσύνη. Νομίζω πως πρόκειται για μία από τις απόπειρες που κάνουν διάφοροι πρώην μεγαλο ( παπαγάλοι/ εξ ού και τα χρήματα να στηθεί και να προσληφθούν νέοι και αδαείς...Το αφεντικό τρέχει τώρα δεξιά και αριστρεά να δαγκώσει κανέναν για καμιά διαφημίση ή κάποιον εκβιασμούλη/εκδούλευση ώστε να βγάλει μεροκάματο και ότι περισέψει να αρχίσει να πληρώνει.( Ο νεαρός μας πάντως ομολογώ πως τόχει και την ψάχνει). Εχουν ξεφυτρώσει διάφορα τον τελευταίο καιρό
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
H ελλειψη γνωσεων ως προς ΕΣΕΝΑ, ειναι τιμητικη, τα ορθογραφικα λαθη βρισκονται στο μυαλο σου, η "φιλοσοφικη" προσεγγιση απλα σου φαινεται γτ εσυ δεν εχεις καθολου προσεγγιση (το κλασσικο που λενε οι ακροδεξιοι περι "θολοκουλτουρας" επειδη οι ιδιοι ειναι ουνοι), και οσο για το defencenet, οχι, δεν δουλευω εκει ουτε εχω τοσο μεγαλες  :jerking: φιλοδοξιες.
Εσυ τελικα εχεις παρει 2 πτυχια στα οικονομικα και ενα διδακτορικο?  :jerking:  :jerking:

Ρε ουστ, ψοφιμια

Αν δε γίνομαι αδιάκριτος προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός ?
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
H ελλειψη γνωσεων ως προς ΕΣΕΝΑ, ειναι τιμητικη, τα ορθογραφικα λαθη βρισκονται στο μυαλο σου, η "φιλοσοφικη" προσεγγιση απλα σου φαινεται γτ εσυ δεν εχεις καθολου προσεγγιση (το κλασσικο που λενε οι ακροδεξιοι περι "θολοκουλτουρας" επειδη οι ιδιοι ειναι ουνοι), και οσο για το defencenet, οχι, δεν δουλευω εκει ουτε εχω τοσο μεγαλες  :jerking: φιλοδοξιες.
Εσυ τελικα εχεις παρει 2 πτυχια στα οικονομικα και ενα διδακτορικο?  :jerking:  :jerking:

Ρε ουστ, ψοφιμια


:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
γαμήσου να ασπρίσεις βλακάκο που βγάζεις και γλώσσα.
Πάνε εσύ πάρε μότορ όιλ κάτσε λονγκ ποσίτιον 10 χρόνια και "όλα θα πάνε καλα" και παίξτο και ξερόλας  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Βέβαια άλλος εδώ λέει ότι η Κίνα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα από την Ευρώπη  :jerking:
ότι η Ιαπωνία δεν κινδυνεύει γιατί έχει εξαγωγική οικονομία, ενώ το ίδιο ακροβώς επιχείρημα δεν ισχύει για την Κίνα :jerking:
ότι η Ιαπωνία έχει κυρίως εσωτερικό χρέος άρα δεν έχει πρόβλημα χρέους, ενώ η Κίνα που έχει μικρότερο ποσοστιαία και εσωτερικό και εξωτερικό χρέος κινδυνεύει  :jerking:
και ότι η Ιαπωνία έχει συναλλαγματικά αποθέματα που της επιτρέπουν να ασκήσει νομισματική πολιτική ενώ η Κίνα απλά έχει χαρτούρα  :jerking:
και όλα αυτά επειδή έχει ¨σφαιρικές γνώσεις" διαβάζοντας jpmorgan bloomberg kai cbs φαντάσου δηλαδή τι θα έλεγε άμα διάβαζε και Κινεζικές πηγές  :jerking:
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Αν δε γίνομαι αδιάκριτος προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός ?

Δεν υπάρχει κανένα μίσος από εμένα τύπε.
Έγω κάνω μόνο την πλάκα μου και δέχομαι ευχαρίστως βρισίδια και υψηλούς τόνους που αν τα λέγαμε από κοντα
θα παίζαμε ξύλο.
Τις περισσότερες φορές δεν λέω καν τις δικές μου απόψεις διασκεδάζω επισημαίνοντας τις λογικές ασάφειες στα ποστ άλλων.
Είναι συγκλονιστικό πως οι περισσότεροι άνθρωποι δε χρειάζονται καν αντίλογο.
Οι ίδιοι πέφτουν μόνοι τους σε λογικές ασυνέπειες.
Η λογική αγαπητέ, δηλαδή η αυτοσυνέπεια, είναι πολυ δύσκολο πράγμα
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
γαμήσου να ασπρίσεις βλακάκο που βγάζεις και γλώσσα.
Πάνε εσύ πάρε μότορ όιλ κάτσε λονγκ ποσίτιον 10 χρόνια και "όλα θα πάνε καλα" και παίξτο και ξερόλας  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Βέβαια άλλος εδώ λέει ότι η Κίνα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα από την Ευρώπη  :jerking:
ότι η Ιαπωνία δεν κινδυνεύει γιατί έχει εξαγωγική οικονομία, ενώ το ίδιο ακροβώς επιχείρημα δεν ισχύει για την Κίνα :jerking:
ότι η Ιαπωνία έχει κυρίως εσωτερικό χρέος άρα δεν έχει πρόβλημα χρέους, ενώ η Κίνα που έχει μικρότερο ποσοστιαία και εσωτερικό και εξωτερικό χρέος κινδυνεύει  :jerking:
και ότι η Ιαπωνία έχει συναλλαγματικά αποθέματα που της επιτρέπουν να ασκήσει νομισματική πολιτική ενώ η Κίνα απλά έχει χαρτούρα  :jerking:
και όλα αυτά επειδή έχει ¨σφαιρικές γνώσεις" διαβάζοντας jpmorgan bloomberg kai cbs φαντάσου δηλαδή τι θα έλεγε άμα διάβαζε και Κινεζικές πηγές  :jerking:
Αγαπητέ μου μάλλον άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις ή θέλεις να καταλάβεις... Ενδεικτικά παραδείγματα ήταν σε ένα γενικό ερώτημα.
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Δεν υπάρχει κανένα μίσος από εμένα τύπε.
Έγω κάνω μόνο την πλάκα μου και δέχομαι ευχαρίστως βρισίδια και υψηλούς τόνους που αν τα λέγαμε από κοντα

Συμφωνούμε

θα παίζαμε ξύλο.

Δεν συμφωνούμε

Τις περισσότερες φορές δεν λέω καν τις δικές μου απόψεις διασκεδάζω επισημαίνοντας τις λογικές ασάφειες στα ποστ άλλων.
Είναι συγκλονιστικό πως οι περισσότεροι άνθρωποι δε χρειάζονται καν αντίλογο.
Οι ίδιοι πέφτουν μόνοι τους σε λογικές ασυνέπειες.
Η λογική αγαπητέ, δηλαδή η αυτοσυνέπεια, είναι πολυ δύσκολο πράγμα

Συμφωνούμε
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
Αν δε γίνομαι αδιάκριτος προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός ?

Εγω δεν εχω κανενα προβλημα μαζι του.
Αυτος παει να μου κανει τον μαγκα- και δεν μπορει κιολας...

Παρεμπιπτοντως, κανεις δεν (του) ειπε οτι η Κινα εχει μεγαλυτερο προβλημα απο την Ιαπωνια. Προηγουμενως, μιλουσαμε για το ΔΙΕΘΝΕΣ επιπεδο, κι οχι για της καθε χωρας ξεχωριστα. Δηλαδη, το ΔΙΕΘΝΕΣ προβλημα που θα προκαλεσει ενας ρυθμος 2% στην Κινα, κι οχι το προβλημα για την ιδια την Κινα!!!
(Τουλαχιστον εγω ετσι το καταλαβαινω)

Btw, δεν εχω προβλημα με την αποψη του καθενος, αλλα εχω μεγαλο προβλημα με τους ψευτες και τους καταγκιοζηδες.
Και ως προς αυτο δεν σηκωνω μυγα στο σπαθι μου, γιατι δεν εχω γραψει ΠΟΤΕ το παραμικρο φουμαρο εδω μεσα... Καθαρα απο θεμα χαρακτηρα, κι οχι για να μην "εκτεθω".
Ωστοσο, καποιοι αλλοι εκτιθεστε σοβαρα κανοντας τους διδακτορες.

Αληθεια, peonius, θεωρεις τον Ιεραποστολο ατομο με 2 πτυχια και διδακτορικο
(Σορρυ αν γινομαι κουραστικος, αλλα πραγματικα εχω μεγαλο προβλημα με τους φιδεμπορες/ δεν τους μπορω καθολου)
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Αγαπητέ μου μάλλον άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις ή θέλεις να καταλάβεις... Ενδεικτικά παραδείγματα ήταν σε ένα γενικό ερώτημα.

Άκουσε τύπε ργώ διαπίστωσα πράγματα που κατά τη γνώμη μου είναι λογικές αντιφάσεις.

Γνωρίζω ότι μία σχολή στις ΗΠΑ πανικόβλητη από το γεγονός ότι σε 3-4 χρόνια η Κίνα παίρνει κεφάλι πια χωρίς να κοιτάει πίσω έχει κατεβάσει μια αστήρικτη
θεωρία ότι μία χώρα που τραβάει σερί 10αρια για 30 χρόνια και έχει μια οικονομία στολίδι και τρομακτικά εσωτερικά περιθώρια ανάπτυξης κάτι
που μακρο-μακρο-οικονομικά αναγνωρίζουν και οι διεθνείς οίκοι ενδεικτικά
 kai
αλλά και
όχι απλά θα επιβραθυνθεί αλλά θα μπει σε καταστροφική ύφεση.
Αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ και πουθενά!!!
Στο δικό μου φτωχό μυαλό είναι αστεία αμερικανική προπαγάνδα που αναμασάνε μαλάκες έλληνες με ολέθριες συνέπειες και για τις επιλογές της χώρας κατά κάποιον τρόπο θα έλεγα.


Αφού λοιπόν είχες διοικητικές θέσεις υψηλών προδιαγραφών και έχεις επιδοθεί επι μακρόν σε στρατηγικούς σχεδιασμούς θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να μου
πεις τα πρώτα ράτιοναλ επιχειρήματα που να στηρίζουν τη θεωρία σου.
Πρόσεξε, δε θέλω να με πείσεις ούτε καν να μου το αποδείξεις, να μου πεις έστω πως το στηρίζεις λογικά και μόνο.
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Ποσοι απο σας πιστευετε οτι αυτοςο ανθρωπος ειναι διδακτωρ των οικονομικων?
Αληθεια, ας κανουμε μια μινι-δημοσκοπηση αναμεταξυ μας

Αν εννοείς εμένα δεν έχω καν πτυχίο οικονομικών.
Να διαβάζεις ξέρεις ή λες ότι σου κατέβει στο μυαλό;;
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Παρεμπιπτοντως, κανεις δεν (του) ειπε οτι η Κινα εχει μεγαλυτερο προβλημα απο την Ιαπωνια. Προηγουμενως, μιλουσαμε για το ΔΙΕΘΝΕΣ επιπεδο, κι οχι για της καθε χωρας ξεχωριστα. Δηλαδη, το ΔΙΕΘΝΕΣ προβλημα που θα προκαλεσει ενας ρυθμος 2% στην Κινα, κι οχι το προβλημα για την ιδια την Κινα!!!
(Τουλαχιστον εγω ετσι το καταλαβαινω)

Τότε αν κρίνω από αυτό που έγραψε ο φίλος πεόνιους μάλλον τα Ελληνικά δεν είναι η μητρική σου γλώσσα:

Β) Προσωπικά δεν θεωρώ την Ευρώπη Νουμερο Ενα πρόβλημα. Η κάθε χώρα έχει τον τρόπο της να τα αντιμετωπίζει και επίσης τα οικονομικά προβλήματα κάθε χώρας είναι ως ένα βαθμό διαφορετικά από τα της άλλης. Εχει και την παραγωγική δομή να αντέξουν και την κεφαλαιουχική επάρκεια και τους μηχανσιμούς να τα διορθώοσυν. Ακόμη και τους σοβαρούς τραπεζικούς κλυδωνισμούς.  Προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο πρόβλημα την Κίνα , κυρίως την τραπεζική της κρίση, τον εσωτερικό δανεισμό των προβληματικών της κολοσσών και υτο γεγονός πως έχει μαζέψει όλο το χαρτί του κόσμου. Βέβαια είναι επίσης άριστοι διαχειριστές κρίσεων αλλά κάτι σοβαρό , όπως πχ η τραπεζική κρίση στην Δύση, οι υφέσεις που έχει περάσει η Δυση, κλπ κλπ δεν τους έχει συμβεί ώστε να έχουμε εμπιερία αν πραγματικά πόσο συνετά θα κινηθούν.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
Τότε αν κρίνω από αυτό που έγραψε ο φίλος πεόνιους μάλλον τα Ελληνικά δεν είναι η μητρική σου γλώσσα:

Τα Ελληνικα τα εχω ως πουτανακι μου, εδω και χρονια

Λοιπον, ο ανθρωπας λεει πολυ απλα:

"Η Κινα ΕΙΝΑΙ το μεγαλυτερο προβλημα" (για την παγκοσμια οικονομια), οχι "ΕΧΕΙ"!!!!
Και το λεω χωρις να παιρνω θεση! Απλα ερμηνευοντας την προταση!!!

Οσο για το πτυχιο που λες, καλως το παραδεχεσαι ΤΩΡΑ, κακως δεν απαντησες εδω και 2-3 ωρες που το εθεσα, αφηνοντας,ετσι, να εννοηθει οτι πραγματι εισαι υπερπτυχιουχος επι των οικονομικων....

ΥΓ Μαλιστα, εγω εσπευσα να σε βγαλω και "πυρηνικο φυσικο", αμα λαχει. Δηλαδη, δεν αμφισβητησα αυτο καθεαυτο το λεγομενο σου περι διδακτορικου
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Δεν διάβασα που με ρώτησες αν έχω σπουδάσει οικονομικά. Δεν έχω ούτε είχα ποτέ. Δεν το κρύβω.
Επεσες μέσα στο τι όντως έχω σπουδάσει όμως  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
Οι μεγαλυτεροι φυσικομαθηματικοι που προεκυψαν απο την καταρρευση της ΕΣΣΔ, ασχοληθηκαν με παραγωγα. Και hedge funds.
Και τα γαμησαν ολα -σσ Ολον τον πλανητη...

Και, επαναλαμβανω: Οι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom